Prakaitinė (odos bėrimas nuo perkaitimo) (37)

Prakaitinės bėrimą galima supainioti su rimtesnėmis odos bėdomis – pavyzdžiui odos grybeliu ar virusine infekcija.

Kas yra prakaitinė? Prakaitinė yra odos bėrimas, atsirandantis dėl prakaito liaukų blokavimo. Bėrimas gali būti įvairus – nuo rausvų dėmelių, smulkių rausvų ar balkšvų spuogelių iki vandeningų pūslelių. Paprastai šis bėrimas būna vietose, kur susidaro raukšlės ar kur drabužėliai glaudžiai liečiasi prie kūnelio: kaklo, nugaros, krūtinės, pilvo srityje, tačiau gali būti ir tarpkojo srityje, ant užpakaliuko, galvos (ypač jei vaikui dedama kepurėlė). Bėrimo vietas gali niežėti, jos gali būti jautrios prisilietimams, tačiau skausmingos būna retai. Apskritai, prakaitinė nėra pavojinga, tačiau šis bėrimas parodo, kad kūdikis perkaista – ir tai nėra gerai, nes padidėja šilumos smūgio rizika.

Prakaitinės priežastys. Pagrindinė priežastis – kūno perkaitimas dėl to, kad prakaitas negali pasišalinti iš organizmo ir taip jį atvėsinti. Prakaitinė dažnesnė karštuoju metų laiku, ypač jei oro drėgnumas yra didelis, tačiau ir šaltuoju metų laiku šis odos bėrimas nėra retenybė. Nors prakaitinės bėrimas gali pasitaikyti bet kam, kūdikius ir mažus vaikus jis kamuoja dažniau nei suaugusius. Kūdikių ir mažų vaikų prakaito liaukos nėra pilnai susiformavusios, todėl mažylio organizmui sunkiau atvėsinti prakaituojant: prakaitas užsilaiko odelėje ir dėl to atsiranda bėrimas.

Kaip išvengti prakaitinės ir ją gydyti. Svarbiausia taisyklė – neprirengti vaiko per daug ir neleisti jam perkaisti, rengti natūralaus pluošto, orui laidžiais drabužėliais. Kambario temperatūra turėtų būti ne per aukšta. Karštuoju metų laiku reikėtų, kad mažylis būtų pavėsyje. Jei lauke labai karšta, atvėsinti mažylį galima ir maudant vėsiose vonelėse ar įsupant į drėgną paklodę. Bėrimo vietos nereikia tepti jokiais losjonais, kremais ar aliejais. Jei pastebėjai, kad kūdikiui bėrimo vietas niežti, užmauk pirštinėles, kad nenusidraskytų. Prakaitinės bėrimas – jei imamasi atitinkamų priemonių – paprastai pranyksta savaime per porą dienų, tačiau jei atvejis itin komplikuotas, gali prireikti medikamentinio gydymo.

SVARBU: prakaitinės bėrimą galima supainioti su rimtesnėmis odos bėdomis – pavyzdžiui odos grybeliu ar virusine infekcija, todėl jei kyla nors mažiausias įtarimas – būtinai pasikonsultuokite su vaiką prižiūrinčiu gydytoju. 

Naujausi komentarai

 1. Linute.
  Linute. prieš 1 m.

  Anon parašė:
  na taip, mes ji maudom kas antra diena,bei dregnu ranksluosteliu nusluostau..bet mum nepraeina nuo sestadienio jau..aisku siek tiek geriau ir jie nebe raudoni...

  pamatytum kaip mano mazaja nuberia jei ji ant saulesi lgiau pabuna, tiesiog plemais ismeta

 2. Anon
  Anon prieš 1 m.

  avietuke parašė:
  nepraeina... man gydytoja sake taip patikrinti ar tai "neblogas" berimas, perbrauk pirstu ir jei pabaltuoja nieko blogo :))

  reikes ta perbraukima pabandyti, kazkaip demesio neatkreipiau kai glostau nugara

 3. Bituteles
  Bituteles prieš 1 m.

  mano leyte isbere pazastytes ir subiniuka, cia prakaitine skaitytusi?

 4. User has not uploaded an avatar
  kado prieš 1 m.

  Mano berniukui tai jau gal kokie 3 metai kaip išbertos rankytės nuo petukų iki alkūnių, jam tų spuogiukų neniežti, jie net nebūna paraudę, tiesiog jie yra. Buvom pas dermatologą, jis negalėjo pasakyti kas tai, tiesiog pasakė kad kai kuriems vaikams taip būna, ir tie spuogučiai savaime praeina. Galvoju kal pas kitą dermatologą pabandyti nueiti, ar pas alergologą?

 5. Lorette
  Lorette prieš 1 m.

  Pas mus galvos srityje yra spuogiukai tokie kaip pulinukai gal zinot kas tai galetu buti? Prakaitine? Nes seip musu galvyte prakaituodavo bet dabar jau kaip ir ne...