Dažniausi mitai apie pientraukius ir motinos pieno nusitraukimą

Nėštumo metu ir susilaukusios vaikelio, ypač jei gimdėte pirmą kartą, išgirsite ir sužinosite daug informacijos apie žindymo naudą. Tai vienas geriausių būdų užtikrinti, kad kūdikis tinkamai vystytųsi ir gautų visų būtiniausių maisto medžiagų.
Pirmiausia vertėtų paminėti, kad kūdikį galima ne tik žindyti, bet ir maitinti nutrauktu motinos pienu. Ir nors žindymas – pats palankiausias kūdikio maitinimo būdas, nemažai mamų, ypač auginančių 6–12 mėn. kūdikius, dėl grįžimo į darbą ar kitų priežasčių pieną nusitraukia.
Taigi, nors maitinimas iš buteliuko nutrauktu pienu neprilygs žindymui, jis – vis tiek geresnis maitinimo būdas, lyginant su mityba pieno mišiniais. O kokie mitai vyrauja apie pientraukius ir jų naudojimą?
1. Naudojant pientraukį pradeda mažėti pieno
Krūtys pieną gamina pagal pasiūlos-paklausos principą. Kol stebite kūdikio siunčiamus alkio signalus, naudojate tinkamą pientraukį ir pieną nusitraukiate reguliariai, pieno kiekis tikrai nesumažės. Pieną nusitraukinėjant smegenims siunčiamas toks pats signalas, kaip ir žindant.
Tačiau tai nereiškia, kad naudojant pientraukį visada išvengiama problemų ir ištraukto pieno kiekis bus stabilus. Vis tik jeigu pieno gaminasi per mažai, galite imtis tam tikrų veiksmų.
2. Jei pieną nusitraukinėjate, negalite žindyti
Daugelis mamų mano, kad jei pieną traukia pientraukiu, krūtys tiesiog išsunkiamos, todėl jos negalės maitinti kūdikio, jei jis netrukus po pieno traukimo užsimanytų žįsti. Tačiau tikrai galite beveik sinchroniškai pieną traukti ir maitinti krūtimi. Pientraukį naudokite 15 min., tada galima žindyti kūdikį.
3. Ilgiau palaikytas nutrauktas mamos pienas nėra toks pat kokybiškas, kaip šviežias
Laikant motinos pieną turi būti imamasi tam tikrų saugumo taisyklių: tik taip sumažėja potencialaus užteršimo tikimybė ir pienas ilgiau išlieka tinkamas vartoti. Geriausia nutrauktą pieną laikyti sterilizuotuose buteliukuose (geriau – stikliniuose) arba naudoti buteliukus be BPA. Nutrauktą pieną geriau ilgai nelaukiant dėti į šaldytuvą.
Plačiau skaitykite:
Taigi, net ir ilgiau palaikytas motinos pienas turi daugybę kūdikiui reikalingų maisto medžiagų ir beveik nenusileidžia šviežiam.
4. Pieno nusitraukimas trukdo formuotis ryšiui tarp mamos ir kūdikio
Kai tik jūsų aplinkos žmonės sužino, jog daliai arba ir visiems maitinimams rinksitės pagalbininką – pientraukį, jie pradeda galvoti, kad mamai su mažyliu nepavyks užmegzti emocinio ryšio. Šis teiginys – klaidingas, nes, be žindymo, yra daugybė kitų būdų sustiprinti ryšį tarp mamos ir kūdikio. Taigi, net ir maitindamos kūdikį iš buteliuko galite puoselėti oda prie odos kontaktą.
Be to, papildoma nauda – su kūdikiu glaudesnį ryšį užmegzti galės ir tėtis ar kiti artimieji, nes jį pamitinti galės ir jie.
5. Nusitraukinėjant pieną krūtys greičiau suglemba
Deja, krūtys stangrumą po tuputį praranda jau pastojus. Krūtų suglebimui įtaką daro hormonai, ir tiesiog nėra būdų su tuo kovoti.
Nustojus žindyti arba nusitraukinėti pieną krūtų būklė po kurio laiko tampa šiek tiek geresnė, tačiau vis tik jos nebebus tokios, kaip anksčiau. Tiesa, baigus nusitraukinėti pieną krūtys tampa vos elastingesnės. Reguliariai masažuojamos jos gali atrodyti tvirtesnės.
Tiesa, šį tą galite padaryti – tai neleisti krūtims pernelyg persipildyti, t. y. geriau pieną nusitraukinėti šiek tiek dažniau, nei uždelsti.
6. Maitinamas nutrauktu motinos pienu, kūdikis negaus pakankamai antikūnų
Kai kūdikis žinda, jo seilės turi sąlytį su mamos oda. Taip kūdikis motinai perduoda „informaciją“ ar net mikroorganizmus. Tai natūralus procesas, padedantis gaminti antikūnus motinos piene ir stiprinantis kūdikio imunitetą. Tačiau yra ir kitų būdų puoselėti oda prie odos kontaktą, pavyzdžiui, glaustantis, apkabinant, bučiuojant mažylį. Tai taip pat padeda mamos organizmui reaguoti į kūdikio poreikius ir paruošti motinos piene esančius antikūnus.
7. Pientraukio nereikėtų naudoti mamai sergant
Panašus į ką tik aptartąjį ir dar vienas gajus mitas – jog sergant mamai negalima nusitraukinėti pieno. Tačiau net ir itin prastai jaučiantis vis tiek reikėtų duoti kūdikiui pieno: tai padės jį apsaugoti nuo ligos, nes jam su pienu bus perduoti antikūnai. Taip pat stiprės mažylio imunitetas, o jei kūdikis ir susirgtų, liga, tikėtina, nebus tokios sunkios formos, kaip kad mamos.
8. Pieno traukimas yra skausmingas procesas
Vos pradėjusios naudoti pientraukį tikrai nebūsite traukimo profesionalės, tačiau šiek tiek pasitreniravusios greitai įprasite. Pieno traukimas negali sukelti krūtų skausmo, nebent tą darote neteisingai. Pavyzdžiui, kai kurios mamos iškart nustato galingiausią traukimo padėtį, o tai gali sukelti skausmą. Jei traukdamos pieną nuolatos jaučiate diskomfortą, vadinasi, kažką darote netinkamai. Dažniausia priežastis – netinkamo traukimo greičio (ciklo) ir siurbimo (vakuumo) lygio pasirinkimas. Vos įjungus pientraukį traukimas turi būti labai silpnas, o traukimo intensyvumą reikėtų didinti palaipsniui iki komfortiško lygio. Taip pat prieš pradedant naudotis pientraukiu reikėtų išsamiai perskaityti jo instrukciją, galima pasikonsultuoti su specialistais. Tiesa, pieno nusitraukinėjimas skausmingas gali tapti tuo atveju, jei speneliai yra įtrūkę.
9. Pieno traukimas – daug pastangų reikalaujantis procesas
Daugelis moterų pirmąsias žindymo dienas patiria nemažai sunkumų, diskomfortą ir skausmą. Tą patį galima pasakyti ir apie pieno nusitraukimą: tiesiog reikia laiko priprasti. Žindant laukia vieni sunkumai, pieną nusitraukinėjant – kiti. Tai veikiau požiūrio klausimas. Jeigu jums nusitraukinėti pieną sunku, galite sudaryti pieno traukimo grafiką. Rutina gali jums padėti stebėti ir efektyvinti visą procesą. Labai svarbu įsigyti dvigubą, įkraunamą aukštos kokybės pientraukį, padėsiantį sutaupyti daug laiko.
Taigi, apibendrinant, jei negalite maitinti krūtimi, bet pieno turite pakankamai, naudoti pientraukį yra protingas sprendimas.