Rytinis pykinimas nėštumo metu (340)

Kas yra nėštumo pykinimas?

Nėščiųjų pykinimas (dar vadinamas "rytiniu pykimu") yra nėštumo pradžiai būdingas negalavimas, kurį daugiau ar mažiau patiria apie 75-80% moterų. Tiesa, "rytinis pykinimas" nėra visai tikslus terminas, nes nėščiąsias jis gali ištikti bet kuriuo paros metu. Manoma, kad pykinimą ir vėmimą nėštumo metu sukelia hormonų lygio ir biocheminių procesų pokyčiai.

"Nėštumo pykinimui" būdingi požymiai: šleikštulys, pykinimas, žiaukčiojimas, vėmimas, blogas skonis burnoje ar "beskonis" maistas, nemalonūs pojūčiai skrandyje, padidėjęs jautrumas kvapams (blogąja prasme).

Apie 0.2-2% nėščiųjų vargina itin sunki nėščiųjų pykinimo forma, vadinama hyperemesis gravidarum. Siekiant išvengti dehidratacijos ir išsekimo, šią sunkią pykinimo formą patiriančios moterys gali būti hospitalizuojamos. Jei jus vargina stiprus pykinimas ir vėmimas, jei nesišlapinate ilgiau kaip 8 valandas arba šlapimas yra labai tamsios spalvos, būtinai informuokite savo gydytoją.

Kaip ilgai trunka nėščiųjų pykinimo periodas?

Pykinimo trukmė ir sunkumas kiekvieno nėštumo atveju yra individualus ir jį nulemia daugybė faktorių. Pastebėta, kad nėštumo pykinimo tikimybė yra didesnė ir jis yra būna stipresnis tokiais atvejais:

 • laukiantis dvynukų (trynukų) - taip nutinka dėl aukštesnio HCG hormono lygio;
 • laukiantis mergaitės;
 • laukiantis pirmą kartą;
 • turint genetinį polinkį į pykinimą nėštumo metu (t.y. jei pykino jūsų mamą ar močiutę);
 • jei pasireiškė pykinimas ankstesnio nėštumo metu ar vartojant kontraceptines tabletes (tai rodo jūsų organizmo polinkį tokiu būdu reaguoti į hormono lygio pokyčius);
 • jei jus pykina nuo supimo arba kamuoja migrena.

Paprastai, pykinimas pradeda reikštis apie 6-8 nėštumo savaitę ir tęsiasi iki antrojo trimestro pradžios (apytiksliai 14-15 nėštumo savaitės). Tačiau jis gali prasidėti ir anksčiau (apie 4-tą nėštumo savaitę) ir trukti iki pat gimdymo. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.

Ar pykinimas ir vėmimas yra pavojingas kūdikiui?

Ne, būsimam kūdikiui jis nekenkia. Atvirkščiai, kai kurie statistiniai stebėjimai rodo, kad moterys, kurias pykino pirmojo trimestro metu, rečiau patiria priešlaikinį gimdymą. Pavojingi nėščiajai ir kūdikiui gali būti tik sunkūs hyperemesis gravidarum atvejai, jei jie nėra tinkamai gydomi: dėl dehidratacijos (skysčių netekimo) ir prastos mitybos vaisius gali gauti per mažai vystymuisi reikalingų maistinių medžiagų ir gimti per mažo svorio.

Jei jus vargina itin stiprūs pykinimo priepuoliai, jei negalite visiškai nieko paimti į burną (net paprasto vandens), būtinai kreipkitės į nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip sutramdyti "rytinį" pykinimą?

Jei nekalbėsime apie medikamentus, kuriuos vartoti reikėtu tik paskyrus gydytojui, būdų visiškai išvengti rytinio pykinimo nėra. Tačiau galima sumažinti rytinio pykinimo intensyvumą bei jo sukeliamą diskomfortą.

Tai galima padaryti pakoregavus mitybos planą ir imantis mažų liaudiškų gudrybių. Žinoma, ne visi šie kovos su pykinimu būdai gali būti veiksmingi kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau tarp jų greičiausiai rasite tokių, kurie jums padės. Plačiau apie būdus pykinimo keliamam diskomfortui mažinimui skaitykite straipsnyje "Kaip pavalgyti jei nuo visko pykina?".

Naujausi komentarai

 1. Anemun
  Anemun prieš 4 mėn.

  donateki parašė:
  Idomu labai, kai nezinai ko laukiesi

  Mane tai su mergaite pykino mazdaug iki 20 savaites bet ne vemiau .O va su berniuku tai jutau kad kazkas ne taip bet nepykino visai.

 2. User has not uploaded an avatar
  viliukas8 prieš 2 mėn.

  Man praejo 14 savait.bet visa ta laika,savijauta buvo baisi.viskas dvoke,tampe nuo visko

 3. Candygirl
  Candygirl prieš 1 d.

  Sveikutes, esu 6 sav nescia.. Pykinimas nezmoniskas, bet ir taip keista viena diena gerai jauciuosi kita diena taip silpna ir pykina.. nezinau bet pastebejau kad turiu valgyti jei noriu kad nepykintu. kai tuscias skrandis atrodo i siena ilipsiu ka nors uzkandziu kol apvirskina veliau pagereja.. Su pirmu nestumu tai vemiau iki 3 men.. norejau paklausti tu merginu gal kurios turejo pries nestuma su skrandziu problemu? nes as turejau, kai suzinojau kad laukiuosi nustojau gerti tabletes kurias gerdavau kas diena.. ir dabar pradejau galvoti gal cia ne del nestumo pykina o del skrandzio,,,

 4. Anemun
  Anemun prieš 1 d.

  Candygirl parašė:
  Sveikutes, esu 6 sav nescia.. Pykinimas nezmoniskas, bet ir taip keista viena diena gerai jauciuosi kita diena taip silpna ir pykina.. nezinau bet pastebejau kad tu…

  As turejau su skrandziu problema pries mergaites nestuma.Galiu pasakyt kad tik paumeja pirmus tris men viskas reikia pasitaikyt maista ir gerti daug vandens.

 5. lapsa
  lapsa prieš 4 val.

  As su abiem nestumais vemliojau iki 16 sav.,savijauta nepavidetina.