COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (2276)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

 • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
 • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
 • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

 • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
 • nėščioji turi transplantuotą organą;
 • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

 • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
 • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

 • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
 • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Naujausi komentarai

 1. kristute1
  kristute1 prieš 3 d.

  Nuo skiepo lygiai pusmetis, pasidariau antikūnus, tai tik 297 likę. Tikriausiai neverta net konsultuotis su šeimos gydytoju, reikia iškart skiepui registruotis

 2. Kamilė_3
  Kamilė_3 prieš 3 d.

  Barbarbar parašė:
  Bet ir nesirgus covidu visai?

  Tikrai nesirgo. Ji labai nepakanti, jai 37,3 jau tragedija tokia temperatūra, tai tikrai būtų pajautusi 🤷‍♀️

 3. Ausmieja
  Ausmieja prieš 3 d.

  Ausmieja parašė:
  Esu 5-a savaitė po CP, žindau, neišsimiegojus. Šiandien važiuoju pirmo skiepo. Irgi daug nerimo, bet labai noriu perduot antikūnų ir vaikučiui, ir pati jaustis rami…

  Man jau antra diena po skiepo. Tai, ačiū Dievui, kol kas vienintelis šalutinis poveikis buvo rankos, į kurią gavau injekciją, skausmas. Bet ir tai labai stiprus nebuvo - vaikučio stengiausi labai nekilnoti tik pirmąjį vakarą, nuo vakar jau nešioju.
  Medikė, kuri skiepijo, sakė gerti daug vandens - aš, kadangi žindau, tai ir taip nemažai jo geriu. Tad, galvos visiškai neskaudėjo.
  Tokia mano patirtis. Dabar lauksiu antro skiepo - bet vėl su trupučiu nerimo 😉

 4. User has not uploaded an avatar
  Cherry8 prieš 8 val.

  Sveikos, pati kai ieškojau info apie pasiskiepinusias nestukes, tai labai prašiau, kad visos pasidalintumet savo patirtimi kaip ir kada
  Tai va ir aš dalinuosi, jau pasiskiepijau savo pirmuoju pfizer skiepu.
  Man šiuo metu 14savaičių. Jaučiu tik lengvą maudimą dūrio vietoje

 5. pienespukas01
  pienespukas01 prieš 7 val.

  Cherry8 parašė:
  Sveikos, pati kai ieškojau info apie pasiskiepinusias nestukes, tai labai prašiau, kad visos pasidalintumet savo patirtimi kaip ir kada

  Pasiskiepyjau tik pradėjusi lauktis, apie 8 sav. Viskas buvo ok, tik ranką pamaudė ir buvo pakilusi temeperatūra iki 38. Šiuo metu esu saviizoliacijoje, nes vis gi užsikrėčiau.. ir labai džiaugiuosi, kad pasiskiepyjau, nes nežinia kas būtų buvę be skiepų, nes ir skiepyta dviem skiepais, bet savijauta tiktai buvo ne kažką. 😐