4 vaikų mama Reda apie šeimos finansus: „Reikia pinigų, ir jie atsiranda“

Reda atvira: „Laikas yra skaudžiausia tema“ Reda atvira: „Laikas yra skaudžiausia tema“

Tėtis Simonas Urbonas ir „Tėvai paprastai“ šį kartą siūlo pabendrauti apie finansinį raštingumą. Kada jo reikia mokyti vaikus? Kaip tai daryti? Ir ką tėvai, patys nemokyti savo šeimose, gali padaryti dėl savo vaiko jau šiandien?

Kalbamės su verslia, aktyvia 4 vaikų mama Reda Zavadske, įkūrusia auklių agentūrą „Daugiavaike.lt“, ir 3 vaikų mama, finansų eksperte, „Swedbank“ finansų instituto vadove Jūrate Cvilikiene.

Visose laidose kalbame ir apie gyvenimą bei įvairias šeimos patirtis. Taigi Redos istorija atskleis, kaip kartais nemokėjimas valdyti laiko ar nesikalbėjimas gali griauti šeimos santykius. Visos šeimos panašios, tačiau – akivaizdu – mokomės gyventi skirtingai.

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti: „Tėvų darželio“ portale čia, TV3 platformoje čia ir „TV3 Play“ platformoje čia, o ketvirtadieniais, tuo pačiu metu, 19 val., – kaip iki šiol – „Tėvų darželio“ „Youtube“ kanale čia.

Plačiau skaitykite:

Kada šnekėti su vaikais apie finansus?

Reda, auginanti keturias atžalas, sako, kad apie finansus su vaikais pradėjo kalbėti anksti – kai pradėjo mesti į taupyklę pinigus ir taupyti. Šiandien jos aštuonmetė jau supranta, ką reiškia ir taupyti, ir investuoti.

Anot Jūratės, „Swedbank“ finansų instituto vadovės, vaikai bręsta skirtingai ir tikslų amžių, kada su jais šnekėti apie pinigus, nubrėžti sudėtinga. „Kas yra tas lūžio taškas, – akcentuoja ji, – tai išėjimas į ugdymo įstaigą.“ Pasak ekspertės, vaikas išeidamas turi mokėti ir susiskaičiuoti grąžą, ir pažinoti pinigus.

Finansinis rastingumas Tevai paprastaiReda Zavadskė, Simonas Urbonas, Jūratė Cvilikienė

Kaip atrasti laiko vaikams ir vyrui?

Reda atvira: „Laikas yra skaudžiausia tema.“ Ji dėkinga savo vyrui, kuris šiuo metu yra tėvystės atostogose, už įvairiapusę pagalbą. Moteris sako, kad ji moka užsiimti su vaikais, tačiau vyras – dar atskira istorija: „Atrodo, kad jis, būdamas su vaikais, nė nepavargsta.“

Reda kalba, kad ateityje turbūt jai gelbės ir jos auklių agentūros kolegos. Kodėl Reda ją įkūrė? Moteris net nebando slėpti: „Realiai mačiau, kaip byra mano santykiai su vyru, kaip mes jau einame atskirai.“

Plačiau skaitykite:

Prieš planuojant šeimą – pokalbis apie finansus?

Finansų ekspertė sako, kad vaikai dažniausiai gimsta iš meilės, tačiau, ką tikrai, anot jos, reikia žinoti, kad daugelį šeimų ištinka krizės, ir jos labai dažnai susijusios su pinigais ir galimybėmis.

Reikia turėti omenyje, sako Jūratė, kad būtina įsivertinti esminius klausimus: vienam iš tėvų kurį laiką reikės likti namuose, vadinasi, sumažės pajamos, didės išlaidos, taip pat, gali būti, teks rinktis privatų darželį, vaikai sirgs ir pan.

Apie šeimos finansus, finasinį raštingumą ir ką reikia „apsiskaičiuoti“ dar prieš santuoką – su „Swedbank“ finansų eksperte Jūrate ir 4 vaikų mama Reda:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

01:25 – Reda – 4 vaikų mama

02:49 – vaikai ir finansai: kada kalbėti

10:40 – dienpinigiai ir kišenpinigiai

13:25 – kaip paskirstyti laiką šeimoje

17:52 – prieš vaikus – finansinis planas

22:11 – finansinio raštingumo situacija

25:43 – investavimo patirtys

31:52 – vaikai žino, kiek uždirba tėvai

38:39 – mokėjimas vaikams už darbus

48:25 – vaikų įtraukimas į biudžeto planavimą

56:35 – nemokamas turinys ir sukčiai

01:05:43 – skolinimasis iš vaikų

01:08:42 – patarimai tėvams

Susiję straipsniai

Finansinis raštingumas skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais

Nesvarbu, kokio amžiaus vaiką auginate: niekada ne per anksti pradėti jį mokyti finansinio raštingumo ir supažindinti su pastarojo svarba.

Mano alga – tik man, vyro – visai šeimai? Finansų valdymo patarimai

Dažnai girdime, kad geriausi dalykai gyvenime nieko nekainuoja. Taip pat dažnai mums sakoma, kad gauname tai, už ką sumokame.

Kodėl nėra paprasta išmokyti vaiką elgtis su pinigais ir finansinio raštingumo?

Dar prieš kelerius metus lietuviai buvo finansiškai neraštingiausia tauta visoje ES, o jų šios srities žinios buvo įvertintos vos 4-uku iš dešimties.