Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui? (144)

Vaikai miega pietų miego darželyje VPales | Shutterstock.com

 Dovilė ŠafranauskėSertifikuota vaikų miego specialistė, platformos tėvams Mylu.lt seminarų autorė

Kiekvienas ruduo atneša galybę klausimų apie darželius. O daugybei vyresnių darželinukų tėvų ypatingo nerimo kelia darželio pietų miegas.

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku. Taigi pakalbėkime apie pietų miego (ne)naudą darželyje.

Pietų miegas reikalingas mažai daliai vyresnių vaikų

Deja, daugelyje Lietuvos darželių vis dar susiduriame su požiūriu į pietų miegą, kuris yra būdingas postsovietinio bloko šalims: migdoma iki pat mokyklinio amžiaus, net jei vaikui tokio miego nebereikia, miego trukmė yra ilga ir tik retame darželyje suteikiama galimybė nemiegoti.

Skirtingai nuo paplitusios nuomonės, pietų miegas reikalingas tik labai mažai daliai vyresnio darželinio ar ikimokyklinio amžiaus vaikų. Daugelis jo atsisako apie 4 metus, o neretai ir anksčiau. Tokiu būdu daugiau miego tenka nakties metui, nes nakties miegas yra svarbesnis mūsų organizmo regeneracijai ir tinkamam poilsiui.

Pietu miegas yra reikalingas tik iki to amžiaus, kol vaikas jau gali išbūti nemiegojęs visą dieną ir tinkamai pailsėti nakties metu.

Darželio tvarka – ydinga: miegoti privalo visi vaikai

Visgi, darželio tvarka mus neretai verčia įsisukti į ydingą pietų miego ratą: vaikas užmiega pogulio darželyje – negali užmigti iki vėlyvos nakties – sunkiai keliasi ryte, nes trūksta nakties miego – yra pavargęs – darželyje ir vėl užmiega…

Tai, kad vaikas darželyje užmiega, dar NEREIŠKIA, kad miego jam reikia. Tai lygiai taip pat gali reikšti, kad jam trūksta nakties miego, kuris, kaip minėjau, regeneracine prasme yra daug vertingesnis nei dienos miegas! Žinoma, jei vaikas miega pogulio, vakare užmiega iki 21 val., lengvai keliasi ryte – valio, reiškiasi viskas jam puikiai tinka. Būtina pabrėžti, kad visi vaikai yra skirtingi!

Vaikai, kurie neužmiega, miegoti verčiami

Ne mažiau svarbi ir antroji istorijos dalis – vaikai, kurie neužmiega, VIS DAR yra verčiami gulėti pusantros–dvi valandas arba tėvai sulaukia skambučio su prašymu pasiimti, nes „vaikas neužmiega ir trukdo miegoti kitiems“. Toks prašymas išgulėti kelias valandas niekaip nesuderinamas su darželinio amžiaus vaikų raida. Kad ir kaip norėtų, vaikai tiesiog to NE-GA-LI.

Vertimas tai daryti dažnai gali baigti vaiko nenoru eiti į darželį, sunkiais emociniais išgyvenimais ar atsirandančiomis baimėmis. Sutikime, tokie prašymai retai pateikiami pagarbiai ir švelniai, dažniau tenka iš tėvų išgirsti apie grasinimus, pakeltą balso toną arba tiesiog visišką pasirinkimo nebuvimą.

Ar galime leisti vaikui nemiegoti pietų miego darželyje?

Ar žinau tobulą šios situacijos sprendimą? Deja, ne. Bet tikiu, kad vis labiau suvokdami ir vertindami mūsų vaikų unikalumą, rasime būdų, kaip patenkinti ne tik miegoti norinčių vaikų poreikius. Juk vaikai, kuriems pietų miego nebereikia, lygiai taip pat turi poreikį nemiegoti.

Ir net jei darželiams trūksta resursų šiam poreikiui patenkinti, tikiu, kad esant norui ir ieškant vaikams palankiausių sprendimų, viskas įmanoma.

Kiek miego pakanka vyresnio amžiaus darželinukui?

Daugeliui vyresnio amžiaus darželinukų puikiai pakanka 20–30 min. poilsio klausant pasakos + 20–30 min. ramios veiklos, kad jie pailsėtų. Taip jie anksčiau užmigs vakare, gaudami organizmui reikalingiausio nakties miego. O ir tėvams tikrai pravers kelios valandos sau. Tikiu, kad pokyčiai pamažu gali vykti, tačiau tam tikrai būtina ir mūsų, tėvų, iniciatyva, pasiūlymai, kartais – net reikalavimai.

Plačiau skaitykite:

Pasitarkite!

Apie vaikų miegą ir adaptaciją darželyje Dovilė yra parengusi išsamius seminarus su patarimais, ir šiuos seminarus galite peržiūrėti bet kokiu jums patogiu metu! Visus seminarus rasite čia.

Jei norisi individualaus žvilgsnio ir unikalaus sprendimo būtent Jūsų šeimai – kreipkitės į Dovilę individualiai konsultacijai.

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  inga273 prieš 1 m.

  leila123 parašė:
  https://www.facebook.com/groups/1145907402954002/?ref=share
  Kviečiu prisijungti, kieno vaikai nemiega darželyje

  Gal galite parašyti grupės pavadinimą, nes atverčia mano Facebook.

 2. leila123
  leila123 prieš 1 m.

  inga273 parašė:
  Gal galite parašyti grupės pavadinimą, nes atverčia mano Facebook.

  Pietų miego reforma :poilsio pritaikymas nemiegantiems

 3. tinutiki
  tinutiki prieš 1 m.

  leila123 parašė:
  Pietų miego reforma :poilsio pritaikymas nemiegantiems

  Ačiū. Prisijungiau.

 4. Camile3
  Camile3 prieš 1 m.

  tinutiki parašė:
  Nuo rugsėjo, bet kas mėnesį su pasirgimais lengvais.
  Kaip ir minėjau, nuo darbuotojų priklauso - viena kelia problemą, o kita nekelia, …

  Na bet jūs galite ir neturėti tokios galimybės ir sėkmingai vesti pilną dieną. Realiai čia tik auklėtojos problema, jos darbas ir jai būtų patogiau, kad nevestumėte, todėl ir siūlo. Aš tiesiog pasakyčiau, kad ne tokios galimybės pasiimti iki pietų miego neturiu ir tiek.

 5. User has not uploaded an avatar
  Ekee prieš 8 mėn.

  Kam buvo ar yra aktuali poilsio alternatyva darželiuose užpildykite apklausą https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSftdMatLyx-nXK3NP-59EaJ5_1e_VfKLQ14Oh790SlB3akq3w/viewform?fbclid=IwAR16HcCOq_cMmnbr3Gy-3AjFXkPGAJ5fa2dsr13lhQ7_1IwEtiAyDYgya18&pli=1

  O visa informacija apie situaciją kiekvienoje savivaldybėje sukelta https://poilsisdarzelyje.lt/teisiniai-reikalai/#institucijupozicija