Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant (50)
Viešojoje erdvėje sklando informacija, kad gimdyvės jau gali laisvai spręsti ir pačios pasirinkti gimdyti ne natūraliai, bet prašyti, kad joms būtų atliekamas cezario pjūvis.
Atsižvelgdama į visuomenės ir Lietuvos gydytojų akušerių ginekologų nuomonę, Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. 2023 m. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, suteikiantis kiek daugiau lankstumo ir galimybių. Tiesa, numatyti konkretūs atvejai, kai gimdyvė galės prašyti jai atlikti cezario pjūvį:
- Turi būti santykinių medicininių indikacijų (reprodukcinės funkcijos sutrikimų, yra identifikuoti tam tikri rizikos faktoriai ir kt.).
- Gydytojų komanda priėmė sprendimą, kad dėl santykinių indikacijų pacientei pageidaujant galima atlikti cezario pjūvio operaciją.
Vis tik cezario pjūvio operaciją ir toliau rekomenduojama atlikti tik esant indikacijų, kai natūralus gimdymas gali kelti pavojų vaisiaus ar gimdyvės sveikatai ir gyvybei, o gydytojai nustato, kad cezario pjūvis – visais atvejais saugesnė alternatyva.
Atsižvelgdami į pacienčių pageidavimus, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai papildė cezario pjūvio operacijos indikacijų sąrašą. Su įsakymo tekstu ir priedais galima susipažinti šioje svetainėje.
Santykinė medicininė indikacija: kas tai?
Cezario pjūvio indikacijos (požymiai, rodantys, kad reikia panaudoti tam tikrą gydymą) gali būti absoliučios ir santykinės:
- Absoliučios indikacijos reiškia, kad nėra kito galimo gimdymo būdo ir vaikelis gali gimti tik atlikus operaciją. Esant absoliučioms indikacijoms iš anksto suplanuojama cezario pjūvio operacija, paskiriama tiksli jos data. Iki 2023 m. tai buvo vienintelis teisėtas būdas gauti šią paslaugą.
- Santykinės indikacijos – kai esant tam tikrai klinikinei situacijai rekomenduojama atlikti cezario pjūvį. Santykinių indikacijų pavyzdžiai: pirmas gimdymas 40+ m., nėščiųjų diabetas ar hipertenzija, diagnozuoti reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimai, nustatyta socialinių ar kitokių didesnę riziką lemiančių faktorių ir kt.
LR sveikatos apsaugos ministro įsakymo 1 priede pateikiamas šis cezario pjūvio operacijos santykinių indikacijų sąrašas:
- Nėštumo stebėjimas, kai yra buvę kitų reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų.
- Vyresnio amžiaus pirmakartės nėščiosios stebėjimas.
- Nėštumo stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams.
- Nėštumo stebėjimas esant kitų padidintos rizikos faktorių.
Akivaizdu, kad 3 punktas – nėštumo stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams – yra mažiausiai susijęs su medicininėmis indikacijomis. Tad gydytojai gali rekomenduoti būsimosioms mamoms cezario pjūvio operaciją net tada, kai ji nėra būtina ir gimdyvė sėkmingai gali pagimdyti ir pati, arba atvirkščiai: gydytojas gali ir neatsižvelgti į santykines indikacijas bei rekomenduoti gimdyti be chirurginės intervencijos.
Ką daryti norint, kad cezario pjūvis būtų atliktas nesant medicininių indikacijų?
Moterys, kurios dėl įvairių priežasčių svarsto apie cezario pjūvio operaciją, tačiau medicininių indikacijų jai nėra, 22–37 nėštumo savaitę turi kreiptis į akušerį ginekologą, dirbantį įstaigoje, kurioje atliekamos tokios operacijos. Gydytojas nėščiajai suteiks išsamios informacijos apie operaciją ir įvertins jos poreikį.
Svarbu
Jeigu cezario pjūvis atliekamas tik pacientei pageidaujant, o gydytojų komitetas nusprendė, kad jokių (nei medicininių, nei santykinių) indikacijų nėra, pacientė pati turės sumokėti už konsultacijas, tyrimus ir kitas procedūras, atliktas priimant sprendimą, taip pat ir už pačią cezario pjūvio operaciją, jei pacientė ją vis tik pasirinktų. Paslaugų teikimo įkainiai bei sąlygos nurodomos dvišalėse sutartyse tarp asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir nėščiosios.
Ką geriau rinktis – natūralų gimdymą ar cezario pjūvį?
Gydytojai būsimajai gimdyvei turėtų suteikti visą aiškią ir tikslią informaciją, kuris gimdymo būdas kokių privalumų ir trūkumų jos konkrečiu atveju turi, kokių rizikų kyla ir kt., o galutinį sprendimą turėtų priimti pati moteris.
Pavyzdžiui, gimdant natūraliai sumažėja kraujavimo, infekcijų rizika, o tikimybė tiek mamai, tiek naujagimiui atsidurti intensyviosios terapijos skyriuje – kiek mažesnė nei po cezario pjūvio.
Po cezario pjūvio operacijos išvengiama epiziotomijos, naujagimio pečių distocijos (užstrigimo), traumų, šlapimo nelaikymo ir kt., plius, didesnis psichologinis komfortas (gimdymo eiga be didesnių netikėtumų, aiški gimdymo data ir kt.).
Plačiau skaitykite:
Cezario pjūvio operacijos pagal pageidavimą tvarka nuo 2024 m.
Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą, t.y. nesant medicininių indikacijų.
Ši paslauga yra mokama.
Papasakosiu plačiau apie tą Sveikatos ministro įsakymą ""Dėl cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo aprašo patvirtinimo"
Visų pirma, pavadinimas prieštarauja dokumento turiniui. Tiek žiūrint teisiškai (remiantis informuoto paciento sutikimo principu), tiek mediciniškai.
Žiūrint iš teisinės pusės dokumentas prieštarauja Teisėkūros pagrindų įstatyme įtvirtintiems teisėkūros principams ir aukštesnės galios teisės aktams, nes riboja pacientų teisės labiau nei tai įtvirtinta įstatymuose ir teismų praktikoje. Aišku, galima kreiptis į teismus, bet kuri nėščioji gadinsis sau nervus nėštumo metu? SAM tai žino. O jei ir kriepsiesi į teismą ir išsikovosi teisybę, asmeninės atsakomybės tokius teisės aktus kuriantys žmonės neneša, todėl jie asmeniškai niekuo nerizikuoja.
Žiūrint iš medicininės pusės, patys medikai pripažino, kad naujoji tvarka yra nelogiška, nes CPO moters noru yra laikoma tokia situacija, kai nėra JOKIŲ indikacijų. O SAM liepė medikams sugalvoti santykines indikacijas, kurios esant moteris galėtų pareikšti norą. Tik jie negalvojo, kad moterys už santykines indikacijas moterys mokėti. Niekur civilizuotame pasaulyje taip nedaroma. Be to SAM sugalvojo papildomą atgrasimo priemonę. JEI ESANT SANTYKINĖMS INDIKACIJOMS MOTERIAI BUS ATLIKTA CPO, JI NE TIK TURĖS PILNA KAINA SUSIMOKĖTI UŽ CPO, SLAUGĄ PO OPERACIJOS, BET JEI KILS KOMPLIKACIJOS, TURĖS PILNA KAINA PADENGTI IŠ SAVO LĖŠŲ GYDYMĄ. NETURI PINIGŲ, NEBUS GYDYMO. Šios nuostatos planuojama atsisakyti, bet visa kita nesąmonė išliks.
PAAIŠKINIMAS:
Medicininės indikacijos yra tos, kuriomis remiantis CPO laikomas mediciniškai pagrįstu ir už jį moka PSD.
Santykinės indikacijos yra naujai įvestos, kurioms esant moteris gali pareikšti norą planinei CPO, bet už viską turi susimokėti iš asmeninių lėšų.
SANTYKINĖS indikacijos, pagal kurias gali būti atliekama CPO moters noru:
1. Nėštumo stebėjimas, kai yra buvę kitų reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų;
2. Vyresnio amžiaus pirmakartės nėščiosios stebėjimas;
3. Nėštumo stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams;
4. Nėštumo stebėjimas esant kitų padidintos rizikos faktorių.
Patys medikai pripažino, kad yra plona riba tarp SANTYKINIŲ indikacijų ir MEDICININIŲ indikacijų ir klaidina tiek specialistus, tiek pacientus. Gali būti, kad Jums bus liepta susimokėti vien todėl, kad norite planinės operacijos, nors galbūt faktiškai, tai būtų galima priskirti ir medicininei indikacijai ir paslaugą teikti nemokamai.
Va, taip.... Susidaro įspūdis, kad SAM paskelbė ideologinį kartą CPO norinčioms moterims. Kokie atsakomieji žingsniai? Kam yra galimybė, važiuokite gimdyti ar darytis CPO į Latviją. Yra galimybė už suteiktas medicinines paslaugas atgauti pinigus iš Lietuvos ligonių kasų O kam Lietuvos gydymo įstaigoms palikti savo PSD lėšas, jei su moterimis taip elgiamasi? Tegul SAM patys ir gimdo pagal savo nustatytas tvarkas. Su vaiko registracija, pilietybe ar sienos kirtimu grįžtant iš Latvijos taip pat problemų nėra (apie tai galėsiu papasakoti vėliau).
Nagloms ir drąsioms yra galimybė pakovoti ir Lietuvoje Yra gudrybė su dokumentų pasirašymu Žinau moterų, kurios tokiu būdu gavo savo O jei jei dar medicinos advokatą po parake pasiimsite...
Aukštyn nosį, nebijokite pakovoti už save, kiek galima mus kvailinti!
Pridedu nuorodą į tą ministro įsakymą, kam įdomu susipažinti: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/3eaae2a0561211edbc04912defe897d1 (jei įdomu pamatyti, kokios yra medicininės indikacijos, prie dokumento ieškokite 1 PRIEDO.