Burnos higiena ir dantukų priežiūra (1–6 metai) (130)

Vaiko burnos higiena ir dantukų priežiūra

Kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais, vaiko dantukus valykite bent du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Iki apytiksliai 3-4 metų daugumai vaikų dantukus turi valyti tėvai: nors vaikas gali bandyti valytis juos pats, jo motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai geri, kad tai padarytų kokybiškai.  5-7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie tai padarė gerai, ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą darbą.

Apie dantų šepetėlį ir dantų pastą

Dantų šepetėlį reikėtų pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1-1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute.

Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Pasitarkite su odontologu, kokią pastą vaikas turėtų naudoti – su fluoru ar be jo: fluoras apsaugo dantis nuo ėduonies, tačiau didelis jo kiekis yra toksiškas, todėl pastą su fluoru patariama naudoti tik tuose regionuose, kuriuose fluoro kiekis geriamame vandenyje yra nepakankamas. Dantims išvalyti pakanka labai nedidelio dantų pastos kiekio – maždaug mažojo vaiko pirštuko nago dydžio žirnelio. Naujausių tyrimų teigimu, toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas, net jei vaikas jos nuryja, tačiau būtų geriausia, jei išmokytumėte vaiką išspjauti dantų pastos likučius ir išskalauti burną.

Jei vaiko dantys nebuvo valomi ir jis nesileidžia

Jei nevalėte vaiko dantukų nuo kūdikystės, dabar pripratinti gali būti sunku. Tačiau nenuleiskite rankų ir pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu: leiskite jam stebėti, kaip jūs valotės dantis, paklauskite vaiko, ar jis taip pat norėtų pabandyti. Jei susidomės – iš pradžių lėtai pavedžiokite šepetėliu per dantukus, kad vaikas burnoje pajaustų šepetėlį (net jei dantų ir nepavyktų išvalyti). Svarbu, jog vaikas žinotų, kad dantų valymas yra neskausminga procedūra. Atvirkščiai, paverskite ją smagia pramoga! Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetuką, pastą, kartu išvalykite dantis mylimam vaiko žaislui, pažaiskite grimasų žaidimą veidrodyje, pagirkite, kokie balti tapo dantukai juos išsivalius. Kai vaikas apsipranta ir nebesipriešina, pasistenkite dantis išvalyti kokybiškai: po valymo dantukai turi blizgėti, neturi likti apnašo likučių.

Kaip dažnai reikėtų lankytis pas odontologą?

Nuo pirmojo iki ketvirtojo gimtadienio, pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų. Žinoma, tokio dažnio pakanka, jei vaiko dantukai dygsta tvarkingai, yra sveiki. Jei įtariate kokių nors problemų, apsilankyti reikėtų nelaukiant kito vizito.

Gydytoja - odontologė
Lina Tvarijonavičienė
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika "Pilėnė"

Naujausi komentarai

 1. Ingka
  Ingka prieš 10 mėn.

  Ahau parašė:
  Maniškei 2 m. 2 mėn. Susitarimas toks kad, pirma ji "išsivalo", po to turi leist man ar tėčiui išvalyt. Bet bėda tame kad kai ji "valosi" tai ji graužia šepetėlį ir…

  O negalima pastos „simboliskai“ uždėt? Su tubele vos perbraukt per sepetuka? Maniškiui dar 2 metu nėra, bet šepetukas irgi dažnai n kartu per diena pagrauzimui. Kol kas veikia šitas metodas

 2. User has not uploaded an avatar
  Mama199 prieš 8 mėn.

  Sveikutės visoms mamytėms🤝💐
  Norėjau tik pasikonsultuoti..
  Mano mergytėi dabar yra 3m.4men.
  Ir labai mėgėja saldumynų o kaip gi be jų aišku neduodu labai jau per daug bet...netame esmė dabar norėjau tik Paklausti ką tokiu atveju daryti.del covid nesilankem pas odontologus,kaip ir problemos nebuvo labai dideles,registravomes visur tik nuotoliniu būdu mumis priimdavo o per kamera nelabai ir ką parodyti noras jei yra..viršutinių dantukų nėra pajuodave likę šaknys na nėra gražus bet nesiskundžia kad skaudėtu.reigistravomes konsultacijai aišku kuo geriau manau noriu privačiai.
  Norėjau tik Paklausti ar labai man reikia nerimauti nes čia manau pieniniai iškris kiti augs ar kaip nelabai patirties turiu nes pirmą mano mažyte esą. tik labai dėl to pergyvenu..labai tiesiog bijau ...kas gal galėtų man ką patarti be pykčio priziurim valomes dantukus tikrai.tiesiog kažkokio norėčiau patarimo ir padrąsinimo labai labai ačiū ❤️

 3. Niuni
  Niuni prieš 8 mėn.

  Mama199 parašė:
  Sveikutės visoms mamytėms🤝💐
  Norėjau tik pasikonsultuoti..

  Nemoralizuoju bet jei vos 3 metų vaikui jau viršutinių dantų nebelikę, likusios tik pajuodusios šaknys (taip supratau perskaičiusi jūsų komentarą) tai tikrai ne kažką.
  Ar tikrai saldumynai ne esmė jums tuomet
  Ką reiškia "neduodu labai jau per daug". Man pvž pakis želinukų yra daug, kitos sakytų "aj desertas, ryt vėl gaus".
  Mažinkit saldumynus, juk ji maža pati į parduotuvę nenueis ir plytos šokolado nenusipirks.
  Bei rimtai žiūrėkit į pieninių dantukų profilaktiką bei priežiūrą nes kiek matau tai tėvai numoja ranka "aj čia pieniniai, gi iškris", bet nepagalvoja kad pieninių dantukų ligos laisvai gali persimesti ir į nuolatinius, juk jie čia pat po pieninukais.

 4. Liepa07
  Liepa07 prieš 8 mėn.

  Mama199 parašė:
  Sveikutės visoms mamytėms🤝💐
  Norėjau tik pasikonsultuoti..

  Sunerimti tikrai reikia, nes gali pakenkti nuolatiniams. Jei per anksti išraunama, gali būti problemų ir nuolatinių dygimui, nes pieniniai saugo jiems vietą. Ir dar gali pradėti skaudėti, o tada jau tvarkymas tik su sedacija, nes retai tokie maži vaikai prisileidžia.

 5. User has not uploaded an avatar
  Mama199 prieš 8 mėn.

  Mama199 parašė:
  Sveikutės visoms mamytėms🤝💐
  Norėjau tik pasikonsultuoti..

  Ačiū