Ar per mėnesines galima maudytis ežere ir kiti dažniausi klausimai

ką galima ir ko negalima daryti per mėnesines Marina Akinina | Shutterstock.com

Prasidėjus mėnesinėms, merginoms (o kartais ir jau kurį laiką su jomis susiduriančioms moterims) kyla įvairių klausimų. Pasistengsime atsakyti į dažniausiai pasitaikančius.

Ar per mėnesines galima maudytis ežere (ir kituose atviruose vandens telkiniuose)?

Taip, per mėnesines galima maudytis ežeruose, upėse, jūroje ir kituose atviruose vandens telkiniuose.

Mėnesinių metu yra didesnė infekcijų tikimybė, todėl reikėtų maudytis kuo švaresniuose vandens telkiniuose.

Maudantis reikėtų naudoti tamponus (po kiekvienų maudynių rekomenduojama tamponą iškart pasikeisti), menstruacinę taurelę arba vilkėti specialias menstruacines maudymosi kelnaites/ maudymosi kostiumėlį (ieškokite internete pagal užklausą period swimwear).

Ar per mėnesines galima gulėti vonioje?

Taip, per mėnesines galima gulėti vonioje, bet šiltas vanduo gali sustiprinti kraujavimą.

Pajutusi arba pamačiusi, kad kraujavimas sustiprėjo, iškart išlipkite iš vonios.

Venkite naudoti vonios putas, druskas (ypač stiprų kvapą turinčias, su dažikliais), nes mėnesinių metu yra didesnė infekcijų tikimybė.

Ar per mėnesines galima eiti į pirtį?

Taip, tačiau šiluma gali sustiprinti kraujavimą, todėl atsižvelkite į savo mėnesinių gausumą.

Pajutusi arba pamačiusi, kad kraujavimas sustiprėjo, iškart išeikite iš pirties.

Seksas per mėnesines: ar galima?

Taip, galima. Seksas mėnesinių metu priimtinas ne visoms poroms dėl psichologinių, estetinių ir kultūrinių priežasčių, tačiau fiziškai jis nėra žalingas.

Manoma, kad sekso metu organizme išsiskiriančios medžiagos (pavyzdžiui, endorfinai, oksitocinas) gali sumažinti mėnesinių skausmus, pagerinti nuotaiką ir pan.

Jeigu nusprendėte mylėtis per mėnesines, būtinai pasirūpinkite tinkama higiena (žinoma, ji labai svarbi visuomet!) dėl didesnės infekcijų rizikos.

Ar įmanoma pastoti mylintis per mėnesines?

Tai priklauso nuo jūsų mėnesinių ciklo.

Jeigu jūsų mėnesinių ciklas yra trumpas, o vyro spermatozoidai gyvybingi, galite pastoti mylintis per mėnesines, ypač paskutinėmis mėnesinių dienomis, nes šios dienos jau gali būti vaisingos.

Dėl tos pačios priežasties, pastoti mylintis per mėnesinės galima ir tuo atveju, jei ciklas yra nereguliarus – sunku numatyti, koks bus prasidėjęs ciklas, ilgas ar trumpas, tad mėnesinių dienos gali būti vaisingos arba ne.

Kas geriau: paketai ar tamponai?

Tiek paketai, tiek tamponai, tiek ir visos kitos per mėnesines naudojamos higienos priemonės yra geros, jeigu jos naudojamos teisingai.

Verta išbandyti įvairias higienos priemones ir pasirinkti tas, kurios patogiausios asmeniškai jums.

Ar tamponas gali pažeisti mergystės plėvę?

Ne, tamponas negali pažeisti normaliai susiformavusios mergystės plėvės, nes ji pakankamai elastinga ir turi ertmę (kartais ir kelias) pro kurią nesunkiai telpa tamponas.

Jei įdedant tamponą juntama kliūtis, vertėtų pasikonsultuoti su ginekologu, ar nėra mergystės plėvės patologijų.

Kaip rūpintis asmenine higiena per mėnesines?

Mėnesinių metu (ir ne tik) svarbu dėmesingai rūpintis higiena, nes tai, visų pirma, padeda apsisaugoti nuo infekcijų, o taip pat - jaustis švariai ir gaiviai.

Keli pagrindiniai asmeninės higienos per mėnesines patarimai:

  • Mėnesinių metu reikėtų rinktis mažiausio įmanomo dydžio ir sugeriamumo higienos priemones (įklotus, paketus ar tamponus);
  • Naudojamas vienkartines higienos priemones reikėtų keisti kas 4-6 valandas. Jei priemonę keičiate dažniau, gali būti, kad jums reikia rinktis didesnio sugeriamumo jos variantą. Jei dažniau tenka keisti didžiausio sugeriamumo varianto higienos priemones ar mėnesines lydi stiprūs skausmai, itin prasta savijauta, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
  • Mėnesinių (ir ne tik) metu reikėtų švelniai apsiprausti tik išorinius lyties organus, t.y. nereikia prausti makšties vidaus, kreipti į ją dušo srovės ar pan.;
  • Praustis reikėtų tik vandeniu arba naudoti specialias, intymiai higienai skirtas priemones;
  • Praustis reikėtų du kartus per dieną arba dažniau;
  • Rekomenduojama vilkėti natūralaus audinio kelnaites ir jas kasdien pakeisti švariomis.

Ar per mėnesines galima sportuoti?

Taip, jeigu jaučiatės gerai, galite sportuoti taip, kaip įprasta.

Jeigu per mėnesines jaučiatės prasčiau, kamuoja skausmas arba nuovargis, rinkitės mažesnio intensyvumo treniruotes arba jas pakeiskite pasivaikščiojimu, lengvu bėgimu ir pan. Kai kurie tyrimai rodo, kad aktyvus gyvenimo būdas mažina PMS simptomus, padeda jaustis geriau per mėnesines.

Nors jogą praktikuojančioms moterims mėnesinių metu rekomenduojama susilaikyti nuo visų pozų, kuriose reikia stovėti aukštyn galva arba iškelti kojas gerokai aukščiau dubens, manoma, kad tokia rekomendacija neturi jokio medicininio pagrindo ir yra labiau susijusi su tradiciniais menstruojančioms moterims taikomais draudimais.

Kodėl vėluoja/ dingo mėnesinės?

Vėluojančios ir dingusios mėnesinės yra vienas pirmųjų nėštumo požymių, tačiau mėnesinių ciklas gali sutrikti arba jos gali dingti ir dėl kitų priežasčių:

Kiek per mėnesines netenkama kraujo?

Vidutiniškai per mėnesines netenkama 30-40 ml kraujo, tačiau jeigu mėnesinės gausios, moteris gali netekti ir dvigubai daugiau, t.y. 60-80 ml.

Ar mėnesinės gali sukelti mažakraujystę?

Taip, labai gausios mėnesinės gali būti mažakraujystės (anemijos) priežastimi.

Labai gausios, mažakraujystę galinčios sukelti mėnesinės yra dažniausias gimdos miomų simptomas.

Jeigu mėnesinės labai gausios (didžiausio sugeriamumo paketą/tamponą reikia keisti dažniau, nei kas 4 val..; mėnesinių metu jaučiate silpnumą, didelį nuovargį; nuolat pastebite didelius kraujo krešulius ir kt.), būtinai kreipkitės į gydytoją.

Ar po nėštumo/ gimdymo mėnesinės pasikeis?

Gali būti. Po gimdymo atsinaujinusios mėnesinės gali būti tokios pačios, kaip buvo iki nėštumo bei gimdymo, tačiau kai kurioms moterims jos gali tapti lengvesnės, trumpesnėms, o kitoms – skausmingesnės, ilgesnės.

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.