7 klaidos rengiant vaikus žiemą: kodėl mažieji greičiau peršąla?

Berniukas mėlynais žieminiais drabužiais vaikšto sningant. Maria Sbytova | Shutterstock.com

Šalti orai negali apriboti jūsų šeimos laisvalaikio lauke: vaikai turi eiti į darželius, mokyklas ir žaisti lauke net ir esant ekstremalioms oro sąlygoms.

Kai lauke drėgna, yra sniego, mažyliai linkę greičiau sušalti, tad labai svarbu jiems išrinkti tinkamą žieminę aprangą, antraip gali nepavykti išvengti hipotermijos.

Dažniausiai pirmakarčiai tėvai net neįsivaizduoja, kaip tinkamai aprengti vaiką žiemą, todėl prirengia per daug, vadinasi, vaikui būna per karšta.

Todėl reikėtų žinoti pagrindines taisykles, kaip ir kuo vaikus rengti žiemą, įsidėmėti, kokių klaidų nedaryti.

Taigi, trumpas dažniausių vaikų aprangų klaidų sąrašas.

Taip pat skaitykite:

1. Rengiama per daug sluoksnių

Jei vaiką aprengsite per storai, jis gali suirzti, jaustis nepatogiai. Maži vaikai būna pernelyg susikoncentravę į lauko pramogas ir dar nesuvokia, kada jiems per karšta arba per šalta. Todėl kuo žemesnė temperatūra, tuo daugiau sluoksnių vaiką reikėtų aprengti, ir atvirkščiai.

Su žieminiu kombinezonu automobilyje vaikui bus per karšta, be to, ir automobilinėje kėdutėje važiuoti prisirengus nebus nei patogu, nei saugu, tad, jei įmanoma, vaiką aprenkite tik prieš išlipdami iš automobilio.

Puikūs indikatoriai, rodantys, ar vaikui ne per šalta – rankos ir kojų pirštai: jei jie šalti, reiškia, vėsta ir visas mažylio kūnas. Ir atvirkščiai: jei vaikui sunkiau kvėpuoti, jei jo oda yra paraudusi, vadinasi, mažylį aprengėte per šiltai.

2. Neatsižvelgiama į lauko temperatūrą

  • Jei lauko temperatūra – +10 ir daugiau (net ir žiemą pasitaiko tokių ekstremumų), vaikas turėtų dėvėti megztinį arba džemperį su gobtuvu, plonesnę ir lengvesnę striukę, dirbtinio kailio ar vilnos paltuką.
  • Jei temperatūra – 5–10 °C, būtinas šiltesnis paltas, padėsiantis įveikti šaltį.
  • Jei temperatūra – 0–5 °C, vaiką renkite žieminiu paltu, storesne pūkine ar šilta dirbtinių pluoštų striuke ir pan., būtinos šiltos kumštinės pirštinės ir kepurė.
  • Jei temperatūra – neigiama, vaikus renkite sniego kelnėmis, žiemine striuke, kepure (labai tinka storos kepurės-šalmukai), nepamirškite storų, neperšlampamų kumštinių pirštinių.

3. Vaiko striukė ar kombinezonas – per ankšti

Vaikai greitai auga, tad pernykščiai žiemos drabužiai šiemet jau gali būti per daug aptempti. Kartais vaikai tiesiog primygtinai reikalauja dėvėti savo mėgstamą pernykštę žieminę striukę. O ir tėvams norisi pataupyti, jie mano, kad jei striukė ir aptempta, nieko baisaus. Bet anaiptol! Per ankšti arba per laisvi drabužiai nepakankamai šildo, nes oro kišenės tarp audinio sluoksnių, kai drabužis tinkamo dydžio, veikia kaip papildoma izoliacija. Prie kūno prilipę žieminiai drabužiai sukelia prakaitavimą, gali trikdyti kraujotaką, dėl to vaikas gali peršalti. Į gerokai per laisvus drabužius lengviau prasiskverbia šaltas oras, todėl jūsų vaikui gali būti šalta.

4. Pirmenybę teikiate medvilniniams drabužiams

Medvilniniai drabužiai yra Nr. 1 vasaros pasirinkimas, nes jie sugeria prakaitą ir vėsina kūną. Tačiau jie nėra sukurti žiemai, nes negali įveikti šalčio. Medvilniniai drabužiai tinka tik kaip apatiniai: geresnių analogų – kol kas mažai. Puikūs audiniai žiemos aprangai – įprasta ir merinosų vilna, polipropilenas, flisas ir kt. pasidairykite termo drabužių.

5. Per ankšti batai

Netinka ne tik per maži ir aptempti drabužiai, bet ir praeito sezono batai, kurie vaikui jau spaudžia. Tokiu atveju šaltis greičiau „pakanda“ vaiko pėdutes. Žiemą drąsiai rinkitės bent 1 cm didesnius negu vaiko pėda batus. Turėkite omenyje, kad reikės apmauti ir storesnes kojines, kurios taip pat neleis pėdutei taip greitai atvėsti.

Taip pat skaitykite:

6. Vaikui ant burnos rišamas šalikas

Labai dažnai mamos galvoja, kad jei vaikiui ant burnytės užriš šaliką, jis neprisikvėpuos šalto oro. Tačiau jau per pirmąsias buvimo lauke minutes šalikas dėl iškvepiamo drėgno oro pradeda drėkti. Drėgmė liečiasi prie vaiko veiduko, tad oda greitai sudirginama, gali nušalti, tad vietoje tariamos naudos užrišus šaliką ant veido žala bus kur kas didesnė. Tegul vaiko veidukas būna atviras: tiesiog nepagailėkite kokybiško apsauginio kremo nuo šalčio. Jis žiemą būtinas.

7. Pasirenkamos netinkamos pirštinės

Jei lauke yra sniego, bene pirmas veiksmas, kurį padarys į lauką išėjęs mažylis – sukiš į baltąjį patalą rankutes. Jeigu pirštinės – medžiaginės, jos akimirksniu peršlaps, tad vaiko rankos pradės šalti. Kuo ilgiau vaikas bus lauke drėgnomis pirštinėmis, tuo didesnė tikimybė jam peršalti, o drėgmė neigiamai veiks rankų odą: ji išsausės, pradės šerpetoti. Kaip spręsti problemą? Rinkitės kokybiškas neperšlampamas pirštines, kurios dengtų riešus.

Susiję straipsniai

Pirmieji pasivaikščiojimai lauke su naujagimiu

Kada su naujagimiu pirmą kartą išeiti į lauką? Kur ir kiek laiko vaikščioti? Panašūs klausimai iškyla kiekvienai šeimai, grįžusiai iš gimdymo namų.

Kaip teisingai naudoti atšvaitus?

Pėstiesiems pavojingiausias laikas yra nuo lapkričio pradžios iki vasario pabaigos, mat šiuo laikotarpiu didelę paros dalį būna tamsu.

Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams

Vasaros teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.