Autokėdutės: kaip išsirinkti tinkamą? (60)

kudikis autokėdutėje Alexei Zatevakhin | Shutterstock.com

Visus vaikus iki 135 cm ūgio privaloma vežti automobilinėje kėdutėje. Tik automobilinėje kėdutėje sėdintis vaikas gali būti patikimai apsaugotas susidūrimo ar kito eismo įvykio metu.

Kodėl automobilinė kėdutė yra reikalinga?

Automobilių saugos diržai ir oro pagalvės susidūrimo metu apsaugo tik pakankamai aukštus žmones, t.y. suaugusiuosius. Visi saugos diržų ir automobilių susidūrimo testai yra atliekami su su aukštesniais, nei 150 cm ilgio manekenais.

Žemesnio ūgio vaikai, kūdikiai ir naujagimiai negali būti prisegami paprastu saugos diržu. Automobilinės kėdutės arba paaukštinimai sėdynėms yra būtini visiems vaikams iki 135 cm ūgio, tad maždaug iki 9-11 metų (priklausomai nuo to, kaip greitai auga vaikas).

Paprastu diržu prisegtas (arba visiškai neprisegtas) vaikas smūgio metu, tikėtina, iš pradžių susižalos atsitrenkęs į įsitempusį, tačiau jo nesulaikiusį diržą, o tuomet išslys ir patirs dar daugiau traumų atsitrenkęs į automobilio sėdynes, kitus salono elementus arba iškritęs pro langą.

Mąstymas, kad vaikui pakankamai saugu važiuoti laikomam suaugusiojo glėbyje taip pat labai klaidingas. Smūgio metu veikiant inercijai net ir nedidelį vaiką išlaikyti glėbyje yra beveik neįmanoma, nė nekalbant apie tai, kad smūgio išsigandęs žmogus, tikėtina, instinktyviai paleis vaiką bandydamas apsisaugoti nuo smūgio pats.

Automobilinių kėdučių grupės

Automobilinės kėdutės yra skirstomos į grupes pagal vaiko svorį ir amžių. Vaiko ūgis taip pat svarbus – vaikas galva turi remtis į kėdutės atlošą, jo galva neturi išlįsti.

Jeigu pagal vaiko svorį kėdutės grupė tinka, tačiau jo galva išlenda virš atlošo, reikės rinktis kito modelio ar kitos grupės kėdutę.

Iš kitos pusės, nereikia skubėti vaiko perkelti į kitos grupės kėdutę: pavyzdžiui, vaiką vežti veidu prieš važiavimo kryptį yra saugiau nei veidu į važiavimo kryptį, taip pat kėdutės su 5 taškų saugos diržais yra patikimesnės nei automobilio saugos diržas.

Taip pat svarbu paminėti, kad į autokėdutę-nešynę negalima guldyti neišnešiotų, labai mažo svorio, turinčių apnėją, taip pat turinčių kitų sveikatos sutrikimų naujagimių – tokiems kūdikiams naudojami specialūs lopšiai, tvirtinami šonu, išilgai ant galinės automobilio sėdynės.

0 grupė. Kėdutės-nešynės autokedutė grupė 0

Svoris: nuo gimimo iki 10 kg.
Amžius: nuo gimimo iki ~9-10 mėn.
Diržai: kėdutės saugos diržai.
Padėtis: veidu prieš važiavimo kryptį.*

0+ grupė. Kėdutės-nešynės autokedutė grupė 0+

Svoris: nuo 2-3 kg iki 13 kg.
Amžius: nuo gimimo iki ~12-15 mėn.
Diržai: kėdutės saugos diržai.
Padėtis: veidu prieš važiavimo kryptį.*

I grupė. Automobilinės kėdutės autokedutė grupė 1

Svoris: 9-18 kg.
Amžius: nuo 9 mėn. iki 4 metų
Diržai: kėdutės saugos diržai.
Padėtis: veidu prieš arba į važiavimo kryptį.*

II grupė. Automobilinės kėdutės autokedutė grupė 2

Svoris: 15-25 kg
Amžius: 4-6 metai
Diržai: kėdutės arba automobilio saugos diržas.
Padėtis: veidu prieš arba į važiavimo kryptį.*

III grupė. Autokėdutės ir pasostėsautokedutė grupė 3

Svoris: 22-36 kg
Amžius: 4-10 metai
Diržai: kėdutės arba automobilio saugos diržas.
Padėtis: veidu į važiavimo kryptį.*

*Jeigu vaikas yra vežamas automobilinėje kėdutėje veidu prieš važiavimo kryptį, privaloma išjungti priešais jį esančią saugos pagalvę (jeigu ji yra įmontuota). Negalima vežti vaiko veidu prieš važiavimo kryptį, jeigu nėra galimybės išjungti oro pagalvės. Išimtis taikoma tik užuolaidinėms, į stogo atramas įmontuojamoms oro pagalvėms – jos gali likti įjungtos.

Augančios (kelių grupių) autokėdutės

Dažnai vieno modelio kėdutės įvairiai transformuojasi, jas galima tvirtinti abiem kryptimis, vaikui paaugus nuimti šonines apsaugas ir nugarėlę todėl jos apima kelias grupes.

Dažniausiai būna apjungtos 0+ ir I grupė, I-II-III grupės, II-III grupės, rečiau - II ir III grupės kėdutės.

0/I grupė. Autokėdutės-nešynės autokėdutė grupė 0-1

Svoris: nuo gimimo iki 18 kg.
Amžius: nuo gimimo iki 4 metų.
Diržai: kėdutės saugos diržai.
Padėtis: veidu prieš arba į važiavimo kryptį.*

I/II/III grupė. Autokėdutės autokedutė grupė 1-2-3

Svoris: 9-36 kg.
Amžius: nuo 9 mėn. iki 12 metų.
Diržai: kėdutės saugos diržai arba automobilio diržas.
Padėtis: veidu prieš arba į važiavimo kryptį.*

II/III grupė. Autokėdutės autokedutė grupė 2-3

Svoris: 15-36 kg.
Amžius: apytiksliai 4-12 metų.
Diržai: kėdutės saugos diržai arba automobilio diržas.
Padėtis: veidu į važiavimo kryptį.*

Automobilinės kėdutės pritvirtinimas

Automobilinės vaikiškos kėdutės prie sėdynių tvirtinasi dvejopai:

 • Automobilyje įmontuotais saugos diržais;
 • „Isofix“ tvirtinimo sistema.

Automobilinės kėdutės tvirtinimas automobilio saugos diržais

Ištrauktą automobilio saugos diržą reikia prakišti pro specialius ant kėdutės esančius įtvirtinimus ir užfiksuoti sagtyje (taip, kaip užsisegant saugos diržą).

Jeigu kėdutė yra tvirtinama prieš važiavimo kryptį, automobilio saugos diržus reikia prakišti pro mėlynus kištukus, jeigu ji tvirtinama pagal važiavimo kryptį, diržus reikia prakišti pro raudonus kištukus.

Saugos diržus labai svarbu prakišti tiksliai pagal konkrečios kėdutės instrukciją, nepraleidžiant nė vieno kištuko, diržų nepersukant ir gerai priveržiant.

Automobilių saugos diržais gali būti tvirtinamos visų grupių automobilinės kėdutės.

Automobilinės kėdutės tvirtinimas „Isofix“ sistema

„Isofix“ yra automobilyje įmontuoti tvirtinimo taškai, prie kurių specialiais kabliukais prisitvirtina kėdutė arba kėdutės bazė.

„Isofix“ sistemos taškai yra tarp sėdynės ir atlošo esančios sagtelės (išlendančios, metalinės arba paslėptos po apdaila) bei papildomi tvirtinimo taškai automobilio sėdynių atlošuose, grindyse arba rėmuose.

„Isofix“ sistema privalo būti sumontuota visuose automobiliuose, pagamintuose nuo 2006-ųjų metų vasario. Jeigu jūsų automobilis yra senesnis, pasižiūrėkite ar ant jo galinės sėdynės yra „Isofix“ užrašas, paieškokite automobilyje esančių tvirtinimo taškų arba pasitikrinkite, ar jūsų automobilis yra šiame sąraše.

„Isofix“ sistema gali būti tvirtinamos 0, 0+ ir I grupės kėdutės.

Kokį tvirtinimą rinktis: automobilio saugos diržais ar „Isofix“ sistema?

Abu tvirtinimo būdai yra geri, jeigu naudojami teisingai, tačiau tyrimai rodo, kad „Isofix“ sistema yra patikimesnė.

Bandymų metu įrodyta, kad „Isofix“ sistema yra saugesnė, ja lengviau naudotis, išvengiama kėdutę tvirtinant diržais dažnai pasitaikančių klaidų (diržai persisuka, yra nepakankamai užveržiami).

Kita vertus, senesni automobiliai šios sistemos neturi, o „Isofix“ pritaikytos automobilinės kėdutės dažniausiai yra brangesnės ir sunkesnės.

Bendros automobilinės kėdutės tvirtinimo taisyklės

 • Automobilinė kėdutė prie automobilio sėdynės turi būti pritvirtinta patikimai, ji gali judėti į šonus ne daugiau, nei 2-2,5 cm.
 • Įtvirtinus kėdutę būtina patikrinti ar ji laikosi tvirtai. Jeigu ji tvirtinama automobilio saugos diržais, reikia įsitikinti, kad jie nepersisukę, įtempti.
 • Pageidautina kėdutę kuo ilgiau tvirtinti taip, kad vaikas važiuotų veidu prieš važiavimo kryptį. Tai apsaugo nuo galvos, smegenų, akių, kaklo ir kt. traumų. 0 ir 0+ grupės kėdutes-nešynes privaloma tvirtinti veidu prieš važiavimo kryptį, tačiau rekomenduojama (o Skandinavijos šalyse reikalaujama), kad taip sėdėtų vaikai iki 4-erių metų.

Kurią automobilinę kėdutę rinktis?

Automobilinė kėdutė turi, visų pirma, būti tinkamos grupės, t.y. tikti vaikui pagal svorį, ūgį, amžių. Renkantis automobilinę kėdutę taip pat atkreipkite dėmesį į kitus aspektus:

ECE44-04 sertifikatas. Visos Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse parduodamos kėdutės privalo atitikti ECE44-04 sertifikatą. Ant kėdutės esanti oranžinės spalvos žyma parodo, kad kėdutė atitinka saugos reikalavimus.

 • Kėdutės pritaikymas automobiliui. Skirtingų gamintojų ir modelių automobilinės kėdutės yra pakankamai universalios ir telpa į įvairius automobilius, tačiau vertėtų pasitikrinti, išsimatuoti. Didelės (dažniausiai kelias grupes apimančios, įvairiai transformuojamos) kėdutės gali netilpti į mažesnio automobilio saloną, jų taisyklingas įtvirtinimas (ypač jeigu kėdutė tvirtinama automobilio saugos diržais) gali būti komplikuotesnis, o jas „įgrūdus“ gali būti per mažai vietos kitiems keleiviams, daiktams.
 • Kėdutės pritaikymas vežimėliui. 0 ir 0+ grupės kėdutės-nešynės patiems mažiausiems vaikams dažniausiai yra parduodamos su vežimėliu, jas galima uždėti ant vežimėlio rėmo su ratais. Jeigu kėdutę perkate atskirai, reikėtų įvertinti ar ją bus galima pritvirtinti prie vežimėlio rėmo (jeigu ne, galima įsigyti specialius adapterius).
 • Saugos diržai. 0-II grupėms priklausančios kėdutės yra su 3 arba 5 (o kartais ir 6) saugos taškų diržų sistema. 5 taškų sistema užtikrina didesnį saugumą, nei 3 taškų sistema. II-III grupės autokėdutės saugos diržų paprastai neturi, naudojamas automobilio saugos diržas. Tikslios diržų naudojimo taisyklės ir rekomendacijos priklauso nuo konkretaus modelio, todėl išsinagrinėkite kėdutės instrukciją.
 • III grupės kėdučių tipai. Šiai grupei priklausančios kėdutės gali būti su atlošu ar be jo. Saugesnės yra kėdutės su atošu, tačiau jos užima gerokai daugiau vietos nei pasostės (kėdutės be atlošo).
 • „Auganti“ kėdutė. Atkreipkite dėmesį į kėdutės modelį ir įvertinkite, kiek metų ją galėsite naudoti. Dauguma šiuolaikinių kėdučių apima keletą grupių, t.y. vaikui augant galima išimti arba pridėti įvairias kėdutės dalis, ją pailginti ir pan.
 • Kėdutės atlošo padėtys. Skirtingų modelių kėdučių atlošai atsilenkia nevienodai. Kelios atlošo padėtys yra labai naudingos, jeigu planuojate ilgesnes keliones, kurių metu vaiką migdysite automobilyje.
 • Kėdutės medžiaga. Pageidautina, kad kėdutės audinys būtų neteplus, lengvai valomas. Ypač praktiška ir patogu, jeigu kėdutė turi užvalkalus, kuriuos galima nuimti ir išskalbti.
 • Padėvėta kėdutė. Galite naudoti padėvėtą kėdutę, tačiau turite būti tikri, kad su ja nebuvo patirtas joks eismo įvykis. Po eismo įvykio kėdutė nebėra saugi ir jos negalima naudoti. Padėvėtą kėdutę geriausia būtų pirkiti tik iš patikimų, pažįstamų pardavėjų, kitaip negalėsite būti tikri dėl kėdutės praeities.
 • Kėdutės galiojimo laikas. Automobilinės kėdutės turi galiojimo laiką, kuris yra nurodomas ant kėdutės priklijuotame lipduke arba pridėtoje instrukcijoje. Paprastai automobilinės kėdutės yra tinkamos naudoti 6-10 metų nuo pagaminimo datos, tačiau tikslus galiojimo laikas priklauso nuo gamintojo.

Automobilinės kėdutės saugos diržų užsegimas

Nepriklausomai nuo to, kokie saugos diržai naudojami, labai svarbu juos užsegti teisingai.

Automobilio saugos diržo užsegimas

Apatinė automobilio saugos diržo juosta turi eiti per vaiko klubus (ne per pilvą), o įstrižoji per petį taip, kad nedengtų kaklo.

Autokėdutės saugos diržų užsegimas

Automobilinių kėdučių saugos diržų sistema primena lenktynininkų saugos diržus: du diržai juosia vaiko krūtinę ir pečius, vienas yra tarp kojų. Diržai tarpusavyje susisega ties pilvu, kartais ir ties krūtine.

Autokėdutės saugos diržų priveržimas

Labai svarbu, kad kėdutės saugos diržai būtų gerai priveržti (dažniausiai jie susiveržia patraukus kėdutės apačioje, per vidurį esantį diržo galą), į tarpą tarp jų ir vaiko kūno turite įkišti tik 1-2 pirštus.

Kad diržai būtų priveržti tinkamai, reikia juos susegti ir veržti, kuomet vaikas sėdi tiesiai, nėra išrietęs nugaros, po savimi parietęs kojos ir pan.

Vaiko vežimas autokėdutėje žiemą

Kuomet vaikas yra aprengtas storu drabužių sluoksniu (ypač, jeigu vaikas vilki labai purią, pūkinę striukę, kombinezoną), tarp kūno ir diržų susidaro oro tarpas ir vaikas nėra tinkamai apsaugomas. Diržai vaiką kėdutėje laiko netvirtai, eismo įvykio metu vaikas gali išsprūsti iš kėdutės išsinerdamas iš žieminių drabužių.

Saugumo ekspertai rekomenduoja verčiau stipriau prišildyti automobilį ir vaiką į kėdutę sodinti nurengus storus, žieminius drabužius (įsodintą į kėdutę vaiką galima užkloti, užkamšyti nuviltu drabužiu ar pledu).

Jeigu tai nėra įmanoma, galima atsegti ir truputį į šonus atlapoti striukę ar kombinezoną, tuomet uždegti saugos diržus taip, kad tarp jų ir vaiko kūno nebūtų didesnio nei 1-2 pirštų tarpo.

Susiję straipsniai

Trumpasis numeris 111: kam jis skirtas?

2023 m. spalio mėnesį Lietuvoje pradėjo veikti trumpasis humanitarinei pagalbai skirtas numeris 111.

Ar batutai iš tikrųjų yra saugūs vaikams?

Batutai – labai populiarūs ir mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Jei tik namuose bėgioja mažyliai, daugelyje kiemų tikrai pastebėsime batutą.

Tėvai išgyvena sudėtingą laikotarpį: kaip galima jiems padėti? Nauja socialinė programa „Savanoriai tėvams“

Socialinė programa „Savanoriai tėvams“ kviečia atsigręžti į emocinės paramos svarbą ir mažinti išgyvenamą vienišumą bei suteikti palaikymą tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gabba prieš 3 mėn.

  Beladela parašė:
  Naujas standartas R129 nuo 2024m rugsėjo. Gal girdėjot? Žinot plačiau?

  Saugus vaikas instagrame postas placiau

 2. leila123
  leila123 prieš 3 mėn.

  Beladela parašė:
  Naujas standartas R129 nuo 2024m rugsėjo. Gal girdėjot? Žinot plačiau?

  Vaikus vežti nugara į kelią iki minimum 15 mėn, svarbus ne tik svoris, bet amžius ir ūgis. Pagaliau gal ateis tėvai į protą, kad 9 kg sveriantis 6 mėn vaikas yra per mažas vežti veidu į eismą. Tie kg buvo pati didžiausia klaidinanti informacija, nes svarbiausias kriterijus visgi yra amžius.
  Seno reglamento auto kėdučių nebus galima įsigyti, bet kas jau įsigijo galės naudoti.

 3. User has not uploaded an avatar
  loony_key prieš 2 mėn.

  Parduodame savo kėdutę, kuri tinkama nuo gimimo iki maždaug 4 metų. Inglesina Keplero, 200 eurų. Kėdutė kaip nauja. Yra įkeltas skelbimas čia jei domina nuotraukos arba parašykite privačiai. Vilnius, galiu siųsti.

 4. User has not uploaded an avatar
  biruteramanauskiene278 prieš 2 mėn.

  Beladela parašė:
  Naujas standartas R129 nuo 2024m rugsėjo. Gal girdėjot? Žinot plačiau?

  kad senai tie standartai iki 15men vaikuti vežti prieš eimą

 5. Lashisha
  Lashisha prieš 2 mėn.

  Pasekit https://www.instagram.com/saugus_vaikas?igsh=MXY4amk0MHpkemluaQ==
  Manau padės truputį, aš asmeniškai atėjau į protą dėl kėdutės pirkimo.