Dažniausiai pasitaikančios gimdymo baimės (376)

Gimdymo baimės

Nerimauji dėl gimdymo? Patikėk, tu ne vienintelė! Štai dažniausios su gimdymu susijusios baimės ir būdai, kaip jas įveikti:

Aš neištversiu skausmo. Kas penkta besilaukianti moteris prisipažįsta, kad trečiąjį trimestrą labiausiai baiminasi skausmo gimdant. Tikra tiesa – gimdymas yra skausmingas daugumai gimdyvių, tačiau yra veiksmingų skausmą malšinančių vaistų, ir tu neturėtum jaustis kalta jų prašydama. Didžioji dalis gimdyvių gimdydamos pasinaudoja vienokiais ar kitokiais nuskausminimo būdais. Jei manai, kad kvėpavimo pratimų ar kitų atsipalaidavimo būdų tau nepakanka, nedvejok ir paprašyk nuskausminamųjų vaistų.

Man reikės epiziotomijos, nes kitaip plyšiu. Epiziotomija – tai chirurginis tarpvietės įkirpimas, daromas prieš pat kūdikio galvutės užgimimą, kad ji lengviau išlįstų. Kai kurios moterys gimdydamos plyšta savaime. Šie plyšimai gali būti įvairūs – nuo vos pastebimų iki labai gilių, kuriems susiūti prireikia kelių siūlių. Daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, tarpvietės įkirpimas anksčiau buvo vos ne privaloma procedūra, bet dabar jis atliekamas vis rečiau, nes vis labiau propaguojamas natūralus gimdymas ir stengiamasi, kad intervencija būtų minimali. Aptark šį klausimą su savo gydytoju: kaip dažnai ir kokiais atvejais jis rekomenduoja epiziotomiją ir kaip galėtum šios procedūros (taip pat savaiminių plyšimų) išvengti. 

Gimdydama nevalingai pradėsiu tuštintis. 70% apklausoje dalyvavusių moterų prisipažino bijančios, kad gimdydamos pradės tuštintis. 39% gimdyvių ši „nelaimė“ nutiko, bet tik 22% moterų dėl to jautėsi nepatogiai. Dabar gal ir sunku tuo patikėti, tačiau jei gimdydama pradėsi tuštintis, niekas į tai nekreips dėmesio. Medicinos personalui tai ne naujiena, tad seselės viską sutvarkys tau tikriausiai net nesupratus, kad kažkas nutiko. Jei vis dėlto šis klausimas tave labai jaudina, atvykusi į ligoninę paprašyk padaryti tau klizmą (arba pasiteirauk gydytoją apie galimybes šią procedūrą saugiai atlikti namuose). Yra ir dar viena galimybė išvengti šio nepatogumo: prasidėję sąrėmiai dažnai sukelia viduriavimą. Jei tau taip nutiks, tavo virškinamasis traktas tikriausiai išsivalys pats dar iki gimdymo.

Pradėsiu gimdyti anksčiau laiko. Apie 7% naujagimių Lietuvoje gimsta neišnešioti (iki 37 savaitės). Kad sumažintum priešlaikinio gimdymo tikimybę, rūpinkis savimi: gerai maitinkis, daug ilsėkis, reguliariai lankykis pas gydytoją, stenkis per daug nesijaudinti, laikykis švaros ir rūpinkis dantų higiena. Tave turėtų paguosti mintis, kad net jei vaikelis gimtų 30-ą savaitę, jo galimybės išgyventi yra labai didelės, o kiekviena kita nėštumo diena tik dar labiau padidina jo šansus gimti stipresniam ir sveikesniam.

Gimdymo metu man bus daromos nereikalingos medicininės intervencijos. Geriausias būdas atsikratyti šios baimės yra nuoširdus pokalbis su tavo gimdymą priimsiančiu gydytoju. Jei tu pasitiki ir gerbi savo gydytoją ir akušerę, tuomet gali atsipalaiduoti: gimdymo dieną jie padarys viską, ką gali, dėl tavo kūdikio ir tavęs. Jei gydytojas žino tavo lūkesčius ir norus, jam bus lengviau prisitaikyti prie jų konkrečioje situacijoje (tad pagalvok, ar nevertėtų parašyti gimdymo planą). Kita vertus, gali pasikviesti vyrą, seserį, draugę ar profesionalią gimdyvių padėjėją, kad reikalui esant ligoninėje pabūtų tavo advokatu. Būtų gerai, kad tas žmogus būtų lankęs nėščiųjų kursus ar turėtų asmeninę dalyvavimo gimdyme patirtį.

Man turės daryti cezario pjūvį. Vidutiniškai kas penktai pirmąjį kūdikį nešiojančiai moteriai atliekama cezario pjūvio operacija. Taigi ši baimė yra suprantama. Paguodžia tai, kad dabar šios operacijos yra palyginti saugios ir dauguma mamų atsigauna per kelias savaites po operacijos. Jei gimdymo metu susidarytų kritiška situacija arba jei vaikelis išsektų, cezario pjūvis yra geriausia išeitis.

Nesuspėsiu nuvykti į ligoninę. Gimdyti namuose tenka nepaprastai retai, ypač jei tai pirmasis nėštumas. Jei negali atsikratyti šios baimės arba baimei yra pagrindo (pavyzdžiui, gyveni toli nuo artimiausios ligoninės), būk pasiruošusi gimdyti namuose. Geriausia būtų šį klausimą aptarti su savo gydytoju.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Rankena prieš 5 m.

  bebriuke83 parašė:
  Manau, kad pirma laiko neverta galvoti apie nelaimes gimdymo metu. Mums akušerė, dirbanti 15 m. gimdymo namuose sakė, kad nereikia bijoti vakuumo, jei jo prireikia,…

  Ne galvytės suspaudime esmė, o kakliuko nervų pažeidimu.... Vakuumas yra žaidimas su likimu.

 2. colleen
  colleen prieš 4 m.

  Mano vyras irgi ir kraujo bijojo ir alpo mintyse dar nestumo laikotarpiu. Sake nedalyvaus, nenori pakenkti... Po to ziurejom kazkokia laida per tv ir kaip tik kalbejo toks fainas, gana jaunas ginekologas, kuris jau 15 metu priimineja gimdymus. Jis sako, per mano darbo patirti nera buve ne karto, kad vyras nualptu, o ir kraujo jie ten jokio nemato. Akuserei ar ginekologei is anksto pasakai, kad virksteles nukirpti patys nenoresit ir fsio. Finale mano bailiukas vyras didvyriskai atstovejo saremius ir mate, kaip gimsta musu sunus. Veliau sake, kad jeigu jau as atstovejau, tai bet kas gali

 3. User has not uploaded an avatar
  laimukas prieš 4 m.

  Aš jau du kartus gimdžiau viena Lt kita uk abu praėjo greitai be plėšimų aišku skausmelio kaip ir visoms buvo bet kai paduoda tau mažiuką pasimiršta visi skausmai. Tiesa vyras dalyvavo abiejuose gimdymuose nealpo o su manim gimdė Dabar laukiuosi trečią kartą žiūrėkime kaip bus šitas tikiuosi taip pat kaip ir pirmieji

 4. User has not uploaded an avatar
  Maamyy prieš 2 sav.

  Labai bijau to gimdymo, bet kai pagalvoji ne amžinybe tas skausmas tesis 😊 svarbu viskas butu gerai 😊 tik nezinau kodel, bet labiau noreciau cz, nes turejus nemazai pilvo operaciju, tai prie pjaustymo jau kaip ir ipratus 😂

 5. User has not uploaded an avatar
  Zivilekkk prieš 2 sav.

  Maamyy parašė:
  Labai bijau to gimdymo, bet kai pagalvoji ne amžinybe tas skausmas tesis 😊 svarbu viskas butu gerai 😊 tik nezinau kodel, bet labiau noreciau cz, nes turejus nemazai…

  Zinot kur skirtumas? Po pilvo operacijos jus pabundat, gulinejat lovoj, gydotes pjuvi, ilsites. Po CP - jus pabundat ir ka tik susiutu pilvu turit rupintis vaiku Faktas, kad pvz vyras gali padeti - pakelti vaika ir t. t. Bet patikekit, jausites tikrai ne taip, kaip po iprastos pilvo operacijos