10 dalykų, kurių tėvai NIEKADA neturėtų daryti už savo vaikus (1)
Visi tėvai svajoja, kad jų vaikai būtų sveiki ir laimingi. Norime, kad jie tiesiog klestėtų ir žydėtų, visa savo esybe stengiamės, kad tik jiems viskas būtų gerai. Tačiau ir tėvai yra žmonės ir neišvengiamai daro klaidų.
Kartais ta meilė – tokia didžiulė, kad esame linkę persistengti, dažnai apie tai net nesusimąstydami. Kažką už vaikus darome dėl to, kad norime jiems padėti arba manome, kad mokame tai atlikti geriau nei vaikas.
Tačiau būkite atidūs: šiame straipsnyje aprašomi 10 dalykų, kurių tėvai niekada neturėtų daryti už vaikus.
1. Nesitvarkykite už vaiką
Tėvams patinka, kai namų ruošos darbai daromi tam tikru būdu: pavyzdžiui, rankšluosčiai sulankstomi taip, kad lengvai tilptų į komodos stalčius. Arba, pavyzdžiui, mama gerai žino, kiek skalbiklio naudoti. Tad kad ir kaip norėtųsi perimti vaiko darbus arba tobulai sutvarkyti jo kambarį, nedarykite to! Vaikams bus daug sunkiau tapti nepriklausomiems ir mokytis gyvenimo įgūdžių, jei nuolat kvėpuosite jiems į nugarą ar kažką padarysite už juos. Geriau padėkite: darbus dirbkite kartu. Pastebėję pastangas vaiką pagirkite, leiskite jam tobulėti.
2. Neatsakykite už vaiką, kai kažkas kažko jo klausia
Jei kažkas jūsų vaiko klausia, kaip jis jaučiasi, arba teiraujasi, kokia jo mėgstamiausia pamoka, atsispirkite norui įsiterpti – tegul kalba vaikas. Svarbu, kad vaikas gebėtų drąsiai bendrauti su suaugusiaisiais. Gebėjimas tęsti pokalbį – gyvenime svarbus įgūdis, kuris labai pravers keliaujant į pasimatymus, dalyvaujant darbo pokalbiuose ar tiesiog kalbantis su bendraamžiais.
3. Neatsiprašykite už vaikus
Kitas dalykas, kurio tėvai neturėtų daryti už savo vaikus – tai atsiprašyti. Vaikai gali būti labai užsispyrę ir kartais nemėgsta pripažinti, kad suklydo. Tačiau įsikišti ir atsiprašyti sakant „mes daugiau taip nedarysime“ nėra tėvų pareiga. Visų pirma, kažką bloga padarė vaikas, ne jūs, antra, vaikas nemokomas prisiimti atsakomybės už savo veiksmus. Būkite kantrūs: luktelėkite, kol pats vaikas kažkam pasakys „atsiprašau“.
4. Nedarykite namų darbų
Vėlus vakaras, o vaikas, sėdėdamas virtuvėje prie stalo, kamuojasi bandydamas įveikti matematikos uždavinius? Kad ir kaip kyla noras viską išspręsti, toks elgesys niekam nebus naudingas. Jei už vaikus darysite ir namų darbus, jie niekada neįgys svarbiausių įgūdžių. Kuris vaikas norės stengtis, jei už jį namų darbus ruošia mama ar tėtis?
Žinoma, visai kas kita, jei vaikas prašo paaiškinti, patarti: tokiu atveju padėti būtina, žinoma, subtiliai, skatinant vaiką mąstyti.
5. Neprimeskite vaikui savo pomėgių
Jei mama lankė muzikos mokyklą ir puikiai groja pianinu, nereiškia, kad jos pėdomis turi sekti ir dukra, o kadaise geriausio vartininko visoje mokykloje sūnus nebūtinai turi domėtis futbolu. Ir tai visiškai normalu: kiekvienas vaikas turi unikalių talentų. Tad leiskite jiems išbandyti daugybę skirtingų popamokinių veiklų ir pasirinkti, kas patinka labiausiai. Nuoširdžiai besidomintis vaikas visuomet linkęs įdėti daugiau širdies, nei tas, kuris verčiamas daryti tai, ko apskritai nemėgsta.
6. Neplanuokite kiekvienos dienos ir kiekvienos minutės
Norime, kad mūsų vaikai sportuotų, lankytų muzikos pamokas, baletą ir t. t. Vaikams, ypač mažiems, viso to gali būti per daug. Turime prisiminti, kad vaikams taip pat reikia poilsio ir „prastovų“. Tikriausiai vaikui vietoje n-tojo būrelio penktadienio vakarą kur kas labiau patiktų gulėti su jumis ant sofutės ir žiūrėti filmą.
Taigi, užuot planavę kiekvieną dieną ir valandą, kad tik vaikas nenuobodžiautų, leiskite jam (ir sau) atsipūsti.
7. Nesiaiškinkite santykių
Nė vienas iš tėvų netrokšta, kad vaikui skaudėtų, o matant jo kančias gali pasirodyti lengviau įsikišti ir padėti išspręsti problemas. Tačiau tai naudinga ne visada. Vaikai turi sugebėti pakovoti už save ir už tai, kas, jų manymu, yra teisinga. Atsispirkite norui rašyti žinutes jūsų vaiką nuskriaudusio bendraamžio tėvams. Arba prieš įsikišdami bent jau suteikite galimybę vaikams išsiaiškinti patiems.
8. Nepirškite vaikui draugų
Daugelis tėvų nori, kad vaikai draugautų su jų draugų vaikais. Šis tobulasis scenarijus ne visada išdega. Taigi leiskite vaikams užmegzti draugystę su žmonėmis, kurie jiems patinka. Neverskite jų bendrauti su tais, kurie, jūsų nuomone, yra tobuli.
9. Neatimkite vaiko nuopelnų
Jei jūsų vaikas krepšinio rungtynėse pelnė daugiausia taškų, visų nuopelnų neprisiimkite sau sakydami, pavyzdžiui, kad vaikas žaisti išmoko iš jūsų arba kad ir pats jaunystėje buvote krepšinio žvaigždė. Gal prie tos sėkmės ir prisidėjote, tačiau tą darbą atlikote ne jūs. Taigi leiskite sužibėti naujai žvaigždutei, užuot pritemdę jos šlovės spindulius. Tegul vaikas priima pagyrimus ir didžiuojasi savimi.
10. Nesitarkite su mokytojais dėl pažymių
Viena iš tėvų pareigų – išmokyti vaiką siekti tikslo. Tad tegul vaikas pats ieško būdų pagerinti pažymius, o kartu – ir santykius su mokytojais. Jeigu padarysite „meškos paslaugą“ ir prašysite mokytojų, kad pakeltų jūsų vaikui pažymį, jis nesuvoks, kodėl svarbu gerai mokytis. Tegul jis savarankiškai taiso klaidas ir gerina rezultatus.
Taigi, reziumuojant, jei norite padėti vaikui, nieko nedarykite už jį: viską darykite kartu.
Tas, kur nereikia atsiprašyti už vaikus, tai fun fact, pagal Montessori metodiką kaip tik nereikia versti vaiko atsiprašyti, jei jis nenori, bet reikia rodyti gerą pavyzdį ir atsiprašyti "atsiprašau, kad mano vaikas tave nuskriaudė" 🙂