Burnos higiena ir dantukų priežiūra (1–6 metai) (141)

Vaiko burnos higiena ir dantukų priežiūra

Kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais, vaiko dantukus valykite bent du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Iki apytiksliai 3-4 metų daugumai vaikų dantukus turi valyti tėvai: nors vaikas gali bandyti valytis juos pats, jo motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai geri, kad tai padarytų kokybiškai.  5-7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie tai padarė gerai, ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą darbą.

Apie dantų šepetėlį ir dantų pastą

Dantų šepetėlį reikėtų pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1-1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute.

Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Pasitarkite su odontologu, kokią pastą vaikas turėtų naudoti – su fluoru ar be jo: fluoras apsaugo dantis nuo ėduonies, tačiau didelis jo kiekis yra toksiškas, todėl pastą su fluoru patariama naudoti tik tuose regionuose, kuriuose fluoro kiekis geriamame vandenyje yra nepakankamas. Dantims išvalyti pakanka labai nedidelio dantų pastos kiekio – maždaug mažojo vaiko pirštuko nago dydžio žirnelio. Naujausių tyrimų teigimu, toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas, net jei vaikas jos nuryja, tačiau būtų geriausia, jei išmokytumėte vaiką išspjauti dantų pastos likučius ir išskalauti burną.

Jei vaiko dantys nebuvo valomi ir jis nesileidžia

Jei nevalėte vaiko dantukų nuo kūdikystės, dabar pripratinti gali būti sunku. Tačiau nenuleiskite rankų ir pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu: leiskite jam stebėti, kaip jūs valotės dantis, paklauskite vaiko, ar jis taip pat norėtų pabandyti. Jei susidomės – iš pradžių lėtai pavedžiokite šepetėliu per dantukus, kad vaikas burnoje pajaustų šepetėlį (net jei dantų ir nepavyktų išvalyti). Svarbu, jog vaikas žinotų, kad dantų valymas yra neskausminga procedūra. Atvirkščiai, paverskite ją smagia pramoga! Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetuką, pastą, kartu išvalykite dantis mylimam vaiko žaislui, pažaiskite grimasų žaidimą veidrodyje, pagirkite, kokie balti tapo dantukai juos išsivalius. Kai vaikas apsipranta ir nebesipriešina, pasistenkite dantis išvalyti kokybiškai: po valymo dantukai turi blizgėti, neturi likti apnašo likučių.

Kaip dažnai reikėtų lankytis pas odontologą?

Nuo pirmojo iki ketvirtojo gimtadienio, pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų. Žinoma, tokio dažnio pakanka, jei vaiko dantukai dygsta tvarkingai, yra sveiki. Jei įtariate kokių nors problemų, apsilankyti reikėtų nelaukiant kito vizito.

Gydytoja - odontologė
Lina Tvarijonavičienė
Lazerinės kosmetinės odontologijos klinika "Pilėnė"

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Naujausi komentarai

 1. Aisyte prieš 1 m.

  Pipirelis parašė:
  Valyti galit per jėgą. Paguldžius tarp kojų sau. Aš pradedu nuo apatinių, juo toleruoja gerai. Paskiau pirštą už žando užkišti ir viršutinius valyti. Kartais prieši…

  Uch.. teks pasiklykint..🙈
  O jums sveikų dantų! Kad nereiktų didelių gydymų🌼

 2. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 m.

  Mamanija4 parašė:
  Naktį po maitinimų reikėtų išvalyti dantukus, žinau, kad čia turbūt misija neįmanoma, bet tada bent ryte ir vakare pasistenkite gerai išvalyti. Galima vaikučius apž…

  Mums irgi ją rekomendavo, tą pastą gelį. Tik nesigauna nuimt naktį maitinimų dar

 3. Aisyte prieš 1 m.

  Mamanija4 parašė:
  Naktį po maitinimų reikėtų išvalyti dantukus, žinau, kad čia turbūt misija neįmanoma, bet tada bent ryte ir vakare pasistenkite gerai išvalyti. Galima vaikučius apž…

  Rytais ir vakarais valomės kiek jau išeina pažaidimais.. iki šiol nevalėm per prievartą.. ir pasidariau pati meškos paslaugą, nuo leliuko labai rūgštys vaikui kildavo, daug atpylinėjo ir problemų buvo, tai su gydytoja pasitarus pradėjau matint dažnai, bet po mažiau, ir tapo įprotis toks, kai valgo labai dažnai. Na, darysim išvadas ir matysim ką pasakys gydytoja. Nors jau numanau jos atsakymus..

 4. Mamanija4
  Mamanija4 prieš 1 m.

  Pipirelis parašė:
  Mums irgi ją rekomendavo, tą pastą gelį. Tik nesigauna nuimt naktį maitinimų dar

  O aš ir neskubėčiau nuimti naktinių maiyinimų. Pati berniukus maitinau iki 1,9 ir 1,10 mėn ir gale buvo likę tik vakariniai ir naktiniai maitinimai, dantukus stengiamės kuo kruopščiau valyti, na ir buvo atsiradę dėmelių ant dantukų, galvojau kariesas, bet ne, tik pigmentinės dėmelės, bet jas irgi reikia labsi prižiūrėti. Beje kai išdygsta kruminiai dantukai būtina pasta su daugiau fluoro. O tokios kaip visai be fluorės apskritai yra nesusipratimas ir visiškai netinkamos vaikučiams kurių dantukai silpnesni. Jeigu kai kurios bijo, kad gali vaikas apsinuodyti, tai žinokit jos turėtų šaukštelį suvalgyti, nuo mažo žirnio dydžio tikrai neapsinuodys.

  Aisyte parašė:
  Rytais ir vakarais valomės kiek jau išeina pažaidimais.. iki šiol nevalėm per prievartą.. ir pasidariau pati meškos paslaugą, nuo leliuko labai rūgštys vaikui ki…

  Jeigu pateksite pas odontologę turinčią daugiau žinių apie mažų vaikučių dantukus, tai viskas bus gerai. Pas mano keturmetį beveik neliko tų juodų dėmelių, svarbiausia tinkama priežiūra ir tinkamos priemonės. Viskas bus gerai! 😊

 5. Aisyte prieš 1 m.

  Mamanija4 parašė:
  O aš ir neskubėčiau nuimti naktinių maiyinimų. Pati berniukus maitinau iki 1,9 ir 1,10 mėn ir gale buvo likę tik vakariniai ir naktiniai maitinimai, dantukus stengi…

  Ačiū už gerus atsakymus, o ne "pamokslus"🤭

Skelbimai

10,00 €
20,00 €
44 | 16 | L
12,00 €
122 | 6 - 7 m.