10 finansinio raštingumo taisyklių, kurių svarbu išmokyti vaikus

Reklaminis partnerio turinys
Tėtis dirba, dukra šalia piešia ir mokosi finansinio raštingumo goodluz | Shutterstock.com

Finansinio raštingumo įgūdžiai XXI a. svarbūs kaip niekada anksčiau – šią tiesą žino daugelis tėvų. Tačiau nuo ko pradėti ugdyti vaikus? Su kuriomis finansinio raštingumo taisyklėmis būtina supažindinti savo atžalas? Dalinamės 10 finansinio raštingumo taisyklių, kurios, tikimės, jums pravers.

1. Formuokite tinkamus įpročius

Vaikai nuolat stebi aplinkinius ir mokosi iš jų bei juos supančio pasaulio. Todėl vienas svarbiausių dalykų ugdant vaikų finansinį raštingumą – formuoti reikalingus įgūdžius.

Visų pirma, reikėtų išsklaidyti mitą, kad pinigai yra tik suaugusiųjų reikalas. Įtraukite vaikus ir parodykite jiems, kaip taupote, leidžiate pinigus, investuojate, stebite rinką ir pan. Kasdien jus stebėdami vaikai įsisavins vertingą praktinę informaciją.

2. Išmokykite vaikus taupyti

Viena esminių taisyklių, kurios svarbu išmokyti savo atžalas – kad reikia taupyti. Parodykite vaikams, kaip sutaupyti pinigų trumpalaikiams ir ilgalaikiams tikslams.

Patiems mažiausiems uždirbtus ar gautus pinigus gali būti smagu dėti į taupyklę, vyresniems – pravartu atidaryti banko sąskaitą ir pasirūpinti banko kortele bei įvairių programėlių su žaidybiniais elementais pagalba – tiek suprasti, kur pinigai išleidžiami, tiek pradėti taupyti norimam tikslui.

3. Paaiškinkite, kodėl svarbu planuoti ir kaip suformuoti biudžetą

Finansų planavimo įgūdžiai būtini kiekvienam. Tad pamokykite vaikus, kaip formuoti biudžetą ir laikytis finansinės drausmės, panaudoti ar įdarbinti likusius pinigus. Tai padės jiems išmokti leisti pinigus pagal galimybes ir ateityje nejausti įtampos gyvenant nuo vieno atlyginimo iki kito.

4. Aptarkite finansinės atsakomybės svarbą

Skatinkite vaikus su pinigais elgtis atsakingai, mokykite, kad geri dalykai ne visuomet gaunami iškart, vos užsinorėjus. Viskam reikia taupyti. Tam pirmiausia reikia išsikelti tikslą ir kryptingai jo siekti („uždelstas pasitenkinimas“), o tam tikrais atvejais ir skolintis (būstui, automobiliui, kitam didesniam pirkiniui ir pan.).

5. Supažindinkite atžalas su investavimo pradžiamoksliu

Investavimo pagrindų galima mokyti nuo ankstyvo amžiaus.

4–8 metų vaikus jau verta supažindinti su investavimo pagrindais:

  • įvardykite vaikų atpažįstamas tarptautines įmones (pavyzdžiui, „Disney“, „Apple“);
  • paaiškinkite, kad visi norintys gali įsigyti nedidelę tų įmonių dalį (akcijų);
  • paprastai papasakokite, kaip veikia akcijų rinka.

9–13 metų vaikams reikėtų

  • paaiškinti, kas yra akcijų indeksas;
  • papasakoti apie tam tikrus sprendimus, kaip ETF (biržoje prekiaujami fondai), bei kaip tai veikia;
  • paaiškinti ilgalaikio investavimo svarbą bei pademonstruoti, kad ilgainiui finansų rinkos auga.

14 metų ir vyresnius vaikus

  • Įvairių mokomųjų įrankių pagalba arba savo pavyzdžiu parodykite kaip pirkti ir parduoti biržoje prekiaujamais fondais;
  • Vyresniems padėkite ir patarkite atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą, kad galėtų praktikuotis patys.

6. Aptarkite, kodėl svarbu dalytis ir dovanoti

Papasakokite vaikams, kodėl svarbu aukoti labdarai. Savo pavyzdžiu pademonstruokite jiems, kokiais būdais tai daryti. Taip pat svarbu padėti vaikams suprasti, kodėl svarbu pagelbėti tiems, kuriems likimas pašykštėjo sveikatos, pinigų ar pan.

7. Papasakokite apie atsakingą skolinimąsi

Skolinimasis yra finansinio pasaulio dalis. Kartais paskola yra racionaliausias būdas pasiekti tikslo – pavyzdžiui, įsigyti būstą ar automobilį. Kalbėkite su vaikais apie tai, kaip paskolos veikia, mokykite juos palyginti skirtingus pasiūlymus, patarkite, į ką atsižvelgti tai darant.

Svarbu įdiegti suvokimą, kad kreditas gali būti naudingas tik tada, kai juo naudojamasi tinkamai. Taip pat reikėtų vaikus pamokyti, kodėl būtina laiku apmokėti sąskaitas ir kokie padariniai gali laukti to nepadarius (ką reiškia kredito reitingas ir pan.).

8. Edukuokite vaikus mokesčių klausimais

Mokesčiai – tai neišvengiamybė, todėl kuo anksčiau vaikai apie juos sužinos, tuo geriau. Vyresniems vaikams galite pademonstruoti, kaip deklaruoti pajamas. Taip pat svarbu mažiesiems paaiškinti, kodėl mokesčius apskritai reikia mokėti.

9. Akcentuokite draudimo svarbą

Draudimas – racionalus būdas pasirūpinti savo finansine apsauga, vaikams tai taip pat itin svarbi pamoka. Padėkite jiems suprasti, kokią naudą draudimas teikia, kodėl svarbu apdrausti ne tik automobilį ir namus, bet ir sveikatą (gyvybę).

10. Paaiškinkite, kad klaidų išvengti neįmanoma, ir leiskite klysti

„Mokydamiesi finansinio raštingumo pagrindų vaikai neišvengs klaidų. Nesistenkite nuo jų visuomet apsaugoti ir leiskite klysti. Tai padės jiems per asmeninę patirtį išsiaiškinti, kaip geriausia valdyti savo pinigus. Klaidos – vertinga edukacinio proceso dalis, tad nebūkite vaikams pernelyg griežti. Svarbu, kad klaidų nekartotume ir pasiektume užsibrėžtus tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius finansinius tikslus“, – pataria „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę, Rūta Ežerskienė.