Vėjaraupiai (182)

Kas yra vėjaraupiai? Vėjaraupiai yra plintanti užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis. Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankiams sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais? Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai. Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą, vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Kaip ilgai trunka vėjaraupiai ir kaip ilgai vaikas yra viruso platintojas? Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė. Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Kokie yra vėjaraupių simptomai? Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele. Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti. Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūna, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Gydimas. Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą). Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

SVARBU: nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą - Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai. Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma. Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Randų prevencija. Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja. Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:  

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. Torri
  Torri prieš 4 mėn.

  Joana 4 parašė:
  o jeigu kas sirg,kaip manot apsilankyti sveciuose?

  Galit, bet nebutinai jusiskiui tai suveiks. Mano dickis jau ir suvestas buvo, ir darzely buvo sirgusiu, o jis nesuserga.

 2. crema_fina
  crema_fina prieš 4 mėn.

  Joana 4 parašė:
  o jeigu kas sirg,kaip manot apsilankyti sveciuose?

  Galit apsilankyt,kiti taip ir daro. Bet,jei vaikas lanko darzeli,tai gali ir sveciu neprireikt.
  Tarkim mano dukra susirgo pirma ir gryzo is darzelio jau su keliais sasiukais,tai po savaites jsu visam darzelyje buvo paskelbtas karantinas

 3. crema_fina
  crema_fina prieš 4 mėn.

  Agea parašė:
  Dėkui už info. Būtent tai ir kelia klausimus, kiek tokia lengva forma yra "patikima" apsauga nuo pakartotinio susirgimo.

  O paausiuose,ant galvos,plaukuotose vietose yra sasiuku? Tai pagrindinis vejaraupiu zenklas.
  Mano dukra turejo daugiau,nei 20 spuogeliu,bet prasirgo itin lengvai,be temperaturos,jai neniezejo,tik,kad i darzeli negalejo eit. Tai mus iskart keli daktarai perspejo,jog su tokia lengva forma galejo neigauti imuniteto ir vejaraupiai gali kadanors pasikartoti

 4. Joana 4 prieš 4 mėn.

  Aciu merginos uz informacija

 5. Agea
  Agea prieš 4 mėn.

  crema_fina parašė:
  O paausiuose,ant galvos,plaukuotose vietose yra sasiuku? Tai pagrindinis vejaraupiu zenklas.

  Ne, nei galvoje, nei už ausyčių nėra nieko. Bet kas daugiau čia gali būti, tai galva neišneša. Atitinka laikotarpis po mano susirgimo, be to, spuogiuku atsiradimo pobūdis primena vėjaraupius (bangom tokiom) - pirmadienį atsirado keletas ant kaktos, antradienį lyg ir nieko, va, vakar vėl padavė šiek tiek, vakare buvo vienas ant kojytės ir dar vienas šalia pažasties. Šiandien ryte vėl tarsi jų mažiau.

  Jeigu tai vėjaraupiai, tai labai jau lengva forma ir man kažkaip irgi keistai atrodo, kad jau čia ir viskas, kad įgys imunitetą. Na, po savaitgalio eisim i polikliniką konsultacijai, bus matyt, ką pasakys.

  Joana 4 parašė:
  Aciu merginos uz informacija

  Ieškodama informacijos apie vėjaraupius, kažkur radau parašyta, kad, neva, jeigu vaikas nesusirgo iki 12 metų, tai rekomenduojama skiepytis. Tai tarsi nubrėžiama riba, kad po 12 metų gali sirgti kiek sunkesne forma. Bet šiaip tai jokių ribų nėra, tiek kad suaugę serga kiek sunkiau nei vaikai. Man dar pačiai ne visi šašai nukrito
Sauskelnių ir puoduko reikalai »

Vaiko emocinė raida »

Fizinė ir motorinė vaiko raida »

Daiktai ir paslaugos šeimai »