Vaikų ligos: Vėjaraupiai (149)

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju!

Kas yra vėjaraupiai? Vėjaraupiai yra plintanti užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis. Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankiams sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais? Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai. Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą, vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Kaip ilgai trunka vėjaraupiai ir kaip ilgai vaikas yra viruso platintojas? Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė. Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Kokie yra vėjaraupių simptomai? Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele. Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti. Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūna, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Gydimas. Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą). Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

SVARBU: nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą - Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai. Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma. Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Randų prevencija. Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja. Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:  

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Laurike1981 prieš 1 mėn.

  Labas visiems turi klausimeli, darzelyje grupeje plinta vejaraupiai yra persirgusiu ir ne, maniskiai atsirado pirmiausiaivienas spuogelis ant kalo dabar pavieniu turim ant kunelio, bet spuogeliai tokie raudoni nepanasus i puslelias, temperaturos nera, kazin ar cia glima sakyti kad vejaraupiai lengvos formos. Ar kas cia mums. prisegu keliata nuotraukyciu.

 2. User has not uploaded an avatar
  Laurike1981 prieš 1 mėn.

  Nelabai nuotraukose ziuriu matosi, bet jie visi tokie kaip ant kakliuko, pavieniai issimete po visa kuneli ir ju nera daug

 3. Katiukas
  Katiukas prieš 1 mėn.

  pradzioj ir buna raudoni, po to tik atsiranda vairsuneles baltos
  mano vyresneliui buvo vos keli spuogeliai ir jokios temp. kad tikrai vejaraupiai supratom, kai ir jaunielis apsirgo

 4. User has not uploaded an avatar
  Laurike1981 prieš 1 mėn.

  Aciu uz atsakyma nu as irgi nezinau kas kito gali buti kai aplink kontaktas tik su vejaraupiniais ir grupeje ir dar buvom pas pusesere kuri pirma diena kaip isberta nuo vejaraupiu :)) bet gydytoja siandien ziurejo ir sako negaliu 100 proc sakyt kad vejaraupiai, jai mazai berimu, pagal ja turejom buti jau marguciai arba bent jau sparciai daudeti spuogu.

 5. User has not uploaded an avatar
  kristale123 prieš 3 sav.

  pasiskaičiau postus ir vis gi atsirado didelis noras "išteisinti" ar "pagirti" briliantinę žalumą. Kadangi mano berniukas jau persirgo vėjaraupiais, todėl drąsiai galiu pasidalinti "mamiškais patarimais": be abejo, ligos eiga vieniems lengvesnė, kitiems sunkesnė. Maniškiui temperatūra kilo iki 39 C, todėl neapsėjome be ibuprofen temperatūrai nusimušti, teko gerti ir antialerginius vaistus, kad rankelės tiesiog pačios nedraskytų spuogelių na, ir žinoma, žaliojo ufonautuko gyvenimo etapėlį išgyvenom. Taigi, visiškai nesutinku, kad tai atgyvena, nes visų pirma aš pati mačiau, kuriuos spuogelius tepiau, o kurių dar ne, "žalioji" puikiai dezinfekavo ir kiek padžiovino, nes juk pūlingą spuogelį ir reik džiovinti ir dezinfekuoti, kad virusas neplistų, neatsirastų rando, na, ar kaip kitaip neužkrėstume to spuogelio, nes, kaip jau ir minėjau, rankelės pačios nenorom imdavo ir pakasydavo taip kad sveikit ir "žaliuokit" mažieji ufonautukai ;)
Vaiko kalbos raida »

Vaiko emocinė raida »

Fizinė ir motorinė vaiko raida »

Daiktai ir paslaugos šeimai »