Kūdikio primaitinimas kietu maistu (411)

Pradėti primaitinti kietu maistu jaunesniam nei 4 mėnesių kūdikiui negalima, nes jo virškinimo sistema dar nėra tam pasirengusi, kietame maiste nėra kūdikiui būtinų maistinių medžiagų, o esamos įsisavinamos sunkiai.

Be to, per ankstyvas primaitinimas kietu maistu siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. Įprastas laikas, kada kūdikiui reikėtų pradėti duoti ir kieto maisto, yra šeši mėnesiai, tačiau vaikutis yra unikalus, ir šis laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Tikslių rekomendacijų klausk savo gydytojo.

Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

 • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo, arba jis pasiekė 7 kg atžymą.
 • Augantis apetitas (netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną yra alkanas).
 • Domisi maistu, kurį valgo suaugę, ir siekia jo paragauti.
 • Šiek tiek paramstytas, sėdi tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
 • Gali maistą nukreipti į burnos gilumą (kad galėtų nuryti).

Nuo kokio maisto pradėti primaitinimą?

Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių tyrelių (dažniausiai tai būna morkų tyrė). JAV vis dar populiariausia pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (arba kitaip gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas dažnai būna mėsa. Kas link prieskonių, Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų.

Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite, turite patys (arba padedami vaiką prižiūrinčio pediatro). Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaikas: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti kūdikišką maistą, nuo krūties peršokdamas „tiesiai prie karbonadų“ (ta prasme, suaugusiųjų maisto, pagardinto prieskoniais). Čia rasi patarimus, kaip surengti „pirmuosius tikrus pietus“.

Pagrindiniai primaitinimo principai

Tęsk maitinimą mamos pienu ar mišiniais. Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradėjo valgyti kietą maistą, iki vienerių metų kūdikį ir toliau reikės žindyti ar maitinti pieno mišinukais. Tiesiog pieno ar pieno mišinių kiekis kaskart turi mažėti. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Taip pat nenustebk, jei pirmi pietūs tebus pusė šaukštelio. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kad ir kaip norėtųsi, kad pietūs pavyktų, jokiu būdu negrūsk per prievartą.

Vienu kartu – vienas naujas produktas. Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.

Nuosekliai didink porcijas. Kas kartą mažyliui košelės duok vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu jis suvalgys apie 100 ml košelės, kieto maisto duok jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą).

Maitink tik šaukšteliu. Kietą maistą mažylis turi valgyti šaukštu. Košelių ir tyrelių iš buteliukų maitinti negalima ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Kiti patarimai

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendei tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Mikrobangų krosnele naudokis atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai. Geriausia, jei pripratinsi kūdikį prie kambario temperatūros maisto – taip ir pati išvengsi papildomo darbo. Nepamiršk, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat nesaldink ir nesūdyk kūdikio maisto: cukrus gali paskatinti dygstančių dantukų ėduonies vystymąsi, o inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

Naujausi komentarai

 1. ingava
  ingava prieš 6 mėn.

  Sveikos mamytes... mums dar nepavyksta patiems tustintis... duodu kosytes kurios turetu laisvinti pilvuka,o mums kieteja aliejuka ir pilu kaip pataret,bet nieko siandien jau vaistu pirkau duphalac,ziuresiu ar suveiks po 2-3 paru... tik klizmutes gelbeja,nes paciai nepavyksta normaliai issirustinti,labai mazai padaro... dar mums dantukai prasikale,bet nuo dantuku laisvinti turetu ar klystu??

 2. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 6 mėn.

  ingava parašė:
  Sveikos mamytes... mums dar nepavyksta patiems tustintis... duodu kosytes kurios turetu laisvinti pilvuka,o mums kieteja aliejuka ir pilu kaip pat…

  Tai gal dar nedaug suvalgo ir ner ka kakot? Skysciu daugiau duokit vaikui

 3. ingava
  ingava prieš 6 mėn.

  laukų vėjas parašė:
  Tai gal dar nedaug suvalgo ir ner ka kakot? Skysciu daugiau duokit vaikui

  Suvalgo po 100-120 ml,valgom ryte kose jau savaite ir vakare darzoviene ir tiek pat suvalgo gyd sake daugiau duoti,bet neduodu,nes ataigeria vandenuko ir toliau mp valgo diena kas 1-2 val,nakti keliasi 3-4 kartus... darem klizmute isikakojo kietai ir sunkiai... kita kart su gleivemis tasiomis ir neseniai pati padare taip pat su gleivemis nebus zarnyno epitelis? Dantukai issikale,seilejasi daug ir pirstai burnoje... kiek skaitau tai itakoja gleiviu atsiradimas ismatose

 4. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 6 mėn.

  ingava parašė:
  Suvalgo po 100-120 ml,valgom ryte kose jau savaite ir vakare darzoviene ir tiek pat suvalgo gyd sake daugiau duoti,bet neduodu,nes ataigeria vandenuko ir tol…

  Oho, tikrai daug valgo. Gal grudine kose netinka?

 5. ingava
  ingava prieš 6 mėn.

  laukų vėjas parašė:
  Oho, tikrai daug valgo. Gal grudine kose netinka?

  Pradejom nuo avizines,nes ji laisvint turetu,bet nepadeda...