Burnos higiena ir dantukų priežiūra (1–6 metai) (120)

Vaiko burnos higiena ir dantukų priežiūra

Kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais, vaiko dantukus valykite bent du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Iki apytiksliai 3-4 metų daugumai vaikų dantukus turi valyti tėvai: nors vaikas gali bandyti valytis juos pats, jo motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai geri, kad tai padarytų kokybiškai.  5-7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie tai padarė gerai, ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą darbą.

Apie dantų šepetėlį ir dantų pastą

Dantų šepetėlį reikėtų pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1-1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute.

Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Pasitarkite su odontologu, kokią pastą vaikas turėtų naudoti – su fluoru ar be jo: fluoras apsaugo dantis nuo ėduonies, tačiau didelis jo kiekis yra toksiškas, todėl pastą su fluoru patariama naudoti tik tuose regionuose, kuriuose fluoro kiekis geriamame vandenyje yra nepakankamas. Dantims išvalyti pakanka labai nedidelio dantų pastos kiekio – maždaug mažojo vaiko pirštuko nago dydžio žirnelio. Naujausių tyrimų teigimu, toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas, net jei vaikas jos nuryja, tačiau būtų geriausia, jei išmokytumėte vaiką išspjauti dantų pastos likučius ir išskalauti burną.

Jei vaiko dantys nebuvo valomi ir jis nesileidžia

Jei nevalėte vaiko dantukų nuo kūdikystės, dabar pripratinti gali būti sunku. Tačiau nenuleiskite rankų ir pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu: leiskite jam stebėti, kaip jūs valotės dantis, paklauskite vaiko, ar jis taip pat norėtų pabandyti. Jei susidomės – iš pradžių lėtai pavedžiokite šepetėliu per dantukus, kad vaikas burnoje pajaustų šepetėlį (net jei dantų ir nepavyktų išvalyti). Svarbu, jog vaikas žinotų, kad dantų valymas yra neskausminga procedūra. Atvirkščiai, paverskite ją smagia pramoga! Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetuką, pastą, kartu išvalykite dantis mylimam vaiko žaislui, pažaiskite grimasų žaidimą veidrodyje, pagirkite, kokie balti tapo dantukai juos išsivalius. Kai vaikas apsipranta ir nebesipriešina, pasistenkite dantis išvalyti kokybiškai: po valymo dantukai turi blizgėti, neturi likti apnašo likučių.

Kaip dažnai reikėtų lankytis pas odontologą?

Nuo pirmojo iki ketvirtojo gimtadienio, pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų. Žinoma, tokio dažnio pakanka, jei vaiko dantukai dygsta tvarkingai, yra sveiki. Jei įtariate kokių nors problemų, apsilankyti reikėtų nelaukiant kito vizito.

Gydytoja - odontologė
Lina Tvarijonavičienė
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika "Pilėnė"

Naujausi komentarai

 1. Pina_Colada
  Pina_Colada prieš 1 m.

  Mamytes help, kaip ipratiniti 2 metu vaika valytis dantis?? 😩 Nu niekaip neprisileidzia nors tu ka! Uzsiciaupia, arba rankyte uzsidengia ir neleidzia net dentu sepetelio i burnyte ideti.. nebezinau, ka bedaryti. 😐

 2. lututee
  lututee prieš 1 m.

  Pina_Colada parašė:
  Mamytes help, kaip ipratiniti 2 metu vaika valytis dantis?? 😩 Nu niekaip neprisileidzia nors tu ka! Uzsiciaupia, arba rankyte uzsidengia ir neleidzia net dentu sepe…

  O prieš tai kaip valesi?
  Paimat į glėbį ir pasiguldot, kad galva būtų žemiau, beveik kaip stomatologo kedej. Ir valot. Pirmus kartus valykit su vyru. Vienas laiko, kitas valo.
  Jau nemažas, kalbėkite, knygas ta tema skaitykite.

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 m.

  Pina_Colada parašė:
  Mamytes help, kaip ipratiniti 2 metu vaika valytis dantis?? 😩 Nu niekaip neprisileidzia nors tu ka! Uzsiciaupia, arba rankyte uzsidengia ir neleidzia net dentu sepe…

  Mums buvo taip pat. Davėm be pastos į rankas, pati stovėjau su šepetėliu. Valiaus dantis Kokias 6 min, kad matytų. Ir susidomėjo, pradėjo tyrinėti, kist į burną makaluot. Ir priprato.

 4. Brucka
  Brucka prieš 8 mėn.

  lututee parašė:
  O prieš tai kaip valesi?
  Paimat į glėbį ir pasiguldot, kad galva būtų žemiau, beveik kaip stomatologo kedej…

  Liuks patarimai

  O man tokia mintis kilo, kad gal reiktų vaiką nuvesti į odontologijos kabinetą pirmą kart tiesiog vat taip sau. Kad apsižiūrėtų, pamatytų kaip kas atrodo, paprašyti gydytojo/-os, kad aprodytų instrumentus, duotų ką nors paveikti, parodytų spalvotas plombas ir galiausiai dar kokią dovanėlę duotų kad kitą kartą (kai jau bus reali bėda), apsidžiaugtų išgirdęs, kad eisim į stomatologijos kliniką...

 5. lututee
  lututee prieš 8 mėn.

  Brucka parašė:
  Liuks patarimai

  Tikrai taip Būtina eiti negalima eiti pirmą kartą kai skauda ar bėda. Nes tada asociacija bus su skausmu.. O ir šiaip profilkatiškai juk reikia eiti pasitikrinti.