COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (2825)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

  • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
  • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
  • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

  • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
  • nėščioji turi transplantuotą organą;
  • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

  • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
  • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

  • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
  • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Tūla prieš 4 mėn.

    Linutas parašė:
    Na labai ilgai nereikėjo laukti, vakcinos jau atšaukiamos iš rinkos, nes sukelia stiprius pašalinius poveikius. Kaip jaučiatės tos, kurios susivakcinavote? Kaip jūs…

    Vėl Facebook grupė Geltonas pūkelis prieš praeitą pilnatį informacijos padavė? Šiemet pradėjau dirbti su vaikais amžinam infekcijų židinyje. Vaikai aplink mane sirgo COVID. Skiepijausi nuo gripo ir nuo COVID. Pirmą kartą per keletą metų rudenį, žiemą ir pavasarį, kiek čia jo praėjo, nesirgau niekuo, net gerklės neskaudėjo. Pernai nesiskiepijau nuo nieko ir sirgau. Lengvai, bet buvo prarasti nėštumai.

  2. Futura13
    Futura13 prieš 4 mėn.

    Linutas parašė:
    Na labai ilgai nereikėjo laukti, vakcinos jau atšaukiamos iš rinkos, nes sukelia stiprius pašalinius poveikius. Kaip jaučiatės tos, kurios susivakcinavote? Kaip jūs…

    Šaltinius iškart pacituokit. Bus paprasčiau diskusiją formuoti. 🤣

    Nesiskiepijau šiemet ir prasirgau pirmą kartą covid... Jums gal juokinga, man nėštumo metu tikrai nebuvo juokinga... širdies permūšimai ir t.t., tad gerai, jei gerai...

  3. Rozalija
    Rozalija prieš 4 mėn.

    Omg.. jūs čia rimtai, galvojat, kad antivakseriai yra neišsilavinę ir nemoka rašyti? 😅 Kaip galima iš rašysenos spręsti, koks žmogaus išsilavinimas ir kodėl jūs bijot priimti kito nuomonę? Jeigu nemokat išklausyti žmogaus ir priimti kritikos, arba tiesiog išklausyti, ką nori pasakyti, tai jau pačio žmogaus problemos.

  4. MineMi1
    MineMi1 prieš 4 mėn.

    Didžiausius šalutinius poveikius suteikia stresas ir nelaimingas gyvenimas . Taip , kad mažiau rupinkitės ir pergyvenkit dėl kitų. Nepasiskiepijot valio , kam dar sukat galvas kaip jaučiais Jums visai nepažįstami žmonės ,kas Jums iš to , ar pasijausit geriau jei kažkas pasakys, kad buvo šalutinis poveikis ar norit pykti ant tų kurie pasiskiepijo ir gyvena laiminga sėkminga ir sveiką gyvenimą 😀

  5. User has not uploaded an avatar
    Amajaa prieš 4 mėn.

    MineMi1 parašė:
    Didžiausius šalutinius poveikius suteikia stresas ir nelaimingas gyvenimas . Taip , kad mažiau rupinkitės ir pergyvenkit dėl kitų. Nepasiskiepijot valio , kam dar …

    Tiesiog žmonės nebeturi temų apie ką kalbėti, todėl vėl trūkt už vadžių vėl nuo pradžių. Bet manau tikrai įmanoma dar ką prifantazuoti. Va pvz apie šiaurės pašvaistę kaip ji dabar visiems pakenkė.