Dažniausios priežastys, kodėl tėvai jaučiasi kalti

Tėvai su kūdikiu ant rankų dirba Monkey Business Images | Shutterstock.com

Daugelis tėvų jaučiasi kalti dėl vienų ar kitų „nuodėmių“ vaikų atžvilgiu. Vieni kaltina save dėl nuolatinės laiko stokos, kiti – dėl nepakankamos materialinės gerovės.

Kaltė gali paskatinti tėvus susikurti nesveikus drausmės įpročius, pavyzdžiui, pasiduoti vaikams, kai tai prieštarauja ugdymo taisyklėms. Tokie netinkami pasirinkimai vien iš kaltės jausmo gali atnešti neigiamų pasekmių, susijusių su tėvų ir vaikų emocine gerove.

Kokios dažniausios kaltės priežastys ir kaip tėvams kovoti su tuo nuolat persekiojančiu nerimu, kad „darau mažiau, nei galėčiau“?

Dirbantys tėvai

Jei dirbate ne namuose, galite jaustis kaltas dėl to, kad praleidžiate per mažai laiko su savo atžala, kad jums patinka jūsų darbas, kad jums reikia pinigų, ir apskritai – kad eidamas į darbą kartais jaučiate atokvėpį, ištrūkęs iš chaotiškos namų aplinkos.

Nieko nėra blogo, kad rūpinatės savimi ir siekiate savo svajonių. Turite visą teisę į asmeninį gyvenimą, poilsį ar veiklą, kuri jums svarbi. Turite galimybių samdyti auklę? Puiku. Auklė (ar seneliai) gali nepertraukiamai lavinti vaiko socialinius, kūrybinius ir kognityvinius įgūdžius taip, kaip tai darytų tėvai.

Svarbu

Matydamas, kad tėvai rūpinasi savo poreikiais ir yra aktyvūs, vaikas augs stiprus, aktyvus ir pasitikintis savimi.

Vaikas netinkamai elgiasi viešoje vietoje

Daugeliui tėvų nors kartą gyvenime yra tekę jausti gėdą, kai vaikas netinkamai elgiasi maisto prekių parduotuvėje arba tampa „blogiausiu“ iš visų žaidimų aikštelėje esančių vaikų. Nė vienas nemėgsta užuojautos kupinų aplinkinių žvilgsnių. Bet yra gera naujiena: galite pakeisti šią situaciją, pakeitę drausmės strategiją!

Manote, kad jūsų vaikas yra pakankamai didelis, kad suprastų savo elgesio pasekmes? Iš anksto nusistatykite savo lūkesčius. Pasakykite juos garsiai. Taip pat akcentuokite pasekmes, kurios laukia vaiko, jei tų lūkesčių jis neįvykdys. Įsitikinkite, kad vaikas tinkamai jus suprato. Ir būtinai vykdykite taspasekmes“, jei jis jūsų prašymo nepaiso.

Venkite bet kokių išvykų tuo metu, kai mažylis turi miegoti. Jei jis yra pavargęs, nemalonūs incidentai tikėtini kur kas labiau.

Svarbu

Kartais vaikai netinkamai elgiasi viešoje vietoje, nes žino, kad tai sukelia gėdą tėvams. Tokiu būdu jie stengiasi gauti tai, ko nori. Jei norite pakoreguoti vaiko elgesį – laikykitės savo pažadų ir įgyvendinkite sutartas „pasekmes“ kaskart, kai jis netinkamai elgiasi ir pažeidžia sutartas taisykles.

Netinkama vaiko mityba

Vieną dieną jūsų mažasis linksmai kerta burokėlius, brokolius ir saldžiąsias bulves, o kitą − atsisako valgyti viską, išskyrus riešutų sviestą, ledinukus ir šokoladą? Svarbiausia nepaversti pietų stalo kovos dėl maisto lauku. Tiesiog pasiūlykite jam kuo

Įvairesnių, geresnę maistinę vertę turinčių produktų.

Nenusiminkite, jei vaikas atsisako vaisių ir daržovių − juk nė vienas nėra miręs nuo briuselinių kopūstų boikoto. Užtat jis gali jus nustebinti išbandydamas (ir pamėgęs!) maistą, kurį anksčiau atmetė.

Svarbu

Nerimaujate, kad jūsų atžala valgo per daug greitojo maisto? Nesijaudinkite, jis nėra nuodingas, tačiau toks valgymas, žinoma, turėtų būti retenybė, o ne kasdienybė.

Per daug prietaisų

Anot kai kurių ekspertų, elektroniniai prietaisai yra viso blogio šaltinis. Mat jie sukelia vaikų nutukimą, dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromą ir gausybę kitų problemų. Žinoma, tiesos yra. Bet kartais šis „blogis“ yra reikalingas.

Svarbiausia yra saikas. Jei jūsų atžala ištisas dienas leidžia prie televizoriaus, atėjo laikas daryti išvadas ir įvesti griežtesnę tvarką. Bet jei jis valandą per dieną žaidžia kompiuterinį žaidimą ar pažiūri filmą savaitgaliais – jo laikas prie prietaisų saikingas.

Įsitikinkite, kad, be filmukų ir kompiuterinių žaidimų, jūsų vaikas turi daug kitų jam patinkančių užsiėmimų. Tokios veiklos, kaip bėgiojimas lauke, kaladėlės ar namų ruoša gali atnešti naudos psichinei ir fizinei jo sveikatai.

Svarbu

Ekrano laiką galite paversti naudinga veikla, naudodami laidą ar filmą kaip švietimo įrankį. Užduokite klausimus apie tai, kas vyksta filme, paprašykite vaiko suskaičiuoti objektus ar spalvas, kurias jis mato ekrane. Kitaip tariant, paverskite ekrano laiką interaktyviu ir edukaciniu.

Per daug šaukiate

Net ramiausi tėvai kartais šaukia. Ir tai yra normalu. Jei jūsų vaikas, bėgdamas paskui kamuolį, išbėga tiesiai į gatvę, dėl savo balso tono turėtumėte nerimauti mažiausiai. Turite šaukti, kad jis grįžtų į šaligatvį, kol nenutiko bėda.

Bet jei šaukimas tampa kasdienybe, turėtumėte susimąstyti. Pagalvokite apie savo streso lygį. Gal jis yra pernelyg aukštas? O gal jums reikia pagalbos suvaldant pyktį arba ieškant efektyvesnių disciplinos metodų?

Svarbu

Nebijokite kreiptis į profesionalą. Tie žmonės yra tam, kad padėtų rasti būdus, kaip atsipalaiduoti. Tai yra be galo svarbu, nes nuolatinis šaukimas ant vaikų gali pakenkti jų emocinei būsenai ir psichinei sveikatai.

Negalite duoti vaikui to, ko jis nusipelno

Muzikos pamokos, gimnastikos būreliai, futbolo komandos ir visos kitos veiklos, kuriomis yra užsiėmę šių laikų vaikai, irgi turi įtakos: tai kainuoja. Be to, socialiniuose tinkluose galite matyti, kaip jūsų vaiko draugai atostogauja Disneilende arba kaip žaidžia naujausius vaizdo žaidimus, kol jūsų atžala leidžia laiką kieme su senais riedučiais.

Iš tikrųjų brangūs daiktai ar būreliai nebūtinai padarys vaikystę kokybiškesnę. Priešingai – per daug gėrių gali būti žalinga vaiko asmenybei. Perkrautas daiktais ir veiklomis, jis gali užaugti materialistu.

Paprasti vaiko žaidimai lauke (be naujausių žaislų) skatina jo vaizduotę. Be to, galite pasitelkti savo fantaziją ir sukurti beveik nemokamus žaislus, kurių nė vienas vaikas apylinkėse neturės. Pastatykite valtį iš kartoninės dėžutės arba paverskite lakštą superherojaus skraiste. Kurdami žaidybinę atributiką, praleisite nuostabų laiką drauge. O toks laikas yra kur kas vertingesnis už bet kokius materialius žaislus.

Svarbu

Jokiu būdu netransliuokite vaikui, kad gailitės, jog neturite tiek, kiek turi kiti. Išmokykite jį būti dėkingą už tai, ką turi, ir sutelkti dėmesį į kokybišką laiko leidimą kartu.

Mažiau reikalavimų sau

Negalvokite, kad turite būti tėvai-superherojai, kurie yra geriausi darbuotojai, draugai, namų šeimininkai, ir viskas, kas tik įmanoma. Taip paprasčiausiai nebūna. Keldami sau per didelius reikalavimus, rizikuojate savo emocine sveikata.

Svarbu rasti balansą tarp darbo, asmeninio ir šeiminio gyvenimo. Bet pusiausvyra nereiškia, kad nuolat viskas bus tobula ir lygu. Natūralu, kad kartais turėsite daugiau laiko skirti savo karjerai, kartais – šeimai ir vaikams.

Būkite pasirengę prašyti pagalbos. Ir būkite pasirengę priimti tą pagalbą, kai ji bus pasiūlyta.

Svarbu

Retkarčiais pasakykite „ne“ socialiniams įsipareigojimams. Jei turite atliekamą eurą, kartais pataupykite laiką ir užsisakykite maisto ar kurjerį, kuris paimtų valytinus drabužius. Leiskite vaikui žiūrėti televizorių, kai jums reikia pertraukos. Vadovaukitės prigimtimi. Ji geriausiai „padiktuos“, kaip elgtis.

Susiję straipsniai

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.

Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo.