„69 danguje“ atlikėja Ingrida ir jos dukra Marija: kaip išsiaiškinti, ką nori veikti gyvenime?

Ingrida dukrą pas karjeros konsultantą nuvedė 8-oje klasėje Ingrida dukrą pas karjeros konsultantą nuvedė 8-oje klasėje

Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis, laidos vedėjas Simonas Urbonas sveikinasi jau 27-ąjį kartą. Tiek „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamos tinklalaidės epizodų kalbėta pačiomis įvairiausiomis temomis, kurias galite rasti spustelėję mūsų „Youtube“ kanalą.

Šįkart ne taip įprastai kaip visą laiką – laidoje net 3 pašnekovės. Jaukaus, naudingo ir paprasto pokalbio apie tai, kaip jaunam žmogui nepasiklysti, renkantis karjerą, kaip žinoti, kuo jis nori būti užaugęs, kalbamės su „69 danguje“ atlikėja Ingrida Martinkėnaite ir jos dukra Marija bei veidotyrininke, kūno kalbos specialiste ir karjeros konsultante Laura Šukiene.

Plačiau skaitykite:

Kaip padėti vaikui pasirinkti savo kelią?

Veidotyrininkė, kūno kalbos specialistė ir karjeros konsultantė Laura Šukienė sako važiuojanti po mokyklas, kalbinanti 10-okus, 11-okus, edukuojanti, į ką reikia atkreipti dėmesį, kaip nepasimesti, nes „kas netingi – tas įtakoja“: „Tėvai, tėtis, mama parsineša naują žinutę, tada nuvažiuoja pas močiutę, „žinai, aš galvoju, vaikeli, tu būk tas anas“, tada – draugai, klasiokai, <...>, socialinė erdvė, mokyklos, atvažiuojančiųjų iš universitetų spaudimas.“ Jaunimas, anot specialistės, gauna labai didelį spaudimą pasirinkti, bet tada jie blaškosi, nebežino, iš ko rinktis. Liūdna, tačiau 90 proc. jaunimo sunku apsispręsti dėl karjeros.

Kaip galime padėti savo vaikams? Karjeros konsultantė sako pirmiausia tėvams reikėtų nuo mažumės stebėti savo vaiką: kur jį traukia, kokie jo pomėgiai. „Dažnai mokyklose būna aišku: jeigu matematika sekasi – finansai arba bankininkas bus, jeigu lietuvių – tai žurnalistas, rašytojas.“ Toks požiūris, anot ekspertės – neteisingas. Svarbiausia – stebėti vaiko stipriąsias puses.

Tevai paprastai apie vaiko karjeraIngrida Martinkėnaitė, Simonas Urbonas, Ingridos dukra Marija, karjeros konsultantė Laura Šukienė

Vaikas nenori rinktis tėvų profesijos: tam yra priežastis

Kodėl kartais vaikas nori būti „kaip tėtis ar mama“, o kartais – kuo toliau bėga nuo tėvų profesijos? „Vaikas dažnai idealizuoja tėvus, todėl nori sekti juos, ir nebūtinai jo savybės atitinka, kitu atveju – atvirkštinis variantas, nes tėvai parneša visą brudą iš darbo namo, neigiamai diskutuoja“, – sako karjeros konsultantė L. Šukienė.

Puikus patarimas tėvams – leisti bandyti. Anot specialistės, klaidinga manyti, kad jei vaikas dažnai keičia būrelius – jam būdingas nepastovumas. Anaiptol. Kartais vaikas, norėdamas mesti tam tikrą veiklą, tarsi parodo, kad jo kelias – ne čia. „Kai tu neduodi vaikui išbandyti daugybę skirtingų dalykų, tai kaip jam žinoti, kas patinka?“

Plačiau skaitykite:

Ingrida dukrą pas karjeros konsultantą nuvedė 8-oje klasėje

Laidos vedėjui paklausus, kaip ji taip sugalvojo, Ingrida atskleidė, kad klausdavo mergaitės, kuo nori užsiimti gyvenime, bet ji net nesuvokė, apie ką mama kalba. „Supratau, kad reikia apie tai kalbėti, nes kai kalbi su vaiku tokiomis temomis, daugiau ir minčių atsiranda, daugiau pasikalba ir tarpusavyje draugai, pradeda mąstyti, ieškoti savyje“, – sako „69 dainininkė“ Ingrida Martinkėnaitė.

„Šauni paslauga, – sako garsi mama, – kad gali pasidaryti tam tikrus testus, kas galėtų padėti atrinkti tavo stipriąsias puses, kurias tu gali vystyti.“ Ingrida pabandė kreiptis į specialistą, nes norėjo padėti dukrai apsispręsti.

O ką daryti, kai vaikas nori kažkuo būti, tačiau neturi duomenų? „Jei tau duota, – sako L. Šukienė, – anksčiau ar vėliau tai išlįs.“

Ingrida Martinkenaite ir dukra MarijaIngrida Martinkėnaitė ir jos dukra Marija

Įmanoma karjerą pasirinkti pagal veido bruožus?

Veido bruožai taip pat gali būti tam tikras žemėlapis, į kur labiau linkęs vaikas, sako veidotyrininkė, karjeros konsultantė L. Šukienė, tačiau, anot jos, atsižvelgti į veido bruožus reikėtų nuo 12-tų vaiko metų, mat iki tol veidas vis dar formuojasi.

Pasak specialistės, „kuo ilgesnė ar didesnė nosis – tuo labiau žmogus yra emocionalus. Kuo labiau išreikšti skruostikauliai – tuo labiau žmogus linkęs į kūrybiškumą, na, o platus žandikaulis – vadovo lyderio pozicija“. Veidotyrininkė atskleidžia ir daugiau veido bruožų niuansų: „Jeigu akys eina į viršų, reiškiasi tikrai turite verslumo sugebėjimų, optimizmo, jeigu akys į apačią – turite ieškoti profesijos, kur reikia kažką patikrinti, analizuoti.“ Daugiau apie veido bruožus ir kaip jie gali būti naudingi, renkantis karjerą, – jau šioje tinklalaidėje.

Apie vaiko ateitį, karjeros pasirinkimus, pagalbą renkantis profesiją ir veido bruožus, kurie yra daugiau nei iškalbingi, kalbamės „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:43 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:26 – pašnekovių karjeros ir svajonės

08:22 – vaikai krypsta ten, kur nori tėvai

10:07 – kaip padėti jaunam žmogui pasirinkti

12:54 – praktika – pasitarti su konsultantu

19:42 – kaip žinoti, į ką koncentruotis

29:20 – kaip domėtis ateities profesijomis

36:28 – ką galime „išskaityti“ iš savo veido

Susiję straipsniai

Gabrielė apie sprendimą sukurti paskyrą dukrai: „Ji seniai prašė“

Adrijai nuo mažumės patinka dėmesys ir socialiniai tinklai, tad mama, kai Adrija buvo dar visai mažytė, sukūrė uždarą instagramo paskyrą.

Saulius Skambinas apie sūnaus paauglystę: „Telefono tema – kažkas baisaus“

„Išėjo ta žinia, kad aš laukiuosi, ir prasidėjo skambučiai, komentarai, visa kita, aš skaitydavau, imdavau į galvą, verkdavau.“

Ingridos nevaisingumo kelionė: „Negaiškite laiko pas ginekologus“

Ingrida, šiandien sūpuojanti sūnelį Marką ant rankų, dalijasi savo istorija, išgyvenimais ir kaip jai pavyko atsitiesti po trynukų netekties.