Aktualu tėvams: nuo 2022 metų keisis vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo tvarka (593)

Tėtis ir mama bučiuoja kūdikį Tania Kolinko | Shutterstock.com

Šeimos finansinė padėtis gimus kūdikiui pasikeičia. Šeimai tenka priimti sprendimą: grįžti į darbą ir palikti dar visai mažą vaiką, tačiau finansiškai jaustis laisviau, ar dar paauginti vaiką, tačiau finansiškai kiek pasispausti.

Vaiko priežiūros atostogos yra tikslinės atostogos, suteikiamos nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sukaks 3 metai.

Vaiko priežiūros atostogų metu vaiką prižiūrinčiam asmeniui gali būti mokama vaiko priežiūros išmoka iš SODROS biudžeto. 

Šiuo metu vaiko priežiūros išmokos mokamos pasirinktinai iki kol vaikui sukanka 12 arba 24 mėnesiai. Tėvai nusprendžia, kuris jų eis vaiko priežiūros atostogų, neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių nėra.

Daugiau apie vaiko priežiūros atostogas ir išmokas 2022 metais skaitykite:

Vaiko priežiūros atostogų suteikimas ir išmokos: pokyčiai nuo 2022 m.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tobulina vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir pristato nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. galimai įsigaliosiančius vaiko priežiūros išmokų dydžių pakeitimus. Tikimasi, kad atnaujinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankiau apskaičiuojamos jų metu mokamos vaiko priežiūros išmokos supaprastins dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Tėvai nesidalija vaiko priežiūros – vaikus dažniausiai prižiūri mamos

Kaip rodo 2020 metų „Sodros“ duomenys, vyrai vaiko priežiūros atostogų dažniausiai išeina antraisiais vaiko priežiūros metais: tuomet net 40 proc. išmokų gavėjų yra vyrai, ir dauguma jų, net 90 proc. (7,5 tūkst.), dirba. Taigi vaiką vis tiek augina mama.

Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmės pokyčiai 

Atnaujintame Ligos ir motinystės įstatyme, įsigaliosiančiame 2022 m. rugpjūčio 1 d., siūloma leisti tėvams pasirinkti vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmę: iki kol vaikui sueis 18 arba 24 mėn.

 • Jei pasirenkama išmoką gauti 18 mėn., tuomet 2 mėn. vaiko mama ir tėtis gauna po 78 proc. atlyginimo „ant popieriaus“ siekiančią sumą, likusius mėnesius vienas iš tėvų, pasirinkęs toliau prižiūrėti vaiką, – 60 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“ sudarančią sumą kiekvieną mėnesį.
 • Jei pasirenkama išmoką gauti 24 mėn., iki vaikui sueina 1 metai mokama 45 proc. atlyginimo „ant popieriaus“ dydžio išmoka, antraisiais metais – 25 proc. atlyginimo „ant popieriaus“ dydžio išmoka kiekvieną mėnesį.

Naujovė – 2 neperleidžiami mėnesiai ir mamai, ir tėčiui

Po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką turėtų prižiūrėti vienas iš tėvų, o likusį laikotarpį (t. y. 14 mėn. arba 20 mėn., priklausomai nuo pasirinkto varianto) išmokos būtų mokamos mamai, tėčiui, įtėviams, vaiko globėjams arba seneliams.

Pavyzdžiui, neperleidžiami mėnesiai reiškia, kad vaiko mama tuo metu gali grįžti į darbą, o vaiko priežiūros išmoka būtų mokama tėčiui. Jei, pavyzdžiui, vaiko tėtis nenori pasinaudoti galimybe 2 mėn. prižiūrėti vaiką, tuomet vaiko priežiūros išmoka būtų mokama 22 mėn., t. y. proporcingai 2 mėn. sutrumpėtų.

Išmokų tvarkos pokyčių esmė

Ligos ir motinystės įstatymo pokyčiai paskatintų tėvus aktyviau naudotis neperleidžiamais dviem vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, nes jų metu tiek vaiko mama, tiek ir tėtis gautų analogišką sumą, kaip ir dirbdami.

Vaiko priežiūros išmokų mokėjimo išimtys

 • Gimus, įvaikinus ar globojant du ir daugiau vaikų, gimus kitam vaikui, kol dar mokamos išmokos už pirmąjį vaiką, vaiko priežiūros išmoka negali būti didesnė nei 78 proc. buvusio atlyginimo „ant popieriaus“.
 • Taikomos ir „lubos“: maksimali vaiko priežiūros išmoka – 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.
 • Jei vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis per 4 neperleidžiamus mėnesius galės gauti 78 proc. atlyginimo „ant popieriaus“ dydžio išmoką.

Būtinojo stažo pokyčiai

Šiuo metu vaiko susilaukę tėvai, norintys gauti tėvystės išmokas, turi būti įgiję ne trumpesnį nei 12 mėn. socialinio draudimo stažą per paskutinius 24 mėn. Naujajame Ligos ir motinystės įstatyme siūloma sutrumpinti socialinio draudimo stažo laikotarpį iki 6 mėn. per pastaruosius 24 mėn.

Galimybė tėvams dirbti vaiko priežiūros atostogų metu

Valstybė vaikų susilaukusius tėvus skatina dirbti ir gauti papildomų pajamų, todėl nuostatos dėl vaiko priežiūros išmokų dydžio gaunant pajamų iš darbinės veiklos nuolat atnaujinamos. Pavyzdžiui, nuo 2021 m. pagal individualios veiklos pažymą dirbantys tėvai, būdami vaiko priežiūros atostogose, gali gauti papildomų pajamų, o išmokos dydis nebemažinamas.

Vis tik patvirtinus naująją vaiko priežiūros išmokų tvarką, neperleidžiamų mėnesių metu tėvai turėtų galimybę dirbti, tačiau išmokos dėl papildomai gaunamų pajamų proporcingai sumažėtų, t. y. vaiko mamai arba tėčiui būtų mokamas vaiko priežiūros išmokos ir gautų pajamų skirtumas, o jei pajamos – didesnės už išmoką, vaiko priežiūros išmoka nebūtų mokama.

Kitais mėnesiais dėl gautų papildomų pajamų vaiko priežiūros išmoka nemažėtų, tačiau išmokos ir papildomų pajamų suma neturėtų viršyti 100 proc. buvusio atlyginimo vidurkio.

Daugiau apie vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo pokyčius skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. Ievute888
  Ievute888 prieš 5 d.

  Sveiki, jeigu imciau du metus ir antrais metais i pabaiga iseiciau anksciau dirbti. gauciau atlyginima ir pasalpa ar tiesiog tik atlyginima

 2. User has not uploaded an avatar
  Nuomone prieš 5 d.

  Ievute888 parašė:
  Sveiki, jeigu imciau du metus ir antrais metais i pabaiga iseiciau anksciau dirbti. gauciau atlyginima ir pasalpa ar tiesiog tik atlyginima

  Nuo 2023 gimusiems vaikams - tik atlyginima

 3. User has not uploaded an avatar
  Passion fruit prieš 5 d.

  Ievute888 parašė:
  Sveiki, jeigu imciau du metus ir antrais metais i pabaiga iseiciau anksciau dirbti. gauciau atlyginima ir pasalpa ar tiesiog tik atlyginima

  Jus galėtumėte gauti darbo užmokestį ir išmoką. Tačiau jei bendra išmokos ir užmokesčio suma viršytų jūsų prieš tai buvusį atlyginimą, tai išmoka atitinkamai sumažėtų. Dar nepamirškit, kad iš 24men.2 mėnesiai neprileidžiami yra vyro, tai mamai priklauso 22men.VPA 🙂

 4. Sypsenele10
  Sypsenele10 prieš 5 d.

  Passion fruit parašė:
  Jus galėtumėte gauti darbo užmokestį ir išmoką. Tačiau jei bendra išmokos ir užmokesčio suma viršytų jūsų prieš tai buvusį atlyginimą, tai išmoka atitinkamai sumažė…

  Bet ir šitas galioja nuo šių metų tvarkos?

 5. User has not uploaded an avatar
  Passion fruit prieš 5 d.

  Sypsenele10 parašė:
  Bet ir šitas galioja nuo šių metų tvarkos?

  Taip

  Ištrauka iš Sodros apie pasikeitimus nuo 2023m.

  Vaiko priežiūros išmoka ir darbo pajamos

  Jei neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais mama, tėtis ar globėjas gaus darbinės veiklos pajamų ar išmokų, bus mokamas skirtumas tarp vaiko priežiūros išmokos dydžio ir gaunamų pajamų.

  Visais kitais mėnesiais darbinės veiklos pajamos ir (ar) išmokos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršytų 100 proc. buvusio vidutinio atlyginimo (pagal kurį buvo apskaičiuota vaiko priežiūros išmoka).