Čiulptukas: duoti ar ne? (234)

Čiulpimas yra įgimtas refleksas. Atliekant ultragarso tyrimą kai kuriuos kūdikius gimdoje galima pamatyti čiulpiant nykštį. Daugelis ir gimę turi stiprų poreikį čiulpti, net ir pamaitinti jie nori čiulpti toliau.

Duoti čiulptuką ar jo neduoti – judviejų valia ir sprendimas. Kai kurie tėvai duoda čiulptuką, nes mano, kad tai labai patogus būdas nuraminti irzlų kūdikį ar jį užmigdyti. Kiti yra kategoriškai prieš dėl estetinių priežasčių, dar kitiems – tai laiko gaišimas nuolat keliant numestą ant žemės čiulptuką ir jį plaunant. Šie verčiau pamoko mažylį nusiraminimo tikslams čiulpti savo paties rankytę arba, galiausiai, duoda pačiulpti savo mažąjį pirštą.

Nėra jokių fizinių priežasčių neduoti kūdikiui čiulptuko. Štai keletas patarimų, jei ketini jį duoti.

 • Jeigu maitini krūtimi, neduok čiulptuko, kol mažylis neišmoko teisingai paimti krūties ir pakankamai pasigamina pieno. Kai čiulptukas duodamas nuo pirmųjų savaičių, kūdikiui gali būti sunkiau išmokti žįsti, nes burnytės judesiai, kuriais čiulpiamas spenelis ir čiulptukas, šiek tiek skirtingi.

 • Griebkis čiulptuko, tik kai jo tikrai reikia. Jei mažylis suirzta, patenkink jo svarbiausius poreikius: pamaitink, padėk jam atsirūgti, pervystyk, pasūpuok, priglausk prie savęs, o ne kišk jam į burnytę čiulptuką vos pasirodžius nepasitenkinimo ženklams. Jeigu dabar čiulptuką naudosi protingai, tavo mažylis galbūt nebus toks nuo jo priklausomas, kai jau pradės vaikščioti. Čiulptukas turi tik padėti mažyliui atsipalaiduoti, o ne būti mamos ar tėčio apkabinimo, pamylavimo ar pasūpavimo pakaitalas.

 • Nesijaudink, kad dėl čiulptuko gali netaisyklingai išdygti dantukai. Nuolatiniai dantys pradės dygti tik penkerių ar šešerių metų, o iki to laiko čiulptukas jau bus užmirštas. Tuo tarpu čiulpiantiems nykštį vaikams gali būti sunkiau atsikratyti savo įpročio iki iškris pieniniai dantys, tad yra didesnė tikimybė, kad tokiems vaikams ateityje gali kilti dantų problemų.

Naujausi komentarai

 1. Roselyn
  Roselyn prieš 3 mėn.

  -Egle- parašė:
  O sake kodel jam jo reikia mano vaikai nei vienas ciulptuko neprase,tai manau maniskiams jo nereikejo

  Ar sake... Tiesiog tuo metu ji buvo 4 menesiu ir as svarciau apie ciulptuka, kad gal anksciau atpratinti butu lengviau, tai gydytoja ir patare duoti, jei vaikas nori, nieko blogo iki dantu dygimo. Pradedant kaltis dantukams, laikas butu atpratinti, nes sakandis formuojasi.
  Rasau tai, ka man specialistai patare.

 2. ieva.88
  ieva.88 prieš 3 mėn.

  Roselyn parašė:
  Ar sake... Tiesiog tuo metu ji buvo 4 menesiu ir as svarciau apie ciulptuka, kad gal anksciau atpratinti butu lengviau, tai gydytoja ir patare duoti, jei vaikas nor…

  Mums lygiai taip pat čiulptuką siūlė dar pogimdyviniam skyriuje. Argumentavo, kad dukrytės labai labai stiprus čiulpimo refleksas.
  Vėliau, gulint naujagimių skyriuje taip pat gydytojai prašė, kad į procedūrinį duočiau čiulptuką. Šiaip manoji niekad nejautė didelės priklausomybės, realiai naudojom tik 2-6mėn gal dažniau, vėliau tik namuose prieš miegą. Atisisakėm labai labai lengvai, realiai net nepastebėjau kaip

 3. User has not uploaded an avatar
  jurgitu_kas prieš 3 mėn.

  Aš auginu neišnešiotukę, gimusią 2 mėn ankščiau, soskę gavo reanimacijoje, nes reikėjo čiulpimo refleksą ugdyti. Dabar mergytei 3 mėn, pusantro mėnesio namie gyvenom be soskės, tačiau dabar toks periodas, kad pastoviai rėkia, nuraminti galiu tik papuku, bet tada persivalgo ir kaskart atpylinėja, vėliau krenkščia ir raukos lyg burnoj kas neskanu. Mastau apie soskę, nes gal tai padėtų kažkiek nusiraminti?

 4. Auksesofia
  Auksesofia prieš 3 mėn.

  jurgitu_kas parašė:
  Aš auginu neišnešiotukę, gimusią 2 mėn ankščiau, soskę gavo reanimacijoje, nes reikėjo čiulpimo refleksą ugdyti. Dabar mergytei 3 mėn, pusantro mėnesio namie gyve…

  Maniske nuo gal 1 menesio soskes naudojo. O va 12 menesiu broga pati jos atsisake

 5. eratte
  eratte prieš 2 mėn.

  Mamytes gal turit koki patarima kaip neleisti vaikuciui priprasti ciulpti nyksti?

  Maziukei dabar 3 menesiai, atsirado labai stiprus poreikis ka nors ciulpti. Ciulptuko neisiulau, nei vienos firmos, nei medziagos. Kazkaip kol uzsiemusi, kol zaidi su ja, viskas atrodo gerai, bet tik nubegi iki tualeto ar masinoj vaziuojant - iskart nykstys burnytej. Ir nakti labai stipriai nori, dabar jau pradejau pirstinytes nakciai uzdeti, tai jau kelinta naktis miega ramiai, be nykscio burnoj.

  Gal zinot iki kokio laiko cia toks stiprus ciulpimo refleksas bus?