Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

Dukra apkabinusi mamą fizkes | Shutterstock.com

1992 m. garsus amerikiečių rašytojas ir laidų vedėjas Gary’is Chapmanas parašė neįtikėtinos sėkmės sulaukią knygą „5 meilės kalbos“. Dar po 5 metų drauge su kitu autoriumi – Rossu Campbellu – jie išleido ir dar vieną knygą – „5 vaikų meilės kalbos“.

Kodėl svarbu suprasti vaiko meilės kalbą?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau žinodami, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti, sustiprinsite, pagilinsite tarpusavio ryšį ir išvengsite nepageidaujamo elgesio. Daug lengviau pripildyti savo vaiko širdelę meile, jei kalbate jo kalbą ir ją suprantate!

Kaip nustatyti, kuri vaiko meilės kalba yra pagrindinė?

Pirmasis žingsnis siekiant nustatyti, kuri meilės kalba vis tik yra pagrindinė – atkreipti dėmesį, kaip vaikas parodo savo meilę jums. Kodėl tai – puikus orientyras? Mes visi esame linkę duoti kitiems tai, ko norėtume sulaukti ir patys. Vaikai – taip pat ne išimtis. Taigi, stebėkite, ko tiek žodžiais, tiek netiesiogiai prašo vaikas.

Ar pagrindinė meilės kalba kinta?

Mažylis, kuris labai mėgdavo prisiglausti, užaugęs gali trokšti drauge su tėčiu praleisti daugiau laiko. Taip pat vaikas, kurio pagrindinė meilės kalba buvo palaikymo žodžiai, tam tikru gyvenimo tarpsniu gali teikti pirmenybę dovanoms.

Taigi, stebėkite vaiko reakcijas, elgesį, nusakantį jo poreikius, ir daug bendraukite – tik taip atpažinsite, kuri vaiko meilės kalba yra vyraujanti.

Taigi, 5 jūsų vaikų meilės kalbos.

1. Fiziniai prisilietimai

Ar jūsų vaikas kalba šia meilės kalba?

G. Chapmano sūnus teikė prioritetą šiai meilės kalbai. Knygos autorius rašė: „Kai grįždavau iš darbo, sūnus pribėgdavo prie durų, įsitverdavo į kojas ir bandydavo užsikabaroti aukščiau, kad galėtų mane apkabinti“, – prisimena jis.

Taigi, jei vaikai linkę prisiglausti, apkabinti, žaidžia su jūsų plaukais, tai signalas, kad jie nori daugiau fizinio kontakto – apkabinimų, glamonių ir kt.

Kaip parodyti meilę?

Pasiūlykite vaikui įsitaisyti ant jūsų kelių, galite atlikti nugaros, galvos ar pėdų masažą. Kažkur eidami dažniau paimkite vaiką už rankos. Taip pat galite sugalvoti ir savų ritualų: pavyzdžiui, žaisti imituodami imtynių sportą, dažniau vaiką panešioti ir t. t.

Ko vengti?

G. Chapmanas teigia, kad pliaukštelėjimas žeidžia bet kurį vaiką, „tačiau fizinės bausmės pražūtingos vaikui, kurio pagrindinė meilės kalba yra prisilietimai“.

Ištirta, kad tėčiai yra linkę beveik atsisakyti fizinio kontakto, kai jų dukros pradeda bręsti, nes jaučiasi nepatogiai, keistai. Tačiau net ir tuomet reikėtų laikytis ritualų, pavyzdžiui, apkabinti dukrą ryte ir prieš nakties miegą.

2. Dovanos

Ar jūsų vaikas kalba šia meilės kalba?

Vaikas, kurio pagrindinė meilės kalba yra dovanų gavimas, linkęs rūpintis, kaip dovana supakuota, jis dažnai net po kelių mėnesių ar net metų prisimena, kas ką jam padovanojo.

Taip pat dar vienas požymis, kad tai pagrindinė vaiko meilės kalba – jam sunku atsisveikinti su kažkada dovanų gautais žaislais, nors jis seniai su jais nebežaidžia.

Kaip parodyti meilę?

Atminkite, kad jūsų vaikas dovaną laiko meilės simboliu, tad jį sužavėti gali bet koks niekutis – nuo gražaus akmenėlio iki specialiai jam prekybos centre nupirkto čiulpinuko.

Tėvams, kurių vaikų pagrindinė meilės kalba – dovanos, tikrai nereikia visos spintos slaptų kertelių užpildyti žaislais, prekybos centre pirktais su didele nuolaida. Visiškai užtenka grįžtant iš pasivaikščiojimo miške parnešti vaikui puokštelę žibuoklių ar ant antklodės padėti iš popieriaus išlankstytą figūrėlę.

Lipdukai už atliktus darbus ir diagramos taip pat yra puikus būdas parodyti, kad vaikas yra vertinamas. Savo ruožtu tėvai nuoširdžiai turėtų priimti vaiko dovanojamus piešinius ir kitus darbelius bei nepamiršti jų deramai įamžinti (įrėminti ar sustatyti į specialią lentynėlę).

Ko vengti?

Turėtumėte nepersistengti dovanodami dovanas. Jos turi atitikti vaiko amžių ir būti jam naudingos. Vien „noriu“ neužtenka. Taip pat tikrai neužtenka tėvų skyrybas, netektį ar nesėkmę išgyvenantį vaiką apipilti dovanomis: būtina naudoti ir kitas meilės kalbas.

3. Palaikymo žodžiai

Ar jūsų vaikas kalba šia meilės kalba?

Jeigu jūsų vaikas net nušvinta giriamas, geba gražiai bendrauti ir įdėmiai klausytis, veikiausiai jam itin svarbūs palaikymo žodžiai.

Kaip parodyti meilę?

Jei vaikas jau moka skaityti, galite rašyti jam trumpus laiškelius ar dovanoti apyrankę su užrašu „mano herojus“. Taip pat apie gerus vaiko darbus jam girdint galima papasakoti kažkam kitam: jūsų atžala bus devintame danguje.

Ko vengti?

Šia meilės kalba kalbančius vaikus labai skaudina įžeidimai, tačiau ir pasakymas „aš tave myliu dėl to, kad tu darai tą ir aną“. Sąlyginės meilės demonstravimas – dar vienas blogas sprendimas.

4. Paslaugos

Ar jūsų vaikas kalba šia meilės kalba?

Šia meilės kalba kalbantys vaikai vertina apgalvotus gestus: pavyzdžiui, kai ledus patiekiate ne paprastai, bet kaip kavinėje: gražioje ledainėje, su pabarstukais, tirpintu šokoladu ir vafliniu sausainiu.

Jei vaikas, nors tai gali padaryti ir pats, dažnai prašo užrišti batus, pataisyti sulūžusį žaislą ar papurenti pagalvę, tikėtina, pagrindinė jo meilės kalba gali būti paslaugos.

Kaip parodyti meilę?

Kartais leiskite sau padaryti daugiau, nei reikalauja tipinės tėvų pareigos: pavyzdžiui, padėti 9-metei įsisprausti į siaurus džinsus ar nuvalyti jos batus. Traktuokite tuos prašymus ne kaip vaiko tingumą ar nemokėjimą kažko padaryti, bet kaip paprastą norą jaustis mylimam.

Tačiau vaikui augant svarbu skatinti jo pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą kiekviename raidos etape.

Ko vengti?

„Jūs tikrai neturite pulti įgyvendinti kiekvieno vaiko prašymo“, – sako G. Chapmanas. Jei atmetate kokį nors vaiko prašymą, būtinai paaiškinkite priežastis. Laikui bėgant vaikui daromų taisyklių išimčių turėtų pradėti mažėti.

5. Kokybiškas laikas kartu

Ar jūsų vaikas kalba šia meilės kalba?

Šie vaikai labiausiai vertinami jaučiasi tada, kai kokybiškai leidžiate su jais laiką. Jeigu vaikas dažnai kviečia kažką pažiūrėti arba su juo pažaisti, vadinasi, jis nori daugiau kokybiško laiko drauge.

Kaip parodyti meilę?

Neužtenka vien tik būti kartu: pasistenkite, kad visas dėmesys būtų skiriamas vien tik vaikui. Jam pačiam leiskite išsirinkti užsiėmimą. Taip pat kasdien bent pusvalandį skirkite individualaus laiko vaikui: žaidimams, darbeliams, pokalbiams lovoje prieš miegą, pasakai ir t. t.

Ko vengti?

Jei jūsų vaiko meilės kalba – kokybiškas laikas kartu, bene griežčiausia bausmė jam – liepti eiti į savo kambarį.

Be to, nemanykite, kad su šia meilės kalba kalbančiu vaiku reikės būti visą dieną ir negalėsite dirbti savo darbų. Net kai jūs dirbsite, o vaikas netoliese kažką veiks, jis vis tiek jaus, kad esate šalia.

Susiję straipsniai

Vaikas masturbuojasi: kaip reaguoti ir ką daryti?

Tėvams labai svarbu su vaikais apie masturbaciją kalbėti jautriai ir būti tinkamai šiam pokalbiui pasiruošus.

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Sukilusios vaiko emocijos – ženklas, jog trūkinėja jūsų tarpusavio ryšys

Dažnai, vaikui perlipus į trečius gyvenimo metus, pradeda daugėti emocingų epizodų, ir tai yra natūralu. Visgi šie emociniai epizodai skiriasi.