COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (2818)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

 • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
 • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
 • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

 • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
 • nėščioji turi transplantuotą organą;
 • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

 • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
 • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

 • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
 • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Susiję straipsniai

Aspirinas nėštumo metu: ar šį vaistą saugu vartoti?

Nėštumo metu gydytojas taip pat gali paskirti vartoti aspiriną. Tad ar šis vaistas – tinkamas ir saugus vartoti, jeigu laukiatės?

Vaistai nuo alergijos nėštumo metu: ką reikėtų žinoti?

Nemaža dalis vaistų nuo alergijos ir skausmo yra saugūs ir nėštumo metu, vis tik kai kurių iš jų vartoti nereikėtų.

Toksoplazmozė nėščioms moterims

Dažniausiai toksoplazmozės infekcija būna besimptomė, tačiau yra pavojinga nėščioms moterims, kūdikiams bei asmenims, kurių imunitetas nusilpęs.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Tūla prieš 3 mėn.

  Tūla parašė:
  Jums įdomu, tai dar ne viskas prarasta. Eikit, ir susirasit tuose internetuose, kur neseniai atsirado. Kaip bebūtų, covid skiepai tikrai mažiau kenkia, negu, tarkim…

  Vietoj to, kad skundžiat adminams, geriau padėkotumėte už įspėjimą. Paskaitykit dar čia. Kažin kokius tyrimus darė, kiek moterų ir kokio amžiaus dalyvavo, ar tik iš jų bapkes paėmė? Nes svarbiausia gi grožis. O covid, kuris nužudė mano du kūdikius, ir daug kitų žmonių kūdikių, tai kaip sloga, svarbu žinoti kaip gydyti. Skiepai nesveika, tas yra svarbiausia..: https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/didesniu-krutu-troskusi-simona-skubiai-ispeja-kitas-kiekviena-moteris-turi-zinoti-tiesa-n1089173

 2. Rutaxe
  Rutaxe prieš 3 mėn.

  Tūla parašė:
  Jums įdomu, tai dar ne viskas prarasta. Eikit, ir susirasit tuose internetuose, kur neseniai atsirado. Kaip bebūtų, covid skiepai tikrai mažiau kenkia, negu, tarkim…

  Prie ko čia tuos papus įkišot? Savo atsakymu, tik dar karta patvirtinote, nieko jus nežinot apie covid skiepu saugumą. Ką per teliką pasake, ką šeimos gydytoja pasake ir to užtenka 😂😂😂

 3. User has not uploaded an avatar
  Tūla prieš 3 mėn.

  Rutaxe parašė:
  Prie ko čia tuos papus įkišot? Savo atsakymu, tik dar karta patvirtinote, nieko jus nežinot apie covid skiepu saugumą. Ką per teliką pasake, ką šeimos gydytoja pasa…

  Tai jūs žinote tiek, kiek jums bruka propagandiniai fake "nesisteminiai" saitai ir JAV bei ES destabilizacija suinteresuoti asmenys, dar ale daktarai, bet ne tos srities, kažko. Įkišau papus, kadangi labai keista girdėti, kaip moteris, kuri rašo, kad skiepai kenkia, yra nesaugūs, kitose temose ieško ir dalijasi info apie krūtų didinimo operacijas, kurios šiaip jau yra žalojančios moters kūną bei nuo kurių galima susigadinti sveikatą. Skiepai kenkia, o papų didinimas, kad kenkia, tai nesvarbu? Bei dar kitur ieško papildų "valančių organizmą". Visada paieškau su kuo diskutuoju - daugumą antiskiepininkų sieja bendri bruožai. Ir, būna, rašyba su gramatinėmis klaidomis. Gal likite prie manikiūro reikmenų, - tai irgi žmonėms suteikia daug džiaugsmo, - tik skiepus palikite mokslininkams ir gydytojams virusologams.

 4. Rutaxe
  Rutaxe prieš 3 mėn.

  Tūla parašė:
  Tai jūs žinote tiek, kiek jums bruka propagandiniai fake "nesisteminiai" saitai ir JAV bei ES destabilizacija suinteresuoti asmenys, dar ale daktarai, bet ne tos sr…

  Domėtis galima ir reikia kuo tik nori. Savo gyvenime atsirenki, kas tau tinka ir kuo nori labiau tikėti. Apie krūtinės didinimą irgi domiuosi pliusais ir minusais. Jei esu toje grupėje, tai nereiskia, kad dėsiu implantus. Ar reiškia? Kitu operacijų turbut nėra krūtims tik implantai. Kuo paukiausiai žinau apie šalutinį implantų poveikį: iššauktas auto imunines ligas, alergijas ir nesibaigiančias migrenai ir sąrašas be galo ilgas. Labai daug rašybos klaidų pastebiu ir aš, ypač pas tas, kurios už vakcinas. Jei pas mane jų radote, labai dažnai autokerekcija įsijungia. Na ir sakinio sandara gali būti prasta, laaaabai seniai negyvenu LT ir lietuviškai parašau tik čia. Visai malonu, kad nepagailėkite savo laiko ir apie mane pasidomėjote 😍😘

 5. Rutaxe
  Rutaxe prieš 3 mėn.

  Tūla parašė:
  Tai jūs žinote tiek, kiek jums bruka propagandiniai fake "nesisteminiai" saitai ir JAV bei ES destabilizacija suinteresuoti asmenys, dar ale daktarai, bet ne tos sr…

  O manikiūro reikmenis sau pirkau, pati darausi manikiūrą namuose. Kaip greitai galima susidaryti nuomone perskaičius kelias žinutes. Aš ir tortu receptais dalinausi senoje anketoje, kepu šeimos progoms. Tai ką reiškia kepėja dirbu? Ir dar daug visokių temų seku nes įdomu 👌