2021-ųjų mokslo metai: vaikai nuo Rugsėjo 1-osios grįžta į klases?

Vaikai pasitinka naujus mokslo metus FamVeld | Shutterstock.com

Atsižvelgiant į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) ugdymo įstaigoms pateiktas rekomendacijas, panašu, kad naujieji, 2021-ųjų, mokslo metai bus sutikti klasėse, kontaktiškai, vaikai nebesimokys nuotoliniu būdu. Žinoma, išskyrus tuos vaikus, kuriems patvirtinta simptominė COVID-19 virusinė infekcija, arba atvejis besimptomis. Tokie vaikai privalės izoliuotis ir gydytis pagal nurodytas rekomendacijas. Vėliau grįš į kontaktinį ugdymo procesą.

Žinoma, papildomos priemonės, tokios kaip mokinių srautų valdymas, saugaus atstumo laikymasis, higienos sąlygų užtikrinimas bet kokiu atveju išlieka.

Ugdymo procesą reguliuoja pandeminė situacija

Tiesa, net sulaukus naujos pandemijos bangos, grįžimas į nuotolinį mokymą laikytinas kraštutine priemone, kontaktinio mokymo atšaukimas nėra prioritetas.

Tačiau, kaip ir praeitais metais, svarbu laikytis būtinų sveikatos saugos ir higienos sąlygų, bet kokiais atvejais rekomenduojamas savanoriškas testavimasis. Norint dalyvauti kontaktinio ugdymo procese, testuotis nėra reikalaujama, testuojamasi ir skiepijamasi (kalba eina apie tas amžiaus grupes, kurias jau galima skiepyti) savanoriškai, mat tai – oficiali rekomendacija, o sprendimą priima vaikai ir (arba) tėvai. Svarstoma mokiniams suteikti galimybę testuotis mokyklose.

Ugdymas pirmiausia – kontaktinis

Prie nuotolinio mokymo bus grįžtama tik kraštutiniu atveju, t. y. stipriai suprastėjus epidemiologinei situacijai, atsiradus ligos protrūkiui klasėje ar klasėse, susirgimų židiniui visoje mokykloje, dėl privalomos izoliacijos. Pabrėžiama, kad net esant itin sudėtingai pandeminei situacijai ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis ir abiturientų ugdymas vykdomas tiesiogiai – kontaktiškai.

Kokiais atvejais taikomas hibridinis ugdymas?

Tik labai išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, gydytojų komisijai paskyrus mokymą namuose. Bus vengiama hibridinio ugdymo, kai dalis mokinių mokosi klasėje, o dalis – nuotoliniu būdu, atsižvelgus į turimą įrangą, kai negalima užtikrinti kokybiško ugdymo proceso abiem grupėms – besimokantiems klasėje ir namuose – vienodai ir vienu metu. Tokiu atveju klasės bus jungiamos: bus galima sujungti ne daugiau kaip dviejų klasių mokinius, ir vienus mokinius mokyti nuotoliniu būdu, kitus – kontaktiniu.

Vaikas lankyti mokyklą privalo

Tėvai turi užtikrinti vaiko teisę ir pareigą mokytis kontaktiniu būdu. Savavališkai negalima vaikui ar vaikams drausti lankyti mokyklos ir reikalauti nuotolinio mokymo. Jei mokykloje pandeminiu metu ugdymo procesas vyksta kontaktiniu būdu ir jis sklandus, o tėvai negali nurodyti objektyvių aplinkybių, kodėl vaikas negali lankyti mokyklos, jis ją lankyti turi.

Mokyklų vadovai yra raginami vertinti lankomumą, o pastebėjus piktnaudžiavimo atvejų kreiptis į vaikų teisių apsaugos specialistus.

Mokymo spragoms kompensuoti – pagalbos priemonės

Reaguojant į praėjusiais metais patirtus mokymosi praradimus, rugsėjo–gruodžio mėn. organizuojamos papildomos mokytojų konsultacijos mokiniams, siekiant kompensuoti mokymosi spragas.

Stiprinamos skaitmeninės mokymosi priemonės, pertvarkomas švietimo portalas EMOKYKLA, kad būtų patogiau prieinamos nemokamos skaitmeninės mokymosi priemonės.

Startuoja ir kiti pagalbos šaltiniai:

  • „Geros savijautos“ programa;
  • nuo pat rugsėjo mėn. Nacionalinė švietimo agentūra atveria 2021 m. nacionalinių mokinių pasiekimų patikrinimų ir pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo užduotis (mokiniai galės gauti grįžtamąjį ryšį);
  • perkama hibridinio mokymo įranga – pašalinius garsus slopinančios ausinės, nešiojamos robotizuotos kameros ir kt.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2024-2025 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?