Dažniausi sveikatos sutrikimai nėštumo metu (santrauka)

Visi kalba apie motinystės stebuklą ir „švytėjimą“ nėštumo metu, tačiau nedaug kas – apie vidurių užkietėjimą, nesibaigiančius skausmus, nerangumą, tinimą ir nemigą. Moters kūnas sutvertas šiam – gimdymo – išbandymui, tačiau tai nėra patogi patirtis. Net sveikos moterys nėštumo metu gali patirti problemų, nebūtinai turėjusios sveikatos bėdų. Tiesa, nors dauguma nėštumo problemų yra dažnos ir jas itin dažnai patiria būsimos mamos, apie vykstančius sveikatos pokyčius geriausia visada informuoti savo gydytoją. Būtina reaguoti į kiekvieną atvejį.
Niekas negali nustelbti džiaugsmo tapti mama, tačiau nėštumo metu būtinai atkreipkite dėmesį į keletą dažniausių nepatogumų:
Rėmuo
Rėmuo atsiranda dėl hormoninių ir fizinių pokyčių, kuriuos jūsų kūnas patiria nėštumo metu.
Sprendimas
Venkite maisto, kuris trikdo skrandžio veiklą, ir valgykite mažiau, bet dažniau, nepamiršdama gerti daug vandens tarp valgymų. Pabandykite miegoti aukščiau pakelta galva, kad galva būtų aukščiau skrandžio lygio, ir paskutinį kartą pavalgykite iki miego likus bent trims valandoms.
Kada jaudintis
Rėmuo paprastai nesukelia didelių problemų, tačiau dėl jo gali kilti daugybė nepatogumų nėštumo metu.
Vidurių užkietėjimas
Daugumai nėščių moterų viduriai užkietėja dėl hormoninių pokyčių, mat sulėtėja virškinimas. Be to, kai kūdikis pradeda augti, virškinimo sistemai pritrūksta vietos, kad ji galėtų tinkamai funkcionuoti.
Sprendimas
Į savo racioną įtraukite daugiau vaisių, neskaldytų grūdų, daržovių ir kitų maisto produktų, kuriuose gausu skaidulų. Gerkite daug vandens. Jei, nepaisant to, vis tiek jaučiate didelį diskomfortą, kreipkitės į gydytoją. Nevartokite nepasitarusi su gydytoju jokių vaistų, nes kai kurie jų gali lemti susitraukimus.
Kada jaudintis
Nors vidurių užkietėjimas negali sukelti sunkių nėštumo komplikacijų, kai kuriais retais atvejais tiesiojoje žarnoje gali susidaryti išmatų kamštis, kuris pats jau nepasišalina, ir jį šalinti tenka mechaniniu būdu.
Emily frost | Shutterstock.com
Rytinis pykinimas
Rytinis pykinimas – viena iš ankstyvų, gana varginančių problemų nėštumo metu. Ironiška tai, kad pykinimas gali užklupti bet kuriuo dienos metu, o kai kurioms nėščiosioms tai gali tęstis visą nėštumą. Simptomai – pykinimas ir vėmimas.
Sprendimas
Gerkite daug vandens. Būtinai gerkite jį ir likus pusvalandžiui iki valgio ir po jo. Be to, daug ilsėkitės. Geriausia – nieko negerkite valgydama.
Kada jaudintis
Nors tai nėra kenksminga jums ar kūdikiui, turite gerti pakankamai vandens. Jei vėmimas labai dažnas – būtinai praneškite savo gydytojui.
Dantenų kraujavimas
Dantenos kraujuoja dėl tų pačių hormonų pokyčių: gleivinė išbrinksta ir pablogėja sinusų būklė.
Sprendimas
Geriausias ir pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, kraujuojant dantenoms nėštumo metu, – kreiptis į odontologą (žinoma, būtina informuoti, kad esate nėščia). Pagerinkite savo mitybos įpročius: valgykite daugiau daržovių, ir kiek įmanoma mažiau – saldumynų. Atlikite tyrimus, kad įsitikintumėte, ar pakankamas kalcio kiekis organizme. Tai svarbu ne tik dėl jūsų, bet ir dėl kūdikio sveikatos. Kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną. Paprašykite, kad odontologas jums paskirtų švelnų burnos skalavimo skystį be alkoholio: skalavimas padės sumažinti bakterijas ir apnašas.
Kada jaudintis
Nors normalu patirti tam tikrą dantenų maudimą, tačiau apžiūrėkite jas: ryškiai raudona spalva gali prognozuoti uždegimą. Dantenų uždegimas pats savaime nekenksmingas, tačiau jis gali sukelti periodontitą, o šiuo atveju grėsmė – reali: periodontitas gydomas, tačiau tokiu atveju padidėja preeklampsijos, priešlaikinio gimdymo ir nepakankamo kūdikio svorio rizika.
Nicoleta Ionescu | Shutterstock.com
Nemiga
Nuolat varginant pilvo pūtimui, kojų mėšlungiui ir nuolatiniam poreikiui šlapintis, nenuostabu, kad nėščiai moteriai sunku miegoti, sutrinka miego režimas. Maždaug 8 iš 10 moterų nėštumo metu patiria nemigą.
Sprendimas
Prieš miegą pabandykite pasinerti į raminančią procedūrą, pavyzdžiui, išsimaudyti šiltoje vonioje ir pasimėgauti atpalaiduojančia odos priežiūros procedūra. Kartais lengviau užmigti gali padėti ir ramios muzikos klausymas ar geros knygos skaitymas. Miegamasis turi būti jaukus, tamsus. Jei po 20 minučių vis dar būdraujate, atsikelkite ir išeikite į kitą kambarį. Pabandykite paskaityti ar užsiimti kita veikla, kuri jus veikia raminamai, kol pasijusite mieguista. Nesirūpinkite, kad nemiegate, tiesiog atraskite sau patogiausią užmigimo būdą. Galbūt jums bus naudingos kasdienės nėščiųjų mankštos, kurios padės pavargti? Tik neužsiimkite fizinėmis veiklomis prieš miegą: tai jus suaktyvins, o ne padės užmigti.
Kada jaudintis
Nemiga nekenkia nei jums, nei jūsų kūdikiui, tačiau tinkamai pailsėti – svarbu. Paprasčiausias būdas – giliai įkvėpti ir paleisti viską, kas jus neramina.
Galvos skausmas ir migrena
Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu sukelia daug nereikalingų problemų, tačiau migrenos atveju tai lemia ne tik hormoniniai pokyčiai. Migrena – daugelio kitų veiksnių derinys. Pavyzdžiui, jei esate per daug įsitempusi, netinkamai valgote ir nemiegate, didesnė tikimybė, kad atsiras migrena.
Sprendimas
Geriausias būdas kovoti su galvos skausmu ar migrena – gerai maitintis, daug ilsėtis ir gerti daug vandens. Daugelis vaistų nuo migrenos siejami su kūdikių apsigimimais, todėl geriausia apskritai vengti bet kokių vaistų ir daugiau dėmesio skirti prevencijai.
Kada jaudintis
Jei regėjimas pradeda darytis neryškus, o galvos skausmą lydi karščiavimas, turite kreiptis į gydytoją. Apskritai jei galvos skausmas tęsiasi ilgiau nei kelias valandas, visada geriausia pasitarti su gydytoju, nes tai gali būti kitų ligų požymis.
Valeriya Anufriyeva | Shutterstock.com
Makšties išskyros
Išskyros iš makšties nėštumo metu visiškai normalu. Tai – leukorėja. Tai vienas pirmųjų itin akivaizdžių nėštumo požymių. Šios išskyros – baltos, skystoko kremo konsistencijos, pieniškos, bekvapės arba labai švelnaus kvapo.
Sprendimas
Jei tekėjimas sukelia nepatogumų, rinkitės platesnius įklotus – jausitės švariau, tačiau pačios leukorėjos išvengti nepavyks. Nenaudokite tamponų, nes jie gali pernešti infekcijas ir sukelti pavojų kūdikiui.
Kada jaudintis
Jei išskyros yra geltonos arba žalios ir stipraus kvapo, reikėtų pasitarti su savo gydytoju. Tai ypač rizikinga, jei šiuos požymius lydi paraudimas ar niežėjimas: tai gali būti makšties infekcijos požymis. Išskyros tikrai ne visada nepageidaujamų negalavimų požymis, tačiau geriausia tai paminėti savo gydytojui.
Strijos
Strijų atsiranda dėl elastingo atraminio audinio, esančio tiesiai po oda, pokyčių. Iš pradžių jos yra rausvai rudos, violetinės arba tamsiai rudos, tačiau vėliau nunyksta iki pilkšvai blyškių žymių.
Sprendimas
Nėra akivaizdžių būdų, kaip sustabdyti jų atsiradimą. Geriausias būdas apsisaugoti nuo strijų – per kiekvieną nėštumo trimestrą nepriaugti daugiau svorio nei rekomenduojama. Bet kokiu atveju reikia ir kontroliuoti mitybą, ir judėti, ir drėkinti odą. Nesijaudinkite, po gimdymo strijos pastebimai pabluks. Tačiau dar labiau sau padėti galite rūpindamasi odos drėgme dar tada, kai nematote strijų žymių: tepkite odą drėkinamosiomis priemonėmis. Visada geriau kuo anksčiau imtis prevencinių priemonių, ir nelaukti, kol problema dings savaime.
Kada jaudintis
Dažniausiai nėra priežasčių jaudintis dėl strijų.
papamafia | Shutterstock.com
Šlapimo nelaikymas
Jei šiek tiek nevalingai šlapinatės, sveikiname prisijungus prie nėščiųjų klubo. Šlapimo nelaikymą dažniausiai sukelia padidėjęs šlapimo pūslės spaudimas vaikeliui augant. Tačiau tam įtakos turi ir hormonai ar didesnis skysčių poreikis. Normalu, kad kosėdama ar čiaudėdama, juokdamasi truputį pasišlapinsite. Tai – stresinis nėštumo nelaikymas, kuris ypač daug diskomforto sukelia po 35 nėštumo savaitės.
Sprendimas
Venkite kavos, arbatos ar gėrimų su kofeinu, kurie lemia dažną šlapinimąsi. Visiškai pakaks vandens. O užsimaniusi pasišlapinti nedelskite ir, šiek tiek linktelėjusi į priekį (dėl cistito prevencijos), gerai ištuštinkite pūslę. Kaip sau padėti? Kėgelio pratimai – puikus būdas padėti kontroliuoti šlapimo nelaikymą, nes jie padeda sustiprinti ir įtempti dubens dugno raumenis.
Kada jaudintis
Jei praėjus šešioms savaitėms po gimdymo vis dar patiriate šlapimo nelaikymą, turėtumėte kreiptis į gydytoją: neišsprendus kuo greičiau, tai gali tapti problema – dar vienos medicininės problemos priežastis.
Kojų mėšlungis
Nėra tyrimų, įrodančių, kas tiksliai lemia kojų mėšlungį. Manoma, kad nėštumo metu jis atsiranda dėl papildomo svorio. Tačiau yra ir kitų teorijų, pavyzdžiui, jį sukelia kojų kraujagyslių suspaudimas. Mėšlungis nėštumo metu dažniausiai pasireiškia naktį ir labai apsunkina miegą.
Sprendimas
Kojų tempimo pratimai yra puikus būdas „susilpninti“ mėšlungį. Nors tai įmanoma padaryti ir lovoje, atsistojus greičiau palengvės. Šalti kompresai ar net stovėjimas ant šalto paviršiaus taip pat gali padėti sumažinti kojų mėšlungį.
Kada jaudintis
Jei skausmas nepraeina ir tam tikra vieta pradeda rausti ir patinsta, kreipkitės į gydytoją. Taip gali nutikti dėl krešulio arterijoje. Reikės medicininės pagalbos.
Antonio Guillem Shutterstock.com
Odos pokyčiai
Neretai hormoniniai pokyčiai nėštumo metu sukelia odos bėrimus, patamsina odą, atsiranda pigmentinių dėmių. Kai kurioms moterims nėštumo metu aplink akis išsivysto tamsūs ratilai.
Sprendimas
Užuot vartojusi nereceptinius vaistus, galimai kenksmingus kūdikiui, pasitarkite su savo gydytoju. Paprastai viskas, ko reikia, – tai tik šiek tiek pakeisti odos priežiūros rutiną ir naudoti švelnesnius, jautriai odai tinkamus produktus.
Kada jaudintis
Nors odos pokyčiai gali būti varginantys, jaudintis neverta, nes tai nekelia pavojaus jūsų kūdikiui.
Aukštas kraujospūdis
Kitaip vadinama nėščiųjų hipertenzija. Nors daugeliu atvejų tai nėra labai rimta, kartais dėl hipertenzijos pasitaiko rimtesnių sveikatos problemų ir mamai, ir vaikui.
Sprendimas
Laikykitės sveikos mitybos principų ir pakankamai sportuokite. Naudinga užsiimti tam tikra stresą slopinančia veikla, – paskaityti knygą ar pasivaikščioti, – nes stresas gali turėti įtakos kraujospūdžiui. Be to, pasitarkite su savo gydytoju, kiek svorio yra normalu priaugti per nėštumą. Svarbu nuolat tikrinti savo svorį, nes nutukimas yra pagrindinė hipertenzijos priežastis. Jei jums reikia vartoti vaistus dėl per mažo kraujospūdžio, pasitarkite su savo gydytoju, kurie būtų saugiausi, mat per kraują jie gali būti perduoti ir kūdikiui.
Kada jaudintis
Jei turite problemų dėl kraujospūdžio, turėtumėte nedelsdama kreiptis į savo gydytoją: nesukontroliuotos kraujospūdžio problemos gali sukelti eklampsiją.
Alexander_Safonov | Shutterstock.com
Hemorojus
Esant hemorojui patinsta tiesiosios žarnos kraujagyslės ir susidaro hemoroidai – hemorojiniai mazgai, kurie gali būti maži kaip žirniai arba didesni – kaip vynuogės. Jie kelia nepatogumą, gali būti skausmingi, kraujuoti, apsunkinti tuštinimąsi.
Sprendimas
Jei jaučiate norą „atlaisvinti“ vidurius, nieko nelaukite ir tuoj pat eikite. Venkite sėdėti ilgiau nei jums reikia, kad tiesioji žarna nebūtų papildomai spaudžiama. Reguliariai darykite Kėgelio pratimus, be to, ilgai nesėdėkite ir nestovėkite. Jei jau turite hemorojų, pabandykite įsidėti hamamelių nuovire pamirkytą medvilninį įklotą (kosmetinį padelį). Taip pat galite atsisėsti į drungno vandens vonelę du kartus per dieną, kad sumažintumėte skausmą ir uždegimą. Žinoma, yra ir įvairių tepalų su hamameliais, hemoroidinių tepalų su hamamelių ekstraktu. Tačiau šiuos galima vartoti tik pasitarus su gydytoju. Kita vertus, jei įmanoma rinktis liaudies metodus – nėštumo metu tą ir reikėtų daryti.
Kada jaudintis
Jei namuose atliekami prevenciniai metodai ir gydymas neveikia ir jaučiate stiprų skausmą ar išangė kraujuoja, būtinai pasitikrinkite: gali prireikti medicininės pagalbos.
Niežtintys speneliai ir tekėjimas iš krūtų
Didėjant krūtims gali atsirasti niežėjimas ir savaime imti tekėti pienas. Tai vyksta dėl prolaktino – hormono, kuris „parengia“ mamos kūną žindymui. Dėl tokių pieno pratekėjimų – pieno arba priešpienio – gali tekti dažniau praustis po dušu ar keisti drabužius.
Sprendimas
Kad speneliai neniežėtų, o krūtys nebūtų tokios jautrios, patepkite juos tirštu, sodrios konsistencijos kremu, geriausia – drėkinamuoju. Taip pat padės vitaminas C arba taukmedžių sviestas: patepkite juo niežtinčias krūtis iškart po dušo. Be to, venkite audinių, kurie erzina odą, ypač – sintetinių. Pieno tekėjimo iš krūtų greičiausiai nesustabdysite, tačiau galite padaryti, kad tai būtų nepastebima: tiesiog į liemenėlę įsidėkite tam skirtus įklotus.
Kada jaudintis
Dėl spenelių niežėjimo paprastai jaudintis neverta, nebent pastebite bėrimą. Jei pastebėjote kraujo ar išskyros iš spenelių nemaloniai kvepia, turėtumėte apie tai pasikalbėti su savo gydytoju. Dažniausiai taip nutinka dėl bakterinių infekcijų. Pats blogiausias scenarijus – krūties vėžys.
Prostock-studio | Shutterstock.com
Patinimai
Įvairūs patinimai nėštumo metu vadinami edema. Kūnas tinsta dėl skysčių pertekliaus organizme (audiniuose pradeda kauptis vanduo). Kadangi nėštumo metu kūne kaupiasi daugiau vandens, įvairūs patinimai gana dažni. Auganti gimda spaudžia tuščiąją veną, todėl kraujas atgal į kojas prateka lėtai. Štai todėl kūnas tinsta.
Sprendimas
Atsigulkite ant šono, kad šiek tiek sumažintumėte spaudimą venoms. Kuo dažniau, kai įmanoma, laikykite kojas pakeltas, o atsisėsdama jų nekryžiuokite. Be to, reguliariai mankštinkitės ir gerkite daug vandens.
Kada jaudintis
Jei pastebėjote veido patinimą, akių paburkimą ir akivaizdų kojų, kulkšnių ar rankų patinimą, turite pasitarti su savo gydytoju: tai gali būti preeklampsijos požymiai.
Nugaros skausmas
Nėštumo metu atsiradus papildomam svoriui ir pasikeitus svorio centrui, jūsų raumenys turi intensyviau dirbti, o sąnariai patiria didesnį spaudimą. O tai sukelia nugaros skausmus. Nugaros skausmas taip pat gali atsirasti, kai spaudžiami nervai.
Sprendimas
Jei gydytojas neuždraudė, malšinkite skausmą. Nors fiziologiškai gali norėtis tik gulėti, ilgainiui tai gali sukelti daug problemų. „Užfiksuokite“ laikyseną: pečiai turi būti atlošti, sėdmenys – įtraukti. Jei jums reikia ilgai sėdėti, sėdėkite tiesiai ir nesikūprinkite. Pasistenkite nesėdėti per ilgai. Darykite keletą pertraukų per visą sėdėjimo laiką, pasistenkite išsitempti, palankstyti kūną arba eikite trumpam pasivaikščioti. Jei jums reikia pasilenkti, darykite tai nuo kelių, o ne nuo juosmens, nes papildomai spausite nugarą.
Kada jaudintis
Jei nugaros skausmas trunka ilgiau nei dvi savaites arba jei vargina labai stiprus nugaros skausmas, kuris, atrodo, vis stiprėja, nieko nelaukite ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Moterys, kurios anksčiau nepatyrė jokio nugaros skausmo ir kuris atsirado besibaigiant antrajam ar trečiajam trimestrui, turi būti ypač atsargios: toks nugaros skausmas gali būti priešlaikinio gimdymo požymis.
YAKOBCHUK VIACHESLAV | Shutterstock.com
Energijos trūkumas ir nuovargis
Pirmąjį trimestrą nuovargis vargina dėl hormoninių pokyčių, o nuo trečiojo – dėl papildomo svorio ir bemiegių naktų, kurias sukelia kitos nėštumo problemos.
Sprendimas
Jei jaučiatės pavargusi, pailsėkite. Jei galite, nusnauskite dieną. Jei neįmanoma, pasistenkite atsigulti anksčiau nei įprastai. Nors jūsų įsipareigojimai ir kasdienės atsakomybės gali būti svarbios, jūsų kūdikio gerovė – nepalyginamai svarbesnė. Jums gali tekti perplanuoti dienos darbus, jei juos vykdydama prarandate galimybę pailsėti. Subalansuoto valgio valgymas padarys stebuklus jūsų energijos lygiui, todėl būkite labai budrūs, ką valgote. Ankstesni dienos pratimai padės ne tik jaustis energingai, bet ir geriau miegoti naktį, o tai teigiamai paveiks jūsų energijos lygį.
Kada jaudintis
Tai neturi įtakos jūsų kūdikiui, nerimauti nederėtų. Jūs šį – nėštumo – nuovargį tiesiog turėsite išgyventi. Nieko keisto, kad jį patiriate, atsižvelgiant į tai, ką tenka išgyventi kūnui.
Virškinimo sutrikimai
Jei per pirmąjį nėštumo trimestrą akivaizdesnių virškinimo sutrikimų nepastebėsite, juos neišvengiamai patirsite per antrąjį ar trečiąjį trimestrą. Tai vėlgi lemia hormoniniai pokyčiai ir kūdikio svoris: jam augant, daugiau svorio tenka žarnoms, jos imamos spausti. Tai – vienas didžiausių nėštumo diskomforto veiksnių.
Sprendimas
Valgykite iki miego likus kelioms valandoms, o „vienu prisėdimu“ rinkitės suvalgyti mažesnę porciją. Neskubėkite, valgykite lėtai, liaudiškai tariant, nerykite. Jokiu būdu negerkite vandens valgydama. Miegokite atsirėmusi, o ne išsitiesusi viena linija horizontaliai. Jei simptomai išlieka, pasitarkite su savo gydytoju: jis priims tinkamą sprendimą.
Kada jaudintis
Nors tai gali būti labai nemaloni ir net skausminga patirtis, tai nėra pavojinga kūdikiui.
Tanya Yatsenko | Shutterstock.com
Kvėpavimo problemos
Hormoniniai pokyčiai, ypač progesteronas, tiesiogiai veikia jūsų plaučius. Vėlesniu nėštumo laikotarpiu, antroje pusėje, kvėpavimas gali dar pasunkėti, nes auganti gimda spaudžia diafragmą ir sukelia diskomfortą.
Sprendimas
Fizinio aktyvumo metu nespauskite savęs per stipriai. Pasistenkite viską daryti lėčiau. Gulėdama lovoje naudokitės pagalvėmis, kad susidarytumėte atramą, o ne gulėtumėte išsitiesusi. Sėdėkite tiesiai, nugara turi būti tiesi, pečiai atlošti atgal: taip plaučiai geriau išsiplės.
Kada jaudintis
Jei jaučiate labai staigų ir stiprų dusulį, silpnumą ir paūmėja astma arba širdis ima plakti gerokai intensyviau („permuša“), kvieskite pagalbą ir vykite į ligoninę. Jei pastebite, kad kojų arba rankų pirštai arba lūpos mėlynuoja, gali būti, kad jums trūksta deguonies ir būtina skubi pagalba.
Niežėjimas
Nėštumo metu silpnas niežėjimas yra visiškai normalu. Dėl tempimo ir hormoninių pokyčių tai patiria mažiausiai 20 proc. nėščių moterų.
Sprendimas
Jei niežėjimas labai įkyrus ir vargina, naudokite šaltus kompresus: šiek tiek palengvės. Kartkartėmis pagulėkite avižų vonioje drungname vandenyje vonioje. Po dušo būtinai naudokite drėkinamąjį kūno losjoną be kvapiklių, neutralaus kvapo, kad nuramintumėte odą. Jei norite, kad jis vėsintų, losjoną trumpai palaikykite šaldytuve.
Kada jaudintis
Jei delnus ir padus labai niežti arba atsiranda bėrimas, iškart susisiekite su savo gydytoju. Tai gali būti rimtesnių sveikatos problemų požymiai.
Keisti sapnai
Keistus sapnus sapnuoti yra įprasta ir normalu. Jie dažniausiai aplanko dėl nerimo, kurį galite patirti dėl būsimos motinystės.
Sprendimas
Jei tokie sapnai labai vargina, pabandykite pasikalbėti su savo partneriu ar artimu draugu. Galite netgi sukurti svajonių žurnalą ir užrašyti savo svajones ar idėjas: taip „nuimsite“ dalį streso.
Kada jaudintis
Dėl keistų sapnų tikrai nereikia jaudintis, tačiau jei atrodo, kad jie kelia papildomą įtampą, pasakykite tai savo gydytojui, kad jis ištirtų, ar nėra su stresu susijusių problemų.
Nėštumas yra vienas jautriausių ir subtiliausių moters gyvenimo momentų, tačiau dėl organizme vykstančių hormoninių pokyčių kartu reikalauja nemažai fizinės ištvermės. Daugybė nėštumo problemų prasideda nuo antrojo trimestro, nes kūdikis pradeda intensyviau augti ir reikalauja daugiau vietos. Tai reiškia, kad kai kurie vidaus organai turi šiek tiek pasislinkti, kad tilptų mažylis. Dauguma nėštumo problemų išnyksta po gimdymo, todėl viskas, ką šiuo metu turite daryti, – gerai valgyti, mankštintis ir pakankamai ilsėtis.
Natalia Deriabina | Shutterstock.com