Kūdikių sloga ir užgulusi nosis: kaip gydyti? (245)

Yra toks posakis, kad sloga – ne liga. Iš tiesų taip ir yra: tai greičiau simptomas, išduodantis, kad organizmas kovoja su viena ar kita problema, sveikatos sutrikimu. Nors atrodytų, kad normaliai kvėpuoti per nosį neleidžia gleivėtos nosies išskyros (snargliai), tačiau tikroji priežastis yra nosies gleivinės paburkimas, blokuojantis kvėpavimo takus.

Kodėl užgula nosį ir prasideda sloga?

Nosies gleivinės paburkimas yra reakcija į organizmui nepalankias medžiagas ir organizmus, esančius ore: dulkes, dūmus, virusus, chemikalus, žiedadulkes, ir t.t.. Organizmas bando apsisaugoti nuo jam pavojingų medžiagų bei ligų sukėlėjų ir išskiria didelį kiekį histamino, kuris paskatina kraujoplūdį į nosies gleivinę, gleivinė paburksta ir ima gaminti daugiau gleivių, taip bandydama „išplauti“ svetimkūnius.

Kūdikių sloga ir nosies užgulimas

Normaliai kūdikiai kvėpuoja per nosį ir suirzta, kai to daryti negali. Nosies užgulimas gali būti rimta bėda žindant ar maitinant iš buteliuko. Kūdikių nosytė labai maža, ertmės siauros, o gleivinė – labai gležna ir jautri, tad net ir nedidelis išorinis sudirginimas gali labai pabloginti kūdikio kvėpavimą per nosį. Dėl šios priežasties nosies užgulimas ir sloga yra viena dažniausių kūdikių „ligų“.

Kokios dažniausios kūdikių slogos priežastys?

Dažniausiai kūdikiams ji atsiranda kaip peršalimo ligų simptomas (paprastas peršalimas, gripas, sinusų infekcija) – per pirmąjį gyvenimo pusmetį, dėl silpnos ir besiformuojančios imuninės sistemos, peršalimo ligomis mažylis gali sirgti 5-10 kartų.

Tačiau nosį užgulti gali ir dėl kitų priežasčių: šienligės ir kitų alergijų, padidėjusių adenoidų (polipų), tokių dirgiklių kaip dūmai, dulkės ar chemikalai, taip pat atpilant į nosies ertmes patekusio pieno.

Kalbant apie alergijas, nosies užgulimas ir sloga paprastai yra reakcija į ore esančius alergenus ir labai retais atvejais yra alergijos maistui požymis (įskaitant alergiją mamos pienui ir pieno baltymams, esantiems mišiniuose).

Žemiau pateikiamoje lentelėje rasite, kokie simptomai būdingi vienai ar kitai užgultos kūdikio nosytės priežasčiai:

Priežastis Nosies gleivės Čiaudulys Kiti simptomai
Peršalimas Skaidrios, po to gelsvos ar žalsvos, pūlingos Taip Peršalimo simptomai: pakilusi temperatūra, kosulys, pakimęs balsas, paraudusi gerklė
Galvos, kūno skausmas **
Pablogėjęs apetitas
Alergija Skaidrios, vandeningos Taip Sausas kosulys
Šniokštimas
Bėrimai
Ašarojančios, perštinčios akys
Dirgikliai * Skaidrios Taip Šnopavimas
Padidėję adenoidai ar tonzilės nėra nėra Šnopavimas, kalbėjimas „pro nosį“, kvėpavimas pro burną, kvėpavimo sustojimas miegant, knarkimas
Sausas oras nėra nėra Šnopavimas (pati nosis iš tiesų nėra užgulusi)

* dulkės, dūmai, chemikalai, ir panašiai.
** šiais simptomais gali skųstis vyresnio amžiaus vaikas, turintis pakankamus bendravimo įgūdžius

--------------------------------------------

Kaip padėti kūdikiui, jei jo nosis užgulusi?

Jei slogos priežastis yra kita liga ar sveikatos sutrikimas (peršalimas, alergija, padidėję adenoidai), gydytojas paskirs atitinkamą gydymą (pavyzdžiui, alergijos atveju gali paskirti anti-alerginių vaistų, o adenoidų atveju – operaciją). Kaip jau minėta aukščiau, nosies užgulimas yra tik simptomas, ir pašalinus priežastį, per kurį laiką praeina savaime. Kol laukiama pagerėjimo, štai kas gali padėti kūdikiui kvėpuoti lengviau:

 • Nosytės praplovimas silpnu jūros vandens tirpalu. Vaistinėse jis parduodamas įvairiais formatais (dulksnos, purškalo, lašiukų). Šį tirpalą galima naudoti be apribojimų, nes iš esmės tai yra „dirbtinės ašaros“. Praplovimas daugiau ar mažiau padeda visais atvejais, tačiau geriausiai tinka, jei gleivinė yra sudirginta dulkių, dūmų ar kitų dirgiklių arba jei yra išsausėjusi dėl sauso oro. Kaip tai daroma:
  • Paguldykite vaiką ant nugaros, petukų srityje pakišę sulankstytą rankšluostį.
  • Į kiekvieną nosies šnervę įpurkškite (ar įlašinkite 2-3 lašus) kambario temperatūros jūros vandens tirpalo ir palaukite 0.5-1 minutę.
  • Apverskite kūdikį ant pilvuko. Gleivės gali ištekėti ir savaime, tačiau, jei reikia, galima padėti joms pasišalinti braukiant nosinaite per kūdikio nosytę nuo viršaus žemyn. Jokiu būdu nebandykite išvalyti nosies medvilniniais krapštukais!!!
 • Gleivių (snargliukų) ištraukimas. Kūdikiai ir maži vaikai nemoka išpūsti nosies. Prisiminkite, kad kvėpavimui labiau trukdo ne snargliukai, o paburkusi nosies gleivinė ir snargliukų traukimas palengvina kvėpavimą tik iš dalies (ir trumpam). Be to, mažyliui tai nemaloni procedūra ir gali dar labiau sudirginti ir taip jautrią nosies gleivinę. Jei nusprendėte, kad to vis tik reikia, gleives galima ištraukti nosies aspiratoriumi: tam galima naudoti ir seną gerą guminę kriaušelę arba rinktis modernesnius ir labiau higieniškus specialiai kūdikiams pritaikytus elektrinius aspiratorius. Jei snargliukai klampūs, tiršti ir nenoriai lenda lauk, juos reiktų suskystinti į kiekvieną nosies šnervę įpurškiant (ar įlašinant 2-3 lašus) jūros vandens tirpalo.
 • Vaiko laikymas vertikalioje pozicijoje ar pusiau gulomis. Tai padeda, jei yra daug nosies išskyrų: horizontalioje padėtyje nosies gleivės blogiau pasišalina ir blokuoja kvėpavimo takus. Miego metui galite padaryti nedideli lovytės nuožulnumą: tam galvūgalyje po čiužiniu pakiškite storesnį rankšluostį, nedidelę pagalvę. Kitas būdas – knygos po lovytės galvūgalio kojomis.

SVARBU: kartais dėl sauso oro mažylių nosies gleivinė išsausėja dėl sauso aplinkos oro, ir jie ima kvėpuoti šnopuoti – šį garsą nesunkiai galima palaikyti nosies užgulimu, tačiau jei mažylis atrodo sveikas ir iš nosies nėra jokių išskyrų, nosis nėra užgulusi. Tokiu atveju reikėtų praplauti kūdikio nosytę jūros vandeniu ir pasirūpinti, kad patalpoje būtų pakankamai drėgna (pvz. naudoti oro drėkintuvą).

SVARBU: jei užsikišusi tik viena šnervė, iš nosies teka kraujingos ar nemalonaus kvapo išskyros, šnervės gleivinė yra paburkusi ir jautri, nosis atrodo netaisyklingos formos ar patinusi, labai didelė tikimybė, kad smalsusis tyrinėtojas išbandė, ar koks smulkus daiktas telpa į jo šnervę. Patikrinkite ir, jei galite, išimkite svetimkūnį. Jei to paprastai padaryti nepavyksta, jeigu objektas slenka gilyn ar nejuda iš vietos, būtų geriau kreiptis į medikus ir taip išvengti didesnių gleivinės pažeidimų.

SVARBU: nenaudokite jokių nosies purškalų jaunesniems nei 6 metų vaikams nepasitarę su gydytoju. Dauguma jų yra per agresyvūs jautriai kūdikių gleivinei, ir yra tinkami naudoti ne ilgiau nei tris dienas (kitaip atsiranda pripratimas).

Naujausi komentarai

 1. iewute6
  iewute6 prieš 1 m.

  kistukasss parašė:
  Euphorbium labai geri sie.

  Sveika norejau paklausti kiek kartu lasinat per diena?Mums gydytoja israse ,bet informaciniam lapeli raso kad vaikams iki 2 metu nepatartina

 2. redred
  redred prieš 8 mėn.

  Padėkit, mamytės! Ar normalu, jei kūdikis sloguoja ir sukioja galva į šonus? Ar čia jau ausies uždegimas prasideda? Kol kas žįsti neatsisako ir neverkia, bet bijau, kad naktį pradės ausytę skaudėti. O gal be reikalo jaudinuos?

 3. keralain
  keralain prieš 8 mėn.

  Mes kvepuojam nuo lengvos slogytes inchalustoriu du mineraliniu vandeniu, turi buti gazuotas tik mes isipilam ir palaikom kol issigazuoja. Mums labai pafeda

 4. User has not uploaded an avatar
  giedruska178 prieš 1 mėn.

  Sveikos mamytes... mano mergytei 5 men... ir užpuole mus sloga. .. valome juros vandeniu bet kaip uzsikimsusi taip uzsikimsusi nosyte... ka daryt ... kaip padet vaikui... ( nemaitinu pati... )

 5. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 1 mėn.

  giedruska178 parašė:
  Sveikos mamytes... mano mergytei 5 men... ir užpuole mus sloga. .. valome juros vandeniu bet kaip uzsikimsusi taip uzsikimsusi nosyte... ka daryt ... kaip padet vai…

  Migdykit ant pagalves, nosi galite kelis kartus dienoje pavalyti ausu krapstuku, suvilgytu silpname arbatmedzio misinyje (30ml bazinio aliejaus + 8 lasai GERO arbatmedzio aliejaus (is eko parduotuves)), galite su tuo paciu arbatmedziu plauti grindis, pakvepuoti garu uzsidarius vonioje ar pastatyti garuojanti bliuda mieganciam vaikui prie galvos. Nosi plaukite fiziologiniu tirpalu (yra vaistineje), juros vanduo labai sausina ir dirgina gleivine, ko pasekoje nosis dar labiau uzsikemsa. Ir siurbt su siurbtuku