Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF): kaip pasirūpinti savimi ir sau padėti?

Pora atlieka tyrimus dėl pagalbinio apvaisinimo Chinnapong | Shutterstock.com

Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF) – vienas dažniausiai taikomų pagalbinio apvaisinimo metodų. IVF procedūra reikalauja ne tik fizinių jėgų, bet ir tvirto emocinio pasiruošimo.

Gavus neigiamus kraujo tyrimo atsakymus, reiškiančius, kad vėl teks laukti bent kelis mėnesius, susidoroti su emocijomis ir neviltimi gali būti itin sudėtinga.

Poros dažnai pyksta, jaučia skausmą, baimę, gailisi savęs, koneveikia likimą ir t. t. Tačiau apvaisinimo mėgintuvėlyje kelią nuėjusieji teigia, kad psichologinis nusiteikimas – pusė sėkmės.

Taigi, kaip šiuo periodu tinkamai pasirūpinti tiek savo kūnu, tiek siela?

Kokios emocijos ir jausmai lydi apvaisinimo mėgintuvėlyje procedūrai pasiryžusias poras?

Diskomfortas ir skausmas

IVF procesą sudaro dvi pagrindinės fazės – stimuliavimo ir kiaušinėlių surinkimo-perkėlimo. Abiejų fazių metu moterys gali jausti diskomfortą ar net nedidelį skausmą. Vienas pagrindinių fizinių iššūkių – vaisingumo hormonai. Daugelis moterų mini šalutinį jų poveikį: nuotaikų svyravimus, pilvo pūtimą, karščio bangas, dirglumą. Injekcijos gali būti skausmingos, tačiau daugelis moterų, kurioms atliekama kiaušialąsčių stimuliacija, iki jos manė, kad procedūra bus kur kas nemalonesnė ir skausmingesnė.

Prieštaringos emocijos

Daugelis porų, pasiryžusių dirbtiniam apvaisinimui, jaučia fizinį ir emocinį nuovargį. Dar prieš pasiryždami IVF, vaikelio norintys susilaukti partneriai jaučiasi išsekę dėl nuolatinės kovos su nevaisingumu. Šis emocinis ir fizinis nuovargis gali paveikti koncentraciją ir atmintį.

Jausmas, tarsi gyvenimas yra sustojęs

Daugelis porų pastebi, kad jų gyvenimą ir interesus itin apribojo atliekamos procedūros: daug mėnesių tenka planuoti ciklą, iš naujo po nesėkmės ruoštis naujam ciklui ir vėl bandyti. Gydymas galiausiai užvaldo mintis, ir tai tampa viena pagrindinių pokalbių temų bei didžiausias ateities planas. Tad žmonės pastebi, kad nebeskiria dėmesio niekam kitam, jog trūksta entuziazmo ir energijos kitoms gyvenimo sritimis.

Kaip pasirūpinti savo dvasine bei fizine sveikata?

Peržiūrėkite kelių artimiausių mėnesių dienotvarkę

Prieš pradėdami IVF apgalvokite kelių ateinančių mėnesių planus. Apribokite veiklas ir įsipareigojimus, kurie padidina jūsų emocinį krūvį. Tai gali reikšti, kad teks atsisakyti papildomo projekto darbe, gali tekti atidėti namų remontą ar komandiruotes.

Taigi, kur tik galite, sumažinkite potencialius stresorius.

Pirmenybę teikite rūpinimuisi savimi ir atsipalaidavimui

Šiuo įtemptu laikotarpiu itin svarbu rasti tinkamiausią būdą pasirūpinti savo fizine ir dvasine sveikata. Tai gali būti:

  • meditacija, kuri ramina ir padeda valdyti emocijas;
  • pomėgiai: knygų skaitymas, muzikos klausymasis, sodo ar gėlyno priežiūra, ilgi pasivaikščiojimai ir pan.;
  • įvairios aktyvios (ir ne tik) veiklos, kaip, pavyzdžiui, mankšta, joga, masažas, akupunktūra ir kt.

Praktikuokite atsipalaidavimo technikas

Atsipalaidavimo treniruotės – tai įvairios metodikos, skirtos raumenų įtampai sumažinti, protui nuraminti ir įkyrioms mintims atsikratyti. Tai puiki atrama fiziniam ir dvasiniam stresui, kurį patiria IVF procedūrai pasiryžusios poros.

Atsipalaidavimo sesijų tikslas – paskatinti organizmą natūraliai atsipalaiduoti: sulėtinti kvėpavimą, sumažinti kraujospūdį. Tokiu būdu pajusite visišką ramybę.

Atsipalaidavimo metodai apimta gilaus atsipalaidavimo, meditacijos, vaizdinių bei laipsniško raumenų atpalaidavimo praktikas. Jos lengvai pasiekiamos naudojantis puikiomis programėlėmis, pavyzdžiui, „Headspace“, taip pat daug informacijos rasite internete.

Padėti atsipalaiduoti gali ir kitos, ypač monotoniškos, veiklos, pavyzdžiui, mezgimas, grojimas muzikos instrumentu, bėgiojimas ir kt.

Suskurkite palaikymo tinklą

Nevenkite išsipasakoti ir kitiems žmonėms: nesukraukite visko ant partnerio pečių. Kolegų galima paprašyti, kad jie jus retkarčiais pakeistų ten, kur jums dalyvauti nebūtina, o aplinkinių šypsena ar užuojautos kupinas žvilgsnis stresinėje situacijoje taip pat yra visagaliai.

Propaguokite sveiką gyvenseną

Daugelis IVF procedūrai pasiryžusių porų yra įkopusios į ketvirtąjį dešimtmetį, todėl joms svarbu sveikai maitintis, daugiau judėti ir kt. – laikytis visų rekomendacijų, kurios įeina į sveiko gyvenimo būdo sąvoką.

Apie pagalbinį apvaisinimą ir nevaisingumo gydymą skaitykite:

Susiję straipsniai

Kiaušintakių nepratekamumas ir kiaušintakių pratekamumo tyrimas

Jei moteris ilgesnį laiką nepastoja, jai greta kitų tyrimų rekomenduojama atlikti ir kiaušintakių pratekamumo tyrimą.

NaProTechnologija – natūrali prokreacinė technologija

NaProTechnologija arba natūrali prokreacinė technologija gali padėti pastoti su vaisingumo problemomis susiduriančioms poroms.

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.