Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (445)

Problema pasirodys beesanti ne tokia didelė , jei suprasti tikruosius vaiko maisto poreikius.

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai. Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų. Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko. Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti. Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo. Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis.  Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. Gitanele
  Gitanele prieš 1 sav.

  Maniskis irgi prie nevalgiuju

 2. egliosha
  egliosha prieš 1 sav.

  Dovi@ parašė:
  Mums už poros dienu taip pat 7 mėnesiai, pradėjau primaitinti lygiai nuo 6 mėn, iš pradžiu viska sekėsi puikiai ragaut ir valgyt, labai mėgom obuolį, cukinija, moli…

  kai didesnė vaiko raciono dalis dar yra pienukas, nereikėtų pernelyg nerimauti, tiesiog vaikas nenori vargti "maumoti" matyt. bandykit keisti maistuką.

  daug sunkiau, kai trimetis užsispiria ir nuo lėkštės bėga... valgyt nori, bet visokių nesąmonių - duonos lazdelių, mandarino, sausų dribsnių, batono (geriausiai eina). galiu pakišt nebent keptą svieste skrebutį ir obuolinių ar bananinių blynukų, o kažko rimčiau, kas nėra saldu, kaip kotletai, koks troškinys nu be šansų ir daržely skundžiasi jau, kad nevalgo, nebežinau ką daryt

 3. Gitanele
  Gitanele prieš 1 sav.

  egliosha parašė:
  kai didesnė vaiko raciono dalis dar yra pienukas, nereikėtų pernelyg nerimauti, tiesiog vaikas nenori vargti "maumoti" matyt. bandykit keisti maistuką.

  ne jum taip vienai, atsisakem saldumynu, jokiu sausainiu ir t.t. uztad jau atsibodo kept blynus, kiausini....

 4. MazyteFeja
  MazyteFeja prieš 1 sav.

  egliosha parašė:
  kai didesnė vaiko raciono dalis dar yra pienukas, nereikėtų pernelyg nerimauti, tiesiog vaikas nenori vargti "maumoti" matyt. bandykit keisti maistuką.

  Mano dickis vien manu kose ir blynus valgo, ir tai visciuko kiekiais.. Nebeperku jokiu saldumynu, galvoju net jogurta pamirsti, nors ir jo tik maza induka iveikia

 5. User has not uploaded an avatar
  Monvyt prieš 1 sav.

  Dovi@ parašė:
  Mums už poros dienu taip pat 7 mėnesiai, pradėjau primaitinti lygiai nuo 6 mėn, iš pradžiu viska sekėsi puikiai ragaut ir valgyt, labai mėgom obuolį, cukinija, moli…

  Panasiai,tik nespjauna maniskis lauk dabar kas diena bent po pora sauksteliu suvalgo kosytes tai bent tiek gal skauda dantukus? Nes maniskis tai nuo saukstelio purtos kai dantukai lenda..
Vaiko kalbos raida »

Vaiko emocinė raida »

Fizinė ir motorinė vaiko raida »

Vaiko sveikata »

Daiktai ir paslaugos šeimai »