COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (2704)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

 • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
 • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
 • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

 • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
 • nėščioji turi transplantuotą organą;
 • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

 • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
 • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

 • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
 • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Naujausi komentarai

 1. Forumiete
  Forumiete prieš 4 mėn.

  Milais parašė:
  Šį forumą sekiau visą nėštumą, nes pastojau tą patį ciklą, kurį skiepijausi pirmu skiepu, taigi, reikėjo spręsti dėl antro skiepo, vėliau dėl trečio. Nei viena iš p…

  Giminaitė, atrodo, sveika ir pan, bet pagimdė dukrytę su susiaurėjusia aorta, žodžiu, komplikacija. Skiepijosi nėštumo pradžioje. Didelė tikimybė, kad ta vaiko komplikacija dėl daug ko atsirado, bet man vis neduoda ramybės tas variantas, kad mama skiepijosi, kai vaikas pilve jau vystėsi...Juolab, kad NIEKAS dar neįrodyta mokslo...P.S. Jei ką, pati esu didelė vakserė, ne antivakserė

 2. Rodo
  Rodo prieš 4 mėn.

  Forumiete parašė:
  Giminaitė, atrodo, sveika ir pan, bet pagimdė dukrytę su susiaurėjusia aorta, žodžiu, komplikacija. Skiepijosi nėštumo pradžioje. Didelė tikimybė, kad ta vaiko komp…

  Tai kad yra jau tų įrodymų ir mokslinių straipsnių.🙂 Bet čia faktas,kas nesužinosim nuo ko čia taip nutiko. Dabar tik lengviausia skiepams viską nurašyti.🙂 Bet taip sakant,gal jums tikrai neprireiks 4to skiepo,dar daaaug laiko ir matysit,nestresuokit anksčiau laiko.🙂❤️

 3. Milais
  Milais prieš 4 mėn.

  Forumiete parašė:
  Giminaitė, atrodo, sveika ir pan, bet pagimdė dukrytę su susiaurėjusia aorta, žodžiu, komplikacija. Skiepijosi nėštumo pradžioje. Didelė tikimybė, kad ta vaiko komp…

  Komplikacijų dėl n priežasčių gali būti, skiepui nurašyti tikrai nereikėtų. Aš va irgi, kaip rašiau, skiepą gavau tą patį ciklą, kai pastojau, o gimė sveikas drūtas vyrukas, nors pats nėštumas nuo pat pradžių priskirtas prie rizikingų, o aš pati prie sveikų dėl anksčiau buvusios preeklampsijos savęs turbūt negalėčiau priskirt, o kur dar amžiaus rizika (man 40). Dukra tuo tarpu gimė giliai neišnešiota prieš 3 metus, kai kovido nebuvo, skiepytis nesiskiepijau - jei būtų gimus dabar, galėčiau skiepą kaltint. Tikrai nesijaudinkite anksčiau laiko, nei viena nežinom, kas mūsų už pusmečio laukia

 4. IruteL
  IruteL prieš 4 mėn.

  Forumiete parašė:
  Giminaitė, atrodo, sveika ir pan, bet pagimdė dukrytę su susiaurėjusia aorta, žodžiu, komplikacija. Skiepijosi nėštumo pradžioje. Didelė tikimybė, kad ta vaiko komp…

  Aš gimiau su širdies yda (vaikystėje netyrė, sužinojau 23m). Prieš 37m, skiepų nuo covid nebuvo, tai nėra ką kaltint 😁 Ir šiaip daug vaikų gimsta su įvairiomis bėdomis ir dažnai neaišku, kodėl...

 5. Leyla
  Leyla prieš 4 mėn.

  Forumiete parašė:
  Giminaitė, atrodo, sveika ir pan, bet pagimdė dukrytę su susiaurėjusia aorta, žodžiu, komplikacija. Skiepijosi nėštumo pradžioje. Didelė tikimybė, kad ta vaiko komp…

  Mano vaikas irgi gimė su skylute širdyje pvz nors nieks giminėje neturėjo tokiu dalyku... širdies ydos šiaip gana dažnos. Jau susitvarkė ši yda. Gimdžiau dar kai skiepu nebuvo