Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui? (134)

Vaikai miega pietų miego darželyje VPales | Shutterstock.com

 Dovilė ŠafranauskėSertifikuota vaikų miego specialistė, platformos tėvams Mylu.lt seminarų autorė

Kiekvienas ruduo atneša galybę klausimų apie darželius. O daugybei vyresnių darželinukų tėvų ypatingo nerimo kelia darželio pietų miegas.

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku. Taigi pakalbėkime apie pietų miego (ne)naudą darželyje.

Pietų miegas reikalingas mažai daliai vyresnių vaikų

Deja, daugelyje Lietuvos darželių vis dar susiduriame su požiūriu į pietų miegą, kuris yra būdingas postsovietinio bloko šalims: migdoma iki pat mokyklinio amžiaus, net jei vaikui tokio miego nebereikia, miego trukmė yra ilga ir tik retame darželyje suteikiama galimybė nemiegoti.

Skirtingai nuo paplitusios nuomonės, pietų miegas reikalingas tik labai mažai daliai vyresnio darželinio ar ikimokyklinio amžiaus vaikų. Daugelis jo atsisako apie 4 metus, o neretai ir anksčiau. Tokiu būdu daugiau miego tenka nakties metui, nes nakties miegas yra svarbesnis mūsų organizmo regeneracijai ir tinkamam poilsiui.

Pietu miegas yra reikalingas tik iki to amžiaus, kol vaikas jau gali išbūti nemiegojęs visą dieną ir tinkamai pailsėti nakties metu.

Darželio tvarka – ydinga: miegoti privalo visi vaikai

Visgi, darželio tvarka mus neretai verčia įsisukti į ydingą pietų miego ratą: vaikas užmiega pogulio darželyje – negali užmigti iki vėlyvos nakties – sunkiai keliasi ryte, nes trūksta nakties miego – yra pavargęs – darželyje ir vėl užmiega…

Tai, kad vaikas darželyje užmiega, dar NEREIŠKIA, kad miego jam reikia. Tai lygiai taip pat gali reikšti, kad jam trūksta nakties miego, kuris, kaip minėjau, regeneracine prasme yra daug vertingesnis nei dienos miegas! Žinoma, jei vaikas miega pogulio, vakare užmiega iki 21 val., lengvai keliasi ryte – valio, reiškiasi viskas jam puikiai tinka. Būtina pabrėžti, kad visi vaikai yra skirtingi!

Vaikai, kurie neužmiega, miegoti verčiami

Ne mažiau svarbi ir antroji istorijos dalis – vaikai, kurie neužmiega, VIS DAR yra verčiami gulėti pusantros–dvi valandas arba tėvai sulaukia skambučio su prašymu pasiimti, nes „vaikas neužmiega ir trukdo miegoti kitiems“. Toks prašymas išgulėti kelias valandas niekaip nesuderinamas su darželinio amžiaus vaikų raida. Kad ir kaip norėtų, vaikai tiesiog to NE-GA-LI.

Vertimas tai daryti dažnai gali baigti vaiko nenoru eiti į darželį, sunkiais emociniais išgyvenimais ar atsirandančiomis baimėmis. Sutikime, tokie prašymai retai pateikiami pagarbiai ir švelniai, dažniau tenka iš tėvų išgirsti apie grasinimus, pakeltą balso toną arba tiesiog visišką pasirinkimo nebuvimą.

Ar galime leisti vaikui nemiegoti pietų miego darželyje?

Ar žinau tobulą šios situacijos sprendimą? Deja, ne. Bet tikiu, kad vis labiau suvokdami ir vertindami mūsų vaikų unikalumą, rasime būdų, kaip patenkinti ne tik miegoti norinčių vaikų poreikius. Juk vaikai, kuriems pietų miego nebereikia, lygiai taip pat turi poreikį nemiegoti.

Ir net jei darželiams trūksta resursų šiam poreikiui patenkinti, tikiu, kad esant norui ir ieškant vaikams palankiausių sprendimų, viskas įmanoma.

Kiek miego pakanka vyresnio amžiaus darželinukui?

Daugeliui vyresnio amžiaus darželinukų puikiai pakanka 20–30 min. poilsio klausant pasakos + 20–30 min. ramios veiklos, kad jie pailsėtų. Taip jie anksčiau užmigs vakare, gaudami organizmui reikalingiausio nakties miego. O ir tėvams tikrai pravers kelios valandos sau. Tikiu, kad pokyčiai pamažu gali vykti, tačiau tam tikrai būtina ir mūsų, tėvų, iniciatyva, pasiūlymai, kartais – net reikalavimai.

Plačiau skaitykite:

Pasitarkite!

Apie vaikų miegą ir adaptaciją darželyje Dovilė yra parengusi išsamius seminarus su patarimais, ir šiuos seminarus galite peržiūrėti bet kokiu jums patogiu metu! Visus seminarus rasite čia.

Jei norisi individualaus žvilgsnio ir unikalaus sprendimo būtent Jūsų šeimai – kreipkitės į Dovilę individualiai konsultacijai.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ingakr prieš 2 mėn.

  laurytea parašė:
  Labukas. Mūsų situacija tokia kad mažylė 2.4m nebemiega pietų miego. Darželyje aišku būna iki pietų, bandėme palikti kelis kartus miegoti bet neuzmigo ir verkia...…

  Mūsų būdavo vakare atsigula ir sako nenoriu miego. Sakom miegok, o ji vistiek ne. Būdavo sakem uzmerk akutės, nes jos nori pailsėti. Padėdavo, dabar kaip pasako kad nemiegosiu, mes pasakom tada ramiai pagulek kol rytas ateis. Tik netriuksmauk, nes ir mes ir sesė kitam kambarį norim miego. Paliekame silpna šviesa. Paguli ir greit užmiega.

 2. Meshka
  Meshka prieš 2 mėn.

  laurytea parašė:
  Tv išjungtas. Šviesos užgesintos. Paguldai i lovyte. Lovytė šalia lovos. Tai malsis po lovyte. Nosį trauks. Kosis ,kad tik nereikėtų miegoti . kalbės. Dainuos.…

  Tai vaikai taip migdosi, manau normalu. Maniskis jau vyresnis, bet ir mazesni kai guldydavom miegoti, tai kuri laika zaisdavo,kalbedavo su savo meskiukais,i wc nubegdavo po kelikart kol uzmigdavo. Kai labiau pavarges buna, maziau duodas, kai maziau miego nori, ilgiau lovoj bruzda kol uzmiega.

 3. leila123
  leila123 prieš 2 sav.

  https://www.facebook.com/groups/1145907402954002/?ref=share
  Kviečiu prisijungti, kieno vaikai nemiega darželyje

 4. User has not uploaded an avatar
  auriuxmin prieš 2 sav.

  Ingridv parašė:
  Musu darzelyje nereikia miegot vaikams.

  Gal galit parasyt koks darzelis?

 5. Ingridv
  Ingridv prieš 2 sav.

  auriuxmin parašė:
  Gal galit parasyt koks darzelis?

  I privatu eina, "Prasminga vaikyste".