Kūdikio drabužėlių žodynėlis, arba kuo skiriasi smėlinukas nuo siaustinuko?

5 second Studio | Shutterstock.com

Susipirkti pirmojo kūdikio garderobą gali būti nelengvas iššūkis: tikrai ne visi tėvai žino, kas yra šliaužtinukai ar smėlinukai.

Naujagimiui reikalingų daiktų sąrašą galite susidaryti TD skaičiuoklėje „Kūdikio kraitelis“, o čia rasite dažniausiai naudojamų kūdikių drabužių sąrašą su nuotraukomis ir trumpu aprašymu.

Tiesa, svarbu paminėti, kad griežtos, nusistovėjusios drabužėlių klasifikacijos nėra, to paties tipo drabužėlius žmonės gali vadinti įvairiai, ypač jei jie turi dviejų (ar net kelių) rūbelių savybių. 

Glaustinukas, bodis, bodžiukas, smėlinukas

smėlinukas, boddžiukas, glaustinukas - kūdikių rūbai

Visais šiais terminais vadinami kūdikių marškinėliai ilgomis ar trumpomis rankovėmis su prailginta apatine dalimi, susegama tarpkojyje (dažniausiai spaudėmis ar sagutėmis).

Lietuviškai šiuos rūbelius reiktų vadinti glaustinukais ar smėlinukais (bodis, bodžiukas – nevartotinos svetimybės).

Iš esmės, šie terminai yra sinonimai, nors Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne nurodoma, kad smėlinukas yra apatiniai marškinėliai, tuo tarpu glaustinukas yra priskiriamas viršutiniams rūbeliams.

Bet kad ir kaip pavadinsite, didelės klaidos tikrai nepadarysite, nes dėl kūdikių rūbelių specifikos, kartais labai sunku pasakyti, kuris drabužis yra viršutinis, o kuris – apatinis.

Buityje gali pasitaikyti ir kitokių klasifikacijų: pavyzdžiui, yra mamų kurios smėlinukais vadina tik trumparankovius glaustinukus.

Paskirtis. Šiltomis dienomis gali būti naudojamas, kaip pagrindinis, viršutinis drabužis, o jeigu vėsu – kaip apatinis rūbas, kuris patogiai prilaiko ir apspaudžia sauskelnes ar vystyklą.

Siaustinukas

siaustinukas kūdikiui - naujagimių rūbeliai

Tai marškinėliai, kurie susiaučiami panašiai kaip kimono ir surišami virvelėmis arba suspaudžiami spaudėmis viename šone, dažniausiai kiek aukščiau liemens. Kūdikiai dažnai nemėgsta per galvą velkamų drabužių, todėl siaustinukas daugeliui pasiteisina.

Kartais siaustinukai gali turėti glaustinukams būdingą susegamą apačią: jūsų pasirinkimas, kaip tokį rūbą vadinti – susiaučiamu glaustinuku ar apačioje susegamu siaustinuku. 

Paskirtis. Plonesni siaustinukai naudojami, kaip marškinėliai, o šiltesni gali tarnauti, kaip megztukas ar švarkelis.

Šliaužtinukai

šliaužtinukai kūdikiui - kūdikio rūbeliai

Šliaužtinukai yra plono, minkšto audinio kombinezono tipo kūdikių drabužis su uždaromis pėdelėmis ir per pečius užsegomis petnešomis. Dažnai šliaužtinuko terminu vadinami ir romperiukai, ypač jei yra ilgomis rankovėmis ir/ar klešnėmis.

Paskirtis. Tai vienas populiariausių kūdikių drabužių, paprastai naudojamas derinyje su smėlinukais. Šliaužinukai dažniausiai naudojami kaip viršutinis drabužis arba kaip miegui skirtas rūbas.

Romperis, romperiukas

romperiukas kūdikiui - kūdikio rūbeliai

Pradėkime nuo to, kad terminas romperis yra skolintas iš anglų kalbos ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) kol kas nenurodo, kuo jį pakeisti. Romperis, pagal apibrėžimą, yra vientisas, du drabužius apimantis rūbas (kitaip kalbant, du viename).

Pavyzdžiui, tai gali būti rūbas, apjungiantis kelnes (šortukus) ir marškinėlius ar smėlinuką ir sijonuką. Vienaip ar kitaip, tai gana naujas terminas, kurį žino ir vartoja ne visi, tad nenustebkite, jei romperio tipo drabužis bus vadinamas. pavyzdžiui, „šliaužtinukais be kelnių“, „smėlinuku su sijonuku“, „vientisu komplektuku“ (ypač jei romperis nėra vienspalvis, o sudarytas iš skirtingos stilistikos ir faktūros audinių, pavyzdžiui, džinsų tipo apatinės dalies ir baltų marškinėlių viršaus). 

Paskirtis. Tėvai juos mėgsta, ypač išeigai, nes šio rūbo pakanka vaikui aprengti nuo galvos iki kojų. Be to, net kūdikiui judant viskas lieka vietoje: neišsitraukia, nenusmunka.

Kombinezonas, kombis

kombinezonas kūdikiui - drabužėliai kūdikiui

Vaikiško garderobo kontekste, kombinezonas (buityje dažnai vadinamas kombiu) paprastai reiškia šiltą, vientisą, laukui skirtą drabužį, dažniausiai su kapišonu. Kūdikiams skirtų kombinezonų apatinė dalis gali būti vokelio tipo (be klešnių).

Paskirtis. Kūdikių kombinezonai įprastai yra labai šilti, skirti šaltam orui, naudojami vietoje striukės ir žieminių kelnių.

Miegmaišis, miegmaišiukas

miegmaišis kūdikiui - kūdikių rūbai

Tai „rūbas“, kurio viršutinė dalis primena šliaužtinuką, o apatinė yra vientisa, kaip maišas. Priklausomai nuo sezono, jie gali būti plonesni ar šiltesni, šaltam metų laikui skirti miegmaišiai gali būti su rankovėmis.

Miegmaišių užsegimai gali būti įvairūs: pasižiūrėkite, kad būtų patogu ne tik „supakuoti“ vaiką prieš miegą, bet ir patogiai pakeisti sauskelnes.

Paskirtis. Miegmaišis, nors ir primena drabužį, yra naudojamas kūdikio migdymui, kad jam nebūtų šalta miego metu. Miegmaišis labai praverčia, jeigu kūdikis miega neramiai, miegodamas nusispardo antklodę. Miegmaišyje esantį kūdikį paprasčiau perkelti į lovytę, jei jis migdomas ant rankų ar tėvų lovoje.

Tapukai

tapukai kūdikiui

Dažniausiai taip vadinami pirmieji užmaunami, minkšti, mokasinų tipo ar storas kojines primenantys kūdikio bateliai. Įprastai jie neturi kieto pado, tačiau kartais padukas gali būti vos pakietintas, bet lankstus arba ant pado gali būti „sukibimą“ pagerinančių guminių detalių.

Paskirtis. Tapukai naudojami labiau ne kaip batai, t.y. ne vaikščiojimui, o kaip kojinės, kad pėdoms būtų šalta arba kaip aksesuaras ypatingesnėmis progomis. Iš tiesų, „tikrų“ batų kūdikiui reikės tik šiam pradėjus vaikščioti ir tik tuomet, jei nėra galimybės vaikščioti basomis.

Kiti drabužiai kūdikiams

patogūs rūbeliai kūdikiui

Kiti kūdikio drabužių pavadinimai daugiau mažiau atitinka suaugusiųjų drabužių pavadinimus. Iš įprastų drabužių, dažniausiai prireikia kojinėlių (taip pat ir vilnonių), kepurėlių, pirštinių (taip pat ir pirštinėlių kūdikiui, jei jis linkęs draskytis), marškinėlių, trikotažinių kelnyčių su pėdutėmis ar be jų.

Svarbu prisiminti, kad kol kūdikiai yra maži, kai kurie mums įprasti drabužiai (kelnės, džinsai, suknelės, sijonukai), nors ir dailūs, nėra labai praktiški, nes kūdikiai daug laiko praleidžia miegodami.

Žinoma, galite turėti ir tokių rūbelių, tačiau turėkite mintyje, kad kūdikiai auga labai greitai, ypač augimo šuolių metu. Gali būti, kad kūdikis drabužį išaugs greičiau, nei pasitaikys tinkama proga juo pasipuošti!

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.