8–12 mėn. kūdikis: judėjimo ir smulkiosios motorikos lavinimas (1)
8-12 mėnesių kūdikio judėjimo ir fizinė raida
8 mėnesių kūdikis jau moka pasėdėti ir pasiremti rankytėmis, jei svyra į kurią nors pusę. Gana greitai jis išmoksta atsisėsti arba iš sėdimosios padėties – remdamasis atsistoti.
Kitas svarbus etapas – ropojimas. Kūdikis išmoksta „atsistoti keturiomis“, tokioje pozoje jis neretai ima linguoti pirmyn – atgal. Tokiu būdu mažylis stiprina savo rankų ir kojų raumenis, kad, pakankamai jiems sustiprėjus, pradėtų ropoti. Beje, ropoti jis gali tiek pirmyn, tiek atgal – nenustebkite, tai visiškai normalu!
Kai kurie kūdikiai praleidžia šliaužimo arba ropojimo etapą – nerimauti nėra pagrindo, tai tiesiog šio kūdikio raidos ypatybė. Svarbu, kad kūdikis gebėtų naudotis tiek vienos, tiek kitos pusės rankomis ir kojomis, nebūtų ryškesnės kūno asimetrijos.
Kai galūnių raumenys pakankamai sutvirtėja, mažylis atsistoja, paprastai įsitvėręs kokio nors paviršiaus. Po kurio laiko jis pradeda žengti pirmuosius žingsnius – dažnai irgi prisilaikydamas. Galite jam padėti, prilaikydami už rankos, paskatindami pagyrimu, apkabinimu ar žaisliuko davimu.
8-12 mėnesių kūdikio smulkioji motorika
Kūdikis išmoksta imti smulkius žaislus ar jų detales. Iš pradžių jis griebia visu delnu, tačiau ilgainiui pereina prie piršto-nykščio griebimo, tai yra, gebėjimo suimti smulkius daikčiukus dviem piršteliais.
Šiame amžiaus tarpsnyje kūdikis gali labai susidomėti daiktų metimu ant grindų ir stebėjimu, kas vyksta. Tai gali erzinti tėvelius, nes gali atrodyti, kad vaikas tai daro specialiai. Vis dėlto tai nesusiję su kūdikio noru paerzinti ar pridaryti daugiau namų ruošos darbų. Vaikas taip daro, nes tai yra jo „didysis atradimas“, kad daiktai nukrenta, bet neišnyksta, ir juos vėl galima paimti ir iš naujo mesti žemyn. Jei kelti numestus daiktus vėl ir vėl pabodo, nukelkite kūdikį ant grindų, kad pats paimtų žaisliukus.
Kaip lavinti kūdikio motoriką?
Suteikite laisvę: vaikai mokosi patys atrasdami pasaulį, todėl išleiskite kūdikį iš maniežo ar lovytės, pasirūpinkite, kad jis turėtų kuo daugiau erdvės judėti ant grindų.
Stiprinkite liemens raumenis: kūdikiui išmokus tvirtai sėdėti, abu su mažyliu atsisėskite ant grindų. Ridenkite jam kamuoliuką: bandydamas jį pasiekti, kūdikis mankštins savo liemens raumenis. Gali taip nutikti, kad jis neišlaikys pusiausvyros ir nuvirs, bet virtimai į šoną – taip pat geras būdas mankštinti tiek liemens, tiek rankų raumenukus. Ilgainiui išsėdėti ir pasiekti norimą daiktą seksis vis geriau.
Skatinkite judėti: kai kūdikis atsigula ant pilvuko ar atsistoja keturiomis – padėkite spalvingą žaisliuką šiek tiek toliau nuo jo, kad jis turėtų ką siekti, arba patys šypsodamiesi bei kalbindami kvieskite jį “ateiti” pas jus.
Lavinkite smulkiąją motoriką: duokite kūdikiui čiupinėti įvairius smulkių daiktų, o kad išvengtumėte nurijimo ar užspringimo ir kad nereikėtų jo visą laiką akylai stebėti, tai gali būti valgomi produktai, pavyzdžiui, smulkūs ratukų ar kvadratėlių formos sausi pusryčiai, razinos, uogos, susmulkinti vaisiai. Stebėkite, kad kūdikis nepaimtų kietų daiktų, kuriais galėtų užspringti, pavyzdžiui, monetų, žirnių, pupų, nevirtų makaronų.
Taip pat galite duoti žaisti kubeliais, kuriuos kūdikiai labai mėgsta mėtyti, padaužyti vieną į kitą, o vėliau iš jų stato “traukinukus” ir bokštus. Vienerių metų amžiaus vaikas jau gali sudėti du kubelius vieną ant kito.
Dar vienas žaislų variantas – žaislai, kur reikia sudėti tam tikros formos figūras per atitinkamas angas arba smulkesnių detalių vėriniai.
“Meninis ugdymas”: nors kūdikis dar nieko prasmingo nenupieš, galite jam duoti vaškinių kreidelių ir popieriaus, kad jis pakeverzotų. Taip pat galima duoti senų žurnalų, kad mažylis paprasčiausiai juos plėšytų – tai irgi lavina smulkiąją motoriką.
SVARBU
Kadangi kūdikis išmoksta judėti, pats laikas pasirūpinti namų saugumu. Ypač svarbu įtaisyti užtvarą laiptams, jei gyvenate name, taip pat prižiūrėti, kad kūdikis nepasiektų viryklės, virdulio, elektros prietaisų laidų, uždėti apsaugas ant aštrių kampų ar maitinamųjų elektros lizdų, pasirūpinti, kad kūdikis neįlįstų į stalčių ar spintą, kur yra svarbūs dokumentai ar kiti daiktai, kurių nenorėtumėte duoti kūdikiui pažaisti. Niekada nepalikite kūdikio be priežiūros ant lovos, vystymo stalo ar kito aukštesnio paviršiaus, nes jis bet kada gali nušliaužti ar nuropoti žemyn.
Tikrai geras ir naudingas staipsnis🙂👍