DTaP vakcina (skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės) (105)

DTaP vakcinos buteliukas Sherry Yates Young | Shutterstock.com

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje 2 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja DTaP vakcinos doze, įprastai esančia viename vaistiniame preparate kartu su skiepais nuo poliomielito (IPV) ir skiepais nuo B tipo Haemophilus influenzae infekcijos (Hib).

Kada skiepijama DTaP vakcina?

Pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, Lietuvoje vaikai skiepijami trimis DTaP vakcinos dozėmis sulaukę 2, 4 ir 6 mėnesių.

Pakartotinai skiepijami 18 mėnesių, o vėliau 6-7 metų vaikai.

Imunitetas nėra ilgalaikis. Pasiskiepijus (o taip pat ir persirgus) imuninetas nuo kokliušo išlieka iki 10 metų. Suaugusiems rekomenduojama vieną kartą pasiskiepyti sustiprinančia vakcina nuo stabligės, difterijos ir kokliušo (Tdap).

Suaugusiems rekomenduojama kas 10 metų pasiskiepyti vakcina nuo difterijos ir stabligės (Td). Pasiskiepijus imunitetas susidaro 5-10 metų. Persirgus difterija imunitetas gali nesusidaryti, o persirgus stablige imunitetas nesusidaro niekada, todėl medikai ir visuomenės sveikatos specialistai primena revakcinuotis.

DTaP vakcinos

Skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės yra kelių vaistinių preparatų sudėtyje.

Pirminei 2 mėnesių vaikų imunizacijai Lietuvoje naudojamas vaistinis preparatas „Pentaxim“, kurio sudėtyje yra vakcinos nuo difterijos, stabligės, kokliušo, taip pat poliomielito ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Pakartotinei 6-7-erių metų vaikų revakcinacijai naudojamas preparatas „Tetraxim“, kurio sudėtyje be vakcinos nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, taip pat yra vakcina nuo poliomielito. 

Vakcinos „Boostrix“ ir „Adacel“ įprastai naudojamos pakartotinei suaugusiųjų imunizacijai arba esant potencialiai rizikai užsikrėsti stablige (pvz., labai stipriai susižeidus ar įkandus gyvūnui).

Kokios reakcijos tikėtis po DTaP skiepo?

Po šio skiepo, kaip po kitų injekcijų, vaikas gali būti irzlesnis (pasireiškia apie 15% paskiepytųjų „Pentaxim“ vakcina), injekcijos vieta gali parausti (apie 11%) ir sukietėti (apie 15%). Šie nemalonūs pojūčiai dažniausiai pasireiškia per 48 val. ir gali tęstis 48-72 val. Jie po truputį išnyksta savaime, jokio gydymo taikyti nereikia.

Rečiau pastebimas didesnis mieguistumas, apetito stoka, virškinimo sutrikimai (viduriavimas, vėmimas), karščiavimas.

Itin retai, fiksuojant tik pavienius atvejus, pasireiškia febriliniai ar nefebriliniai traukuliai, hipotonijos ir sumažėjusios reakcijos į dirgiklius, bėrimai, eritrema, dilgėlinė, labai dideli patinimai injekcijos vietoje, stiprios ir staigios alerginės reakcijos.

Pilną šalutinių poveikių sąrašą galite rasti informaciniame „Pentaxim“ skiepo lapelyje.

Jeigu turite bent menkiausią įtarimą, kad vakcina galėjo sukelti vieną iš išvardintų arba kitokį nepageidaujamą poveikį, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

VVKT skatina apie patirtą nepageidaujamą poveikį informuoti Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Pranešti apie šalutinį poveikį galite ir patys, ir jūsų gydytojas.

Skiepyti ar neskiepyti DTaP vakcina?

Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, kad skiepai yra efektyviausia šiandien prieinama ligų prevencijos, jų komplikacijų ir epidemijų valdymo priemonė, tačiau sprendimą skiepyti ar ne priima tėvai.

Trys ligos nuo kurių apsaugo DTaP vakcina – kokliušas, difterija, stabligė – yra ūmios ir pavojingos (ypač kūdikiams), tad pasirinkus neskiepyti, svarbu mokėti kuo greičiau atpažinti jų simptomus ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Svarbu žinoti, kaip užsikrečiama šiomis ligomis ir esant susirgimo rizikai kreiptis į gydytoją.

 • Kokliušu ir difterija užsikrečiama oro lašiniu būdu, t.y. nuo sergančio žmogaus, kuomet šis kalba, kosti, čiaudi.
 • Stablige užsikrečiama, kuomet ligos sukėlėjų patenka į žaizdą. Pavojingos gilios žaizdos (ypač, jeigu jos užterštos dirvožemiu), dideli nudegimai, gyvūnų įkandimai ir įdrėskimai. Retkarčiais stablige užsikrečiama po sunkesnio galūnių nušalimo.

Kodėl iškart skiepijama nuo didelio skaičiaus ligų?

Egzistuoja skirtingo tipo vakcinos, apsaugančios nuo vienos arba kelių ligų.

 • Monovalentė arba vienvalentė vakcina apsaugo nuo vienos ligos vienos „rūšies“ sukėlėjų. Pavyzdžiui, vakcina nuo tymų, esanti vaistiniame preparate „Priorix“, apsaugo nuo Schwarz padermės viruso.
 • Polivalentė arba daugiavalentė vakcina apsaugo nuo vienos ligos kelių „rūšių“ sukėlėjų. Pavyzdžiui, vakcina nuo poliomielito, esanti vaistiniame preparate „Pentaxim“, apsaugo nuo 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo tipo poliovirusų.

Dauguma šiuolaikinių monovalenčių arba polivalenčių vakcinų yra „sudėtos“ į vieną preparatą - kombinuotą vakciną. Kombinuotos vakcinos yra vaistiniai preparatai, kuriuos naudojant vienu kartu įskiepijamos kelios vakcinos, apsaugančios nuo skirtingų ligų. Pavyzdžiui, „Pentaxim“ vakcina apsaugo nuo penkių ligų: kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos.

Kombinuotos vakcinos suteikia tokią pačią efektyvią apsaugą, kaip ir kitos. Kombinuotų vakcinų poreikis atsirado, kuomet imta skiepyti nuo didelio skaičiaus ligų. Jos kuriamos tam, kad pavyktų sumažinti apsilankymų pas gydytoją ir dūrių skaičių. Šios vakcinos taip pat sumažina medicinos personalo, transportavimo, sandėliavimo kaštus (nors jų kūrimas yra gerokai brangesnis ir ilgesnis).

Pavyzdžiui, laikantis Lietuvos profilaktinių vaikų skiepijimų kalendoriaus vaikai iki 7 mėnesių amžiaus yra paskiepijami, priklausomai nuo tėvų pasirinkimo ir gydytojų rekomendacijų, iki 14 kartų. Jeigu laikytumėmės identiško plano, tačiau nenaudotume kombinuotų vakcinų, vaikus reikėtų skiepyti 26 kartus.

Kombinuotų vakcinų prisibijoma dėl didesnių ir rimtesnių ar sunkiau nustatomų šalutinių poveikių arba mažesnio jų veiksmingumo. Prieš pasiekiant vartotoją, tikrinamas tiek kiekvienas kombinuotos vakcinos komponentas atskirai, tiek ir jų poveikis organizmui po vienos injekcijos.

Dažnai pastebima, kad dūrio vieta po paskiepijimo kombinuota vakcina patinsta labiau, yra skausmingesnė, tad vaikas gali būti irzlesnis, prasčiau miegoti, atsisakyti valgyti ir pan. Kita vertus, jeigu vaikas būtų skiepijamas nuo kiekvienos ligos atskirai, dūrio vietos galbūt būtų mažiau skausmingos, tačiau jų būtų gerokai daugiau.

Kartais šie spėjimai visai nepagrįsti, pavyzdžiui, pastebėta, kad šalutiniai kombinuotos DTaP vakcinos (skiepai nuo kokliušo, difterijos, stabligės) poveikiai yra mažesni, nei įskiepijant kiekvieną komponentą atskirai.

Kita vertus, Jungtinėje Karalystėje pastebėtas didesnis paskiepytų vaikų sergamumas B tipo Haemophilus influenzae infekcija, siejamas su nepakankamai efektyviai veikiančiu kombinuotu kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos skiepu.

Naujausi komentarai

 1. Emma
  Emma prieš 2 mėn.

  Pėdutė78 parašė:
  Maniškė dukrytė susirgo tymais, likus savaitei iki turėto talonėlio skiepui. Tymai buvo greitesni. Dabar iškilo klausimas, ar vistiek skiepyti tais skiepais nuo tym…

  Ar sunkiai sirgo? Ar išgąsdino liga?

 2. puriena
  puriena prieš 2 mėn.

  Niritė parašė:
  Yra kelios skiepijimo schemos:
  2-4-6-18

  Niritė parašė:
  Yra kelios skiepijimo schemos:
  2-4-6-18

  Sveiki, gal galite rekomenduoti patikimos literatūros ar specialistą, kuris padėtų sudaryti skiepijimo planą 6 metų iki šiol neskiepytam vaikui? Iš anksto dėkoju.

 3. Pėdutė78 prieš 2 mėn.

  Emma parašė:
  Ar sunkiai sirgo? Ar išgąsdino liga?

  Tuo momentu, kai sirgo, buvo išties baisu. Viskas buvo taip: pati ligos pradžia net nekėlė kažkokio įtarimo. Pakilo temperatūra, svyravo 38.5-39.4. Kitą dieną atsirado pabėrimas už ausų, paskui vos matomas ant veidelio

  tada po truputį leidosi bėrimas žemyn ant kakliuko, krūtinės, nugaros. Atrodė, kad eilinis virusas, tik neramino tai, kad dejavo vaikas vis, lyg ką skaudėtų.Pirmadienį nuėjom pas pediatrę pasidaryti kraujo tyrimus. Kraujo tyrimas rodė lengvą virusiuką. Net gydytoja pajuokavo: sako sveiką vaiką atvedėt Bet sakau, temperatūra tą dieną dar iki 39 buvo užkilusi. Patikrino burnytę ir pastebėjo baltus taškiukus joje. Sako, primena Kopliko dėmeles, kur prie Tymų būna. Išrašė siuntimą į ligoninę, kad patvirtintų, ar tikrai. Tai ten irgi pagal simptomus pasakė, kad Tymai. Aišku. Padarė tymų tyrimus, bet jų atsakymai ne iš karto būna, tai sakė laukti kelias dienas ir paskambins, jei tyrimai tikrai parodys tymus. Kadangi vaikas buvo aktyvus, gėrė - išleido namo. Kitą dieną vaikas akyse silpo, temperatūra kilo iki 39.9 kas 5-6val, ištisai dejavo, nieko nebevalgė, negėrė, tik MP vos pajėgė patraukti, gulėjo paslika ir tiek. Bėrimas jau toks buvo:
  Tai susipakavom ir tiesiai į ligoninę. Tyrimai jau rodė dehitrataciją. Paguldė į ligoninę. Pajungė ant lašinės. Tai visas dienas, kol gulėjom ligoninėj ji kaip leisgyvė buvo, pramiegojo ištisai. Keliom minutėm akis tik pramerkdavo, bet kadangi akys labai bijojo šviesos, tai tik pramerkus akis iškart trindavo jas ir verkdavo, nes skaudėdavo nuo šviesos (nors ir roletus palatoj laikėm užtrauktus). Visos rankos subadytos nuo tyrimų, lašinių. Nes tai kateterį reik per statyt į kitą vietą, tai kraujas nebėga, tai vėl naujos vietos ieško, kur kraujas bėgtų. Vaikas net klykdavo, kai slaugytojos ateidavo, nes galvodavo, kad vėl bandys. Per miegus krūpčiodavo ir rėkdavo.

  Bėrimas kasdien vis plėtėsi, leidosi žemyn, ryškėjo, iki kol tapo vos ne ištisas raudonas kūnas.

  Pradėjo kosėti truputį. Į bronchitą komplikavosi, bet greit praėjo. Meldžiausi, kad tik ne koks plaučių uždegimas būtų, nes gydytojai sakė, kad pas juos paskutiniu metu dažnai tymai komplikuodavosi į plaučių uždegimą. Dar eigoj kraujas negeras buvo, rodė alkalozę. Vis meldžiausi, kad tik viskas gerai ir be didesnių komplikacijų praeitų, nes gan ilgai vis temperatūra užkildavo. Su kiekviena diena vis ilgėjo tarpai tarp temperatūrų, jau pavykdavo išlaukti ir 7-8vsl, paskui ir 9val. Jau viskas pradėjo gerėti, bėrimas mažėjo. Vaikas atsigavo, pradėjo ir pabūdrauti tarp miegų, paskui ir atsistojo, vaikščiot pradėjo. Tik visai nenorėjo valgyt ir gerti (tik MP siurbdavo). Tai kaip džiaugėmės, kad bent šilauogių ragaut pradėjo. Ir kaip tyčia paskutinę dieną ji apsivėmė. Man panika. Galvojau, kad gal koks encefalitas. Bet gydytoja nuramino, kad čia nuo uogų. Nes praktiškai visą savaitę buvo be maisto, o tik ant vaistų nuo temperatūros. Tai žarnynas žiauriai išsiderino. Paskui dar kokį mėnesį vargom, kol vaiką vėl prie maisto pripratinom, nes visai nenorėjo valgyti. Buvo vėl kaip kūdikystėje primaitinimas po šaukštelį kasdien
  Tai va tokia mūsų patirtis. Kai pagalvoju dabar, tai su mažiausiom komplikacijom praslydom: bronchitas, alkalozė, dehidratacija. Bet tuo momentu, kai matai leisgyvį vaiką, tai buvo baisu ir meldžiausi, kad tik nesikomplikuotų į kažką labai rimto..

 4. Emma
  Emma prieš 2 mėn.

  Pėdutė78 parašė:
  Tuo momentu, kai sirgo, buvo išties baisu. Viskas buvo taip: pati ligos pradžia net nekėlė kažkokio įtarimo. Pakilo temperatūra, svyravo 38.5-39.4. Kitą dieną atsir…

  Mažutė ačiu Jums labai už išsamų atsakymą 🎈

 5. Basakojė
  Basakojė prieš 2 mėn.

  Pėdutė78 parašė:
  Tuo momentu, kai sirgo, buvo išties baisu. Viskas buvo taip: pati ligos pradžia net nekėlė kažkokio įtarimo. Pakilo temperatūra, svyravo 38.5-39.4. Kitą dieną atsir…

  jeckau...net sugraudino tos nuotraukos
Skelbimai

3,50 €
2 - 4 m. | 51,0 cm
14,00 €
34 | 21,6 cm
11,00 €
34 | 6 | XS