Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant?

Kūdikis gimsta atlikus cezario pjūvio operaciją Martin Valigursky | Shutterstock.com

Viešojoje erdvėje sklando informacija, kad gimdyvės jau gali laisvai spręsti ir pačios pasirinkti gimdyti ne natūraliai, bet prašyti, kad joms būtų atliekamas cezario pjūvis.

Atsižvelgdama į visuomenės ir Lietuvos gydytojų akušerių ginekologų nuomonę, Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. 2023 m. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, suteikiantis kiek daugiau lankstumo ir galimybių. Tiesa, numatyti konkretūs atvejai, kai gimdyvė galės prašyti jai atlikti cezario pjūvį:

  1. Turi būti santykinių medicininių indikacijų (reprodukcinės funkcijos sutrikimų, yra identifikuoti tam tikri rizikos faktoriai ir kt.).
  2. Gydytojų komanda priėmė sprendimą, kad dėl santykinių indikacijų pacientei pageidaujant galima atlikti cezario pjūvio operaciją.

Vis tik cezario pjūvio operaciją ir toliau rekomenduojama atlikti tik esant indikacijų, kai natūralus gimdymas gali kelti pavojų vaisiaus ar gimdyvės sveikatai ir gyvybei, o gydytojai nustato, kad cezario pjūvis – visais atvejais saugesnė alternatyva.

Atsižvelgdami į pacienčių pageidavimus, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai papildė cezario pjūvio operacijos indikacijų sąrašą. Su įsakymo tekstu ir priedais galima susipažinti šioje svetainėje.

Diskusijos šia tema – mūsų forume:

Santykinė medicininė indikacija: kas tai?

Cezario pjūvio indikacijos (požymiai, rodantys, kad reikia panaudoti tam tikrą gydymą) gali būti absoliučios ir santykinės:

  • Absoliučios indikacijos reiškia, kad nėra kito galimo gimdymo būdo ir vaikelis gali gimti tik atlikus operaciją. Esant absoliučioms indikacijoms iš anksto suplanuojama cezario pjūvio operacija, paskiriama tiksli jos data. Iki 2023 m. tai buvo vienintelis teisėtas būdas gauti šią paslaugą.
  • Santykinės indikacijos – kai esant tam tikrai klinikinei situacijai rekomenduojama atlikti cezario pjūvį. Santykinių indikacijų pavyzdžiai: pirmas gimdymas 40+ m., nėščiųjų diabetas ar hipertenzija, diagnozuoti reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimai, nustatyta socialinių ar kitokių didesnę riziką lemiančių faktorių ir kt.

LR sveikatos apsaugos ministro įsakymo 1 priede pateikiamas šis cezario pjūvio operacijos santykinių indikacijų sąrašas:

  1. Nėštumo stebėjimas, kai yra buvę kitų reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų.
  2. Vyresnio amžiaus pirmakartės nėščiosios stebėjimas.
  3. Nėštumo stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams.
  4. Nėštumo stebėjimas esant kitų padidintos rizikos faktorių.

Akivaizdu, kad 3 punktas – nėštumo stebėjimas esant padidintos rizikos socialiniams faktoriams – yra mažiausiai susijęs su medicininėmis indikacijomis. Tad gydytojai gali rekomenduoti būsimosioms mamoms cezario pjūvio operaciją net tada, kai ji nėra būtina ir gimdyvė sėkmingai gali pagimdyti ir pati, arba atvirkščiai: gydytojas gali ir neatsižvelgti į santykines indikacijas bei rekomenduoti gimdyti be chirurginės intervencijos.

Ką daryti norint, kad cezario pjūvis būtų atliktas nesant medicininių indikacijų?

Moterys, kurios dėl įvairių priežasčių svarsto apie cezario pjūvio operaciją, tačiau medicininių indikacijų jai nėra, 22–37 nėštumo savaitę turi kreiptis į akušerį ginekologą, dirbantį įstaigoje, kurioje atliekamos tokios operacijos. Gydytojas nėščiajai suteiks išsamios informacijos apie operaciją ir įvertins jos poreikį.

Svarbu

Jeigu cezario pjūvis atliekamas tik pacientei pageidaujant, o gydytojų komitetas nusprendė, kad jokių (nei medicininių, nei santykinių) indikacijų nėra, pacientė pati turės sumokėti už konsultacijas, tyrimus ir kitas procedūras, atliktas priimant sprendimą, taip pat ir už pačią cezario pjūvio operaciją, jei pacientė ją vis tik pasirinktų. Paslaugų teikimo įkainiai bei sąlygos nurodomos dvišalėse sutartyse tarp asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir nėščiosios.

Ką geriau rinktis – natūralų gimdymą ar cezario pjūvį?

Gydytojai būsimajai gimdyvei turėtų suteikti visą aiškią ir tikslią informaciją, kuris gimdymo būdas kokių privalumų ir trūkumų jos konkrečiu atveju turi, kokių rizikų kyla ir kt., o galutinį sprendimą turėtų priimti pati moteris. Pavyzdžiui, gimdant natūraliai sumažėja kraujavimo, infekcijų rizika, o tikimybė tiek mamai, tiek naujagimiui atsidurti intensyviosios terapijos skyriuje – kiek mažesnė nei po cezario pjūvio. Po cezario pjūvio operacijos išvengiama epiziotomijos, naujagimio pečių distocijos (užstrigimo), traumų, šlapimo nelaikymo ir kt., plius, didesnis psichologinis komfortas (gimdymo eiga be didesnių netikėtumų, aiški gimdymo data ir kt.).

Plačiau apie gimdymo būdų privalumus ir trūkumus skaitykite:

Apibendrinimas

Iš esmės ministro įsakyme ženklių naujų pokyčių nenumatyta, tiesiog atsirado santykinių indikacijų sąvoka, galinti sukelti nemažai nesusipratimų ir painiavos priimant sprendimą dėl cezario pjūvio būtinybės.