5 svarbiausios finansinio raštingumo pamokos: nuo ko pradėti ugdyti vaiką?

Reklaminis partnerio turinys
Mama su dukra meta pinigus į taupyklę fizkes | Shutterstock.com

Nors už vaikų saugumą bei sveikatą atsakingi tėvai, labai svarbu padėti savo sūnui ar dukrai išsiugdyti ir daugybę kitų įgūdžių, kurių jiems prireiks suaugusiųjų pasaulyje. Tad pakalbėkime apie vieną jų – finansinį raštingumą.

Asmeniniai finansai daro didžiulę įtaką kasdieniam mūsų visų gyvenimui, taigi, natūralu, jog itin svarbu išmokyti vaikus tinkamai elgtis su pinigais. Tačiau daugelis tėvelių nežino ar abejoja, nuo ko pradėti. Todėl dalijamės 5 finansinio raštingumo patarimais.

1. Kaip uždirbami pinigai?

Viena pirmųjų ir pagrindinių pamokų, padėsiančių suteikti mažamečiam vaikui žinių apie finansus – supratimas ir parodymas, kaip uždirbami pinigai. Puikus būdas padaryti tai praktiškai – suteikti vaikui galimybę šiek tiek užsidirbti pačiam. Parinkite keletą užduočių, kurias vaikas galėtų atlikti artimiausią savaitę. Tai gali būti jaunesniojo broliuko ar sesutės priežiūra, maisto ruošimas, daržo ravėjimas, uogų skynimas, automobilio valymas ir kt. Kai vaikas sėkmingai atlieka visus sąraše numatytus darbus, jis už pastangas turėtų gauti kišenpinigių. Svarbu žinoti ir suprasti, kad šie papildomi darbai neturėtų būti tie, kuriuos vaikas privalo atlikti (reguliariai tvarkytis savo kambarį ir pan.). Atliktus darbus ir vaiko uždirbtus kišenpinigius galite stebėti specialioje lentelėje, klijuodami daugkartinius lipdukus, o dar patogiau – naudotis tam skirtomis programėlėmis.

Tuo metu paaugliams galite pasiūlyti platesnių uždarbio galimybių, pavyzdžiui, motyvuokite susirasti nesunkų darbą (vaikų priežiūra, kaimynų vejos pjovimas, šuniukų vedžiojimas ar kt.), skatinkite parduoti nebenaudojamus daiktus arba pradėti nedidelį verslą internete.

2. Biudžeto formavimo svarba

Mokyti vaiką tinkamai elgtis su uždirbtais pinigais – ne mažiau svarbu nei skatinti jų užsidirbti. Tam turime dvi idėjas:

  • Įtraukite vaiką į jūsų namų ūkio biudžeto planavimą. Kartu susėskite ir peržvelkite išlaidas, į kurias esate išskaidę šeimos pajamas. Tada papasakokite ir kartu padiskutuokite, kaip sudėliojate prioritetus ir paskirstote pajamas. Dažnai vaikai patys duoda puikių patarimų.
  • Kai vaikas pats užsidirba pinigų, tai puiki galimybė parodyti skirtumą tarp norų ir poreikių. Auksinė finansų valdymo taisyklė – formuojant biudžetą pirmenybė visuomet teikiama būtinoms išlaidoms (mokesčiai, maistas, kuro išlaidos ir kt.), o norimiems, nebūtiniems pirkiniams kartais tenka skirti daugiau laiko ir pataupyti.

3. Taupymas (ir kodėl jis svarbus)

Padėdami vaikui formuoti asmeninį biudžetą, nepamirškite papasakoti ir apie taupymo svarbą. Vaikas turėtų žinoti, kad „finansinė pagalvė“ – tai įrankis, galintis apsaugoti šeimą nuo finansinės krizės ir leisti pasirūpinti visos šeimos svarbiausiais poreikiais, kai pagrindinio pajamų šaltinio laikinai nėra.

Vaikus mokyti taupyti galima pradėti nuo mažų dienų – viskas, ko jums reikia, tai tradicinė taupyklė, kurioms šiandien yra įvairių alternatyvų mobiliosiose programėlėse. Vyresniems vaikams galima atidaryti ir taupomąją sąskaitą, kurioje galės taupyti tiek papildomai uždirbtus pinigus, tiek draugų, senelių pinigines dovanas.

Taip pat pravartu su vaikais pasikalbėti apie investavimą. Visų pirma, paaiškinkite, kuo ypatingas investavimas ir kaip galima didinti savo santaupas. Toks poreikis tikrai yra, nes 67 proc. lietuvių dalį savo santaupų vis dar laiko namuose arba piniginėse ir tik maža dalis žmonių renkasi investuoti į įvairiais finansines priemones. Neįdarbintas lėšas „suvalgo“ infliacija, o norint investuoti nebūtina būti rinkos žinovu. Išsamų „Citadele“ banko specialistės komentarą apie investavimą rasite paspaudę šią nuorodą.

4. Dalijimasis pinigais

Geri darbai – neįkainojami. O mokyti vaiką dalintis su kitais – svarbi auklėjimo dalis, džiuginanti ne tik kitus žmones, bet ir suteikianti moralinį pasitenkinimą vaikui. Tyrimai rodo, kad net 42 proc. žmonių aukoja lėšas dėl malonumo, kurį patiria padėdami kitiems.

Jei jūsų šeimos finansinė situacija leidžia, apsvarstykite galimybę įtraukti naują – aukojimo – grafą į savo namų ūkio biudžetą. Taip pat galite paskatinti vaiką dalį santaupų skirti sunkiau besiverčiantiems asmenims, organizacijoms, gyvūnų prieglaudoms ir kt. Tegul vaikas pats nusprendžia, ką norėtų remti.

„Citadele“ banko lojalumo programa X REWARDS taip pat suteikia galimybę savo sukauptus taškus ne tik išsikeisti į norimą prizą, bet ir paaukoti. Daugiau apie X REWARDS lojalumo programą skaitykite čia.

5. Skolinimasis

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – skolinimasis. Svarbu vaiką supažindinti su skolinimosi ir pinigų grąžinimo principais. Papasakokite, kodėl paskolas reikia rinktis atidžiai, kokie įsipareigojimai laukia, kaip skolintis atsakingai, kada iš tiesų verta skolintis.

Pasak „Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovo Dariaus Burdaičio, dėl vartojimo paskolos gyventojai kreipiasi asmeninėms šventėms, atostogų kelionėms finansuoti, saviugdos kursams, su sveikata susijusioms procedūroms, taip pat ne pirmo būtinumo pirkiniams, pavyzdžiui, sporto, laisvalaikio įrangai, prabangos prekėms. Plačiau apie tai – šiame pranešime spaudai.

Pavyzdžiui, jei naudojatės kredito kortele, paaiškinkite vaikui, kad skolingi liekate kortelę išdavusiam bankui, o jei galite už pirkinius sumokėti iš karto, išvengsite palūkanų.

Tad skatinkite vaikus mąstyti, strateguoti ir priimti tinkamus finansinius sprendimus, kurie leistų ateityje ramiai gyventi, būnant užtikrintam dėl asmeninių finansų.

Skelbimai

12,00 €
122 | 6 - 7 m.
20,00 €
44 | 16 | L
10,00 €