Cezario pjūvis: ką būtina žinoti (1046)

Gimdymas cezario pjūvio būdu Chattapat | Shutterstock.com

Cezario pjūvis yra chirurginė operacija, kurios metu vaisius išimamas atlikus pjūvį per pilvo sieną ir gimdą.

Kada yra atliekama cezario pjūvio operacija?

Paprastai cezario pjūvio operacija yra atliekama, jeigu gimdymas natūraliais takais kelia grėsmę gimdyvės ir/arba vaisiaus sveikatai bei gyvybei.

Cezario pjūvio operacija visuomet planuojama ir atliekama, jeigu:

 • Nustatyta centrinė ar dalinė placentos pirmeiga;
 • Vaisiaus padėtis yra skersinė;
 • Gresia gimdos plyšimas;
 • Moteris serga gimdos kaklelio vėžiu arba mažajame dubenyje yra navikų, trukdančių vaikui gimti natūraliais takais;
 • Moteris yra patyrusi dubens kaulų traumą;
 • Nustatyta sunki preeklampsija, eklampsija;
 • Moteris serga sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis.

Cezario operacija gali būti planuojama ir atliekama, jeigu:

 • Nustatoma sėdmeninė arba veidinė vaisiaus pirmeiga;
 • Pirmąkart gimdo vyresnė kaip 30 metų moteris;
 • Gimda ir/arba pilvo siena praeityje buvo perpjauta cezario pjūvio (ypač jeigu cezario pjūvis buvo vertikalus) ar kitos operacijos metu;
 • Vaisius yra pernešiotas;
 • Seniai nutekėję vaisiaus vandenys;
 • Gimdoje yra miomų, gimdos kaklelio randų;
 • Gimdyvė serga tuberkulioze, komplikuotu cukriniu diabetu, kai kuriomis centrinės nervų sistemos ir lytiškai plintančiomis ligomis;
 • Yra rezus (Rh) konfliktas;
 • Vaisius yra didelio (4–5 kg) svorio;
 • Nėštumas yra daugiavaisis.

Natūralų gimdymą gali tekti pabaigti cezario pjūvio operacija, jeigu:

 • Prieš laiką atsidalija placenta, t.y. placentos atšokos atveju;
 • Moters dubuo labai siauras;
 • Vaiko galva netaisyklingai statosi į mažąjį dubenį;
 • Moteris gausiai kraujuoja;
 • Gimdymo veikla yra silpna;
 • Vaisiui gresia deguonies stygius.

Kokia tikimybė, kad gali reikėti cezario pjūvio operacijos?

Tikimybė, kad bus reikalinga cezario pjūvio operacija labai priklauso nuo moters sveikatos būklės, šio ir prieš tai buvusių nėštumų eigos.

Lietuvoje 25-30% nėštumų yra užbaigiami cezario pjūvio operacija.

Ar galima susitarti dėl cezario pjūvio operacijos?

Sprendimas dėl cezario pjūvio aptariamas dar nėštumo metu, atsižvelgus į nėščiosios sveikatos būklę, vaisiaus padėtį ir pan., t.y. įvertinus medicinines indikacijas.

Jeigu medicininės indikacijos yra labai rimtos (pavyzdžiui, nustatyta centrinė placentos pirmeiga), moteriai rekomenduojama būtinai atlikti cezario pjūvį. Jeigu yra indikacijų, tačiau natūralus gimdymas įmanomas, sprendžiama kiekvienu konkrečiu atveju, tuomet atsižvelgiama ir į moters pageidavimą.

Moters pageidavimas, nesant rimtų medicininių priežasčių, nėra laikomas cezario pjūvio indikacija, t.y. tai nėra rimta priežastis atlikti cezario pjūviu.

Dauguma medikų laikosi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pozicijos stengiantis sumažinti cezario pjūvių skaičių iki 15% nuo visų gimdymų ir nepritaria cezario pjūvio operacijoms, jeigu joms nėra būtinybės.

Ar galima atsisakyti cezario pjūvio operacijos?

Taip, moteris turi teisę atsisakyti cezario pjūvio operacijos, net jeigu gydytojai rekomenduoja ją atlikti.

Atsisakydama rekomenduojamos cezario pjūvio operacijos moteris turi suprasti galimas savo sprendimo pasekmes.

Jeigu yra cezario pjūvio indikacijų, tačiau pasirenkama gimdyti natūraliais takais, tikėtina, kad gimdymas bus komplikuotas, gali reikėti papildomų intervencijų: akušerinių replių, vakuuminio ekstraktoriaus naudojimo, didelių tarpvietės įkirpimų ir kt.

Priklausomai nuo situacijos, cezario pjūvio atsisakymas gali lemti labai dideles ir net mirtinas komplikacijas vaisiui ir gimdyvei.

Kaip atliekama cezario pjūvio operacija?

 • Cezario pjūvio operacijos planavimas. Jeigu, atsižvelgus į medicinines indikacijas, nėščiajai yra rekomenduojama cezario pjūvio operacija, jai yra suteikiama visa būtina informacija ir nustatoma planinės cezario operacijos diena.
 • Sutikimas cezario pjūvio operacijai. Moteris turi būti informuota ir sutikti, kad jai bus atliekama cezario pjūvio operacija, t.y. ji turi pasirašyti dokumentus. Moteris turi teisę atsisakyti cezario pjūvio operacijos.
 • Cezario pjūvio operacijos nuskausminimas.
  • Vietinė, regioninė nejautra. Dažniausiai yra taikoma epidurinė nejautra, t.y. vaistai suleidžiami per į nugarą įvestą kateterį. Dėl jų poveikio nutirpsta apatinė moters kūno dalis, bet ji išlieka sąmoninga, gali kalbėti, judinti galvą, rankas.
  • Bendroji nejautra. Narkozė, kuomet moteris visiškai „užmigdoma“, taikoma rečiau. Bendroji nejautra taikoma, jeigu prireikia labai skubios cezario pjūvio operacijos ir/arba jeigu negalima (arba moteris atsisako) atlikti epidurinės nejautros.
 • Cezario pjūvio atlikimas.
  • Horizontalus pjūvis. Dažniausiai yra atliekamas horizontalus pjūvis papilvėje, gaktos srityje (Pfanenštilio pjūvis). Jo ilgis yra apie 12 cm.
  • Vertikalus pjūvis. Labai retai gali būti atliekamas vertikalus, nuo bambos iki gaktos besitęsiantis pjūvis. Jis atliekamas, jeigu: vaisius labai neišnešiotas; vaisius stambus ir jo padėtis skersa; yra didelių miomų; yra daug sąaugų aplink šlapimo pūslę; yra placentos pirmeiga, kai placenta prisitvirtinusi priekinėje gimdos sienoje; nustatytas gimdos kaklelio invazinis vėžys.
 • Vaisiaus ištraukimas. Praplėšus vaisiaus vandenų pūslę (jeigu vaisius neišnešiotas jis gali būti ištraukiamas su visa pūsle) vaisius atsargiai ištraukiamas ranka (kartais naudojamos akušerinės replės). Jis laikomas už galvutės, sėdmenų arba kojyčių, priklausomai nuo jo padėties gimdoje. Tarp pjūvio atlikimo ir vaisiaus ištraukimo paprastai praeina tik 5 min. Kūdikio virkštelė perspaudžiama ir nukerpama, o naujagimis perduodamas neonatalogui, įvertinančiam jo būklę.
 • Placentos ištraukimas, gimdos ir pilvo ertmės išvalymas. Ištraukus vaisių yra ištraukiama placenta ir vaisiaus dangalai, būtent todėl liochijos (gimdos valymasis, kraujavimas po gimdymo) po cezario pjūvio operacijos yra ne tokios gausios, kaip po gimdymo natūraliais takais.
 • Operacijos apimties išplėtimas. Pasirašant sutikimą cezario pjūvio operacijai moteris gali pasirašyti ir sutikimą, leidžiantį gydytojui išplėsti operacijos eigą ir apimtį, jeigu operacijos metu bus nustatytos kitos patologijos. Pavyzdžiui, jeigu operacijos metu pastebimi pavojų keliantys dariniai kiaušidėse, sutikimą dėl operacijos išplėtimo turintis gydytojas gali juos pašalinti arba paimti audinių ištyrimui.
 • Pjūvio susiuvimas. Pjūvio atlikimas ir vaisiaus ištraukimas yra labai greitas, vos 5 min. trunkantis procesas. Cezario pjūvio susiuvimas yra gerokai ilgesnis, jis trunka 30 min. ir ilgiau, nes atskiri audiniai yra siūnami po vieną, pasluoksniui. Siuvimo metu, jeigu gimdyvė ir naujagimis jaučiasi gerai, naujagimį rekomenduojama guldyti jai ant krūtinės, kad kuo anksčiau atsirastų „oda-oda“ kontaktas.

Ar vyras gali būti operacinėje cezario pjūvio operacijos metu?

Paprastai vyras gali likti šalia beveik viso pasiruošimo operacijai metu, tačiau Lietuvoje nėra įprasta leisti vyrui stebėti cezario pjūvio operaciją – nebent pavyktų susitarti dėl to su operuojančiu gydytoju.

Galimos cezario pjūvio komplikacijos

Nors cezario pjūvio operacija palyginti saugi, kaip ir bet kuri kita chirurginė intervencija, ji visuomet susijusi su tam tikrais pavojais.

Cezario pjūvio komplikacijos gimdyvei:

 • Operacijos metu patekusi infekcija;
 • Didesnė nukraujavimo rizika;
 • Alergija operacijos metu ir po jos naudojamiems vaistams ir kitiems preparatams;
 • Šalia gimdos esančių organų (šlapimtakio, šlapimo pūslės, žarnų) sužeidimai;
 • Žarnyno nepraeinamumas;
 • Pooperacinės sąaugos;
 • Placentos pirmeiga, placentos įaugimas kito nėštumo metu ir kt.

Cezario pjūvio komplikacijos kūdikiui:

 • Odos įpjovimas;
 • Labai retai, bet pasitaiko naujagimio kaulų ir vidaus organų sužeidimai ištraukimo metu;
 • Naujagimis gali gimti pridusęs;
 • Dėl narkozės poveikio gali sutrikti kūdikio kvėpavimas ir kt.

Būtinai nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu po cezario pjūvio:

 • Karščiuojate arba krečia šaltis;
 • Kraujavimas iš gimdos labai gausus arba staiga tapo gausesnis;
 • Gimdos išskyros tapo nemalonaus kvapo;
 • Pjūvis staiga tapo skausmingesnis, nei buvo;
 • Jaučiate kitokio pobūdžio skausmą (ypač jeigu jis ūmus);
 • Pjūvio vieta paraudo, patino, tapo karštesnė, ėmė kraujuoti arba atsirado kitų išskyrų;
 • Prasiskyrė pjūvio vieta;
 • Atsirado šlapinimosi, tuštinimosi, dujų pasišalinimo problemų;
 • Prasidėjo dusulys ir/arba skausmas krūtinės srityje;
 • Patino, paraudo, tapo karštesnė viena apatinė galūnė.

Savijauta po cezario pjūvio operacijos pirmomis dienomis

Jeigu buvo taikyta regioninė nejautra, moteris dar kelias valandas po operacijos nejaučia apatinės kūno dalies, kojų. Jeigu buvo taikyta bendroji nejautra, gali svaigti galva, pykinti.

Per 24 valandas po operacijos moteriai rekomenduojama pradėti judėti, išlipti iš lovos (prieš tai paprastai rekomenduojama išgerti nuskausminamųjų). Judėjimas pagerina kraujo apytaką ir sumažina kraujo krešulių susidarymo riziką.

Pirmą kartą apsiprausti duše galima praėjus 24 valandoms po operacijos, kuomet nuimami žaizdą dengiantys pleistrai, tvarsčiai. Žaizdą galima tik atsargiai apiplauti vandeniu, be muilo ir kitų prausimosi priemonių. Nusiprausus reikia atsargiai, netrinant žaizdos, o švelniai tapšnojant nusišluostyti rankšluosčiu (žaizdos šluostymui pageidautina naudoti švarų, tik tam skirtą rankšluostį).

Pjūvio žaizda yra skausminga, tačiau po operacijos yra skiriami nuskausminamieji.

Po operacijos galima gerti praėjus 2 val., valgyti - po 6 val. arba kitą dieną (priklausomai nuo moters būklės).

Iš šlapimo pūslės ištraukus kateterį, moteris skatinama pasišlapinti po 3 valandų.

Pasituštinti rekomenduojama per pirmas 3 paras po operacijos.

Jeigu nepavyksta nusišlapinti arba pasituštinti, reikia kreiptis į medicinos personalą, kuris suteiks reikiamą pagalbą.

Žindymas po cezario pjūvio operacijos

Po operacijos (kartais dar operacinėje, audinių susiuvimo metu) moteris skatinama žindyti. Paprastai po cezario pjūvio operacijos moterys pradeda žindyti keliomis valandomis vėliau, nei gimdžiusios natūraliais takais, tačiau vėlesniam žindymui cezario pjūvis įtakos neturi.

Kada po cezario pjūvio operacijos išleidžia namo?

Po cezario pjūvio operacijos moteris ligoninėje paprastai praleidžia 3-5 paras.

Prieš išleidžiant namo yra aptariamos (jeigu tai dar nebuvo aptarta) cezario pjūvio priežastys ir operacijos eiga, moteriai suteikiama informacija apie pooperacinį sveikimo periodą ir galimas komplikacijas, dar kartą įvertinama jos ir naujagimio būklė.

Jeigu pjūvis sparčiai gyja arba jeigu moteris ligoninėje praleido daugiau laiko, prieš išleidžiant namo gali būti išimti siūlai arba kabės. Jeigu jie paliekami, dažniausiai reikia atvykti ir juos išimti praėjus savaitei po operacijos.

Siūlai, kuriais susiūta gimda ir kiti vidiniai audiniai ištirps savaime.

Apie tai, ko tikėtis po cezario pjūvio operacijos skaitykite čia:

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. Ausmieja
  Ausmieja prieš 1 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Sviesa30 parašė:
  Supratau, o vyrui leidžia dalyvauti cp metu?

  Šįkart buvau viena, bet kai gimdžiau pirmagimį, irgi buvo CPO, tai vyras laukė pooperacinėje palatoje šalia operacinės. Pačioje operacinėje negalima buvo dalyvauti, tačiau jis girdėjo pirmąjį kūdikio verksmą ir gavo palaikyt vaikutį, kai jį ten atskiram kambariuke svėrė ir vertino.

 2. User has not uploaded an avatar
  SierraLeone prieš 1 mėn.

  Ausmieja parašė:
  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Man buvo CP KK, tai leliuka issiveze operacijos gale tik, visa laika buvo oda oda kontaktas, kol buvau 4 h reanimacijoje atveze zindyti 2 kartus, po to iskart i palata atveze, kai tik mane parveze.

 3. User has not uploaded an avatar
  Faustaa prieš 1 mėn.

  Sviesa30 parašė:
  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Antakalnyje neleidžia. ir negirdėjau, kad kur nors Lietuvoje leistų vyrą operacinėje. be to, abejoju, ar jis ten kažką matytų, nes gydytojai apspitę gimdyvę.

 4. Milais
  Milais prieš 1 mėn.

  Sviesa30 parašė:
  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Manau, Lietuvoje niekur neleidžia vyrui būti operacinėje cp metu. Jei viskas gerai, vyras laukia pooperacinėje palatoje.

 5. User has not uploaded an avatar
  SierraLeone prieš 1 mėn.

  Milais parašė:
  Manau, Lietuvoje niekur neleidžia vyrui būti operacinėje cp metu. Jei viskas gerai, vyras laukia pooperacinėje palatoje.

  Man tai net atrodo, kad jam ten nebutu labai kur buti, nes 10 zmoniu suskaiciavau operacijos metu, prie galvos is abieju pusiu buvo personalas. Tikrai vyro nepasigedah tuo metu 😁🤭