Burnos higiena ir dantukų priežiūra (1-6 metai) (113)

Vaiko burnos higiena ir dantukų priežiūra

Kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais, vaiko dantukus valykite bent du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Iki apytiksliai 3-4 metų daugumai vaikų dantukus turi valyti tėvai: nors vaikas gali bandyti valytis juos pats, jo motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai geri, kad tai padarytų kokybiškai.  5-7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie tai padarė gerai, ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą darbą.

Apie dantų šepetėlį ir dantų pastą

Dantų šepetėlį reikėtų pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1-1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute.

Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Pasitarkite su odontologu, kokią pastą vaikas turėtų naudoti – su fluoru ar be jo: fluoras apsaugo dantis nuo ėduonies, tačiau didelis jo kiekis yra toksiškas, todėl pastą su fluoru patariama naudoti tik tuose regionuose, kuriuose fluoro kiekis geriamame vandenyje yra nepakankamas. Dantims išvalyti pakanka labai nedidelio dantų pastos kiekio – maždaug mažojo vaiko pirštuko nago dydžio žirnelio. Naujausių tyrimų teigimu, toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas, net jei vaikas jos nuryja, tačiau būtų geriausia, jei išmokytumėte vaiką išspjauti dantų pastos likučius ir išskalauti burną.

Jei vaiko dantys nebuvo valomi ir jis nesileidžia

Jei nevalėte vaiko dantukų nuo kūdikystės, dabar pripratinti gali būti sunku. Tačiau nenuleiskite rankų ir pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu: leiskite jam stebėti, kaip jūs valotės dantis, paklauskite vaiko, ar jis taip pat norėtų pabandyti. Jei susidomės – iš pradžių lėtai pavedžiokite šepetėliu per dantukus, kad vaikas burnoje pajaustų šepetėlį (net jei dantų ir nepavyktų išvalyti). Svarbu, jog vaikas žinotų, kad dantų valymas yra neskausminga procedūra. Atvirkščiai, paverskite ją smagia pramoga! Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetuką, pastą, kartu išvalykite dantis mylimam vaiko žaislui, pažaiskite grimasų žaidimą veidrodyje, pagirkite, kokie balti tapo dantukai juos išsivalius. Kai vaikas apsipranta ir nebesipriešina, pasistenkite dantis išvalyti kokybiškai: po valymo dantukai turi blizgėti, neturi likti apnašo likučių.

Kaip dažnai reikėtų lankytis pas odontologą?

Nuo pirmojo iki ketvirtojo gimtadienio, pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų. Žinoma, tokio dažnio pakanka, jei vaiko dantukai dygsta tvarkingai, yra sveiki. Jei įtariate kokių nors problemų, apsilankyti reikėtų nelaukiant kito vizito.

Gydytoja - odontologė
Lina Tvarijonavičienė
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika "Pilėnė"

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  indreje parašė:
  Dekui reikes paieskoti dar kazkaip neskubu su ta pasta, bet manau jau ne uz ilgo pradesim naudoti ir mokytis isspjaut. O jeigu is pradziu kol ismoks spjaut jis ja…

  Pagrindinis jų pranašumas. Bent jau nebaisu, kad prarijus gali blogai baigtis. Taip pat siūlyčiau dantis valyti kaskart po ko nors saldaus. Ne pastoviai dukart dienoj. Vakarinis valymas turėtų būt su dantų pasta, o dieniniai tik šepetėliu ir vandeniu. Reikia, kad apnašos nesikauptų. Ne kad burna dezinfekuota būtų

 2. indreje
  indreje prieš 4 m.

  Mary.S parašė:
  Pagrindinis jų pranašumas. Bent jau nebaisu, kad prarijus gali blogai baigtis. Taip pat siūlyčiau dantis valyti kaskart po ko nors saldaus. Ne pastoviai dukart dien…

  Na saldziai retai mes ka valgom, sausainuka koki ar javaini, daugiausia vaisiai is saldziu dekui uz patarimus. Kazkaip anksciau niekad nesidomejau dantu pastu sudetim, turbut ir buciau ateity valius vaikui dantis su tom pastom su visais tais priedais, gerai kad pasidomejau

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Po kiekvieno vaisių valgymo plauti nereikia tikrai. Bet jeigu jų suvalgoma daug, tada kartelis nepamaišytų

  Pastebėjau, kad pavadinimą ne taip parašiau. Urtekram pastos. Aš ir sau tos firmos perku. Labai malonios

 4. Emegė prieš 1 sav.

  Ieskau odontologo, galbut is cia esanciu atsirast, turiu pora klausimu apie vaiko dantukus.

 5. lututee
  lututee prieš 1 sav.

  Emegė parašė:
  Ieskau odontologo, galbut is cia esanciu atsirast, turiu pora klausimu apie vaiko dantukus.

  Ar buvot jau su vaiku pasirodyti?