Atvėsus orams sugrįžome į namus: kaip susikurti jaukią ir sveikesnę aplinką?

Reklaminis partnerio turinys
Sprendimai namų jaukumui sukurti Sprendimai namų jaukumui sukurti

Vėlyvą rudenį didžiąją paros dalį karaliauja tamsa, po truputį spintose imame ieškoti šiltesnių drabužių, lauke dėmesį patraukia visų atspalvių lapai, restoranų ir kavinių meniu debiutuoja patiekalai iš moliūgų, o persiritus lapkričiui rudeninį slogutį nugalėti padeda didžiųjų metų švenčių laukimas.

Įdomu tai, kad astronominis ruduo prasideda rudens lygiadienį – rugsėjo 22-ąją, o baigiasi tik visai prieš pat šv. Kalėdas, tad tas pilkasis laikas tęsiasi ilgiau, nei daugelis manome. Taigi kaip namuose užtikrinti jaukumą ir sukurti visai šeimai sveiką aplinką?

Generalinis namų tvarkymas

Visur kalbama apie pavasarinį tvarkymąsi, tačiau ruduo – dar geresnis metas tam, nes kai vakarai tokie trumpi, mažiau pagundų kažkur išeiti, natūraliai daugiau laiko praleidžiame namuose. Taigi, nuo ko pradėti tą generalinį tvarkymąsi? Išvalykite langus; nuvalykite grindjuostes ir dulkes nuo dažniausiai pamirštamų vietų, kaip, pavyzdžiui, šviestuvų gaubtų, spintelių ir lentynų viršaus, virtuvėje išvalykite orkaitę, šaldytuvą, židinį (jei jį turite) ir t. t.

Lengviau susidoroti su šiais darbais padės šiuolaikiniai prietaisai, kaip, pavyzdžiui, dulkių siurblys-šluota arba langų valymo robotukas.

Atlikite ir spintų bei spintelių reviziją

Trumpiau tariant, atsikratykite visko, kas jums nereikalinga: nuo nereikalingų drabužių, avalynės, vaikų žaislų iki namų apyvokos reikmenų, baldų ir buitinės technikos. Daiktus, kurie dar tinkami naudoti, paaukokite. Nepamirškite ir virtuvinių spintelių: ilgai galiojančius produktus taip pat galima dovanoti nepasiturintiems žmonėms.

Neperkrauti namai kelia mažiau streso, nes juos lengviau prižiūrėti, juose tiesiog maloniau būti. Nereikalingus daiktus čia pakeičia teikiantys džiaugsmo ir puošiantys namus.

Jei reikia, pakeiskite namų šviestuvus

Tamsiuoju metų laiku labai svarbu tinkamai apšviesti patalpas. Tai svarbu ne tik siekiant didesnio jaukumo, bet ir saugumo. Svarbu žinoti, kad vienokio apšvietimo mums prireiks dirbant, kitokio – ilsintis.

Aplinkos ir akcentinis apšvietimas. Vyraujantis kiekvienuose namuose – aplinkos, arba bendrasis, apšvietimas. Jį sukurti padeda sieniniai arba lubų šviestuvai. Akcentinis apšvietimas padeda paryškinti tam tikrus objektus. Norėdami suteikti svetainei ar bet kuriam kitam kambariui daugiau jaukumo pastatykite papildomą grindų ar stalinį šviestuvą. Tobulas sprendimas miegamajam – nedidelis išmanusis šviestuvas, puikiai tiksiantis laikyti ant spintelės prie lovos.

Darbo zonų apšvietimas. Ypač gerai turėtų būti apšviesti virtuvės stalviršiai ar kiti paviršiai, kur ruošiame maistą, rašomasis stalas ir pan. Puiki investicija daug laiko praleidžiantiems prie darbo stalo, taip pat ir namų darbus ruošiantiems vaikams – stalinis šviestuvas. Jo skleidžiama šviesa – artima natūraliai, prietaisas valdomas išmaniaisiais įrenginiais. Tokiu būdu galima keisti šviesos srauto ryškumą ar naudotis automatiniu apšvietimo režimu. Taip pat galima rinktis dar funkcionalesnį ir profesionaliam naudojimui skirtą stalinį šviestuvą. Beje, būtinai tausokite savo ir kompiuteriu dirbančių atžalų regėjimą: įsigykite kompiuterio monitoriaus lempą. Skirtumas su ja ir be jos – akivaizdus. Į komplektą įeina nuotolinio valdymo pultas, kuriuo galima reguliuoti šviesos intensyvumą ir net temperatūrą.

Atnaujinkite namų tekstilę

Ar kada pagalvojote, kad paprasčiausias būdas atnaujinti interjerą – tiesiog pakeisti tekstilinius gaminius? Vėsus ruduo daugeliui asocijuojasi su jaukiu įsisupimu į švelnų pledą. Taigi įsigykite ir ant sofos išrikiuokite naujų pagalvėlių (jei jau turite pagalvėlių, gal užteks įsigyti tik jų užvalkalus), miegamajame pakeiskite patalynę (pavyzdžiui, rinkitės jaukesnius, storesnius, šiltesnius užvalkalus, storesnę antklodę), lovatiesę (galbūt turite vasarinį ir žieminį variantus) ir kt.

Tegul namų tekstilėje dominuoja ryškesnės spalvos: gal tai bent kiek kompensuos tą niūrumą už lango?

Įsigykite orą valančių augalų, o dar geriau – oro valytuvą

Orams atvėsus natūraliai rečiau praveriame langus (ir visai nesvarbu, kad namuose įrengta šildymo-vėdinimo sistema: tyro oro niekas neatstos). Norint pagerinti namų orą, rekomenduojama įsigyti orą valančių kambarinių augalų: tai ne tik populiarus ir dekoratyvus būdas papuošti interjerą, suteikti namams dekoratyvumo: daugelis augalų taip pat padeda pagerinti patalpų oro kokybę, detoksikuoja jūsų namų atmosferą.

Kelios orą valančių augalų rekomendacijos: filodendrai, kalatėjos, alavijai, fikusai, anturiai.

Tačiau jei norite, kad namų oras būtų be alergenų (žiedadulkių, gyvūnų pleiskanų), dulkių, dūmų, kad po namus nepasklistų gaminant maistą išsiskiriantys garai ir kvapai, palankiausia įsigyti profesionalų oro valytuvą. Juos rinkitės pagal Pavyzdžiui, „Mi Smart Air Purifier 4“ skirtas 28–48 kv. m dydžio patalpai, o „Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro“ greitai ir efektyviai išvalo 35–60 kv. m dydžio erdvę.

Plačiau apie šių prietaisų ypatumus skaitykite straipsnyje:

Pasirūpinkite namų mikroklimatu

Teigiamas namų mikroklimatas – tai ne tik švarus oras, bet ir optimali šiluma ir drėgmė.

Apie tai, kodėl svarbi optimali temperatūra, kalbėti nė nereikia, tačiau daugelis nėra linkę kreipti dėmesio ir pasidomėti, ar namuose nėra per drėgna arba per sausa. Pirmuoju atveju įsiveisia pelėsis, grybeliai, dauginasi bakterijos, o jei oras per sausas, prasčiau miegame, džiūsta gleivinė, prastėja odos ir plaukų būklė, didėja tikimybė susirgti peršalimo ligomis ir t. t. Optimali temperatūra labai svarbi kūdikiams ir vaikams.

Plačiau skaitykite:

Norint stebėti temperatūrą ir drėgmę visiškai užtenka paprasto, mažo ir nebrangaus prietaiso – temperatūros ir drėgmės monitoriaus su laikrodžiu. Optimali patalpų drėgmė yra apie 50 %. Pastebėjus nuokrypius nuo normos jau reikia ieškoti sprendimų.

Taigi, apibendrinant visus čia pateiktus patarimus, savo namus tobulinkite po truputį: kaskart apsidairykite kiekviename iš kambarių ir pagalvokite, ką galite atnaujinti ir pakeisti, kad visai šeimai čia leisti laiką būtų dar maloniau ir jaukiau.