Atostogos – geriausias būdas mokyti vaiką elgtis su pinigais?

Reklaminis partnerio turinys
Šeima iškišusi galvas per automobilio langus Sunny studio | Shutterstock.com

Kelionės su vaikais – puiki proga kartu tyrinėti pasaulį ir suteikti vaikams neįkainojamų, nepamirštamų įspūdžių. Taip pat tai puikus metas supažindinti vaikus su finansinio raštingumo sąvoka.

Nors atostogų metu patogiausia atsiskaityti mokėjimo kortele, kartais keliaujant į užsienį gali prireikti išsikeisti valiutos, nes grynųjų pinigų gali prireikti kavinėse, parkavimo vietose ir pan. Tad patirtis atostogų metu gali tapti puikia proga kalbėtis su savo atžalomis ir finansinio raštingumo klausimais.

Tėvų užduotis – diskutuoti apie išlaidas, klausti vaikų patarimų: tokiu būdu galima ugdyti kritinį vaikų mąstymą ir mokyti juos racionaliai elgtis su pinigais.

Kalbėkite su vaikais apie išlaidas atostogoms

Tėvams kartais norisi nutylėti faktą, kad atostogos kainuoja, dažnu atveju – ir nemažai, tad, visų pirma, įtraukite savo vaikus į kelionių biudžeto planavimą.

Jei esate puikiai įvaldę virtualiąsias skaičiuokles, skaičius jose galite dėlioti ir keisti taip, kad vaikai matytų, kaip mažesnės ar didesnės tam tikros kategorijos išlaidos paveikia bendrą išlaidų atostogoms sumą. Net jei nesate pernelyg ribojami biudžeto, prie kiekvienos grafos įrašykite preliminarias sumas. Kategorijos atostogų išlaidoms skaičiuoti gali būti tokios:

  • skrydžiai;
  • automobilio nuoma;
  • viešbutis;
  • pramogos, bilietai į lankytinus objektus ir pan.;
  • maistas;
  • asmeninės išlaidos ir kt.

Visa tai – atostogų biudžeto planavimas. Pasak Rūtos Ežerskienės, „Citadele“ banko valdybos narės, atsakingos už mažmeninę bankininkystę, geriausias būdas ko nors išmokyti vaiką – tai rodyti pavyzdį savo veiksmais. Pavyzdžiui, jeigu šeima yra įpratusi kartu planuoti savaitės pirkinius arba savaitgalio užsiėmimus, vaikai tai laikys įprastu dalyku ir patys taip elgsis užaugę.

Vyresnius vaikus galite įtraukti ir į svarstymus apie atostogų tam tikrus pasirinkimus: pavyzdžiui, ar į tam tikrą šalį labiau verta keliauti automobiliu, ar – lėktuvu; kiek per mėnesį šeima išleidžia degalams ir kokią dalį tos sumos sudaro skrydžių bilietai; kiek vidutiniškai jūsų mieste kainuoja būsto nuoma ir kiek jūs mokėsite už nakvynę viešbutyje ir t. t. Tai leis vaikams suvokti, kodėl renkatės pigesnius ir racionalesnius sprendimus.

Duokite vaikams kelionpinigių

Atostogų metu vaikams duokite sutartą sumą, kurią jie galės išleisti savo nuožiūra. Kitaip tariant, tai pinigai, skirti ne maistui ar pramogoms, o tam, kas nėra būtina, tačiau patinka vaikams: kepurėlė, ilgą laiką norėtas žaislas ar norimas skanėstas. Kai vaikai bus išleidę tėvų skirtus pinigus, šeima galės labiau sutelkti dėmesį į gerą laiką ir tarpusavio ryšių puoselėjimą, o ne į „niekučių“ pirkimą.

Tiesa, prieš tai nuspręskite, ar kelionpinigių vaikams duosite kasdien, ar tam tikrą sumą skirsite visai kelionei. Mažesniems vaikams tikriausiai bus lengviau valdyti mažas sumas, o vyresniems vaikams ir paaugliams naudinga leisti patiems planuoti pirkinius skiriant didesnę sumą. „Citadele“ banko ekspertų nuomone, dažnai tėvai vaikams kišenpinigių duoda kasdien ir ne atostogų metu, o vaikai juos tą pačią dieną ir išleidžia. Duodami vaikui pinigų visai savaitei ar ilgesniam laikotarpiui, labiau ugdysite jo savarankiškumą – turėdamas didesnę pinigų sumą vaikas jausis labiau motyvuotas planuoti, kaip juos panaudos, o galbūt dalį nuspręs atsidėti ir sutaupyti.

Dienpinigių suma – atsižvelgiant ir į vaiko amžių

3–6 m. vaikams skirkite tokią sumą, kuri jiems atrodo reikšminga, bet nepersistenkite. Suma „aukso viduriukas“ asmeninėms reikmėms per dieną – maždaug 3–5 eurai. Maži vaikai, galėdami disponuoti grynaisiais, teorines žinias panaudos praktiškai. Atminkite, kad maži vaikai pinigus greitai pameta, tad galite laikyti juos su savimi tol, kol vaikui kils noras kažką nusipirkti. Vyresni vaikai gali tiesiog neturėti kur laikyti pinigų, tad, vėlgi, už pinigus atsakingi tampa tėvai: kai vaikas kažką nusipirks, drauge žymėkite išlaidas ir pinigų likutį ant lapelio, telefone, išlaidų programėlėje ir pan.

7 m. ir vyresniems vaikams galima skirti didesnę sumą, o taip pat užsakyti banko kortelę (verta paminėti, kad „Citadele“ bankas suteikia jaunimui nemokamą „X smart“ kortelę) arba išmaniajame telefone įdiegti galimybę atsiskaityti per programėlę.

Pamokėlės ir su užsienio valiuta

Kadangi dažnai atsiskaitoma bekontakčių mokėjimų kortelėmis, vaikai vis rečiau mato grynuosius, tačiau svarbu, kad jie žinotų, kas yra pinigai ir kaip su jais elgtis. Nuvykę į kitą šalį (žinoma, jei joje atsiskaitoma kita valiuta) keliaukite prie bankomato ir išsiimkite grynųjų. Išsiėmę grynųjų iš bankomato, kartu su vaikais patyrinėkite, kas pavaizduota ant banknotų ir monetų: tai padės geriau susipažinti su tos šalies kultūra ir pakurstys vaikų smalsumą, jiems norėsis nuodugniau patyrinėti naują vietą.

Paaiškinkite vaikams, kiek kuris daiktas ar paslauga kainuos, konvertavus vietinę valiutą į eurus. Pavyzdžiui, jei žaislas kainuoja 20 Lenkijos zlotų, vadinasi, jis kainuotų apie 4–5 eurus. Tegul vaikai mokosi konvertuoti pinigus ir naujai pažvelgti į skaičius.

Kaip dar atostogų metu galima ugdyti vaikų finansinį raštingumą? Pasidalinkite mintimis straipsnio komentaruose.