Apsauga nuo sauskelnių dermatito – tinkama kūdikių odos priežiūra

Reklaminis partnerio turinys
Mama tepa baltą medicininį tepalą ant bėrimo nuo vystyklų Natalia Belay | Shutterstock.com

Visi gerai žino, kad kūdikių ir vaikų oda yra itin plona ir jautri, todėl reikia daug dėmesio skirti jos priežiūrai. Jei tokiai odai nėra skiriama tinkama priežiūra, gali atsirasti odos problemų.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių odos ligų – sauskelnių dermatitas. Lietuvoje ši liga pasireiškia apie 27 % kūdikių, įprastai 4–5 jų gyvenimo mėnesį.

Kas yra sauskelnių dermatitas ir kokios jo priežastys?

Tai odos barjerinės funkcijos pažeidimas, uždegiminė odos reakcija, pasireiškianti tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis. Šią odos ligą gali lemti kelios priežastys:

 • ilgas kontaktas su šlapimu ir išmatomis gali turėti įtakos odos pH pasikeitimui (toks pakitimas dažniausiai lemia padidėjusį odos jautrumą, išsausėjimą ir odos barjero irimą, vientisumo sutrikimą);
 • dėl ilgalaikės drėgmės vystykluose gali prasidėti odos maceracija, t. y. suminkštėjimas, audinių irimas;
 • sauskelnių dermatitą gali lemti trintis tarp vystyklų ir kūdikio odos. 

Pirmieji sauskelnių dermatito simptomai

Žinant, kas yra sauskelnių dermatitas ir kokios jo atsiradimo priežastys, daug lengviau galima pastebėti ir pirmuosius šios ligos simptomus. Dažniausiai pasireiškia bėrimas, niežulys, paraudimas (eritema), maceracija tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis. Sunkesniais atvejais gali atsirasti pūslelės, opos. Be to, ilgai negydomo sauskelnių dermatito komplikacija – infekcija.

Sauskelnių dermatito prevencija ir gydymas

Laimė, laikantis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, tinkamos higienos, naudojant tinkamas priemones, sauskelnių dermatito galima išvengti. O pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams tos pačios priemonės gali būti naudojami gydymui. Taigi dėl sauskelnių dermatito profilaktikos reikėtų laikytis tolesnių nurodymų.

 • Prausimasis. Svarbu šiltu vandeniu nuprausti ir sausa šluoste ar drėgna servetėle švelniai nuvalyti vietas, kurias dengia sauskelnės. Tai reikėtų daryti kiekvieną kartą keičiant kūdikių, vaikų vystyklus.
 • Sauskelnių pasirinkimas ir keitimas. Sauskelnės turi pasižymėti geru sugeriamumu, o joms susitepus reikėtų nedelsiant jas pakeisti naujomis.
 • Odos „kvėpavimas“. Leisti vystyklų dengiamai odai kuo dažniau „pakvėpuoti“.
 • Barjeriniai kremai. Tai pagrindinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo sauskelnių dermatito, o pasireiškus ligos požymiams gali būti naudojama ir kaip gydymo priemonė. Barjeriniai kremai sudaro apsauginę lipidų plėvelę, apsaugančią nuo odos sudirgimų, kuriuos gali sukelti šlapimas, išmatos ar tarp sauskelnių ir odos susidariusi trintis.
 • Priemonių kokybė. Reikėtų domėtis naudojamomis prausimosi priemonėmis, berjeriniais kremais, jų sudėtimi ir kokybe.
 • Ligos simptomai. Svarbu atsiminti, kad pasireiškus ligos simptomams reikėtų įdėmiai stebėti odos būklės kitimą. Jei liga ir jos simptomai progresuoja, kūdikio ar vaiko savijauta prastėja, derėtų kreiptis į gydytoją, kuris įvertintų sveikatos būklę ir nurodytų tolesnį gydymą. Infekcijos atveju gydytojas, įvertinęs ligos sukėlėją, skirtų antibiotikus, priešgrybelinius vaistinius preparatus ar vietinius kortikosteroidus. Tačiau šių vaistinių preparatų vartojimas vaikams nerekomenduojamas, todėl jie skiriami tik retais atvejais. 

Kaip pasirinkti tinkamiausią barjerinį kremą?

Renkantis barjerinį kremą svarbu laikytis šių patarimų:

 • priemonė turi būti kliniškai patikrinta, patvirtinta dermatologų;
 • kremo sudėtyje turi būti cinko oksido, pantenolio ar kitos veikliosios medžiagos, geriausia – ir cinko, ir pantenolio vienoje formulėje, kuri suformuotų apsauginį odos barjerą, ramintų, mažintų sudirgimą, bėrimą;
 • odos barjerą apsaugančios priemonės būna ir kremo, ir purškalo pavidalu, todėl derėtų rinktis priemonę pagal asmeninį poreikį, patogumą, taip pat verta atkreipti dėmesį į tuos, kurie yra higieniškesni (pvz., purškalai). Purškalai dažnai naudojami tais atvejais, kai kitos priemonės gerai nepadengia sunkiau pasiekiamų vietų (pavyzdžiui, raukšlių), nereikia įtrinti.

Galintys padėti barjeriniai preparatai

Anksčiau išvardytus punktus atitinkantis barjerinis kremas – Relizema Baby Care kremas 100 ml tūbelėje. Šis barjerinis kremas odą ramina, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojūčio atsiradimo, ypač lytinių organų ir sėdmenų̨ srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. Kremas tepamas ant nuvalytos, sausos odos, prieš kiekvieną sauskelnių keitimą arba dažniau (pagal poreikį).

Kita priemonė – purškalas, kuris taip pat suteikia barjerinę apsaugą. Relizema spray & go- zinc + panthenol puikiai ramina ir apsaugo nuo paraudimo ir deginimo pojūčio. Purškalas patogus tuo, kad lengvai pasiekia net sunkiai prieinamas kūno vietas, raukšles. Rekomenduojama naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Balta apsauginė plėvelė suteikia gerą barjero poveikį. Purškalas – itin higieniška priemonė, nes papurškus nereikia įtrinti.