Ar galėjau pastoti? Atsakymai į neraminančius klausimus (61)

Mergina su vaikinu jaudinasi dėl neplanuoto nėštumo PattyPhoto | Shutterstock.com

Įvairių klausimų, susijusių su neplanuotu nėštumu, kyla ne tik paaugliams ar ką tik lytinį gyvenimą pradėjusiems jaunuoliams, bet kartais – ir ilgalaikiams partneriams bei santuokoje gyvenančioms poroms.

Juk pasitaiko pačių įvairiausių situacijų. Tad šiame straipsnyje – visi atsakymai į jums aktualius klausimus.

Ar galėjau pastoti, jei spermos pateko ant drabužių ar odos?

Jei spermos pateko ant drabužių ar odos, bet ne tiesiai į makštį, tikriausiai nepastosite. Veikiausiai nepastosite ir tuo atveju, jei lašelis spermos pateko ant lytinių lūpų. Paprastai pastojama lytinio akto metu, kai sperma išsilieja prie pat gimdos kaklelio (t. y. vyras baigia viduje). Be to, turi būti palanki terpė spermatozoidams judėti (t. y. būti vaisingos dienos, kai gleivės tampa skaidrios, tąsios ir palengvina spermatozoidų migravimą).

Plačiau skaitykite:

Tačiau atminkite, kad dėl įvairių faktorių (nusmukęs prezervatyvas jums to nepastebėjus ir pan.) tikimybė pastoti po vaginalinio lytinio akto visuomet išlieka.

Kokia tikimybė pastoti nuo priešspermio?

Dar prieš įvykstant ejakuliacijai (orgazmo metu išsiliejant spermai) išsiskiria skystis, kuriame gali būti spermatozoidų. Atminkite, kad apvaisinimui užtenka vos vieno gyvybingo spermatozoido (viename mililitre spermos gali būti per 60 mln. spermatozoidų!). Tiesa, priešspermyje spermatozoidų būna toli gražu ne visada.

Tad nutrauktas lytinis aktas nėra laikomas kontracepcijos metodu. Jo patikimumas – apie 70 proc. Kita vertus, statistika rodo, kad nemažai porų, praktikuojančių šį metodą daugybę metų, susilaukė tik planuotų vaikų ir net per keliolika metų jokių netyčiukų nepasitaikė.

Ar įmanoma pastoti kelios dienos iki ovuliacijos?

Moteris gali pastoti tik per ovuliaciją, tačiau būtent dėl spermatozoidų galimybės išgyventi palankioje terpėje vadinamasis vaisingumo langas žymiai pailgėja. Tad moteris realiai pastoti gali kelios dienos iki ovuliacijos ir dar šiek tiek laiko po jos.

Kelintą ciklo dieną didžiausia tikimybė pastoti?

Kaip rodo mamų patirtis, didžiausia tikimybė pastoti, kai ciklas yra 27–30 dienų, yra nuo 12 iki 18 ciklo dienos. Tačiau didžiausias šansas, kad užkibs nauja gyvybė – 14 ciklo dieną, nes būtent tuo metu dažniausiai įvyksta ovuliacija. Jei planuojate nėštumą, galite įsigyti specialių ovuliacijos testų.

Ar galėjau pastoti mėnesinių metu ar iškart joms pasibaigus?

Įprastai ovuliacija prasideda nuo mėnesinių pabaigos praėjus bent savaitei ir daugiau, tad pirmosios ciklo dienos yra nevaisingos. Tačiau jei ciklas yra trumpas ir trunka 21–24 d., reiškia, ovuliacija įvyksta anksčiau, todėl į krūvą sudedant visus faktorius (jog mylėjotės pačioje mėnesinių pabaigoje ir jog spermatozoidai galėjo išgyventi 5 paras ar net ilgiau), tikimybė pastoti išauga.

Plačiau skaitykite:

Apskritai nėra visiškai saugaus lako, kada galima mylėtis be kontracepcijos nerizikuojant pastoti, nebent propaguojate natūralų šeimos planavimą ir stebite daugybę vaisingumo ženklų. Todėl jei nėštumas šiuo metu – ypač nepageidaujamas, geriausia pagalvoti apie patikimą apsaugą.

Plačiau skaitykite:

Ar galėjau pastoti, jei man dar neprasidėjusios mėnesinės?

Pastoti teoriškai gali ir lytiškai bręstančios mergaitės, kurioms dar nėra prasidėjusios mėnesinės, mat neaišku, kada gali subręsti pirmasis kiaušinėlis. Taigi visada prieš pradedant lytinį gyvenimą būtina pasirūpinti kontracepcija.

Plačiau skaitykite:

Ar galima pastoti, jei po gimdymo praėję vos 1–2 mėn.?

Analogiška situacija – po gimdymo. Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės jai sugrįš anksčiau nei žindančiai moteriai. Neaišku, kiek laiko praėjus nuo gimdymo kiaušinėlis vėl subręs, todėl jei nenorite dar vieno kūdikio, reikėtų tai turėti omenyje. Kaip rodo praktika, vėl pastoti galima po gimdymo praėjus net ir kelioms savaitėms. Kai kurios moterys augina vaikučius, tarp kurių skirtumas – mažesnis nei 1 metai.

Kokia tikimybė pastoti nusmukus arba plyšus prezervatyvui?

Jeigu mylėjotės vaisingų dienų metu ir prezervatyvui plyšus arba nusmukus visas jo „turinys“ pateko į makštį, tikimybė pastoti yra. Tad tokiu atveju tikslinga pasikliauti skubiąja kontracepcija.

Tačiau svarbu žinoti, kad moteris vidutiniškai gali pastoti tik 3 dienas per ciklą, o ir ne visuomet spermatozoidai apvaisina kiaušialąstę, tad reali tikimybė pastoti yra 5–6 proc. Tad jei mylėjotės nevaisingomis dienomis, geriau vadinamosiomis „kito ryto tabletėmis“ nepiktnaudžiauti.

Ar įmanoma pastoti net ir išgėrus skubiosios kontracepcijos piliulę?

Skubioji kontracepcija (ekstrinė hormoninė kontracepcija) skirta naudoti po lytinio akto praėjus ne daugiau kaip 72 val., tačiau kuo greičiau piliulę išgersite, tuo mažesnė tikimybė, kad pastosite. Vis tik kartais ir ši kontracepcijos metodas nesuveikia ir moteris pastoja. Ekstrinės kontracepcijos patikimumas – apie 84 proc.

Kada po sueities tikslinga atlikti nėštumo testą ir HCG kraujo tyrimą?

Nėštumo testą galima atlikti likus kelioms dienoms iki numatomos mėnesinių datos. Tiesa, jei ir pastojote, tačiau HCG koncentracija kraujyje yra per maža, testas, ypač nejautrus, dar gali ir nerodyti nėštumo.

Dar kartą testą tikslinga pakartoti mėnesinėms vėluojant 3–5 dienas.

Plačiau skaitykite:

Jei ypač nekantraujate sužinoti, ar pastojote, galite atlikti HCG tyrimą, skirtą ankstyvam nėštumui diagnozuoti iš kraujo mėginio. Šį tyrimą galima atlikti nuo sueities praėjus 10 dienų (HCH lygis pradeda augti po implantacijos praėjus 6–12 d.).

Plačiau skaitykite:

Šiame straipsnyje neradote atsakymo į jums rūpimą klausimą? Palikite komentarą!

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Nėštumo testo „vaiduokliai“: ar galima pasikliauti buitinių testų tikslumu?

Ar kada pagalvojote, kiek patikimi nėštumo testai? Rinkoje yra daug prekių ženklų ir tipų testų: nuo pačių pigiausių iki itin tikslių skaitmeninių.

Naujausi komentarai

 1. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 mėn.

  bailiukas parašė:
  Sveikos, turiu problema ir labai nerimauju. Paskutini kartą su vaikinu turėjome lytinių santykių gruodžio pabaigoje, aišku išėjo taip, kad nesisaugojome, bet tada m…

  Nu nežinau, esu skaičius apie mergelės Marijos nekaltą prasidėjimą. Nieko kaip ir nedarė, bet pagimdyt, tai pagimdė.

  Kaip sakant - you never know😬🤔

 2. User has not uploaded an avatar
  Good prieš 1 mėn.

  Pipirelis parašė:
  Nu nežinau, esu skaičius apie mergelės Marijos nekaltą prasidėjimą. Nieko kaip ir nedarė, bet pagimdyt, tai pagimdė.

  Jo visko buna😁

 3. User has not uploaded an avatar
  bailiukas prieš 1 mėn.

  Pipirelis parašė:
  Nu nežinau, esu skaičius apie mergelės Marijos nekaltą prasidėjimą. Nieko kaip ir nedarė, bet pagimdyt, tai pagimdė.

  tai vis dėlto imanoma?

 4. Meshka
  Meshka prieš 1 mėn.

  bailiukas parašė:
  tai vis dėlto imanoma?

  Teoriskai galima, praktiskai nelabai
  Pasidarykite NT arba HCG kraujo tyrima, ir bus aisku ar laukiates.

 5. Justukas2020
  Justukas2020 prieš 1 mėn.

  Sveikos, paskutines mm buvo sausio 24. Ovuliacija vasario 10-11d. turiu sirgt mm 26d, db veluoja 3d bet skauda maudzia pilvo apacia, daugiau nieko. Dariausi 2 nt abu neigiami. Ar gali but kad laukiuosi as tik siaip sustreikavo ciklas? Su vyru karts nuo karto saugojames bet ir nera taip kad mylimes labai daznai.