23 nėštumo savaitė

Vaikelis 23 nėštumo savaitę

Dvidešimt trečia nėštumo savaitė

23 nėštumo savaitė: Plaučiuose plečiasi kraujagyslių tinklas.

Mangas. Vaikelis dabar yra maždaug 29 cm ilgio ir sveria apie 500 g – kaip didelis mango vaisius. Smegenų dalis, atsakinga už vestibuliarinį aparatą, išsivysto bene anksčiausiai, ir šiuo metu vaikelis jau gali jausti mamos judesius - galite įsijungti savo mėgstamą muziką ir pašokti!

Nepriklausomai nuo rasės ir gymio dabar vaikelio oda yra raudona. Daugiau ar mažiau paraudusi ji bus ir po gimimo, nes per plonytę vaikelio odą persišviečia kraujagyslės. Tikrasis odos atspalvis išryškėja per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus.

Vaisiaus plaučiuose plečiasi kraujagyslių tinklas – taip plaučiai ruošiasi kvėpavimui. Tačiau praeis dar daug mėnesių, kol plaučiai visiškai susiformuos: šis organas baigia vystytis paskiausiai. Štai kodėl neišnešiotiems naujagimiams (gimusiems iki 37 savaitės) taip sunku kvėpuoti.

Šią savaitę gimę naujagimiai turi galimybę išgyventi padedant intensyviai terapijai: statistika teigia, kad apie trečdalis visų šią savaitę gimusių ankstukų išgyvena, tačiau rimtų komplikacijų grėsmė vis dar yra labai didelė.

Nepamirškite: kiekvienas vaikelis vystosi šiek tiek skirtingai. Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

Tavo kūnas 23 nėštumo savaitę

Faktas

Nėštumo trukmės rekordas priklauso drambliams. Jų nėštumas trunka apie dvejus metus.

Jei pirmojo trimestro metu tave kamavo galvos skausmai, šiuo metu jie turėtų atslūgti. Daugeliui moterų nėštumo pradžioje skauda galvą. Šito priežastis – nėštumo hormonai, medžiagų apykaitos pokyčiai ir/arba sinusų užgulimas.  

Gal jau pastebėjai, kad pradėjo tinti galūnės, ypač pėdos ir kulkšnys. Tai vadinamoji edema, kuri atsiranda dėl kraujo cheminės sudėties pokyčių nėštumo metu. Dėl šių pasikeitimų skysčiai kaupiasi audiniuose. Be to, didėjanti gimda spaudžia venas, kuriomis kraujas grįžta iš apatinės kūno dalies, dėl to kraujo apytaka kojose dar labiau sulėtėja. Edema paprastai paūmėja į dienos pabaigą ir vasaros metu. Visus šiuos perteklinius skysčius tavo organizmas pašalins vaikeliui gimus. Todėl nenustebk, jei kelias dienas po gimdymo prakaituosi ir šlapinsies daugiau negu įprastai.

Darbelis 23 nėštumo savaitei

Parašyk savo mažyliui laišką

Po daugelio metų tu ir tavo vaikas branginsite šią dovaną. Kaip pradėti? Klausyk širdies ir leisk lietis savo jausmams. Jei sunku įsivažiuoti, prisimink, kad tuščias lapas yra didžiausias įkvėpimo priešas, tad, užuot bandžiusi iš karto parašyti tobulą pirmąjį sakinį, rašyk bet ką – vėliau laiškas susidėlios savaime. Jei trūksta minčių, apie ką galėtum rašyti, pasinaudok šiais patarimais:

 • Papasakok, ką dabar jauti savo vaikeliui, ką patiri jį nešiodama ir jausdama, kaip jis tavyje auga.

 • Įsivaizduok nuostabią dieną su savo vaikeliu ir ką judu abu veiksite.

 • Išliek savo svajones, viltis ir norus, siejamus su augančiu mažyliu.

 • Pasvarstyk, ką tau reiškia būti mama, ir papasakok, kaip tu įsivaizduoji tobulą mamą.

Jei rašyti laiškus vis dėlto ne tavo stilius, sukurk, pavyzdžiui, koliažą iš nėštumo metu darytų nuotraukų, rašytų laiškų ir pan. Arba sukurk prisiminimų dėžutę. Tai ne tik puiki dovana ir šio laikotarpio atminimas, bet ir malonus užsiėmimas, padedantis psichologiškai pasiruošti motinystei.2016 m. Rugsėjinukai

 1. Mirksius
  Mirksius prieš 4 val.

  Dovile SB parašė:
  O spec nesciosioms yra tokiu? Na kur pilveliui placiau

  Tikrai yra. Galit teirautis specializuotose nesciuju parduotuvese, bet ar jose yra nezinau. As pirkau " ortopedijos technika" kaune;)

 2. Joly22
  Joly22 prieš 2 val.

  kojinyte26 parašė:
  Kodel negalima ciobreliu

  Man gyd sakė tikrai negalima, kai sirgau pradžioj nėštumo. Zinok neklausiau kodėl, gal gimdos tonusą didina, persileist grėsmė. Tik speju. Bet inete manau yra atsakymas

 3. Ugni@
  Ugni@ prieš 2 val.

  kojinyte26 parašė:
  Kodel negalima ciobreliu

  Kai kurie tradicinės medicinos vaistai gali būti kenksmingi būsimai mamai ir jos kūdikiui. Šiuolaikinės visuomenės žmogus vis dažniau pasirenka ne tradicinį gydymą, bet natūralų, šimtmečius gyvuojantį gydymąsi augalais. Kokie augalų privalumai prieš tabletes? Saugumas, bent jau daugeliui mūsų atrodo būtent taip. Tačiau būsimoji mamytė plikydama sau raminančią ar kokią kitą arbatėlę turėtų prisiminti literatūroje puikiai aprašytas močiutes, padedančias suvedžiotoms mergaitėms atsikratyti “gėdos”… Užpilai, nuovirai, arbatos ir t.t. nėra nekalti skystimėliai, juose yra veikliųjų medžiagų, kai kurios jų gali būti pavojingos.

  Kai kurie augalai pavojingi, nes gali:
  • sukelti persileidimą, pvz., alijošius, raugerškis, kietis ir kt..
  • Sąlygoti vaiko polinkį alerginėms ligoms, pvz., žemuogės.
  • Sutrikdyti vaiko vystymąsi, pvz., rūgštynės ir špinatai. Juose yra didelis rūgštynių rūgšties kiekis, ji gali sutrikdyti vaiko kaulinės sistemos vystymąsi. Nerekomenduojama vartoti ir daug jūros kopūstų, nes jodo perteklius vaiko organizmui taip pat žalingas.
  • Nepalankiai veikti motinos organizmą:
  - vartojant saldymedžio šaknį, gali atsirasti patinimų, pakilti kraujospūdis. Beje, šis augalas paprastai skiriamas sergant kvėpavimo takų ir kai kuriomis endokrininės sistemos ligomis;
  - paprastasis bandrenis padidina raumenų tonusą ir jautrumą skausmui;
  - vaistinis valerijonas vartojant jį didelėmis dozėmis ar ilgesnį laiką, gali sukelti galvos skausmus, pykinimą, slopinti virškinimo sistemos veiklą;
  - ugniažolė, kietis, pelynas paūmina toksikozės reiškinius;
  - dvinamė katpėdė, dvinamė dilgėlė, vaistinė kraujalakė, paprastoji takažolė, dėmėtasis rūgtis ir kt. veikia kraujo krešėjimą, iškyla tromboflebitų arba kraujavimo pavojus (gimdymo metu);
  • Stimuliuoti lytines liaukas ir taip sutrikdyti hormonų balansą, pavyzdžiui, anyžius, saldymedžio šaknis, dvinamė dilgėlė, paprastoji kiaulpienė ir kai kurie kiti augalai gali keisti hormonų balansą, kas ypatingai pavojinga pirmame nėštumo trimestre;

  Lentelė 1. Augalai, kurių visiškai negalima vartoti nėštumo metu
  Augalas Poveikis
  Alijošius (Aloe vera) Lapai pasižymi stipriu vidurius laisvinančiu poveikiu, negalima vartoti jokių geriamų alijošiaus preparatų, jie gali sukelti persileidimą. Prisiminkite, alijošius paprastai įeina į virškinimą gerinančių preparatų sudėtį.
  Rudeninis vėlyvis (Colichicum autumnale) Gali sutrikdyti ląstelių diferenciaciją ir sąlygoti apsigimimus
  Paprastasis raugerškis (Berberis vulgaris) Raugerškio veiklioji medžiaga berberinas skatina gimdos susitraukimus, gali sukelti persileidimą
  Vaistinė taukė (Symphytum officinale) Negalima gerti šių preparatų, kadangi taukėse esančios medžiagos pereina placentos barjerą
  Paprastasis kadagys ir kadagio aliejus (Juniperus communis) Stimuliuoja gimdos susitraukinus, galima vartoti tik gimdymo metu
  Paprastasis amalas (Viscum album) Negalima gerti šio augalo preparatų, nes toksinės medžiagos pereina placentos barjerą
  Paprastasis kietis (Artemisia vulgaris) Stimuliuoja gimdos susitraukimas, gali sąlygoti persileidimą bei vaisiaus apsigimimus. Rekomenduojama vengti ir žindymo metu.
  Pseudoženšenis (Panax notoginseng) Gali sukelti apsigimimus
  Žalioji rūta (Ruta graveolens) Stimuliuoja gimdos susitraukimus, gali sukelti persileidimą
  Trikertė žvanginė (Capsella bursa-pastoris) Stimuliuoja gimdos susitraukimus, gali sąlygoti persileidimą, galima vartoti tik gimdymo metu.
  Pelynas (Artemisia absinthium) Stimuliuoja gimdos susitraukimas, gali sąlygoti persileidimą bei vaisiaus apsigimimus. Rekomenduojama vengti ir žindymo metu
  Paprastasis jūrsvogūnis (Urginea maritima) Stimuliuoja gimdos susitraukimus, gali sukelti persileidimą, gali sukelti apsigimimus
  Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) Stimuliuoja gimdos susitraukimus, gali sukelti persileidimą, gali sukelti apsigimimus
  Drignė Labai toksiškas augalas, gali sukelti apsigimimus
  Asiūklis Per dideli silicio dioksido kiekiai kenksmingi besivystančiam vaisiui
  Muškato riešutas Didelėm dozėm gali sukelti persileidimą
  Miltinė meškauogė (Arctosaphylos uva-ursi) Gali sukelti hipoglikemiją

  Šių augalų keliamas pavojus neįrodytas, tačiau jų vartojimą rekomenduojama riboti
  Česnakas – vartojant nedideliais kiekiais sustiprinamas imunitetas. Česnakas slopina ir rytinį pykinimą, tačiau dideli jo kiekiai gali sukelti persileidimą. Česnako ir svogūnų nerekomenduojama vartoti ir žindančioms moterims, specifinis jų skonis gali nepatikti kūdikiui.
  Jonažolė – liaudies medicinoje šis augalas vadinamas vaistu nuo 99 ligų. Ji vartojama sergant neurozėmis, skrandžio ir žarnyno ligomis, kvėpavimo takų uždegimus, hemorojų, tačiau nėra įrodytas šio augalo saugumas nėštumo metu. Pastebėta, kad jonažolė dažnai sukelia alergines reakcijas, todėl šio augalo pagrindu pagamintų preparatų žindančioms moterims vartoti nerekomenduojama, ypač jei kūdikis alergiškas ar serga bronchų astma.
  Ežiuolė – labai populiarus imunitetą stiprinantis augalas, tačiau jos saugumas nėštumo metu nėra įrodytas.
  Mokslininkai perspėja, kad augalai, turintys medžiagų, panašių į estrogeną, taip pat gali būti žalingi besivystančiam vaisiui (soja, apynys, sėmenys ir kt.), rekomenduojama riboti šių augalų kiekį.

  Pieno gamybą slopinantys augalai
  Pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie tai, kad jokie augalai ar maisto produktai negali paveikti pieno gamybos, tačiau liaudies medicinoje toks augalų poveikis minimas iš tikrųjų dažnai. Šie augalai neretai vartojami ne tik gydymosi tikslais, bet ir kulinarijoje. Pastebėta, kad ypatingai stipriu pieno gamybą slopinančiu poveikiu pasižymi šalavijas. Šalavijo arbata paprastai rekomenduojama nujunkant kūdikį. Stipriu gamybą slopinančiu poveikiu pasižymi ir pipirmėtė. Turėkite omenyje, nebūtina gerti pipirmėtės arbatų, pieno gamybą slopina ir gausiai vartojami saldainiai, kramtomoji guma su pipirmėtėm ir kt.. Beje, pipirmėtės dar vadinamos tiesiog mėtom ar šaltmėtėm.
  Raudonėlis Šalavijas
  Petražolė Rūgštynė
  Pipirmėtė Čiobrelis
  Žiemė Paprastoji kraujažolė

  Augalai, kurie gali būti žalingi, jų žindymo metu vartoti negalima
  • Šunobelės preparatai gali sukelti stiprius žarnyno skausmus, sutrikdyti širdies veiklą (vartojant šunobelės preparatus su šlapimu išsiskiria kalis).
  • Nevartokite ženšenio ar jo preparatų, veiklioji ženšenio medžiaga kūdikiui gali sukelti tachikardiją (padažnėjęs širdies plakimas), padidinti kraujospūdį.
  • Pelynas (kartusis kietis) pavojingas perdozavus, nes gali sukelti traukulius, haliucinacijas ir kitus psichikos sutrikimus.
  • Negalima vartoti ir vidurius laisvinančių augalų (alijošius, rabarbarai) preparatų, su pienu patekusios veikliosios šių augalų medžiagos kūdikiams gali sukelti stiprius žarnyno skausmus ar viduriavimą.
  • Jei speneliams gydyti vartojate eterinius augalų aliejus, prieš žindydamos, būtinai nuplaukite spenelius vandeniu su muilu.

  www.mamosdienorastis.lt/md-528-vaistazoles_nera_visai_nekaltos%E2%80%9D_-540.html

  Galima visko neideleis kiekei, geriausia gerti ivairias arbatas

 4. Ugni@
  Ugni@ prieš 2 val.

  ascionka parašė:
  Sveikos mergaites...man 21 savaite ir sergu...juodai koseju sloguoju skauda gerkle...kazin ar nepakenks mazyliui?

  Jei turi eukalipto tepaliuka, labai geras daiktas pasitrinti juo padus ir nugara. Jei turit aliejuku pvz arbatmedis ar ir aukaliptas pagarinti ir pasedeti toje patalpoje. Jeigu skauda gerkle ar persti, pasildyti druska pvz koijnei i mikrobange tik atsargei greit ikaista, jei temperatura gerai ant kaklo ir virs krutines pasildyti ir pakviepuoti. Is vaistu isla su kerpena, gelomyntol, farngo spry kazkoks yra ir aliejuku pabgrindu. Labai gerai imunitetui citrina+medus+imbieras ligiom dalim po 1saukstuka kas 1-2valandas. Daug arbatu gerai butu ivairiu, ne vienos rusies arba daug vandenuko gerkit ir stenkites pagulineti, paileset ir pamiegot, tas padeda sveikti. Jeigu temperatura kyla virs 38 musti paracetamoliu, jeigu temperatura labai auksta ir kyla ir nepadeda butina kreiptis pas gydytoja, nes temperatura gali pakenkti maziukui, o visi kiti simptomai ne. SVeikit

 5. Sarune2
  Sarune2 prieš 1 val.