B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina (Hib)

Sherry Yates Young | Shutterstock.com

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja Hib vakcinos doze, įprastai esančia viename vaistiniame preparate kartu su skiepais nuo kokliušo, diterijos, stabligės (DTaP) ir skiepais nuo poliomielito (IPV).

Kada skiepijama Hib vakcina?

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje vaikai skiepijami trimis Hib vakcinos dozėmis sulaukę 2, 4 ir 6 mėnesių.

Pakartotinai skiepijami 18 mėnesių vaikai.

Mokslininkų teigimu, susidaro ilgalaikis imunitetas, tačiau nėra žinoma, kiek ilgai jis išsilaiko.

Suaugusiems pakartotinai skiepytis nereikia, nes jiems ši infekcija pasitaiko retai ir nėra tokia pavojinga.

Hib vakcinos

Haemophilus influenzae bakterijos yra skirstomos į 6 tipus, tačiau pats pavojingiausias yra B tipas, „atsakingas“ net už 95% susirgimų. Būtent todėl skiepijama nuo B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Pastaruoju metu vaikų pirminei imunizacijai ir pakartotiniam skiepijimui Lietuvoje naudojamas vaistinis preparatas „Pentaxim“, kurio sudėtyje yra vakcinos nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Dėl kiekvienu skiepijimo atveju naudojamos vakcinos ir jos galimų šalutinių poveikių reikėtų pasiteirauti vaiko gydytojo.

Skiepyti ar neskiepyti Hib vakcina?

Pasirinkimas skiepyti (arba neskiepyti) yra sprendimas, kurį turėtų atsakingai apsvarstyti ir priimti kiekvieno vaiko tėvai.

Haemophilus influenzae B tipo infekcija yra viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Haemophilus influenzae B tipo infekcija sukelia sunkias, mirtinas ligas: bakteremiją (kraujo užkrėtimas bakterijomis, galintis sukelti sepsį ir septinį šoką), epiglotitą (antgerklio uždegimas), pneumoniją (plaučių uždegimas), meningitą (galvos smegenų dangalų uždegimas).

Šią infekciją pasigauna ir jos sukeliamomis ligomis dažniausiai serga vaikai iki 5-erių metų amžiaus. Tai ar vaikas susirgs, lemia jo sveikatos būklė, gretutiniai susirgimai ir, visų pirma, skiepijimas.

Pasirinkus neskiepyti reikėtų labai dėmesingai rūpintis vaiko sveikata, gerinti jos būklę, saugoti nuo įvairių susirgimų. Taip pat svarbu mokėti kuo anksčiau atpažinti Haemophilus influenzae B tipo infekcijos simptomus ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Haemophilus influenzae B tipo infekcijos simptomai panašūs į įvairių peršalimo ligų, tačiau įprastai yra stipresni ir ūmesni.

Haemophilus influenzae B tipo infekcija dažniausiai įtariama, nustačius epiglotitą (antgerklio uždegimas), tuomet atliekami diagnozės patvirtinimui reikalingi tyrimai ir skiriamas gydymas.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo vėjaraupių

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (tas pats, kuris atsakingas ir už lūpų pūslelinę).

Skiepai nuo erkinio encefalito

Kasmet Lietuvoje erkiniu encefalitu suserga daugiau nei 400 žmonių. Šios ligos komplikacijos – ypač sunkios, todėl rekomenduojama skiepytis.

Skiepai nuo meningokoko (MenB vakcina nuo B tipo meningokokinės infekcijos)

MenB vakcina (skiepais nuo B tipo meningokokinės infekcijos) pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių skiepijami 3, 5 ir 12-15 mėn. vaikai.