DTaP vakcina (skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės) (78)

DTaP vakcinos buteliukas Sherry Yates Young | Shutterstock.com

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja DTaP vakcinos doze, įprastai esančia viename vaistiniame preparate kartu su skiepais nuo poliomielito (IPV) ir skiepais nuo B tipo Haemophilus influenzae infekcijos (Hib).

Kada skiepijama DTaP vakcina?

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje vaikai skiepijami trimis DTaP vakcinos dozėmis sulaukę 2, 4 ir 6 mėnesių.

Pakartotinai skiepijami 18 mėnesių, o vėliau 6-7 metų vaikai.

DTaP vakcinos

Skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės yra kelių vaistinių preparatų sudėtyje.

Pirminei 2 mėnesių vaikų imunizacijai Lietuvoje naudojamas vaistinis preparatas „Pentaxim“, kurio sudėtyje yra vakcinos nuo difterijos, stabligės, kokliušo, taip pat poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Pakartotinei 6-7-erių metų vaikų revakcinacijai naudojamas preparatas „Tetraxim“, kurio sudėtyje be vakcinos nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, taip pat yra vakcina nuo poliomielito. 

Vakcinos „Boostrix“ ir „Adacel“ įprastai naudojamos pakartotinei suaugusiųjų imunizacijai arba esant potencialiai rizikai užsikrėsti stablige (pvz., labai stipriai susižeidus ar įkandus gyvūnui).

Kokios reakcijos tikėtis po DTaP skiepo?

Po šio skiepo, kaip po kitų injekcijų, vaikas gali būti irzlesnis (pasireiškia apie 15% paskiepytųjų „Pentaxim“ vakcina), injekcijos vieta gali parausti (apie 11%) ir sukietėti (apie 15%). Šie nemalonūs pojūčiai dažniausiai pasireiškia per 48 val. ir gali tęstis 48-72 val. Jie po truputį išnyksta savaime, jokio gydymo taikyti nereikia.

Rečiau pastebimas didesnis mieguistumas, apetito stoka, virškinimo sutrikimai (viduriavimas, vėmimas), karščiavimas.

Itin retai, fiksuojant tik pavienius atvejus, pasireiškia febriliniai ar nefebriliniai traukuliai, hipotonijos ir sumažėjusios reakcijos į dirgiklius, bėrimai, eritrema, dilgėlinė, labai dideli patinimai injekcijos vietoje, stiprios ir staigios alerginės reakcijos.

Pilną šalutinių poveikių sąrašą galite rasti informaciniame „Pentaxim“ skiepo lapelyje.

Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vakcina galėjo sukelti vieną iš išvardintų arba kitokį nepageidaujamą poveikį, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

VVKT skatina apie patirtą nepageidaujamą poveikį informuoti Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Pranešti apie šalutinį poveikį galite ir patys, ir jūsų gydytojas.

Skiepyti ar neskiepyti DTaP vakcina?

Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, kad skiepai yra efektyviausia šiandien prieinama ligų prevencijos, jų komplikacijų ir epidemijų valdymo priemonė, tačiau sprendimą skiepyti ar ne priima tėvai.

Trys ligos nuo kurių apsaugo DTaP vakcina – kokliušas, difterija, stabligė – yra ūmios ir pavojingos (ypač kūdikiams), tad pasirinkus neskiepyti, svarbu mokėti kuo greičiau atpažinti jų simptomus ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Svarbu žinoti, kaip užsikrečiama šiomis ligomis ir esant susirgimo rizikai kreiptis į gydytoją.

 • Kokliušu ir difterija užsikrečiama oro lašiniu būdu, t.y. nuo sergančio žmogaus, kuomet šis kalba, kosti, čiaudi.
 • Stablige užsikrečiama, kuomet ligos sukėlėjų patenka į žaizdą. Pavojingos gilios žaizdos (ypač, jeigu jos užterštos dirvožemiu), dideli nudegimai, gyvūnų įkandimai ir įdrėskimai. Retkarčiais stablige užsikrečiama po sunkesnio galūnių nušalimo.

Kodėl iškart skiepijama nuo didelio skaičiaus ligų?

Egzistuoja skirtingo tipo vakcinos, apsaugančios nuo vienos arba kelių ligų.

 • Monovalentė arba vienvalentė vakcina apsaugo nuo vienos ligos vienos „rūšies“ sukėlėjų. Pavyzdžiui, vakcina nuo tymų, esanti vaistiniame preparate „Priorix“, apsaugo nuo Schwarz padermės viruso.
 • Polivalentė arba daugiavalentė vakcina apsaugo nuo vienos ligos kelių „rūšių“ sukėlėjų. Pavyzdžiui, vakcina nuo poliomielito, esanti vaistiniame preparate „Pentaxim“, apsaugo nuo 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo tipo poliovirusų.

Dauguma šiuolaikinių monovalenčių arba polivalenčių vakcinų yra „sudėtos“ į vieną preparatą - kombinuotą vakciną. Kombinuotos vakcinos yra vaistiniai preparatai, kuriuos naudojant vienu kartu įskiepijamos kelios vakcinos, apsaugančios nuo skirtingų ligų. Pavyzdžiui, „Pentaxim“ vakcina apsaugo nuo penkių ligų: kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Kombinuotos vakcinos suteikia tokią pačią efektyvią apsaugą, kaip ir kitos. Kombinuotų vakcinų poreikis atsirado, kuomet imta skiepyti nuo didelio skaičiaus ligų. Jos kuriamos tam, kad pavyktų sumažinti apsilankymų pas gydytoją ir dūrių skaičių. Šios vakcinos taip pat sumažina medicinos personalo, transportavimo, sandėliavimo kaštus (nors jų kūrimas yra gerokai brangesnis ir ilgesnis).

Pavyzdžiui, laikantis Lietuvos profilaktinių vaikų skiepijimų kalendoriaus vaikai iki 7 mėnesių amžiaus yra paskiepijami, priklausomai nuo tėvų pasirinkimo ir gydytojų rekomendacijų, iki 14 kartų. Jeigu laikytumėmės identiško plano, tačiau nenaudotume kombinuotų vakcinų, vaikus reikėtų skiepyti 26 kartus.

Kombinuotų vakcinų prisibijoma dėl didesnių ir rimtesnių ar sunkiau nustatomų šalutinių poveikių arba mažesnio jų veiksmingumo. Prieš pasiekiant vartotoją, tikrinamas tiek kiekvienas kombinuotos vakcinos komponentas atskirai, tiek ir jų poveikis organizmui po vienos injekcijos.

Dažnai pastebima, kad dūrio vieta po paskiepijimo kombinuota vakcina patinsta labiau, yra skausmingesnė, tad vaikas gali būti irzlesnis, prasčiau miegoti, atsisakyti valgyti ir pan. Kita vertus, jeigu vaikas būtų skiepijamas nuo kiekvienos ligos atskirai, dūrio vietos galbūt būtų mažiau skausmingos, tačiau jų būtų gerokai daugiau.

Kartais šie spėjimai visai nepagrįsti, pavyzdžiui, pastebėta, kad šalutiniai kombinuotos DTaP vakcinos (skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės) poveikiai yra mažesni, nei įskiepijant kiekvieną komponentą atskirai.

Kita vertus, Jungtinėje Karalystėje pastebėtas didesnis paskiepytų vaikų sergamumas B tipo Haemophilus influenzae infekcija, siejamas su nepakankamai efektyviai veikiančiu kombinuotu kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos skiepu.

Naujausi komentarai

 1. Raganaa
  Raganaa prieš 2 sav.

  G.L. parašė:
  Pamenu pas Usoni, kai konsultavausi dėl skiepu- jis sake, kad kuo mazesnis vaikas ale perneša skiepa geriau. Kuo didesnis- imunitetas stipresnis,todėl sunkesnės i v…

  Aha, mazas klykia ir niekas nesupranta del ko. O didesnis jau pasakyti gali..

 2. User has not uploaded an avatar
  Mia001 prieš 2 sav.

  G.L. parašė:
  Pamenu pas Usoni, kai konsultavausi dėl skiepu- jis sake, kad kuo mazesnis vaikas ale perneša skiepa geriau. Kuo didesnis- imunitetas stipresnis,todėl sunkesnės i v…

  Didesni geriau toleruoja toksinus (žymiai mažesniam procentui jie sukelia smegenų pažeidimus). Bet geriau susiformavęs imunitetas formuoja aršesnį alerginį/autoimuninį atsaką. Kita vertus, kai vaikas didelis pastebimi ir kur kas subtilesni pokyčiai: pvz.: negebėjimas susikaupti ar suprastėję sportiniai pasiekimai ir pan. prasidėję tuoj po skiepo, vėliau išaugę į rimtą autoimuninę ligą (pvz.: diabetą, išsėtinę sklerozę ar autoimuninį kraujagyslių uždegimą), tuo tarpu jei Jūsų vaikui diagnozuos diabetą (ar kitą autoimuninę ligą) kai jam bus treji - sunkiai surišite tai su skiepais (net jei šie ir būtų kaltininkai).
  Kūdikius skiepyti pavojingiau, bet mažiau neigiamo poveikio užfiksuojama/susiejama su skiepais.

 3. User has not uploaded an avatar
  Sophie2017 prieš 2 sav.

  Niritė parašė:
  Dėl MenB vėlgi - skaitote kažką keisto. Atidėti ir skiepyti vėliau nėra prasmės, nes pikas yra apie 5 mėn., o paskui palaipsniui mažėja. Britai yra skaičiavę, iki …

  Gal galite truputį daugiau paaiškinti - kieno pikas yra apie 5 mėn?
  ir verta skiepyti tik iki 2 metų ar kaip?

 4. User has not uploaded an avatar
  Sophie2017 prieš 2 sav.

  Mia001 parašė:
  Didesni geriau toleruoja toksinus (žymiai mažesniam procentui jie sukelia smegenų pažeidimus). Bet geriau susiformavęs imunitetas formuoja aršesnį alerginį/autoimun…

  Tai turėtų pasireikšti autoimuninės ligos ir alergijos po 6-7 metų skiepų, juk ten du iškart daro? Bet apie tai neteko skaityti.

 5. Niritė
  Niritė prieš 2 sav.

  Sophie2017 parašė:
  Gal galite truputį daugiau paaiškinti - kieno pikas yra apie 5 mėn?
  ir verta skiepyti tik iki 2 metų ar kaip?

  MenB ligos sergamumo pikas (bent jau UK) yra 5 mėnesių amžiaus. Po to serga vis mažiau vaikų. Nuo 2 metų serga tiek, kad finansiškai valstybiniu lygmeniu skiepyti visus su esamomis vakcinų kainomis neapsimoka. Individualiu atveju numatyti, ar vakcina reikalinga neįmanoma, nes neįmanoma žinoti, ar konkretus vaikas gali susirgti invazine MenB liga (tikrai ne visiems tai gresia, bet testų kol kas neturime).