Dantukų dygimas ir priežiūra: tai žinoti naudinga

Reklaminis partnerio turinys
Mažylė šypsosi, matyti pieniniai dantukai Onjira Leibe | Shutterstock.com

Pirmųjų dantukų dygimas – daugybės tėvelių ir senelių itin laukiamas įvykis. Dažniausiai pirmojo dantuko sulaukiama tarp ketvirtojo ir septintojo kūdikio gyvenimo mėnesių, tačiau, žinoma, pasitaiko ir išimčių, nes visos šeimos ir visi mažyliai – skirtingi, unikalūs, nepakartojami.

Ką daryti, kad dantukų skausmas netaptų varginančių dienų ir bemiegių naktų priežastimi? Pateikiame jums šiek tiek naudingų patarimų apie pirmuosius dantų dygimo simptomus, diskomforto mažinimą ir pirmųjų dantukų priežiūrą.

Kokie simptomai praneša apie pieninių dantukų pasirodymą?

Kur kas retesniais atvejais tėvai pastebi, kad dantukai jau prasikalę, o vaikas net nerodė jokių diskomforto ar skausmo simptomų. Skamba kaip pasaka? Net neabejojame, nes taip būna gana retai. Dažnesnis atvejis – tai didesnis nei įprasta vaikelio nerimastingumas bent kelias dienas, o kartais – net ir ištisas savaites. Tai gali būti ženklas, kad vaikui dygsta pieniniai dantukai.

Prieš pasirodant pieniniams dantims tėveliai ar globėjai gali pastebėti, kad mažylio dantenos tapo jautrios, paraudusios, patinusios ir skausmingos. Taip pat gali padidėti seilių gamyba, o dėl nuolat ant smakro, krūtinės ir kaklo tekančių seilių gali atsirasti odos bėrimų ar šerpetojimų. Be to, šiuo laikotarpiu vaikui būdingas ir noras kišti įvairius daiktus į burną, juos graužti. Dėl patiriamo skausmo ir diskomforto kūdikis gali tapti neramus, irzlus, gali sutrikti jo mityba, poilsio režimas.

Kas padeda sumažinti patiriamą skausmą ir diskomfortą?

Pirmas ir neabejotinai svarbus patarimas – skirkite mažyliui daugiau dėmesio ir meilės. Jam to tikrai prireiks, nes diskomfortas gali būti itin didelis.

Antras labai veiksmingas patarimas – dantenų masažas šaldytuve atšaldytu masažuokliu. Galite duoti mažyliui ir atšaldytus kramtomuosius žaislus. Tiks ir šaltu vandeniu sudrėkinta švari frotinė skiautė bei švelnus masažas.

Trečias, tačiau tikrai ne ką mažiau vertingas patarimas – specialios priemonės, mažinančios dantenų skausmą, paburkimą ir jautrumą. Vertėtų žinoti, kad rinkoje apstu įvairių vaistinių preparatų nuo dantenų skausmo ir diskomforto, kuriuos sukelia būtent dantų dygimas, tačiau ne visi vaistiniai preparatai saugūs ir tinkami mažyliui.

Lidokaino turinčios priemonės gali sukelti alergines reakcijas, todėl naudinga rinktis natūralesnes alternatyvas, pavyzdžiui, Anaftin Baby medicinos priemonę. Puikaus daugelio mažylių mėgstamo neutralaus skonio gelyje esančios natūralios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Pridedamas aplikatorius su silikoniniais šereliais švelniai masažuoja dantenas, todėl palengvėja su dantukų kalimusi susijęs diskomfortas ir simptomai.

Kaip prižiūrėti jau prasikalusius dantukus?

Mažylio burnos ertmę reikėtų pradėti prižiūrėti vos jam gimus – naudinga bent kartą per dieną prabraukti dantenas švaria ir drėgna medvilnės skiautele ar vatos diskeliu. Taip pratinsite mažylį prie dantų priežiūros rutinos ir iš karto pastebėsite, jei jo dantenos tapo jautrios ir skausmingos, ar burnoje atsirado kokių nors infekcijų, pavyzdžiui, pienligė.

Dantukų priežiūra prasideda nuo pirmojo dantuko išdygimo – jį ar juos reikėtų valyti bent porą kartų per dieną, naudojant specialiai tam amžiui pritaikytus dantų šepetėlius ir dantų priežiūros priemones. Vertinga vos tik pasirodžius pirmajam dantukui apsilankyti pas odontologą. Tai reikėtų padaryti per pirmuosius mažylio gyvenimo metus – gausite naudingų patarimų, kaip rūpintis burnos higiena. Atminkite, kad pieninius dantis taip pat būtina valyti. Nuomonė, kad jų nereikia prižiūrėti, „nes vis tiek iškris“, – labai klaidinga.