Gestacinis diabetas (nėščiųjų diabetas) (2436)

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis diabetas yra diabeto rūšis, kuria susergama nėštumo metu. Gestaciniu diabetu susergama, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje. Dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja – tai vadinama hiperglikemija.

Paprastai gestacinis diabetas atsiranda antrąjį nėštumo trimestrą, bet gali išsivystyti ir anksčiau. Daugumai nėščiųjų antrojo trimestro pabaigoje atliekamas kraujo tyrimas cukraus kiekiui nustatyti.

Kokie yra gestacinio diabeto požymiai?

Dažnai jis neturi jokių akivaizdžių požymių ir būna nustatomas tik per kraujo tyrimą. Kartais gali pasireikšti ir specifiniai požymiai, pavyzdžiui, troškulys, perdžiūvusi burna, kitus požymiui nesunku supainioti ir su nėštumo simptomais, pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis ar nuovargis yra tiek gestacinio diabeto, tiek įprasti nėštumo požymiai.

Kokie yra nėštumo diabeto rizikos faktoriai?

Gestaciniu diabetu labiausiai rizikuoja susirgti turinčios antsvorio (orientyras - KMI aukštesnis nei 30), taip pat jei ankstesnio nėštumo metu sirgote šio tipo diabetu, esate pagimdžiusi stambų kūdikį (4.5 kg ar sunkesnį), taip pat jei jūsų šeimoje yra buvę šio diabeto atvejų.

Apskritai, šio diabeto tikimybė nėra didelė, jis dažnesnis Azijos ir Afrikos šalyse. Europos šalyse gestacinis diabetas nustatomas nuo 1 iki 4% visų nėščiųjų, Lietuvoje – apytikriai 1,5%.

Tačiau, jei jums būtų nustatytas gestacinis diabetas, tai reiškia, kad jūs esate padidintos rizikos grupėje susirgti antrojo tipo diabetu.

Ar gestacinis diabetas pavojingas?

Negydomas gestacinis diabetas gali baigtis nėštumo komplikacijos ir kelti pavojų kūdikiui. Dažniausios yra žemiau išvardintos komplikacijos:

 • Per didelis vaisiaus svoris. Perteklinis cukrus per placentą nukeliauja iki kūdikio, kūdikis dėl to gali nutukti. Dėl to išauga sunkaus gimdymo, cezario pjūvio ar gimdymo skatinimo rizika.
 • Gimdymo traumos ir kiti sutrikimai. Dėl didelio svorio, išauga gimdymo traumų rizika, pavyzdžiui, gimdymo metu cukraus kiekis kūdikio kraujyje gali būti per mažas, gali išsivystyti gelta.
 • Per didelis vaisiaus vandenų kiekis. Tai didina priešlaikinio gimdymo tikimybę.
 • Preeklampsija. Tai pavojinga būsena, kurios nesuvaldžius pasekmės gali būti tragiškos.

Kaip gydomas gestacinis diabetas?

Cukraus kiekį kraujyje padeda normalizuoti speciali dieta – gydymo prireikia ne visuomet. Jei mitybos pokyčiai reikiamo efekto neduoda, gali būti paskirti vaistai ir/ar insulino injekcijos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Mityba sergant nėščiųjų diabetu (gestaciniu diabetu)

Bet kokiu atveju, nėštumo metu ir po gimdymo jus stebės atidžiau. Po gimdymo daugumos moterų cukraus kiekis kraujyje susitvarko savaime, tačiau reikia nepamiršti apie antro tipo diabeto riziką ir toliau laikytis mitybos ir kitų rekomendacijų.

Naujausi komentarai

 1. Ewa_B prieš 16 val.

  Jolika1 parašė:
  Sveikos. Papasakokite ką endokrinologė vizito metu daro. Ar tik pažiūri siuntimą ir sako laikytis dietos? Cukrų pamatuoja?

  Man asmeniskai cukru pamatavo. Skydliauke paziurejo. Ir aisku liepe dietos laikytis.

 2. Mumis prieš 15 val.

  Jolika1 parašė:
  Sveikos. Papasakokite ką endokrinologė vizito metu daro. Ar tik pažiūri siuntimą ir sako laikytis dietos? Cukrų pamatuoja?

  As ejau pas besispecializuojancia gestaciniame diabete, buvo nestukiu diena, visos su ta pacia beda. Nustebino tai, kad nieko netikrino (siaip turiu su skydliauke bedu ir del jos pas kita endokrinologe lankiausi reguliariai), nelabi ko ir klausinejo, dave aparaciuka cukrui matuoti, israse juosteles. Dar paklause "naudotis mokat?" na ne, sakau, pirma syki asmeniskai su sia liga susiduriu.
  Zodziu ispudi man ta besispecializuojanti paliko prasta. Ir kitus kartus mazai ka Sakydavo. Su vyru kai nuejau 38 savaite, kai turejo spresti laukti termino ar isankstinis gimdymas, tai jis is vis pakraupo, kiap nieko neaiskina, reikia traukti zodi po zodzio ir but jau atlikus savarnkiskas issamias studijas ir klausti to, kas neaisku. Tokia mano patirtis.

 3. User has not uploaded an avatar
  Jolika1 prieš 15 val.

  Ewa_B parašė:
  Man asmeniskai cukru pamatavo. Skydliauke paziurejo. Ir aisku liepe dietos laikytis.

  O pas kokią gydytoją buvote?

 4. Ewa_B prieš 15 val.

  Jolika1 parašė:
  O pas kokią gydytoją buvote?

  Edita Marinskiene Kauno klinikose

 5. User has not uploaded an avatar
  Jolika1 prieš 14 val.

  O gal kas buvo vilniuje,santariškėse pas endokrinologę Šarkovienę?