Lytinių organų higiena (145)

Negalima naudoti stiprių muilų – jos gali sudirginti mažylio šlaplės išorinę angą.

Naujagimio lytiniai organai. Kelias dienas po gimimo naujagimio lytiniai organai gali būti paraudę ir paburkę – taip nutinka dėl skysčių pertekliaus ir mamos hormonų poveikio. Per kelias dienas, pertekliniams skysčiams pasišalinus, jie turėtų išnykti  – lygiai taip pat, kaip ir naujagimio paakių, veiduko paburkimai.

 • Jei turite mergaitę, gali pastebėti išskyrų ir apnašėlių (baltų, skaidrių arba su trupučiu kraujo) – jų priežastis taip pat yra mamos hormonai ir tai visiškai normalu. Jų nuvalyti nereikia, jos dings savaime. Sunerimti reikėtų nei jos neiš neišnyksta ilgiau, nei šešias savaites.  Žinoma, jei vienas ar kitas simptomas tau kelia nerimą, pasikonsultuokite su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju.
 • Jei turite berniuką, gali pastebėti, patinimus vienoje ar abiejose kapšelio pusėse, gali atrodyti, kad kapšelyje yra skysčio. Ne visų naujagimių sėklidės nusileidžia iš karto. Tačiau tokius dalykus, kaip ir į šlaplės problemas, apžiūrų metu pastebi ir įvertina gydytojas, tad jei jis nieko nesako, greičiausiai viskas yra gerai.

BENDROS TAISYKLĖS. Kūdikio lyties organų sritis turi būti švari, sauskelnės turi būti keičiamos pakankamai dažnai, tačiau svarbiausia taisyklė – nepersistengti.  Nepamirškite, kad organizmas - taip pat ir kūdikio - sugeba apsivalyti pats, jam tereikia tik šiek tiek padėti. Jums pakaks drungno vandens, minkšto audinio servetėlių arba vatukų, bekvapių drėgnų servetėlių, kartais gali reikėti ir vaikiško prausiklio.

 • Ar tepti kremą nuo iššutimų? Vieni gydytojai rekomenduoja keičiant sauskelnes patepti užpakaliuką kremu nuo iššutimų, sukuriantį apsauginį sluoksnį . Kitų nuomone, šis sluoknis trukdo odai normaliai kvėpuoti, net jei naudojamos aukštos kokybės orui laidžios sauskelnės. O tai nėra sveika. Kaip elgtis, spręsti jums.
 • Ar naudoti prausiklį? Vieningos nuomonės nėra: yra nuomonių, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais prausiklio apskritai nereikėtų naudoti (taip pat ir maudynėms). Kitų nuomone, prausiklį reikėtų naudoti, bet tik apiprausiant po rimto reikalo. Rekomenduojame situaciją vertinti individualiai ir naudoti mažiausias būtinas priemones: jei konkrečiu atveju švariai apiprausti pakanka vandens, prausiklio nenaudokite.
 • SVARBU: nenaudokite apiprausimui suaugusiems skirtų prausiklių: dauguma jų yra per „stiprūs“ plonai kūdikio odelei. Be to, jų sudėtyje paprastai yra sintetinių kvapiklių ir dažiklių, kurie gali sudirginti mažylio šlaplės išorinę angą (pro kurią išteka šlapimas) ir sukelti šlapimtakio infekciją. Mažiausiai iki trejų metų geriausia apiprausiant naudoti tik vandenį ir specialiai vaikams ar kūdikiams skirtus prausiklius, kuriuose nėra sintetinių dažiklių, kvapiklių, o patys prausikliai yra švelnesnio poveikio. Rinkdamiesi drėgnas servetėles, atidžiai perskaitykite jų sudėtį ir venkite tokių, kurių sudėtyje naftos pramonės medžiagų ir kvapiklių. 

MERGAITĖS LYTINIŲ LŪPŲ PRIEŽIŪRA.  Keisdama vystyklus, drėgna servetėle ar drungnu vandeniu suvilgytu vatuku apšluostyk ją braukdama nuo priekio išangės link (taip turėtų daryti ir suaugusios moterys), kad į makštį nepatektų bakterijų iš išangės.  Po kakučio, gali tekti apsivalyti rimčiau: tokiu atveju reiktų švelniai praskleisti lytines lūpas ir drėgnu vatos tamponėliu braukiant link išangės nuvalyti vidinę jų pusę.

BERNIUKO LYTINIŲ ORGANŲ PRIEŽIŪRA Nepriklausomai nuo to, ar berniukas apipjaustytas, ar ne, jo varputei specialios priežiūros nereikia: pakanka apiplauti ją drungnu vandeniu ir, jei reikia, su švelniu vaikišku muilu. Prausiant atsmaukti apyvarpės nereikia: nenaudojant jėgos, tai bus įmanoma  padaryti tik tada, kai apyvarpė atsiskirs nuo varpos, o tam gali prireikti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Jei jėga bandysite atsmaukti apyvarpę, galite sužaloti savo berniuko turtą, tad geriau to nedarykite. Kai gydytojas patvirtins, kad apyvarpė atsiskyrė, apiprausdami ją atsmaukite, apiplaukite galvutę ir apyvarpės odą drungnu vandeniu su švelniu prausikliu ir užsmaukite ją atgal.

Apipjaustymas Lietuvoje vis dar retas reiškinys, tačiau užsienyje tai – populiari procedūra. Jeigu berniukas buvo apipjaustytas, keletą dienų po to jo varputė gali būti labai raudona. Taip pat gali pasirodyti gelsvų išskyrų. Abi reakcijos rodo, kad varpa gyja normaliai. Apipjaustymas retai sukelia infekciją ir sugyja per 7-10 dienų, tačiau turėtum pasitarti su gydytoju, jeigu varpos galiukas lieka patinęs arba paraudęs ir jeigu atsiranda gelsvų, vandeningų pūslelių.

Naujausi komentarai

 1. 2014Mamyte
  2014Mamyte prieš 3 mėn.

  Ingulis7 parašė:
  Kiekvieną vakarą, t.y. paroje kartą. Stengiuos praust tik su vandenuku. Būna savaitgaliais, kad kas antrą vakarą, jeigu kur išvažiuojam, bet retai taip būna.…

  Psiko sultuociau su gydytoja. Bet as nuo mazens plaunu vaika su muiliuku ir vandeniu,jai ner galimybes nupraust tai dregnom servetelem prausiu

 2. PuikiMama
  PuikiMama prieš 3 mėn.

  O kaip priziureti berniuko peliuka nuo gimimo. T.y. Kaip ji plauti,kad nesuaugtu odele? Ar reikia atitraukti ten..ar kaip?
  Pirmam nieko netraukinejau,tai vat musu peliukas laaabai mazai atsismaukia. Realiai reiketu daryti apipjaustyma,tik kad antri metai eileje... Bet jokiu uzdegimu ar dar kazko nera.
  O dabar gims kitas..kaip taisiklingai priziuret,kad neture bedu.?

 3. Nestuke20
  Nestuke20 prieš 3 mėn.

  Ingulis7. Mums buvo, kad visad raudona buvo. Pirkau intymiai higienai prausikli pries uzdegimini. Lb pasiteisino. Db visad su savo intymios higirnos prausikliu plaunu.

 4. jolkute56
  jolkute56 prieš 3 mėn.

  Sveikos,ar buvot kada susidurusios su lytiniu lupu suaugimu?ir ar paprastas ginekologas negali apziuret,butinai reikia vaiku ginekologo?

 5. Kristuciukas
  Kristuciukas prieš 3 mėn.

  jolkute56 parašė:
  Sveikos,ar buvot kada susidurusios su lytiniu lupu suaugimu?ir ar paprastas ginekologas negali apziuret,butinai reikia vaiku ginekologo?

  Sveiki, mano mergaitei buvo. Buvom pas vaiku ginekologe, israse tepaliuka, nuo kurio suaugimas isnyko.
Žindymas »

Kūdikio ir vaiko priežiūra »

Sauskelnių ir puoduko reikalai »

Fizinė ir motorinė vaiko raida »