Fizinės ir psichologinės bausmės (8)

„Gelbėkit vaikus“ organizacija išskiria dvi bausmių kategorijas, kurios gali pasireikšti atskirai arba kartu.

Fizinės bausmės, kurios sukelia vaikui skausmą ar fizinį diskomfortą. Fizinės bausmės apima:

 • pliaukštelėjimą, mušimą, kumščiavimą, tampymą už plaukų ar ausų;
 • vaiko mušimą įvairiais daiktais (rykšte, diržu, liniuote, virve ir kt.);
 • vertimą ilgai stovėti nepatogioje padėtyje ar atlikti fizinius pratimus;
 • vertimą stovėti karštyje arba šaltyje;
 • vaiko uždarymą spintoje ar spintelėje
 • kitus skausmą sukeliančius veiksmus (deginimą, badymą ir pan.).

Žeminančios arba menkinančios bausmės, kurios būna įvairių formų, pavyzdžiui, psichologinės bausmės, žodiniai užgauliojimai, išjuokimas, izoliavimas arba vaiko ignoravimas. Jos apima:

 • šaukimą, riksmus;
 • pravardžiavimą ir menkinimą;
 • ignoravimą, atstūmimą, meilės nerodymą;
 • varžymą ir trikdymą;
 • gėdinimą ir išjuokimą, viešą pažeminimą;
 • gąsdinimą ir grasinimą smurtu pačiam vaikui arba žmonėms, gyvūnams ir daiktams, kuriuos vaikas myli.

Bausmės ir jų pasekmės

Daugelis tėvų tikisi, kad fizinės bausmės vaikams bus gera pamoka, ir toks požiūris į auklėjimą vyravo ilgus metus. Mokslinių tyrimų rezultatai vienareikšmiškai rodo, kad fizinės ir kitos žeminančios bausmės turi tik neigiamą įtaką vaikams. Nėra jokių įrodymų, kad fizinės ir kitos žeminančios bausmės turi bent kokią pozityvią įtaką vaikų raidai, o tai, ko iš tikrųjų išmoksta baudžiami vaikai, labai skiriasi nuo to, ko tėvai nori išmokyti:

1. Fizinės ir kitos žeminančios bausmės silpnina vaiko ir tėvų ryšį. Vaikai yra priklausomi nuo tėvų gebėjimo apsaugoti juos nuo žalos. Kai tėvai žeidžia vaikus fiziškai ir emociškai, vaikai išmoksta, kad negalima pasitikėti, jog tėvai juos apsaugos.

2. Fizinės ir kitos žeminančios bausmės kenkia vaikų emociniam vystymuisi. Vaikams svarbu žinoti, kad jie yra vertinami. Fizinės ir kitos žeminančios bausmės verčia vaiką jausti, kad jį atstumia žmonės, kurie jam yra patys svarbiausi visame pasaulyje. Tokia patirtis gali turėti visą gyvenimą trunkančią neigiamą įtaką jų pasitikėjimo savimi jausmui. Vaikai, kuriems taikomos fizinės bausmės, yra labiau linkę į depresiją ir nerimą, alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų vartojimą, jiems labiau būdingos psichinės ir protinės problemos. Vaikams, kurie yra emociškai baudžiami, daug dažniau būdinga žema savigarba, jie yra emociškai nestabilūs, jiems sunku pasitikėti kitais ir kurti su jais santykius, būna labiau drovūs, intravertiški ir nepaprastai nuolaidūs, paklusnūs, taip pat yra didesnė tikimybė, kad jie sirgs depresija, turės suicidinių minčių.

3. Fizinės ir kitos žeminančios bausmės gali sukelti apmaudo ir priešiškumo tėvams jausmus. Be to, vaikai pradeda bijoti savo tėvų, todėl tampa vis mažiau nuoširdūs bendraudami su jais.

4. Fizinių bausmių taikymas didina vaiko sužalojimų tikimybę, kadangi naudojamas smurtas labai lengvai gali peraugti į nekontroliuojamą prievartą. Vaikai, kuriems tėvai suduoda ar pliaukšteli, daug dažniau sulaukia iš tėvų ir kumštelėjimų arba spyrių. Dažniausiai smurtas didėja tais atvejais, kai vaikai priešinasi – tai kursto tėvų pyktį, kuris perauga į brutalios jėgos naudojimą. O kartais vaikai paprasčiausiai nesugeba kontroliuoti elgesio, už kurį yra baudžiami, todėl tėvai, kurie tiki, kad fizinė bausmė veikia, gali tik padidinti naudojamo smurto intensyvumą, kai vaikai nepaklūsta. Kai kuriais atvejais vaikai pripranta prie to, kad yra mušami, todėl tėvams tenka mušti vis stipriau, kad bausmė turėtų tokį patį efektą kaip ankščiau. O būna ir tokių atvejų, kai mušami vaikai parkrenta, susitrenkia galvą arba nukrenta nuo laiptų, patiria traumas netiesiogiai. Daugelis tyrimų parodė, kad iš tikrųjų tai, ką esame įpratę vadinti „fiziniu smurtu“, dažniausiai yra būtent fizinės bausmės, tai yra tėvų bandymas koreguoti arba kontroliuoti vaiko elgesį taikant bausmes ant vaiko kūno. Kiekvienais metais labai daug vaikų visame pasaulyje miršta nuo to, kad jų tėvai bando kontroliuoti jų elgesį taikydami fizinę jėgą.

5. Fizinės bausmės pateikia agresyvų konfliktų sprendimo modelį, kurį vaikai gali vėliau taikyti savo asmeniniuose santykiuose ir gali būti labiau agresyvūs. Fizinės bausmės didina tikimybę, kad vaikai smurtaus prieš brolius ir seseris, tyčiosis, o užaugę naudos prievartą ir žalos savo partnerius. Žeminančios bausmės yra susijusios su melavimu, vagystėmis ir prievarta. Tiek fizinės, tiek psichologinės bausmės yra susijusios su žemesniu gebėjimu užjausti kitus, tačiau aukštesniu antisocialinio elgesio lygiu. Kartais yra bandoma įrodyti, kad fizinės ir kitos žeminančios bausmės yra tam tikros bendruomenės kultūros dalis, tradicija, todėl šių bausmių neįmanoma arba negalima panaikinti. Tačiau dėl tradicijų yra siekiama išsaugoti tik unikalias kultūrines žinias ir vertybes, o fizinės ir kitos žeminančios bausmės nėra nei kurios nors kultūros unikali dalis, nei jos perduoda kažkokias unikalias kultūrines žinias. Bausmės žaloja vaikus fiziškai ir emociškai.

Kitas straipsnis: Stiprių ryšių tarp tėvų ir vaiko kūrimas

Straipsnis parengtas pagal organizacijos „Gelbėkit vaikus“ leidinį „STIPRIŲ SANTYKIŲ TARP TĖVŲ IR VAIKO KŪRIMO VADOVAS: teigiamas, vaiko teisių nuostatomis pagrįstas požiūris“
Pilna leidinio versija

Naujausi komentarai

 1. MAŽULIUKAS
  MAŽULIUKAS prieš 3 m.

  laume1 parašė:
  Na manau kad mušimas mušimui nelygu, kai plaiuksteli ranka per sedimąją.

  Pliaukstelejimai irgi daro didele neigiama itaka...Laikas jau tai pripazinti galu gale Ir musimas neapsaugo nuo klystkeliu, o tik pastumeja i juos...

  Kokias klaidas tėvai dažniausiai daro, auklėdami vaikus, kurie vėliau pasuka ne pačiu geriausiu keliu?

  Tėvai mano, kad vaikas yra jų nuosavybė. Remiantis Norvegijos pavyzdžiu, vaikas turėtų būti priimamas kaip atskiras individas su savo teisėmis ir pareigomis. Norvegai duoda vaikui dėmesio tiek, kiek reikia.

  Dar viena klaida, kurią daro tėvai – tai pedagoginių žinių trūkumas. Jie kartais nežino ką daryti, nežino, kaip reikia su vaiku elgtis. Visiems žinomas elementarus pavyzdys, kai moteris vedasi šaligatviu vaiką, o šis spyriojasi ir neklauso. Ji pliaukšteli per užpakalį klykiančiam vaikui, manydama, kad tai geriausias būdas šioje situacijoje. Šita moteris nežino, kaip susitvarkyti su savo vaiku. Mama yra pati kalta. Reikėjo pritūpti vaiko akių lygyje, paklausti, kas atsitiko. Juk vaikai šiaip sau neverkia, vadinasi, jam kažkas atsitiko.

  Rizikos grupei priklauso šeimos, kuriose tėvų ir vaikų santykiai yra problemiški ir nepilnaverčiai: vaikai patirią smurtą, atstūmimą ar ignoravimą, nesuvokia jų problemų ir sunkumų, su kuriais susiduria vaikai, tėvai stokoja konfliktų sprendimo įgūdžių, žinių apie vaikų disciplinavimą.

  Nuolat patiriamas smurtas keičia žmogų, jo elgesį, mąstymą ir jam sudėtinga imtis savarankiškų veiksmų.
  www.delfi.lt/news/daily/education/vaikai-isbade-kaciukams-akis-kodel.d?id=63056434

 2. errnute
  errnute prieš 1 m.

  Ačiū Mary.S, už rekomenduotą knygą "Išmintinga meilė". Suskubau ją įsigyti ir skubinuosi skaityti. Atradau daug atsakymų ir, manau, pačiu laiku. Beprasidedanti krizė vedė mane iš pusiausvyros. Išlikti ramiai ir taip pat besąlygiškai mylėti savo vaiką tapo lengviau vos įpusėjus skaityti knygą.

 3. User has not uploaded an avatar
  antoska.au prieš 11 mėn.

  mane tetis "auklejo" kumsciais ne uz nieka gaudavau, bet va turiu vaika ir stengiuosi tevu klaidu nekartoti...

 4. errnute
  errnute prieš 11 mėn.

  Man visada buvo idomu, ar kuris nors vaikas nors kada pagalvojo, kad ji musa uz kazka? Tevai, kazkodel galvoja, kaduzkazka. Oas pamenu kai gavau gerai lupt, kad nesidejau pedkelniu. Iki siol pamenu, kaip as ju nenorejau, man buvo karsta. Aisku, lauke salta, reikejo pedkelniu, bet tuometu man buvo karsta. O po to gavau, kad atsikalbinejau, bet as rimtai buvau isitikinus tuo, jog tetis manneturi teises aiskinti (10 m). Tada gavau, kadisejaui pasimatyma uzuot vaziavusi pas mociute. Pasakiau teciui, kad blogai jauciuosi ir noriu likti namie, o kai atejo i svecius vaikinas, kaip mat pasveikau ir isejom pasivaikscioti. Na ir esu gavusi, kad susidejau su ne tuo vaikinu... ten tai jau rimtai gavusi. Zinoma, vaikinas ne kazka, pritariu, bet sitaip musti. Nesijauciau kalta ir iki siol nesijauciu. Nors tevo akim ziurint visi sie musimai buvo labai uz rimtus reikalus. Beet mano akim ziurint, tai buvo galima ispresti labai pedagogiskai, juo labiau, kad man to pedagogiskumo labai truko tuo metu, labai norejau tevu demesio, o jau buvau paaugle ir salyginai atstumta, nes suagus, subrendus, savarankiskas, uz daug ka atsakinga, turejau begale pareigybiu. Tai galvojau sau, jei jau suaugus tai suaugus. Ir as visai nenorejau tevu skaudinti, juos visada mylejau ir mylesiu, kad ir kokie jie butu.

 5. User has not uploaded an avatar
  antoska.au prieš 4 mėn.

  errnute parašė:
  Man visada buvo idomu, ar kuris nors vaikas nors kada pagalvojo, kad ji musa uz kazka? Tevai, kazkodel galvoja, kaduzkazka. Oas pamenu kai gavau gerai lupt, kad nes…

  meile meilei nelygu, bet su tais musimais neko neprives, pacia manes nemokino kaip PEDAGOGISKAI su vaiku bendrauti kaip spresti problemas.. Spresdavau viska rekdama saukdama, dauzydama kitus tiesiog gyvenau sau, o kai maziukas mana gyvenime atsirado tai kartu mokinames is naujo gyventi, pazinti vienas kita, BENDRAUTI su kitais