Nuo kada vaikas supranta, kas jam sakoma? (46)

Nelygu ką turime omenį sakydami „supranta“. Iš esmės, „susikalbėti“ su kūdikiu galima nuo pat gimimo, tiesiog „kalba“ nebus žodžiai ar sakiniai.

Tarpsnis nuo gimimo iki apytiksliai keturių mėnesių, iš esmės yra laikas, kada kūdikis supranta, kad be verkimo, kuriuo jis išreiškia savo pojūčius, yra ir kitoks bendravimo būdas. Todėl kalbėtis su kūdikiu būtina. Artėjant į pabaigą trečiam mėnesiui, kūdikis jau gali guguoti.

Nuo keturių iki šešių mėnesių kūdikis jau pradeda guguoti vis įmantriau ir eksperimentuoja su balso skleidžiamais garsais – jau galite tikėtis ir dviskiemenių „žodžių“ (ma-ma ar te-te būna vieni pirmųjų). Bandydami atsakyti ir kartoti kūdikio tariamus garsus paskatinsite jo kalbos raidą. Šiuo metu kūdikiai dar nesuteikia garsams prasmės, tačiau pravartu tam tikrose situacijose kartoti atitinkamus žodžius (pavyzdžiui „kuti-kuti“ kai kutenate jo pilvuką arba „atia“ kai su kuo atsisveikinate) – tai pradeda kūdikiams suprasti, kad žodžiai turi prasmę.

Nuo devintojo mėnesio iki pirmojo gimtadienio lavėja mažylio gebėjimas suvokti kalbą. Kol kas jis tikriausiai supranta vos keletą pačių paprasčiausių žodžių („ne“, „atia“ ir panašiai). Tačiau net ir nesuprasdamas žodžių, kūdikis atpažįsta tėvų balso skambesį ir suvokia, ar su juo kalbama raminamai, ar griežtai, ar linksmai.

Vienerių metų mažylis jau ne tik taria nesudėtingus žodžius, bet ir taria juos turėdamas omeny atitinkamas sąvokas. Tiesą sakant, tokio amžiaus mažyliai jau supranta ir sudėtingesnius žodžius, tačiau dar nemoka jų ištarti. Šaukiami mažyliai atpažįsta savo vardą ir jau gali „atsakyti“ į paprastus klausimus – bent jau palinksėdami ar papurtydami galvą.

Naujausi komentarai

 1. Nakties ziedas
  Nakties ziedas prieš 3 m.

  tiesa

 2. Atnimar
  Atnimar prieš 3 m.

  Mano mazius guguoti pradejo 2 menesiu.

 3. EivinaAironas
  EivinaAironas prieš 3 m.

  Atnimar parašė:
  Mano mazius guguoti pradejo 2 menesiu.

  Mano nuo pusantro

 4. sypsenele 00
  sypsenele 00 prieš 2 m.

  mano guguoti pradejo nuo menesio , kartais atrodo tiek daug noretu pasakyti kad ikvepia nu atrodo toj duos kalbos, bet iseina tik kelis garsus isreiksti , gu tiau bau siau au

 5. paulita777
  paulita777 prieš 1 m.

  Man auginant pirmaji sunu tokio tipo straipsnis (kad nuo 1 metu jau taria nesunkius zodelius kudikeliai) tik panikos ivare. Mano sunus tik 2.4 metu pradejo sakyti "mama", "tete". Iki tol jam uzteko skiemenu VA ir BA viskam isreiksti. Buvau panikoje, issikovojau siuntima pas logopede anksciau negu priklauso. Ir ka? Sunus po tu pirmuju zodeliu pradejo kalbeti sudetingais sakiniais, vos ne tarptautiniais zodziais. Kaip jau atsiriso kalbos maiselis, taip ir neuzsiciaupia Mokykloj ji mazuoju profesorium vadina, tapo skaitovu konkurso nugaletoju uz deklamavima... O kiek as tada jaudinausi, kad jis 1 metu jokiu zodziu netaria...