Kada pradėti maitinti kietu maistu?

Per ankstyvas primaitinimas kietu maistu padidina alergijos maisto produktams riziką.

Ko gero, nekantraujantys seneliai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali pradėti tave raginti duoti kūdikiui taip vadinamo „kieto“ maisto kai jam sukaks keturi mėnesiai. Kai kurie senesnio kirpimo pediatrai taip pat vis dar gali rekomenduoti duoti kieto maisto vos keturių mėnesių sulaukusiam kūdikiui, tačiau absoliuti dauguma vadovaujasi 2001 m. atnaujintomis PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijomis ir pataria palaukti šešių mėnesių.

Jos pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad iki to laiko visus mažylio mitybos poreikius patenkina motinos pienas ir tai daro geriau, nei bet kurios kitos alternatyvos.

Kas, jei pradėsiu kūdikiui duoti kieto maisto anksčiau?

Kalbant apskritai, tyrimai parodė, kad per ankstyvas primaitinimas kietu maistu padidina alergijos maisto produktams riziką, apsunkina maistinių medžiagų iš motinos pieno pasisavinimą, o anksti kietu maistu pradėti maitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas. Be to, jaunesnio nei šešių mėnesių kūdikio žarnynas ir inkstai dar nėra pakankamai išsivystę, kad susitvarkytų su įvairiu maistu.

Tačiau kiekvienas kūdikis yra unikalus, ir tinkamas laikas gali ateiti anksčiau ar vėliau – nesuklysi, jei ir šiuo klausimu pasitarsi su gydytoju. Štai kai kurie požymiai, rodantys,  kad kieto maisto jam jau galima duoti:

 • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo.

 • Kūdikis domisi „suaugusiųjų“ maistu ir siekia jo paragauti.

 • Net ir maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną atrodo alkanas.

 • Pradeda daryti judesius lyg ką kramtytų, jam kalasi dantukai.

 • Gali sėdėti tiesiai ir tvirtai laiko galvą.

Komentuoti

Naujausi komentarai

Skaityti visus komentarus (963)
 1. Katiara
  Katiara prieš 6 d.

  Mary.S parašė:
  Aš nesikabinėju tik paklausiau. Nes vitamino D trūkumą tai visi kompetetingi iš akies nustatyt. Todėl ir klausiu, gal pas ekstrasensą lankotės irgi

  na deja ne... tokiais as butent ir nepasitikiu kur i akis paziuri ir nustato kas ir kaip...

 2. User has not uploaded an avatar
  l.musteikyte prieš 5 d.

  Va cia tai geras. Jai primaitino tave nuo 4men tai sirgsi visokiom ligom mane primaitino nuo 4men ir nerergu(bar bar bar) mitiba augimo metu buvo subalansuota, kiekviena diena valgydavau darzoves mesa ir t.t. maisto racione pakankamai buvo vitaminu, ir gavau stipru imuniteta, nesergu ir dabar. Nelabai suvokiu kas per gripas, ar danties skausmas. Jai organizmas silpnesnis kaltinkim maista. Auginkim vaikus kaip silknamio geleliale, ir neleiskim organizmui pasirinkti paciam. Abejoju ar 4men kudikiui ikisi kose. Jai jusu vaikas panoro valgyti tik metu tai nereiskia jog ir mano turi valgyti tik metu. Jai jus pilna ligu, tai dar nereiskia kad del maisto. Ir apskritai, viskas tobuleje tik vaikus auginam pagal susikurtas taisykles. Tirimai tam yra skirti, vienai ar kitai ligai, o jai eini pas privatu daktara, jis gauna kitoki atligi ir kitaip dirba. Sekmes nurasyti viska ant maisto,jai pacios kisat i burna bet ka ;)

 3. Mary.S
  Mary.S prieš 5 d.

  Ir visad tas pats jei kažką kaltini dėl sveikatos problemų, vadinasi, tai jokiu būdu negali būti problema absurdas. Mityba yra pats svarbiausias geros sveikatos nulėmėjas. Šlamštą valgai - sirgsi. Bet kadangi neskaitėt, tai pasikartosiu: su skrandžiu turėjau problemų sočiai. Taip pat, kaip ir dauguma mano amžiaus, nes dar dabar sovietmetis tebėr, tai ką ten prieš 20 metų kalbėt. Primaitindavo realiai nuo poros mėnesių. Ačiū tiems laikams už sugadintą virškinimo traktą.

 4. User has not uploaded an avatar
  Gigita prieš 5 d.

  Kažkaip manau, kad p. Mary.S reikėtų imt ir knygą parašyt tipo "Kaip tobulai viską reikia daryti, nes jei kas daro kitaip, tai daro blogai ir visi sirgs". Ir medikams visas knygas išmesti ir tik iš tos vienos mokytis.
  O jei rimtai - ačiū gydytojams, mano Mamytei ir Močiutei, kad ir aš, ir sesuo užaugom ir tebesam sveikos (Jums gal geriau nežinoti, kokio amžiaus lengvai išnešiojau ir lengvai pagimdžiau savo sveikutėlį pagranduką). Ir joms bei mano ir sesers sveikam protui ačiū už mūsų jau suaugusių vaikų sveikatą (tfu tfu tfu - iš visis širdies linkiu to paties ir Jūsų vaikui / vaikams). O primaitinom nuo 4-6 mėn... Ir kaipgi taip galėjo būti? Aaaaa... gal straipsnių neskaitėm...

 5. User has not uploaded an avatar
  l.musteikyte prieš 5 d.

  Maistas svarbus sveikatai, bet nemanau jog nuo sveiko ir kokybisko maisto gali atsirasti problemu. Niekas nekalba apie 4men maitinima kosem kaip pagrindini maista, o mp as mm kaip antraeili. Ka jus tuo norit pasakyti? Pvz mano sunus valge mp. Primaitaitinti pradejau del mazo svorio. As pagal jus turejau neduoti, neprimaitinti nes vaikui skrandi sugadinsiu? Ar tai kad turejau kisti misinuka, kurio jis ir po sei dienai nepripazysta. Kam reikia taip aktyvei prikisti savo nuomone? Jai primaitinti nori nuo 4men tai ne del smagumo, o del kaskokiu priezasciu. As asmeniskai nemanau jog galima is milteliu padaryti kokibiska maista. Juk tai apdorota. jai jau butu taip kad negaleciau maitinti, tai geriau virciau klijukus, ar piena is kaimo,skiesciau su vendeniu. Bent jau zinociau ka duodu, ir kad tai nera apdirbta neaisku kuo. Ir siaip cia mamos renkasi kiekviena kaip jai atrodo geriat, raso vienos ar kitos nuomones, o ne kategorisku aiskinimu. Problemu su sveikata buna ir gyvenant pagal kaskieno sukurtas knygas ar kaskokias statiskas. juo blogiau aukleti vaika pagal save, nezinant konkreciu priezasciu o darant prielaidas. Ramaus savaitgalio, su seima. O ne visaziniu tevu darzelyje. Ps. As labiau linkusi tiketi medicina o ne bobuciu pasakom.