Nevalgiukas arba kodėl vaikas nevalgo (388)

Problema pasirodys beesanti ne tokia didelė , jei suprasti tikruosius vaiko maisto poreikius.

Ar tavo vaikas yra iš tų, kurie valgo tik tam tikrą maistą, atsisako ragauti naujų patiekalų, o gal apskritai „nevalgo“? Bent pusė visų tėvų teigia, kad jų vaikai yra „nevalgiukai“, tačiau tiesa yra ta, kad dauguma tų vaikų valgo pakankamai, o jų mityba yra daugiau ar mažiau pilnavertė.

Problema pasirodys besanti ne tokia didelė, jei suprasi tikruosius vaiko maisto poreikius ir įlįsi į vaiko kailį. Štai kuo dažniausiai skundžiasi „nevalgiukų“ tėvai ir kaip šiuos skundus reikėtų vertinti:

Vaikas nevalgo ar valgo per mažai. Nepamiršk, kad nuo vienerių metų vaiko augimo tempas sulėtėja, tad maisto jam reikia mažiau, nei anksčiau. Be to, vaiko skrandis yra mažas, jis valgo dažniau, bet po truputį. Normalu yra ir tai, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą – tai pereinamasis periodas, tad vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nenuoseklus. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, tu neturi jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti ir kai tik praalks, būtinai tau apie tai praneš.

Vaikas net neragauja naujų patiekalų ar maisto produktų. Vaikui bet koks naujas produktas yra lygiai toks pat „įtartinas“ kaip ir tau neragauti egzotiški patiekalai. Ar tau kilo noras paragauti austrių ar sušių, pamačius juos pirmą kartą? Daugumai vaikų naujovę reikia pasiūlyti bent 10 kartų, kol jie ryžtasi jos paragauti.  Kai kurie vaikai iš prigimimo yra mažiau linkę eksperimentuoti – tokiu atveju pasitelk kūrybiškumą.

Vaikas paragavo ir jam nepatiko. Tai tikrai nereiškia, kad vaikas niekada nebevalgys šio maisto (patiekalo). Nenustebk, jei kitą kartą jis atmestą valgį ragaus su didžiausiu pasimėgavimu – šiuo amžiaus tarpsniu pomėgiai labai dažnai keičiasi. Taip pat gali būti, kad vaikui nepatinka maisto tekstūra – pavyzdžiui, jis gali noriai graužti obuolį, bet bjaurėtis obuolių tyrele. Todėl išbandyk skirtingus maisto pateikimo būdus.

Vaikas atsisako valgyti. Kai kurie vaikai mėgsta kontroliuoti situaciją ir, kai to daryti negali, ima ožiuotis. Pavyzdžiui, jei vaikas stumia nuo burnos šaukštelį, tai nebūtinai reiškia, kad jis nenori valgyti: taip jis parodo, kad nori valgyti pats! Duok vaikui šaukštą (kai kuriems pakanka jį tiesiog laikyti) arba pateik tokį mastą, kurį jis galėtų imti pirščiukais. Taip pat leisk vaikui galvoti, kad valgyti yra jo sprendimas. Pavyzdžiui, verčiau klausk  „Ko norėtum – sriubos ar košės?“, o ne „Ar valgysi sriubytės?“. Antruoju atveju, vaikas gali pasakyti ne, o pirmuoju atveju tikimybė, kad išsirinks vieną iš pasiūlytų variantų, yra didesnė. Pats pasirinkęs, vaikas valgys noriau. Tik nesiūlyk daugiau nei 2 variantų, nes tokio amžiaus vaikams pasirinkti iš didelės pasiūlos yra sudėtinga užduotis.

Vaikas atrodė išalkęs, bet nevalgo. Žinoma, tai gali būti ir išrankumo požymis, tačiau gali būti ir taip, kad į lėkštę maisto pridėjai per daug, ir toks kiekis vaiką išgąsdino. Vaiko skrandis yra jo kumštuko dydžio – tik tiek ir ne daugiau vaikas gali suvalgyti vienu kartu, todėl į lėkštę maisto reikėtų dėti dar mažiau (jei vaikas norės, galėsi pakartoti).

Pasodintas prie stalo, vaikas ima ožiuotis.  Dažniausiai taip nutinka labai aktyviems vaikams – sėdėti jiems yra tikra kančia. Todėl sodink vaiką prie stalo tik tuomet, kai viskas paruošta ir leisk pakilti, kai tik jis pasisotins ir norės eiti sau. Laikui bėgant vaikas šią problemą „išaugs“.

Taigi, atsipalaiduok ir neimk vaiko maisto užgaidų į galvą. Vaikas žino kada ir kiek jam reikia valgyti, o tavo pareiga yra padėti tinkamo maisto jam po ranka ir patiekti jį patraukliai.

Naujausi komentarai

 1. Sonio
  Sonio prieš 8 mėn.

  Mings parašė:
  Maži vaikai dar nesugadinti valgymo priklausomybės, tai ir nenori visko, kas papuola aš pati iki 5 metų norėdavau tik pieno ir manų košės, o maniškei tik jogurto…

  Mano dukrytei nesibaigia pieno manija. Pieno ir pieno jei ne mamos tada parduotuvinio, manų košę tp skaniai valgo ir gintarinę kiaušinienę o visa kita, ypač mėsą taip saikingai labai.

 2. Asta0607
  Asta0607 prieš 8 mėn.

  Aneta1414 parašė:
  Miega gerai, tikrai ne per daug . Pilvukas jau neskauda kaip anksciau budavo. Gal ir uztenka, bet jai reiketu suvalgyt 170ml per viena maitinima o ji daugiausiai 90…

  nepergyvenk, tikrai ji dar mazyte,
  maniske taip pat nera suvalgiusi savo normos iki pusantru metu, o ir dabar tetelpa kokie 200ml, kai kiti 6men sakydavo kad isgeria 180...
  maniske dar ir valgydavo ilgiaisiai
  kantrybes ir maziau ziurek i lenteles ir normas

 3. Aneta1414
  Aneta1414 prieš 8 mėn.

  Asta0607 parašė:
  nepergyvenk, tikrai ji dar mazyte,
  maniske taip pat nera suvalgiusi savo normos iki pusantru metu, o ir dabar tetelpa…

  Aciu na svarbiausia kad auga mazyte su Sv. Velykom mamytes sveikatos, laimes ir laimingu, sveiku vaikuciu

 4. User has not uploaded an avatar
  DZUNGLE prieš 1 mėn.

  PARASYSIU PAGAL SAVE-GALIU VALGYTI MAISTA TIK TA DIENA...SVARBIAUSIA REIKIA ISKLAUSYTI VAIKO,O NE KIMSTI,KO JIS NENORI.VISADA -AR TUREJAU,AR NETUREJAU PINIGU-VAIKU PAKLAUSDAVAU,KA SIANDIEN NORIT,KAD PAGAMINCIAU....PRISIMENU IKI SIANDIEN DIENOS,KAD DUKRAI DARZELYJE LIEPDAVO VALGYTI PIENISKA SRIUBA,JI VALGYDAVO IR VEMDAVO IR TUREDAVO VISVIEN VALGYTI....SLYKSTU,AR NE,,,,NORECIAU AS TAI AUKLETOJAI SUKISTI ATGAL,NES ZINAU,KAS JI......MANO KURSIOKE....GAILA,KAD DUKRA TIK DABAR PASISAKE,NES BUVO ISIURPINTA.....

 5. Gitanele
  Gitanele prieš 1 mėn.

  DZUNGLE parašė:
  PARASYSIU PAGAL SAVE-GALIU VALGYTI MAISTA TIK TA DIENA...SVARBIAUSIA REIKIA ISKLAUSYTI VAIKO,O NE KIMSTI,KO JIS NENORI.VISADA -AR TUREJAU,AR NETUREJAU PINIGU-VAIKU…

  o tu pabandyk vaika isklausineti ko jis nori ir ko nenori kai tepasako kokius 5 zodzius tada tikrai rasytum kitaip...
  o darzelis yra darzelis....