COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (2780)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

 • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
 • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
 • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

 • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
 • nėščioji turi transplantuotą organą;
 • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

 • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
 • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

 • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
 • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Keliautojalaiku prieš 4 mėn.

  Linutas parašė:
  kurioje vietoje TEIGIAU? Issakiau savo nuomone, lyg dar nera uzdrausta, pateikiau tam tikrus faktus, o toliau jau spreskite.

  Teisingai suprantu, statistiskai siuo metu mirsta zymiai daugiau zmoniu nei mire pvz pernai tokiu pat metu?

 2. User has not uploaded an avatar
  Rutaxe prieš 4 mėn.

  allyom parašė:
  Visada bus dvi pusės už ir prieš vakcinas. Tačiau verta tik prisiminti, kad šių skiepų dėka jie išgelbėjo pasaulį nuo maro ir kitų ligų. Kiekvienas turi pasirinkti …

  Pasiskaitykite istorija nuo ko maras pradėjo mažėti 🤓

 3. User has not uploaded an avatar
  Aurumaa prieš 4 mėn.

  Linutas parašė:
  kurioje vietoje TEIGIAU? Issakiau savo nuomone, lyg dar nera uzdrausta, pateikiau tam tikrus faktus, o toliau jau spreskite.

  O kokius faktus pateikėte? Kad žmogus mirė? Ar kad masiškai miršta, kaip teigiate? Ir kad miršta būtent nuo skiepų? Jei tai faktai, tuomet kodėl nepateikiate faktų pagrindimo? Bent jau "masiškumo" turėtų būti nesunku pateikti įrodymus.
  Kokia prasmė kažką diskutuoti, jei jūs čia tik savo subjektyvią niekuo nepagrįstą nuomone rašote? Ir dar tokioje temoje.

 4. Jagle
  Jagle prieš 4 mėn.

  Linutas parašė:
  kurioje vietoje TEIGIAU? Issakiau savo nuomone, lyg dar nera uzdrausta, pateikiau tam tikrus faktus, o toliau jau spreskite.

  Aisku krenta, pilnos gatves lavonu!!! O kad Lietuvoje mirtingumas mazesnis nei kitais metais, tai cia del to, kad ju neregistruoja! Beja, o apie gydytojus kaip? Jie nekrenta ar nesiskiepijo? Ar cia vakcina i juos nesitaiko??

 5. Mardzinija prieš 4 mėn.

  Kiekvienas turi savo nuomone... Kas bus po visko suzinosime anksciau ar veliau... Db. Tik vyksta duomeniu rinkimai , ir dar niekas neaisku... Budama nescia as tiesiog zinojau , kad ka pasirinkciau vistiek rizika islieka... Tai pagal mane 50/50proc.... Jeigu pasiskiepyji gali ivykti kokios komplikacijos, ar ateityje atsiliepti vaikucui , o jei nepasiskiepysi tai gali sakykime susirgti sunkia forma ir taip pakenkti.... Tai bent kokiu atveju yra rizika... Tai as pasirinkau nesiskiepyti... Sirgau pries nestuma corona lengva forma , poto po gimdymo praejus 2sav. Lengva forma persirgau... Vaikas 2 sav. Visada buvo salia manes ir nieko jam nebuvo .... Aisku maitinu mp. Tai manau tas buvo didelis pliusas...
  Kiekvienas turi pats apsispresti kaip rizikuoti....
  As ne pries skiepus, bet kai skiepai nera iki galo istirti , ir nezinoma ar bus kokiu pasekmiu ateityje... Ju i savo kuna nesileidau... Manau kiekvienas atsirenkame kuo tiketi... Gal po keliu metu irgi pasiskiepysiu , kai jau bus praejas minimalus bandomasis vakcinos laikotarpis 5m....