Ar galėjau pastoti? Atsakymai į neraminančius klausimus (55)

Mergina su vaikinu jaudinasi dėl neplanuoto nėštumo PattyPhoto | Shutterstock.com

Įvairių klausimų, susijusių su neplanuotu nėštumu, kyla ne tik paaugliams ar ką tik lytinį gyvenimą pradėjusiems jaunuoliams, bet kartais – ir ilgalaikiams partneriams bei santuokoje gyvenančioms poroms.

Juk pasitaiko pačių įvairiausių situacijų. Tad šiame straipsnyje – visi atsakymai į jums aktualius klausimus.

Ar galėjau pastoti, jei spermos pateko ant drabužių ar odos?

Jei spermos pateko ant drabužių ar odos, bet ne tiesiai į makštį, tikriausiai nepastosite. Veikiausiai nepastosite ir tuo atveju, jei lašelis spermos pateko ant lytinių lūpų. Paprastai pastojama lytinio akto metu, kai sperma išsilieja prie pat gimdos kaklelio (t. y. vyras baigia viduje). Be to, turi būti palanki terpė spermatozoidams judėti (t. y. būti vaisingos dienos, kai gleivės tampa skaidrios, tąsios ir palengvina spermatozoidų migravimą).

Plačiau skaitykite:

Tačiau atminkite, kad dėl įvairių faktorių (nusmukęs prezervatyvas jums to nepastebėjus ir pan.) tikimybė pastoti po vaginalinio lytinio akto visuomet išlieka.

Kokia tikimybė pastoti nuo priešspermio?

Dar prieš įvykstant ejakuliacijai (orgazmo metu išsiliejant spermai) išsiskiria skystis, kuriame gali būti spermatozoidų. Atminkite, kad apvaisinimui užtenka vos vieno gyvybingo spermatozoido (viename mililitre spermos gali būti per 60 mln. spermatozoidų!). Tiesa, priešspermyje spermatozoidų būna toli gražu ne visada.

Tad nutrauktas lytinis aktas nėra laikomas kontracepcijos metodu. Jo patikimumas – apie 70 proc. Kita vertus, statistika rodo, kad nemažai porų, praktikuojančių šį metodą daugybę metų, susilaukė tik planuotų vaikų ir net per keliolika metų jokių netyčiukų nepasitaikė.

Ar įmanoma pastoti kelios dienos iki ovuliacijos?

Moteris gali pastoti tik per ovuliaciją, tačiau būtent dėl spermatozoidų galimybės išgyventi palankioje terpėje vadinamasis vaisingumo langas žymiai pailgėja. Tad moteris realiai pastoti gali kelios dienos iki ovuliacijos ir dar šiek tiek laiko po jos.

Kelintą ciklo dieną didžiausia tikimybė pastoti?

Kaip rodo mamų patirtis, didžiausia tikimybė pastoti, kai ciklas yra 27–30 dienų, yra nuo 12 iki 18 ciklo dienos. Tačiau didžiausias šansas, kad užkibs nauja gyvybė – 14 ciklo dieną, nes būtent tuo metu dažniausiai įvyksta ovuliacija. Jei planuojate nėštumą, galite įsigyti specialių ovuliacijos testų.

Ar galėjau pastoti mėnesinių metu ar iškart joms pasibaigus?

Įprastai ovuliacija prasideda nuo mėnesinių pabaigos praėjus bent savaitei ir daugiau, tad pirmosios ciklo dienos yra nevaisingos. Tačiau jei ciklas yra trumpas ir trunka 21–24 d., reiškia, ovuliacija įvyksta anksčiau, todėl į krūvą sudedant visus faktorius (jog mylėjotės pačioje mėnesinių pabaigoje ir jog spermatozoidai galėjo išgyventi 5 paras ar net ilgiau), tikimybė pastoti išauga.

Plačiau skaitykite:

Apskritai nėra visiškai saugaus lako, kada galima mylėtis be kontracepcijos nerizikuojant pastoti, nebent propaguojate natūralų šeimos planavimą ir stebite daugybę vaisingumo ženklų. Todėl jei nėštumas šiuo metu – ypač nepageidaujamas, geriausia pagalvoti apie patikimą apsaugą.

Plačiau skaitykite:

Ar galėjau pastoti, jei man dar neprasidėjusios mėnesinės?

Pastoti teoriškai gali ir lytiškai bręstančios mergaitės, kurioms dar nėra prasidėjusios mėnesinės, mat neaišku, kada gali subręsti pirmasis kiaušinėlis. Taigi visada prieš pradedant lytinį gyvenimą būtina pasirūpinti kontracepcija.

Plačiau skaitykite:

Ar galima pastoti, jei po gimdymo praėję vos 1–2 mėn.?

Analogiška situacija – po gimdymo. Jei moteris nežindo kūdikio, mėnesinės jai sugrįš anksčiau nei žindančiai moteriai. Neaišku, kiek laiko praėjus nuo gimdymo kiaušinėlis vėl subręs, todėl jei nenorite dar vieno kūdikio, reikėtų tai turėti omenyje. Kaip rodo praktika, vėl pastoti galima po gimdymo praėjus net ir kelioms savaitėms. Kai kurios moterys augina vaikučius, tarp kurių skirtumas – mažesnis nei 1 metai.

Kokia tikimybė pastoti nusmukus arba plyšus prezervatyvui?

Jeigu mylėjotės vaisingų dienų metu ir prezervatyvui plyšus arba nusmukus visas jo „turinys“ pateko į makštį, tikimybė pastoti yra. Tad tokiu atveju tikslinga pasikliauti skubiąja kontracepcija.

Tačiau svarbu žinoti, kad moteris vidutiniškai gali pastoti tik 3 dienas per ciklą, o ir ne visuomet spermatozoidai apvaisina kiaušialąstę, tad reali tikimybė pastoti yra 5–6 proc. Tad jei mylėjotės nevaisingomis dienomis, geriau vadinamosiomis „kito ryto tabletėmis“ nepiktnaudžiauti.

Ar įmanoma pastoti net ir išgėrus skubiosios kontracepcijos piliulę?

Skubioji kontracepcija (ekstrinė hormoninė kontracepcija) skirta naudoti po lytinio akto praėjus ne daugiau kaip 72 val., tačiau kuo greičiau piliulę išgersite, tuo mažesnė tikimybė, kad pastosite. Vis tik kartais ir ši kontracepcijos metodas nesuveikia ir moteris pastoja. Ekstrinės kontracepcijos patikimumas – apie 84 proc.

Kada po sueities tikslinga atlikti nėštumo testą ir HCG kraujo tyrimą?

Nėštumo testą galima atlikti likus kelioms dienoms iki numatomos mėnesinių datos. Tiesa, jei ir pastojote, tačiau HCG koncentracija kraujyje yra per maža, testas, ypač nejautrus, dar gali ir nerodyti nėštumo.

Dar kartą testą tikslinga pakartoti mėnesinėms vėluojant 3–5 dienas.

Plačiau skaitykite:

Jei ypač nekantraujate sužinoti, ar pastojote, galite atlikti HCG tyrimą, skirtą ankstyvam nėštumui diagnozuoti iš kraujo mėginio. Šį tyrimą galima atlikti nuo sueities praėjus 10 dienų (HCH lygis pradeda augti po implantacijos praėjus 6–12 d.).

Plačiau skaitykite:

Šiame straipsnyje neradote atsakymo į jums rūpimą klausimą? Palikite komentarą!

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Panelė1 prieš 1 mėn.

  Happy_Day parašė:
  Man gana anksti prasidejo bendras nuovargis, norejau tik guleti ir miegoti. Dar gera savaite iki mm buvo, o jautesi beprotiskas nuovargis kurio niekada nebudavo ir …

  Kaip tik savaitė iki mm

 2. Happy_Day
  Happy_Day prieš 1 mėn.

  Panelė1 parašė:
  Kaip tik savaitė iki mm

  Tai bandykit ankstyvo nestumo testa nusipirkti ir pamatysit.

 3. User has not uploaded an avatar
  gr@bri prieš 3 sav.

  Sveikos, turėjau lytinius santykius. Rugpjūčio gale. O menesines turi prasideti 9 diena, bet tik truputi patepliojo rudai. Tai jau tikėtis, kad užkibo? Mes nesisaugojom.

 4. Meshka
  Meshka prieš 3 sav.

  gr@bri parašė:
  Sveikos, turėjau lytinius santykius. Rugpjūčio gale. O menesines turi prasideti 9 diena, bet tik truputi patepliojo rudai. Tai jau tikėtis, kad užkibo? Mes nesisaug…

  Panasu kad lyt.santykiai jau buvo po OV, tai maziau sansu kad pastojote. Bet tiksliai atsakys tik nestumo testas arba HCG kraujo tyrimas.

 5. Lara123 prieš 2 sav.

  Sveikos, ar matosi?