5 įspėjantys ženklai, kad būtina tikrinti vaiko regėjimą

Reklaminis partnerio turinys
Mergaitė su spalvotais akiniais geria kokteilį KONSTANTIN_SHISHKIN | Shutterstock.com

Trumparegystė pasireiškia vis mažesniems vaikams ir ji vis greičiau progresuoja. Tai lemia nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus, genetika ir daug kitų veiksnių. Akių klinikos ŽIŪRA gydytoja oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė atvira: tėveliai turėtų suklusti ir atkreipti dėmesį į pirmuosius požymius, kurie įspėja apie vaiko regėjimo sutrikimus, o juos pastebėję – nedelsti ir kreiptis į specialistą.

Vis atsakingesnė kasmetinė vaikų akių apžiūra

Gydytoja oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė tikina, kad tėveliai vis atsakingiau žiūri į kasmetinę vaikų akių apžiūrą, tačiau pasitaiko atvejų, kada trumparegystės problema būna uždelsta ir per apžiūrą vaikas lentelėje mato vos kelias pirmas eilutes. Tam, kad vaikų trumparegystė būtų pastebėta laiku, dalijamės 5 ženklais, kurie išduoda, kad metas patikrinti vaiko regėjimą.

Pirmieji suprastėjusios regos ženklai

1. Besiliejantis vaizdas

Vienas pirmųjų ir akivaizdžiausių suprastėjusio regėjimo ženklų – besiliejantis vaizdas. Vis dėlto, tikėtina, jog pats vaikas tėvams nepasisakys apie suprastėjusią regą, nesuprasdamas, jog mato blogiau, nei kad turėtų matyti. Ypač, jei matymas blogėjo pamažu.

„Kadangi trumparegiams vaizdas liejasi į tolį, tėveliai savo vaikų regėjimą gali patikrinti paprastose gyvenimiškose situacijose. Pavyzdžiui, važiuojant automobiliu paklausti, kokį kelio ženklą ar kitą toliau esantį objektą mato. Jei vaikas atsakydamas dvejoja ar atsako neteisingai – tai ženklas, jog vaizdas vaikui gali lietis ir reikėtų apsilankyti patikrai“, – patarimu dalijasi gydytoja.

2. Prisimerkimas 

Taip pat vienas iš dažniausių ir lengviausiai pastebimų vaikų trumparegystės požymių yra prisimerkimas. Tėvai turėtų būti budrūs ir pastebėję šį reiškinį nedelsdami pasikonsultuoti su specialistu.

Oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė atkreipia dėmesį, kad į šį trumparegystės ženklą svarbu atkreipti dėmesį ir tiems, kurie jau nešioja akinius. „Net jei vaikas prisimerkinėja nešiodamas akinius, gali būti, kad trumparegystė progresuoja. Žinoma, kai kurie trumparegiai yra linkę prisimerkti net tuomet, kai mato gerai. Tai tampa tarsi jų įpročiu. Bet kuriuo atveju vertėtų pasitikrinti akis, kad problema būtų pastebėta laiku.“

3. Blogas matymas tamsoje

Dažnai manoma, kad labai blogai matyti tamsoje – normalu. Vis dėlto, tai mitas. Vienas iš trumparegystės požymių yra blogas matymas tamsoje arba prietemoje. Kaip tai pastebėti? Tamsoje ar prietemoje esantys daiktai, žiūrint į tolį, dar prasčiau matosi, vaizdas mažiau ryškus, daugiau sulietas, todėl vėlgi, norėdami įsitikinti, vaiko galite paklausti, kokius objektus mato.

„Blogesnis matymas tamsoje tikrai susijęs su trumparegyste. Visgi nebus taip, kad pirmiausia vaikas blogiau pradės matyti tamsoje, o vėliau pablogės matymas į tolį dienos šviesoje. Tačiau tėveliai galėtų atkreipti dėmesį ir į šį suprastėjusios regos ženklą“, – sako G. Laurinavičiūtė

4. Galvos skausmas

Vaikai, turintys trumparegystę, gali dažnai skųstis nuovargiu, galvos skausmu ar akių diskomfortu, ypač po ilgesnio žiūrėjimo į ekranus ar įtemptos dienos mokykloje.

„Tiesa, reikia nepamiršti, kad galvos skausmas gali kamuoti ir dėl daugelio kitų priežasčių, kurias kartais sunku nustatyti net gydytojams. Tačiau galvos skausmas gali būti kaip vienas iš trumparegystės ženklų, ypač jei vaiko rega ilgai nekoreguota nei kontaktiniais lęšiais, nei akiniais ir problema jau progresavusi.

Galvos skausmas gali būti susijęs su tuo, kad vaikams, turintiems trumparegystę, reikia įdėti daugiau pastangų norint ryškiau pamatyti toliau esančius objektus. Tai gali sukelti pernelyg intensyvų raumenų įsitempimą akyse ir kaktos srityje, o tokia įtampa ir sukelia galvos skausmą“, – aiškina gydytoja bei akcentuoja, kad esant trumparegystei galvos skausmai vaiko gali ir nekamuoti.

5. Trumparegiai šeimoje

Jei jūsų šeimoje yra asmenų, turinčių trumparegystę, tai gali padidinti trumparegystės riziką ir vaikui.

„Jei abu tėvai trumparegiai, rizika, kad vaikas taip pat bus trumparegis, išauga nuo 3 iki 8 kartų. Pastebime, kad šiandien šeimos gydytojai yra ypač linkę atsižvelgti į šį faktą ir dėl paveldimumo faktoriaus vaikui rekomenduoja dažnesnes akių apžiūras“, – teigia oftalmologė.

Be to, net jei ir vienas iš tėvų yra trumparegis, vaikui taip pat yra didesnė tikimybė tapti trumparegiu.

Būdas, kaip sumažinti trumparegystės progresavimą

Atsižvelgiant į visus šiuos trumparegystės ženklus, gydytoja akcentuoja, kad reguliarūs regos patikrinimai yra itin svarbūs vaikams, nes ankstyvas trumparegystės nustatymas gali padėti užkirsti kelią didesniems regos sutrikimams ir užtikrinti kokybišką vaikų akademinę ir kasdienę veiklą.

Akinių lęšiai „Bod Lenses MYO Care“ 

Jeigu visgi jūsų vaikui buvo diagnozuota trumparegystė, būtina nedelsiant imtis veiksmų siekiant efektyviai sukontroliuoti šio regos sutrikimo progresavimą. Viena iš tokių patikimų priemonių – Lietuvoje gaminami akinių lęšiai „Bod Lenses MYO Care“.

Šie specialūs, aukštos kokybės akinių lęšiai sukurti veiksmingai valdyti trumparegystę. Tai įrodo ir mokslinių tyrimų rezultatai, kurie atskleidė, kad akinių lęšiai „Bod Lenses MYO Care“ gali sumažinti trumparegystės progresavimą net iki 40 proc.

Kiti akinių lęšių „Bod Lenses MYO Care“ privalumai:

  • saugūs ir efektyvūs;
  • lėtina trumparegystės progresavimą;
  • mažina akies ašies pailgėjimą;
  • gerina savijautą;
  • itin greita adaptacija;
  • minimaliai invazinis optinis sprendimas;
  • sumažina tikimybę susirgti akių ligomis.

Jeigu reikalinga pakartotina regėjimo korekcija tais pačiais metais, užsakius per 12 mėnesių, pritaikoma 50 proc. nuolaida antrai lęšių porai.