COVID-19 skiepai planuojančioms nėštumą, nėštumo ir žindymo metu (1760)

Moteris skiepijama COVID-19 vakcina hedgehog94 | Shutterstock.com

Skiepai – bene efektyviausia priemonė siekiant suvaldyti koronavirusą, tačiau dėl jų nemažai klausimų iškyla nėštumą planuojančioms, žindančioms ir nėščioms moterims. Ką svarbu žinoti apie COVID-19 skiepus visais šiais atvejais?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad koronavirusu užsikrėtusios moterys dažnai serga sunkesne ligos forma, joms dažniau pasitaiko komplikacijų, prireikia stacionaraus gimdymo, galimas priešlaikinis gimdymas ir kt.

Daugiau apie COVID-19 nėštumo metu skaitykite:

Tačiau kokias rekomendacijas dėl skiepų planuojant nėštumą, nėštumo ir žindymo metu pateikia mūsų šalies medikai, Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)?

COVID-19 vakcina planuojančioms nėštumą

Moterims, planuojančioms nėštumą, rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Ji suteiks maksimalią apsaugą nuo koronaviruso pastojus. Nenustatyta, kad vakcina sukeltų sunkumų pastoti ar juolab lemtų nevaisingumą.

Kelios pasaulinės rekomendacijos dėl COVID-19 skiepų:

 • PSO pateikia rekomendaciją nėštumą pradėti planuoti praėjus 2 mėn. po vakcinacijos (t. y. po antrosios skiepo dozės).
 • Didžiosios Britanijos Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas pateikia informaciją, kad moterims, paskiepytoms COVID-19 vakcina, nereikia vengti nėštumo.
 • Kanados vyriausybė išleido rekomendacijas, kuriose nurodyta, kad nėštumą galima planuoti praėjus bent 28 d. po antrojo skiepo.

COVID-19 vakcina nėščiosioms

2021 m. pirmąjį pusmetį aktyviai atliekami tyrimai su gyvūnais arba atsitiktinai paskiepytomis nėščiosiomis, kurios vakcinacijos metu dar nežinojo, kad laukiasi. Tikėtina, kad COVID-19 skiepai greitu metu bus rekomenduojami ir nėščiosioms, identiškai kaip ir gripo vakcina.

Mūsų šalies ir daugelio kitų šalių (Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados ir kt.) pozicija tokia: kol kas neketinama rutiniškai skiepyti visų nėščiųjų, tačiau kiekvienai nėščiajai patartina pasikonsultuoti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju ir įvertinti naudos bei rizikos santykį.

Priimant sprendimą labai svarbu atsižvelgti į nėščiosios sveikatos būklę.

Skiepytis COVID-19 vakcina nėščiosioms rekomenduojama šiais atvejais:

 • nėščioji serga lėtine liga, tad COVID-19 infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų;
 • nėščioji turi transplantuotą organą;
 • nėščioji darbe patiria didesnę riziką užsikrėsti koronavirusu (pavyzdžiui, moteris tiesiogiai dirba su COVID-19 sergančiais pacientais).

Kaip elgtis, jei pirmąja vakcinos doze paskiepyta moteris sužino, kad yra nėščia?

 • Jeigu moteris yra visiškai sveika, neturi gretutinių ligų, nedirba sveikatos priežiūros įstaigoje, antrąją vakcinos dozę patariama praleisti.
 • Jeigu moteris serga lėtinėmis ligomis ar dėl kitų priežasčių jai gali pasireikšti sunkesnė koronaviruso forma, jei ji tiesiogiai dirba su COVID-19 pacientais, vakcinacija galėtų būti tęsiama. Kiekviena nėščioji gali rinktis, ar tęsti skiepijimą, ar – ne.

COVID-19 vakcina žindančioms moterims

Duomenų, ar vakcina saugi žindančioms moterims, nėra. Taip pat neaišku, ar ji nepatenka į motinos pieną, nėra informacijos apie vakcinos poveikį žindomam kūdikiui ir pieno gamybai.

Kaip ir nėštumo metu, taip ir žindančios moterys turėtų individualiai konsultuotis su savo gydytoju ir skiepytis tik tais atvejais, jei dirba sveikatos priežiūros įstaigoje arba serga gretutinėmis ligomis, galinčiomis lemti sunkią COVID-19 formą.

COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis nėščiosioms ir žindančioms moterims

Vakcinų gamintojai šiuo metu atliekamų klinikinių tyrimų metu stebi nėštumo metu paskiepytas moteris. Dauguma jų vis dar laukiasi, todėl detali informacija bus pateikta ateityje, sukaupus daugiau duomenų.

Manoma, kad nėščiosioms ir žindančioms moterims šalutinis poveikis neturėtų būti intensyvesnis nei kitoms visuomenės grupėms. Be to, nustatyta, kad šalutinis poveikis po skiepijimo COVID-19 vakcina nėščiosioms ir žindyvėms gali pasireikšti tiek po pirmos, tiek ir po antrosios skiepo dozės.

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po COVID-19 skiepų

 • Alerginės reakcijos. Kai kurie pacientai po COVID-19 vakcinos patyrė alergines reakcijas. Jeigu po kurio nors ankstesnio skiepo pasireiškė sunki alerginė reakcija, dėl skiepijimo COVID-19 vakcina būtina pasitarti su medikais. Reikėtų atidžiai įvertinti sunkios alerginės organizmo reakcijos sukeliamą riziką ir vakcinacijos naudą, ypač nėštumo metu.
 • Karščiavimas. Jeigu po vakcinacijos nėščioji pradėjo karščiuoti, rekomenduojama vartoti paracetamolį. Jis tinka ir kitiems šalutiniams vakcinacijos simptomams lengvinti.

Naujausi komentarai

 1. Milais
  Milais prieš 4 val.

  MineMi1 parašė:
  Sveikos. Man įdomu ar yra kurios prieš planuojant pasiskiepijo ir pastojo , ar viskas gerai ? Po kiek laiko po skiepų pastojot? Kiek jau laiko pilveliams ? Su vyrų …

  Aš pastojau iškart pasiskiepijus, tą patį ciklą, tai šiai akimirkai viskas gerai, dėl amžiaus jau dvi echoskopijos pas genetikus Santarose buvo. Yra su nėštumu susijusių mano sveikatos problemų, bet mano ir pirmas nėštumas probleminis buvo.

 2. MineMi1 prieš 3 val.

  Milais parašė:
  Aš pastojau iškart pasiskiepijus, tą patį ciklą, tai šiai akimirkai viskas gerai, dėl amžiaus jau dvi echoskopijos pas genetikus Santarose buvo. Yra su nėštumu susi…

  Sveikinimai 🙂 lengvo laukimo. Po dviejų skiepų pastojot?

 3. Milais
  Milais prieš 2 val.

  MineMi1 parašė:
  Sveikinimai 🙂 lengvo laukimo. Po dviejų skiepų pastojot?

  Po pirmo. Jei tiksliau, tai nežinau, ar pirmas buvo skiepas, ar pastojimas. Antras skiepas buvo prieš nepilną mėnesį.

 4. Amber.
  Amber. prieš 2 val.

  MineMi1 parašė:
  Ačiū ir sveikinu 🥰 ,sekų grupę jau senokai ,skaitau matau viską mane gąsdina ne tiek tas nepastojimas kiek kaip vystosi žirniukas ar viskas gerai ? Kiek Jums jau…

  Ačiū 14+3, nuo pat pradžių atitinka diena dienon (bet ir ciklas visad kaip laikrodukas). Turėjau genetinį echo ir prisca, viskas be priekaištų Tikiuosi ir toliau viskas bus gerai.

 5. Jurate1566
  Jurate1566 prieš 47 min.

  MineMi1 parašė:
  Sveikos. Man įdomu ar yra kurios prieš planuojant pasiskiepijo ir pastojo , ar viskas gerai ? Po kiek laiko po skiepų pastojot? Kiek jau laiko pilveliams ? Su vyrų …

  Aš pastojau iškart po pirmo AZ skiepo. Vaikutis vystosi gerai, jokių pakitimų gydytoją nepastebėjo. Ryt bus lygiai 20 savaičių. Antra dozę ėmiau pfizer, nes taip rekomendavo, skiepijausi 18 sav. Jokių šalutinių nebuvo apart rankos skausmo. Paskutinis vizitas pas gydytoją buvo 19 sav., t.y praėjus savaitei po antros dozės, sakė viskas gerai su tyrimais ir su leliuku.

Forumas gyvai