Analinė sveikata nėštumo metu: ką svarbu žinoti?

Reklaminis partnerio turinys
Hemorojus ir išangės įtrūkimai kelia nerimą nėščiosioms New Africa | Shutterstock.com

Skausmas, diskomfortas tuštinantis, pūliavimas ir kiti nemalonūs simptomai nėštumo metu pasitaiko gana dažnai.

Pagrindinės šių nemalonių simptomų priežastys – hemorojus ir išangės įtrūkimai, keliantys nerimą nėščiosioms. Analinės sveikatos problemos nėštumo metu pasireiškia dėl hormoninių pokyčių. Ir nors naujasis gyvenimo etapas – nėštumas – padidina šių negalavimų riziką, tai nereiškia, kad esate bejėgės ir belieka susitaikyti su nemaloniais pojūčiais. Ką reikėtų žinoti apie analinę sveikatą nėštumo metu?

Dažniausiai pasitaikantys nėščiųjų analinės sveikatos negalavimai

Hemorojus. Visų pirma svarbu žinoti, kad nėštumo metu padidėja hormono progesterono kiekis, kraujo tūris. Tai gali būti pagrindinė hemorojaus priežastis. Hemorojus gali išsivystyti ir ilgai sėdinti. Dar vienas rizikos veiksnys – gimda spaudžia išangę ir tiesiąją žarną. Joje kraujas sustoja tekėjęs, todėl po tiesiosios žarnos gleivine gali susiformuoti hemorojinių mazgų.

Išangės įtrūkimai. Dažniausiai jų atsiranda dėl išangės kanalo traumos. Pagrindinės priežastys – vidurių užkietėjimas, dirgliosios žarnos sindromas ir Krono liga. Nėščiosios dažniau kenčia nuo vidurių užkietėjimo, tad išangės įtrūkimai – ne toks ir retas nusiskundimas. Kartais jie gali atsirasti ir tik po gimdymo. Negydant išangės įtrūkimų gali susiformuoti fistulė.

Išangės fistulės. Fistulės – tai du paviršius (odą ir gleivinę) jungiantis kanalas. Išangės fistulė jungia odą šalia išangės ir išangės kanalą. Pagrindinis simptomas, išduodantis fistulės susiformavimą – pūlingos išskyros, gausus vadinamasis šlapiavimas. Oda aplink išangę būna nuolat drėgna, pacientes kamuoja niežulys. Kai pūliai fistulėje ilgiau užsilaiko, juntamas skausmingas tvinkčiojimas, gali atsirasti ir kraujingų išskyrų. Išangės fistulės gali susiformuoti persirgus pūlingu išangės audinių uždegimu arba Krono liga, kai kuriomis lytiniu keliu plintančiomis ligomis. Ir nors nėštumo metu fistulės susiformavimo tikimybė – kiek mažesnė nei hemorojaus, tačiau ši patologija nėra itin reta.

Kiekvieno iš šių negalavimų tinkamiausią gydymo būdą jums rekomenduos gydytojas. Galimi konservatyvusis ir chirurginis gydymo būdai. Dažnai operacijos atidedamos po gimdymo arba net iki to laiko, kai baigsite žindyti kūdikį.

Kaip sumažinti analinių problemų riziką nėštumo metu?

Nors ne viską galime nulemti ir ne visada pavyksta užbėgti ligai už akių, tačiau tikrai įmanoma sumažinti hemorojaus ir išangės įtrūkimų riziką. Keli būdai, kaip tai padaryti:

  • Valgykite daug daržovių ir skaidulų turinčio maisto.
  • Kasdien išgerkite bent apie 3 litrus vandens.
  • Venkite maisto produktų, kurie gali sutrikdyti virškinimą, o ypač kietinti vidurius (daugelis save pažįstame, tad jau žinome, kokie produktai mums tiesiog netinka).
  • Venkite per ilgo sėdėjimo: darykite pertraukėles, stenkitės kuo daugiau vaikščioti, o vietoje sėdėjimo geriau prigulkite.
  • Jei kenčiate nuo vidurių užkietėjimo, nepasikliaukite laisvinamaisiais preparatais, nes kai kurie jų gali paskatinti gimdos susitraukimus ir lemti dehidrataciją.
  • Jau nuo antrojo nėštumo trimestro analinių negalavimų kamuojamoms nėščiosioms patariama įsigyti PROCTO-GLYVENOL žvakučių arba kremo. Šie preparatai mažina išorinio ir vidinio hemorojaus sukeliamus nemalonius simptomus ir padeda efektyviai gydyti ligą. Dviejų pagrindinių vaisto veikliųjų medžiagų efektyvumas yra pagrįstas moksliniais tyrimais. Tribenozidas daro vietinį poveikį smulkiosioms kraujagyslėms ir mažina uždegimą, o lidokainas greitai malšina skausmą.

Svarbiausia – neatidėliokite ir nebijokite kreiptis pagalbos

Įsidėmėkite: kęsti skausmo ir nemalonių simptomų nereikia – tai ne į naudą nei jums, nei vaikeliui. Dažnai po gimdymo moterys pastebi, kad analinė sveikata ir išangės būklė pagerėjo. Tačiau tai nereiškia, kad turėtumėte ignoruoti diskomfortą bei laukti savaiminio pagerėjimo.

Jei pastebėjote kraują išmatose arba jaučiate skausmą, niežėjimą ar deginimo pojūtį, skubiai vykite į gydymo įstaigą. Gėdytis kreiptis į medikus tikrai nereikia: hemorojus, išangės įtrūkimai, fistulės ir kiti negalavimai pasitaiko maždaug 1 iš 2 nėščiųjų, o gydymo būdų gausa ir įvairovė tikrai nustebintų.