Aktualu tėvams: kaip pasirinkti tinkamiausią mokyklą? (6)

Kiekvienas pavasaris – metas, kai tėvai intensyviai svarsto, į kokią mokyklą leisti vaiką ir kaip išrinkti pačią tinkamiausią mokymo įstaigą.
Paprastai daugelyje šalies mokyklų galutinė stojimo dokumentų priėmimo data – gegužės 31-oji, todėl pavasariui besibaigiant teks priimti lemiamą sprendimą, turėsiantį nemažai įtakos vaiko ateičiai.
Kai kurie tėvai tiesiog užrašo vaiką į artimiausią prie pat namų esančią mokyklą ir per daug nesuka galvos. Kiti mokyklą renka skrupulingai, tad pastangos ilgainiui atsiperka su kaupu.
Tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis mokyklą? Ir kaip mokyklą savo vaikui išrinkote jūs?
Svarstote kada leisti vaiką į mokyklą? Skaitykite:
Kodėl mokyklą reikia parinkti atsakingai?
Mokykloje vaikas praleidžia nemenką, dažnai – didžiąją dalį dienos. Mokykla – antrieji vaiko namai, todėl privalu, kad joje vaikas jaustųsi gerai, susirastų draugų ir bendraminčių, nesijaustų lyg balta varna. Parinkus tinkamą mokyklą galima tikėtis ir lengvesnės adaptacijos.
Daugiau skaitykite:
Pagrindinis įrodymas, kad vaikui parinkote tinkamą mokyklą – jo noras kasryt keltis ir keliauti į mokyklą, spindinčios akys pasakojant apie klasės draugus ir mokytojus, augantis žingeidumas, domėjimasis tam tikromis disciplinomis.
Klausimai, į kuriuos atsakę lengviau pasirinksite mokyklą
- Kokias vertybes puoselėja jūsų šeima ir ar tos vertybės bus diegiamos pasirinktoje mokykloje?
- Kokius vaiko įgūdžius, manote, lavinti būtų svarbiausia? Atsižvelgiant į tai galima rinktis profiliuotas mokyklas / klases (pavyzdžiui, inžinerinis licėjus, menų gimnazija ir pan.).
- Kokios ugdymo metodai tinkamiausi atsižvelgiant į vaiko asmenybę?
- Kas jums svarbiau: vaiko akademiniai pasiekimai ar saviraiškos laisvė?
- Kiek svarbus atstumas iki mokyklos? Ar turėsite galimybę vaiką vežioti ir pasiimti po pamokų?
- Ar mokyklos keliami reikalavimai – jums priimtini? (Pavyzdžiui, reikalavimai pradedant lankyti mokyklą mokėti skaityti ir skaičiuoti; tam tikras numatytas mokestis už mokslą; išskirtinės mokyklos taisyklės ir t. t.).
Ar renkantis mokyklą reikėtų atsižvelgti vien tik į jos mokinių pasiekimus?
Lietuvoje organizuojamas nacionalinis mokinių pasiekimų patikrinimas. Jo metu 4, 6 ir 8 klasių mokiniai sprendžia standartizuotus pagrindinių mokomųjų dalykų testus. Nors tai iš dalies ir objektyvi priemonė, suteikianti žinių apie kiekvienos mokyklos ugdymo proceso rezultatus, aklai ja vadovautis tėvams nereikėtų: standartiniai testai padeda įvertinti tik bazinių dalykų žinias.
Mokyklose, kurių programos orientuotos į aukštus akademinius pasiekimus, mažai dėmesio gali būti skiriama ugdant vaikų emocinį intelektą, komunikavimo ir socialinius įgūdžius, kūrybiškumą ir kitas XXI a. svarbias savybes.
Taip pat mokyklos reitinguojamos ir pagal mokinių brandos egzaminų rezultatus. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad brandos egzaminus mokiniai pasirenka (dažniausiai dėl to, kad stojant į vieną ar kitą specialybę reikia būti išlaikius konkrečius egzaminus), todėl toks reitingavimas yra ydingas. Be to, šis kriterijus visiškai netinka įvertinti pradinukų parengimo lygį: brandos egzaminų rezultatus galima vertinti nebent stojant į gimnazijos klases.
Dar verta atkreipti dėmesį, kad geriausiai reitinguojamose mokyklose vaikų mokymo lygis – labai aukštas, tad vidutiniškai besimokantys vaikai jaus spaudimą, jiems teks labai daug mokytis, o tai susiję su nuovargiu ar net nervų ligomis. Taigi, labai svarbu, kad mokyklos mokymo lygis bent preliminariai atitiktų vaiko gebėjimų lygį.
Atlikite namų darbus – išsamiau pasidomėkite mokykla
Pirminis apsižvalgymas – internete. Pirmiausia apsilankykite mokyklos interneto svetainėje, socialinių tinklų paskyrose ir kt. Kokius tikslus yra išsikėlusi bei kokias vertybes puoselėja mokykla? Kokiais atsiliepimais apie mokyklą dalijasi tėvai? Kokius pagrindinius trūkumus jie mini? Įvertinkite, ar tai esminiai trūkumai, ar tik subjektyvi nuomonė.
Gilesnis apsižvalgymas – apsilankius mokykloje. Jei norite susipažinti su mokyklos aplinka, pabendrauti su bendruomene, puiki proga tam – atvirų durų dienos. Pasidomėkite, kada jos organizuojamos pasirinktoje mokykloje (-ose). Trumpam užsukti pasižvalgyti į mokyklą galima ir bet kada patogiu metu (žinoma, jos darbo valandomis): pajusite šios mokymo įstaigos bendrąją atmosferą. Taip pat galite paskambinti į mokyklos raštinę: čia dirbantys specialistai atsakys į visus rūpimus klausimus.
Nepamirškite pasidomėti ir patyčių prevencija mokykloje
Patyčių auka gali tapti bet kuris vaikas: tam nebūtinas kitoniškumas, liga, neįprasta išvaizda ir kt. Todėl labai svarbu pasidomėti mokykloje įgyvendinama patyčių prevencija.
Dalis mokyklų Lietuvoje stengiasi užkirsti kelią patyčioms ir vaikų netinkamam elgesiui. Visa mokyklos bendruomenė dalyvauja įvairiuose projektuose (pavyzdžiui, „Patyčių dėžutė“).
Tačiau jei mokyklos administracija teigia, kad patyčios šioje ugdymo įstaigoje neegzistuoja, tikėtina, kad ši problema tiesiog ignoruojama, komunikacija čia – neefektyvi ir vaikas gali būti paliktas savo problemas spręsti vienas.
Apie pereinamąjį laikotarpį iš darželio skaitykite:
Komentaruose kviečiame pasidalyti, kokie kriterijai jums buvo svarbiausi renkantis mokyklą.
dar ir kaip pajegus, vien mokytojai gali tam kelia uzkirsti. bet tai reikalauja daug darbo kurio niekas nenori. bet pvz as tai tikrai nesitaikstyciau su patyciom ir butu rastas mum tinkamas sprendimas. neleidziu savo vaikam tyciotis is kitu, bet ir jie nebus lieciami