Apsauginiai kremai nuo saulės vaikams: ką svarbu žinoti? (6)

Vis girdime priminimus saugotis saulės, tačiau ar kremai reikalingi ir kūdikiams bei vaikams? Kada pradėti tepti apsauginius kremus nuo saulės vaikams, kaip išsirinkti geriausias priemones ir kaip jas naudoti tinkamai?
Nuo kokio amžiaus patariama naudoti kremus nuo saulės?
Kūdikių iki 6 mėn. nepatartina tepti priemonėmis nuo saulės, tačiau jei kitos išeities nėra, ieškokite kremų, kuriuos galima naudoti nuo gimimo (ant pakuotės turi būti užrašas 0+).
Natūraliai apsaugai nuo saulės tinka natūralūs aliejai ir sviestai, pavyzdžiui, sviestmedžių, kokosų, avokadų, mangų, simondsijų, tačiau atkreipkite dėmesį, kad jų SPF – vos 2–6.
Atkreipkite dėmesį, kad vaikams skirtos priemonės tinka naudoti nuo 3 m. Jei vaikas – mažesnis, priemonę irgi galima naudoti, tačiau mažais kiekiais.
Geriausia išeitis – leisti laiką pavėsyje, specialioje paplūdimio palapinėje arba po skėčiu, o vidurdienį, kuomet saulė itin aktyvi, grįžti namo.
Prisiminkite, kad kūdikių ir mažų vaikų oda yra itin jautri, o joks kremas negarantuoja 100 proc. apsaugos.
Kaip išrinkti gerą kremą nuo saulės vaikams?
- Atsižvelkite į odos tipą. Kuo oda ir plaukai šviesesni, tuo stipresnės apsaugos reikės. Pavyzdžiui, jeigu vaiko oda balta, strazdanota, jautri, plaukai šviesūs, akys melsvos, pilkos, žalios, patariama rinktis 50 SPF kremą.
- Rinkitės priemones, skirtas jautriai odai. Naujagimių, kūdikių ir vaikų oda yra jautri, plona, mažiau atspari traumoms ir priemonių toksiškumui.
- Atsižvelkite į įdegį. Sezono pradžioje, kuomet oda dar nėra įdegusi, reikės stipresnės apsaugos, nei vasarai einant į pabaigą.
- Atsižvelkite į klimatą. Jeigu keliaujate į šiltesnio klimato, arčiau pusiaujo esančius kraštus arba ilsitės aukščiau kalnuose, naudokite didesnę apsaugą suteikiančias priemones nei įprastą.
Kodėl svarbu skaityti kremų nuo saulės etiketes?
Vaikų organizmas – jautresnis nei suaugusiųjų: jis kur kas greičiau įsisavina ir lėčiau pašalina chemines medžiagas.
Taip pat vaikų medžiagų apykaita – daug greitesnė, todėl tikimybė, kad į organizmą pateks daugiau kancerogeninių medžiagų, didėja.
Tėvams patariama atidžiai išsistudijuoti priemonių nuo saulės etiketes bei pasistengti rinktis ekologiškesnes, natūralesnes priemones.
UVA ir UVB filtrai kremuose nuo saulės
Svarbu žinoti, kad specialios priemonės apsaugo nuo dviejų tipų ultravioletinių spindulių – UVA ir UVB:
- UVA (A tipo) spinduliai – kur kas agresyvesni: jie prasiskverbia į giliuosius odos sluoksnius, skatina laisvųjų radikalų formavimąsi, trikdo kolageno (sudėtinio baltymo, palaikančio audinių struktūrą) gamybą, skatina pigmentų formavimąsi ir kt.
- UVB (B tipo) spinduliai nėra tokie kenksmingi, kaip UVA, tačiau jie labiau veikia odos paviršių ir greičiau nudegina odą.
Renkantis priemonę reikėtų, visų pirma, atkreipti dėmesį, ar priemonė nuo saulės užtikrins optimalią apsaugą, t. y. saugos nuo abiejų tipų saulės spindulių.
Ką reiškia užrašai SPF ir PPD ant kremų nuo saulės pakuočių?
SPF (angl. sun protection factor, saulės apsaugos faktorius) nurodo, kiek kosmetikos priemonė odą apsaugo nuo nudegimo. Paprastai ant etiketės po įrašo SPF galime rasti ir nurodytą skaičių (nuo 5 iki 50 ir daugiau).
Vaikams labiausiai tinka priemonės nuo saulės su 30 SPF. Jos suteikia 96 proc. apsaugą nuo nudegimų (palyginimui, SPF 15 suteikia 93 proc., o SPF 60 – 98 proc. apsaugą). Tai reiškia, kad jei priemonių nuo saulės SPF 50 ir didesnis, ši priemonė veikia panašiai, kaip ir SPF 30, tad pastarosios visiškai pakanka siekiant išvengti odos nudegimų.
PPD (angl. persistent pigment darkening) – antrinės pigmentacijos trukmė. PPD rodiklis nurodo, kiek kartų sumažėja odos sugeriama UVA spinduliuotė. Pavyzdžiui, jei PPD – 15, vadinasi, oda sugeria 15 kartų mažiau UVA spindulių arba atitinkamai tiek procentų padidinamas UVA spindulių barjeras. Didžiausias galimas PPD rodiklis – 42.
Kokių komponentų neturėtų būti kremuose nuo saulės?
Dažnai manoma, kad visos priemonės nuo saulės be išimties žalingos. Tačiau taip nėra, o ir nėra tyrimų, įrodančių, kad saulės kremų naudojimas būtų susijęs su didesnėmis rizikomis.
Tačiau vis tik reikėtų rinktis natūralesnes ar ekologiškas sertifikuotas priemones be konservantų (pvz. fenoksietanolio), parabenų, dirbtinių kvapiklių, dažiklių.
Reikėtų vengti priemonių nuo saulės, kurių sudėtyje yra šių ingredientų:
- oksibenzono;
- avobenzono;
- oktisalato;
- oktinoksato;
- oktokrileno;
- homosalato;
- retinilpalmitato.
Šios medžiagos gali sukelti alergijas, kontaktinį dermatitą, dirginti ar pažeisti odą, pažeisti endokrininę sistemą ir kt.
Geriausia rinktis priemones, kurių aktyviosios medžiagos – titano dioksidas ir (arba) cinko oksidas, t.y. kremus su mineraliniais filtrais. Jos neįsiskverbia į odą, todėl yra mažiau kenksmingos.
Ar rinktis atsparų vandeniui kremą nuo saulės?
Jei poilsiaujate prie vandens telkinių, geriau rinktis vandeniui atsparius kremus nuo saulės: tuomet po kiekvienų maudynių vaiko odos neteks tepti papildomai.
Turėkite omenyje, kad ką tik išsimaudžiusį vaiką geriau nušluostyti, nes ant odos pasilikę vandens lašeliai silpnina apsauginės priemonės poveikį ir oda gali greičiau nudegti.
Jei priemonės veikimo laikas pasibaigė, ja pasitepti reikėtų iš naujo.
Tačiau net jei laiką leidžiate ne prie vandens, turėkite omenyje, kad vaikai, kaip ir suaugusieji, tvyrant karščiams gausiau prakaituoja, tad bet kokiu atveju vandeniu atsparios priemonės yra universalesnės.
Kokios konsistencijos priemonę rinktis apsaugai nuo saulės?
Vaikų odos apsaugai nuo saulės gaminamos pačios įvairiausios priemonės – kremai, losjonai (pieneliai), purškikliai ir t. t.
Jeigu vaiko oda linkusi sausėti, geriau tiktų kremas ar pienelis, normaliai odai tiks ir purškiamos priemonės.
Tačiau iš esmės priemonių konsistencija didelės reikšmės neturi, tad rinkitės priemonę, kuri jums patogiausia naudoti.
Kaip taisyklingai naudoti kremus nuo saulės?
- Atkreipkite dėmesį, kad net ir jautrios odos priežiūrai skirtos priemonės gali sukelti alergines odos reakcijas, todėl visų pirma priemonę išbandykite nedideliame odos plote, o jei po kelių dienų jokių odos pakitimų nepastebėsite, priemone drąsiai galite tepti ir visą vaiko kūną.
- Priemone vaiko odą reikėtų padengti nei per storu, nei per plonu sluoksniu. Optimalus jos kiekis – apie 1–1,5 arbatinio šaukštelio, priklausomai nuo vaiko amžiaus.
- Kremą į odą reikėtų gerai įtrinti. Neįsigėrusią priemonę vaikas gali lengvai nusibraukti.
- Pirmiausia vaikai nudega pečius ir nugarą, nosį, ausis, kelius ir pėdų viršutinę dalį, rankas, tad šias vietas kremu nuo saulės reikėtų padengti ypač atidžiai.
- Kremą nuo saulės reikėtų naudoti reguliariai, o ne, pavyzdžiui, ištepti visą kūną vieną kartą ir būti saulėje visą dieną. Įprastai kremai suteikia iki 90–150 min. (1,5–2,5 val.) apsaugą. Informacija, kiek ilgai vaikas galės būti saulėje, pateikiama ant produktų pakuočių.
- Kremus nuo saulės reikia naudoti ir debesuotą dieną, nes maždaug 90 proc. UV spindulių prasiskverbia pro nestorą debesų sluoksnį.
- Analogiškai vanduo taip pat neapsaugo nuo žalingo saulės poveikio: vandens paviršiuje atsispindintys spinduliai kelia didžiausią pavojų, todėl vaiko odą reikia tepti net ir tada, kai jis didžiąją laiko dalį praleidžia vandenyje.
- Prieš naudojimą priemonę reikėtų suplakti.
- Įprastai atidarytos priemonės galioja 6–12 mėn. nuo atidarymo. Jei kitą sezoną produkto galiojimo laikas dar nepasibaigęs ir konsistencija nepakitusi, jį naudoti galima.
Niekada netepiau. Tokio vaikiuko vistiek nelaikai ant saules daug, tai nematau reikalo tept. 🙂