Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis) (999)

Jūs tikrai nebūsite pirmieji tėvai, nerimaujantys dėl išmatų spalvos ar tirštumo, ar po kelių dienų laukimo džiūgaujantys sauskelnėse radę „lobį“.

Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to, tuštinimosi dažnis mažyliui augant kinta - šviežiai iškeptiems tėvams nėra taip jau paprasta suprasti, kas normalu, o kas ne.

Štai ką reiktų tikėtis aptikti sauskelnėse pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis ir jam augant.

Kakutis pirmosiomis gyvenimo dienomis

Pirmąją mažylio gyvenimo parą sauskelnėse rasite mekonijų – juodą ar žalsvai juodą, tirštą, lipnią, degutą primenančią ir beveik bekvapę substanciją. Ją sudaro kraujo, odos, gleivių, vaisiaus vandenų mišinys, kurių mažylis „prisivalgė“ būdamas mamos pilvelyje. Pernešiojimo atveju mekonijus gali pasišalinti iš žarnyno dar iki gimdymo: jei mekonijaus pateka į vaisiaus vandenis, jie įgauna žalsvą atspalvį. Tai yra gana pavojinga, nes, patekęs į mažylio plaučius, mekonijus gali sukelti kvėpavimo problemų. Jei per pirmas 48 valandas mekonijaus sauskelnėse neužtiksite arba pasišalinęs mekonijus bus vientisas, panašus į kamštį, būtinai informuokite mažylio gydytoją.

Spalva. Pirmą parą išvysite juodos, žalsvai juodos spalvos mekonijų. Per kitas kelias paras sauskelnėse rasite taip vadinamą „pereinamąjį“ kakutį: išmatų spalva po trupti šviesės ir keisis nuo beveik juodos iki vis šviesesnės žalsvos – tai ženklas, kad mažylio virškinimo sistemoje vis mažiau lieka nėštumo metu susikaupusių medžiagų ir daugėja suvirškinto mamos pieno ar pieno mišinio. Vėliausiai 4-5 parą mekonijus bus visiškai pasišalinęs, ir kakutis bus garstyčių spalvos (normalus naujagimio kakutis).

FOTO: Pirmosiomis dienomis kakučio spalva šviesės nuo beveik juodos iki garstyčių gelsvos.

Kvapas. Mekonijus – beveik bekvapis. Išmatose daugėjant suvirškinto maisto likučių, išmatos įgaus joms būdingą kvapą.

Konsistencija. Pirmasis (tikrasis) mekonijus bus tirštas, lipnus ir klampus, primenantis degutą ar mašininę alyvą. Su kiekviena diena išmatos skystės, taps mažiau klampios ir lipnios.

Tuštinimosi dažnis. Paprastai pirmas 3-4 dienas kakučių skaičius atitinka kūdikio amžių dienomis: pirmą dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris. Skaičiuoti reiktų tik didesnius nei ~2,5 cm skersmens „pakakojimus“, smulkesnių pirmosiomis dienomis gali būti ir daugiau. Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Šlapimas. Kai kurie naujagimiai pirmosiomis dienomis gali šlapintis raudonos ar oranžinės spalvos šlapimu. Tai normalu ir tai nėra kraujas, kaip būtų galima pagalvoti. Nuo antros – trečios gyvenimo paros šlapimas turi tapti visiškai skaidrus ar turėti vos matomą gelsvą atspalvį.

Kraujas sauskelnėse: kai kurių naujagimių mergaičių sauskelnėse, makšties srityje, galite aptikti šiek tiek kraujingų išskyrų. Paprastai jų atsiranda apie trečią gyvenimo dieną ir po kelių ar keliolikos dienų praeina savaime. Tai – mamos hormonų poveikis, ir tai visiškai normalu. Sunerimti reikėtų tik tuo atveju, jei kraujo yra daug.

 

Žindomo ar maitinamo pieno mišiniu vaiko kakutis

Spalva. Žindomų kūdikių išmatų spalva paprastai būna ryškios geltonos garstyčių spalvos. Tačiau, priklausomai nuo mamos suvalgyto maisto, atspalviai gali varijuoti iki tamsesnės rusvos iki žalsvos (tai ne visada reiškia, kad yra problemų). Jei kūdikis atrodo sveikas ir laimingas, bet koks atspalvis nuo geltonos iki gelsvai žalsvos ar rusvos yra normalus. Pieno mišiniais maitinamų vaikų išmatų atspalviai yra panašūs į žindomų kūdikių, tačiau paprastai būna tamsesni, o rusvi atspalviai dažnesni nei gelsvi.

FOTO: visi "žemiški" kakučio atspalviai nuo gelsvos iki rusvos ar vos žalsvos yra "normalūs", pieno mišiniais maitinamų kūdikių kakučiai būna kiek tamsesnių atspalvių.

Kvapas. Žindomų kūdikių išmatų kvapas yra salsvas, ne toks intensyvus ir ne toks atgrasus (nors tikrai bus tėvų, kurie su tokiu vertinimu nesutiks). Kvapui įtakos turi ir mamos suvalgytas maistas. Mišiniais maitinamų kūdikių kakučiui būdingas suaugusio žmogaus išmatų kvapas.

Konsistencija. Žindomų kūdikių išmatos paprastai būna gan skystos – lyg skystesnė grietinė, jogurtas ar kečupas – tokios, kad nepatyrę tėvai gali jas palaikyti viduriavimu. Dažnai išmatose būna smulkių grūdelių – tai yra visiškai normalu. Kai kurios mamos pastebi, kad grūdelių atsiranda suvalgius riebesnių pieno produktų. Mišiniu maitinamo kūdikio išmatos taip pat yra gan skystos, bet tirštesnės nei žindomo kūdikio ir labiau primena dantų pastą nei kečupą. Grūdeliai nėra būdingi.

Tuštinimosi dažnis. Pirmas 4-6 savaites žindomas mažylis tuštinsis dažniau – po 5 ar daugiau kartų. Kai kurie kūdikiai tuštinasi kone po kiekvieno maitinimo: taip yra todėl, kad mamos pienas virškinamas greičiau nei pieno mišiniai. Mišinuką naujagimio virškinimo sistema virškina lėčiau, tad ir tuštinasi jis rečiau: pirmas 4-6 sav. kūdikis tuštinsis 3-4 kartų per parą.

Pasibaigus pirmajam mėnesiui, tuštinimosi dažnis ims retėti. Yra visiškai normalu, jei žindomas kūdikis nesituština 7-10 dienų: mamos piene esančias medžiagas mažylio organizmas gerai pasisavina ir beveik nelieka ko šalinti. Taigi, jei nėra vidurių užkietėjimo požymių ir jei mažylis priauga reikiamą svorį, pagrindo nerimauti nėra. Pieno mišiniu maitinamo kūdikio tuštinimosi dažnis taip pat retės iki nusistovės individualus vaiko tuštinimosi grafikas (paprastai, katrą per 1-2 dienas). Jei kūdikis tuštinasi nerečiau nei kas 2-3 dienas, bet kakutis yra minkštas, vaikas atrodo sveikai, retas tuštinimasis nėra vidurių užkietėjimo požymis.

Kakutis pradėjus primaitinimą

Pradėjus primaitinimą, skirtumą pajusite kone iš karto: kakutis taps tirštesnis, tamsesnis, o jo kvapas taps aštresnis nei iki tol. Nors vyraujanti spalva bus ruda, nuo šiol spalvai įtakos turės ir maistas: pavyzdžiui, morkos kakučiui gali suteikti oranžinį atspalvį.

Kartais išmatose gali pasitaikyti nesuvirškinto maisto gabaliukai. Jei tai atsitinka retkarčiais, pagrindo nerimauti nėra: greičiausiai vaikas blogai sukramtė gabaliukus, o maistas greitai keliavo virškinamuoju traktu ir nespėjo būti suvirškintas.

Kakučio nukrypimai nuo normos

Vidurių užkietėjimas. Vaikas tuštinasi rečiau nei kas 3-5 dienas, o išmatos yra kietesnės/sausesnės, gali priminti briedžio ar kiškio išmatas. Kartais net sunku patikėti, kad tokio dydžio rutulį mažylis sugeba išstumti. Tokie dideli, sausi gabalai gali padaryti įplėšimų mažylio išangėje, todėl išmatose gali būti šiek tiek kraujo. Jei tai pavienis atvejis, nerimauti nėra reikalo: žaizdelės greitai užsitrauks.

Viduriavimas. Viduriuojant išmatos yra itin skystos, vandeningos, jose gali būti gleivių. Gana dažnai jos prasiveržia per sauskelnių šonus ar viršų. Viduriavimą gali sukelti alergija maistui, virusinės ligos. Viduriavimas kūdikiams yra daug pavojingesnis, nei vyresniems vaikams ar suaugusiems, tad būtinai kreipkitės į mažylį prižiūrintį gydytoją.

Žalsvos, ryškiai žalios putotos išmatos žindant gali reikšti tai, kad žindymo metu gaunama per daug liesesnio, vandeningo pieno, kuris teka žindymo pradžioje, ir per mažai sotesnio, riebesnio pieno, kuris atiteka maitinimo pabaigoje. Tokiu atveju reikėtų nekaitalioti krutų vieno žindymo metu. Jei kūdikis žinda dažnai ir trumpai, tą pačią krūtį reiktų duoti 3-4 valandas iš eilės.

Tamsiai žalios, beveik juodos išmatos yra dažnai reiškinys, jei kūdikis maitinamas geležimi praturtintais pieno mišiniais. Jei visais kitais atžvilgiais vaikas jaučiasi gerai, nerimauti dėl to pagrindo nėra. Tamsiai žaliai tuštinasi ir kūdikių gelta sergantys mažyliai – pasveikę, jie tuštinsis kaip ir kiti.

Gleivėtos išmatos. Gleivių gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl virusinio susirgimo, maito produktų netoleravimo (skaityti žemiau). Tačiau jų gali atsirasti ir dėl priežasčių, dėl kurių ypatingai nerimauti nėra reikalo. Pavyzdžiui, dygstant dantukams ir pagausėjus seilėtekiui, nes mažylis dalį seilių nuryja. Tad reiktų stebėti situacijų ir simptomų visumą: jei be gleivių yra ir kitų požymių, kad yra virškinimo sistemos problemų, greičiausiai prireiks išsamesnių tyrimų.

Juodos, labai tamsių atspalvių išmatos. Tai gali būti vidinio kraujavimo požymis, todėl būtina kreiptis į gydytoją, ypač jei kūdikis yra neramus, jam kažką skauda.

Balkšvos išmatos rodo, kad gali būti kepenų ir tulžies pūslės problemų, medžiagos blogai suvirškinamos ir įsisavinamos. Būtina kreiptis į gydytoją.

Išmatos su krauju. Kraujo išmatose gali būti dėl kelių priežasčių: užkietėjus viduriams tuštinantis išangėje atsiranda įtrūkimų, kraujo gali patekti ir žindant, jei mamos speneliai yra sutrūkinėję ir kraujuoja. Kūdikiui tai nepavojinga, nors mamai ir skausminga. Kraujas gali būti ir alergijos maistui ar žarnyno infekcijos požymis (tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją).

Žalsvos, gleivėtos, kartais ir su krauju, išmatos gali rodyti alergiją mamos suvalgytam maistui ar pieno mišinio netoleravimą, ypač jei yra odos bėrimų, o aplink išangę yra paraudimas ("išangės žiedas"). Kraujas taip pat gali būti alergijos maistui ar žarnyno infekcijos požymis (tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją). Dažniausiai kūdikiai netoleruoja pieno produktų, tačiau tai gali būti ir reakcija į kviečiuose esantį gliuteną, kiaušinius, riešutus. Produktus, kurie gali alergizuoti, iš žindančios mamos meniu reikėtų išbraukti mažiausiai trims savaitėms ir stebėti kūdikio būsenos pokyčius. Koreguodama mitybą, mama turi nepamiršti ir „paslėptų“ dirgiklių: pavyzdžiui, jei mažylis yra jautrus pieno baltymams, atsisakyti pieno produktų nepakaks, nes pieno gali būti ir sausainiuose, kituose gaminiuose, tad skaityti ant produktų pakuotės nurodytą sudėtį gali tekti itin atidžiai. Jei kūdikis maitinamas pieno mišiniu, jis gali būti alergiškas jame esantiems karvės pieno baltymams, todėl įprastą mišinį gali tekti pakeisti alergiškiems vaikams skirtu mišiniu.

Naujausi komentarai

 1. Ievu te
  Ievu te prieš 4 d.

  Smygolytė parašė:
  mes paprastą NAN geriam ir viskas ok, o kodėl jūs HA naudojat?

  Nes nuo visu kitu paprastu misineliu vaikas raitosi bevalgydamas ir nesuvalgo jam reikiamo kiekio buvom pas alergologa lie gerti HA

 2. Ishdeekele
  Ishdeekele prieš 4 d.

  jumba parašė:
  Manoji atpylineja kas karta po kiekvieno maitinimo aptamil paprasto misinio.Nupirkau aptamil atpilantiems,idomu ar ji duot nuolat dabar ar tik kuri laika? Ir poto g…

  As irgi davinejau spec, tai daviau iki 6men, kai keitesi numeriukai ir ziurejau ar tinka

 3. User has not uploaded an avatar
  Smygolytė prieš 4 d.

  Ievu te parašė:
  Nes nuo visu kitu paprastu misineliu vaikas raitosi bevalgydamas ir nesuvalgo jam reikiamo kiekio buvom pas alergologa lie gerti HA

  tuomet siūlyčiau bandyti kitos rūšies mišinuką HA tipo (Aptamil HA). nes kas iš pažįstamų valgo Ha tipo visų normaliai tuštinasi.

 4. Ligita7
  Ligita7 prieš 3 d.

  ingava parašė:
  Viskas su jūsų vaikučio kakiu gerai, mes nuo primaitinimo vargom su kietėjimo, tai jums lb lb toli iki to

  Na pastaruoju metu visad toks. Taip, gelezies papildus naudojam. Naujo kaip ir nieko nevalgau, tad ir galvoju ar tas zalsvas atspalvis normalus.

 5. ingava
  ingava prieš 3 d.

  Ligita7 parašė:
  Na pastaruoju metu visad toks. Taip, gelezies papildus naudojam. Naujo kaip ir nieko nevalgau, tad ir galvoju ar tas zalsvas atspalvis normalus.

  Jūsų atveju nuo geležies spalva žalsva ir kietėt gali nuo jos taip pat..