Vaiko isterijos priepuoliai („ožiukus“) (975)

Kas yra vaiko isterijos priepuoliai?

Vaiko isterijos priepuoliai yra staigūs neigiamų emocijų, pykčio protrūkiai, juos dažniausiai patiria vaikai nuo vienerių iki 4 metų amžiaus, pats pikas – tarp 2 ir 3 metų. Jo metu vaikas pradeda verkti, rėkti, mosuoti rankomis, trypti kojomis, gali kristi ant žemės, pradėti muštis ar net kąsti. Gali būti ir ramesnė „ožiukų“ išraiška – vaikas patempia lūpą, ima inkšti, verkšlenti ar zysti.

Nors tėvams tai atrodo visa amžinybė, įsiūčio priepuolis paprastai trunka iki 2 minučių. Tiesa, šie „ožiukai“ ne visus vaikus aplanko vienodai dažnai ir būna skirtingo intensyvumo. Tai priklauso ne tik nuo vaiko temperamento, konkrečios situacijos, bet ir kaip tėvai reaguodavo į ankstesnius vaiko įsiūčio priepuolius.

Jei vaiko pykčio priepuoliai tau kelia susirūpinimą – pavyzdžiui, jei vaikas priepuolių metu tampa itin agresyvus, arba jei ir po ketvirtojo gimtadienio isterijos ištinka vis dar dažnai, būtinai kreipkis į šeimos gydytoją – gali būti, kad vaikui reikia specialistų pagalbos. Nors retkarčiais šių priepuolių gali pasitaikyti ir vyresniems nei 3-4 metų vaikams, iš esmės tokio amžiaus vaikas jau turi mokėti suvaldyti savo emocijas.

Kodėl vaikams kyla isterijos priepuoliai?

Isterijos – nors ir nemaloni – yra normali vaiko raidos dalis. Jos kyla todėl, kad augdamas vaikas patiria vis daugiau ir vis stipresnių emocijų, tačiau dar nemoka jų suvaldyti (galiausiai, juk ir suaugę ne visada sugeba suvaldyti savo pyktį!). Štai kas vaikams paprastai sukelia isterijos protrūkius:

 • Nusivylimas, susierzinimas, kad ko nors nepavyksta atlikti. Pavyzdžiui, nepavyksta pastatyti kaladėlių bokšto arba jei nepavyksta „susikalbėti“ su kitais – šio amžiaus vaikai supranta daugiau, nei sugeba išreikšti žodžiais, ir dėl to dažnai puola į neviltį.
 • Savarankiškumo apribojimas – pavyzdžiui, jei liepi vaikui ramiai pasėdėti, arba darai tai, ką jis norėtų atlikti pats (pavyzdžiui, apsiauti batukus). Tokio amžiaus vaikas jau suvokia save kaip asmenybę ir vis dažniau nori spęsti pats, ką daryti (arba ko nedaryti).
 • Dėl nuovargio ar alkio – pavargęs vaikas daug jautriau reaguoja net ir į nedideles nesėkmes – lygiai taip pat, kaip ir suaugęs.
 • Kai negauna to, ko nori (čia ir dabar) – labai dažna situacija parduotuvėje. Tai bene didžiausia problema tėvams, nes iki 3-4 metų amžiaus loginiai argumentai (kodėl nepirksi to ar ano) nelabai veikia.
 • Kai tiesiog nori dėmesio – tokiu atveju vaikai pasitelkia „netikruosius isterijos priepuolius“ – tai yra sąmoningai pradeda verkti, nes paprastai žino, kad tokia taktika suveikia.

Skaityk čia, ką priklausomai nuo isterijos priežasčių turėtum daryti, jei vaiką ištiko isterijos priepuolis.

 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ievi prieš 23 val.

  Boružėlytė parašė:
  Vaikas peržengė ribas. Kaip auklėti su meile? Nerealus post'as: www.ahaparenting.com/blog/why_not_punish_when_your_child_crosses_the_line?utm_source=Aha%21+P…

  Nžn... Maniškiui gali patikti žaisti "greitąją pagalbą".
  Dieve, kaip sunku tuos vaikus auklėti!
  O jūs kokius metodus taikote?

 2. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 23 val.

  ievi parašė:
  Nžn... Maniškiui gali patikti žaisti "greitąją pagalbą".
  Dieve, kaip sunku tuos vaikus auklėti!

  Turit minty, kad taip patiks, jog paskui tyčia darys skriaudą?..

  Ką taikau ir ką norėčiau taikyti, deja, du besiskiriantys dalykai stengiuosi užsitarnauti vaiko pagarbą ir meilę, kad jis norėtų manęs klausyti bent kartais. Būna dienų lyg tyčia, kai labai sunkiai sekasi. Atsiprašau, susitaikom, pasimyluojam ir judam toliau (kartais į priekį, kartais atgal). Turiu vilties, kad gal bent ilguoju laikotarpiu kas nors gero išeis.

 3. User has not uploaded an avatar
  ievi prieš 22 val.

  Boružėlytė parašė:
  Turit minty, kad taip patiks, jog paskui tyčia darys skriaudą?..

  Na paskutinis fintas buvo, kad paprašė tėvo padėt galvą, trenkė iš visų jėgų su pulteliu ir po to sako "aš tave pagydysiu" ir pradėjo "siūti". Tą dieną grįžusi pasakojau vyrui, kad vyriškis nukrito, prasiskėlė galvą, atvažiavo greitoji... Matyt viską tos ausytės girdi, o galvelė savaip veikia.

 4. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 22 val.

  ievi parašė:
  Na paskutinis fintas buvo, kad paprašė tėvo padėt galvą, trenkė iš visų jėgų su pulteliu ir po to sako "aš tave pagydysiu" ir pradėjo "siūti". Tą dieną grįžusi pasa…

  Oho. Manasis kažkodėl savotiškai bijo skausmo. Anądien tėvelis pirštą susižalojo, kraujo buvo. Tai vaikas pasakė: "šiandien tėvelis gali vienas eiti į palėpę dirbti, šiandien man nereikia tėvelio". O jei tėvelis ateidavo į kambarį, kur mes būnam, sūnus užsimerkdavo ir vis kartodavo: "jau išėjo tėvelis?"

 5. piene32
  piene32 prieš 4 val.

  Boružėlytė parašė:
  Oho. Manasis kažkodėl savotiškai bijo skausmo. Anądien tėvelis pirštą susižalojo, kraujo buvo. Tai vaikas pasakė: "šiandien tėvelis gali vienas eiti į palėpę dirbti…

  Manasis viena diena,man paciai buvo melyne uzstates. Zaide su masinele ir saukdamas "skrenda" paleido man tiesiai i antaki,aisku praskele,kraujas pradejo begt. Paskui kelias dienas,paemes ta pacia masinele,vis kartojo,kad "mamytei kraujas begs",bet jau nemesdavo,as jam pasakiau,kad mamyte daugiau to patirt nebenori.